PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάλος στο πέλμα



Billy
21-02-13, 18:37
παίδες SOS,
πρίν από μερικούς μήνες αγόρασα κάτι ορθοπεδικούς πάτους και μου δημιούργησαν σοβρό θέμα με έναν μεγάλο κάλο στην καμάρα του πέλματος.
δυστυχώς επιμένει και πονάει αρκετά σε σημείο που με ενοχλεί στο περπάτημα

Ξέρει κανένας πως αντιμετωπίζουμε αυτές τις περιπτώσεις;

ares
21-02-13, 19:06
εγω τον ξετιναξα με τοπικο διαλυμα οχι για καλους , αλλα για μυρμηκιες. Το απλωνεις επανω στον καλο και μετα απο 1-2 εφαρμογες (εξαρταται το βαθος τουκαλου) τον "καιει" και εξαφανιζεται. Δοκιμασμενο. Προσοχη μονο μην παει στο "καλο δερμα" γυρω απο τον καλο γιατι θα στο "φαει"

TRIANTAFYLLOU
21-02-13, 19:34
έχει ειδικα επιθεματα για καλους στα φαρμακεία που τους εξαφανίζουν , αλλα όταν ο κάλος δεν είναι στο μυαλό μικρό το κακό παιδια :P:P:P

Billy
26-02-13, 20:48
παίδες, ευχαριστώ και τους δύο,
και οι δύο καλά τα λέτε, αλλά τα επιθέματα από το φαμρακείο που λέει ο Ηλίας είναι πολύ πιο δραστικά.
Χρησιμοποίησα δύο και μιλάμε τον έφαγε εντελώς
Αλλά θέλει κάποιο μέθοδο. Αρχικά βάζεις το πρώτο επίθεμα και το αφήνεις να δράσει 3 ημέρες, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να "κάψει" μερικές στρώσεις το σκληρού δέρματος το οποίο μπορείς να αφαιρέσεις με κάποιο νηστεράκι. Η περιοχή θα ερεθιστεί λίγο γι' αυτό καλύτερα να περιμένεις 2-3 μέρες πριν εφαρμόσεις το επόμενο επίθεμα το οποίο επίσης θα αφήσεις άλλες 3 ημέρες και θα "κάψει" σχεδόν όλες τις στρώσεις τις οποίες αφαιρείς πάλι με ένα νηστεράκι.
Μετά βάζεις ένα χαντζαπλάστ με λίγο επουλωτική κρέμα και περιμένεις να δημιουργηθεί το νέο δέρμα που φυσικά θα είναι μαλακό.
Εγώ σε αυτήν την φάση είμαι τώρα και μπορώ να πω ότι ο πόνος έχει υποχωρήσει πάρα πολύ.