PDA

Επιστροφή στο Forum : Κορτιζόνη - Ινσουλινοαντίσταση



demis26
04-04-13, 14:11
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις... Εδώ και 3 χρόνια μετά από ένα πρόβλημα υγείας που έχω καταναλώνω κορτιζόνη 5 mg την μέρα.... έχω κόψει εντελώς το αλάτι και προσπαθώ να κάνω μια ισορροπημένη διατροφή και έως τώρα τα έχω καταφέρει καλά πιστεύω με μόνο κάποια συσσώρευση λίπους στην περιοχή της κοιλίας . από τι ξέρω με την λήψη κορτιζόνης ο οργανισμός καταβάλει τους μυς και προκαλεί ινσουλινο-αντίσταση. Δηλαδή, εμποδίζει τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει την ινσουλίνη, η οποία λειτουργεί ως ο μεταφορέας για τη μεταφορά των υδατανθράκων στα κύτταρα. Αυτό συνεπάγεται η πλεονάζουσα ποσότητα υδατανθράκων να αποθηκεύεται στον ιστό υπό τη μορφή λίπους. την ινσουλίνη κατά κύριο λόγο την χρειαζόμαστε μετά από την γυμναστική για μύωση της καταβολής των μυών και αναπλήρωση γλυκογόνου των μυών και αυτό που συνηθίζετε είναι μετά την γυμναστική πρωτεΐνη και δεξτρόζη .

Στην δικία μου περίπτωση όμως είναι σωστό η κατανάλωση δεξτροζης με τον φόβο αποθήκευσης με την μορφή λίπους του υδατάνθρακα λόγο της λήψης κορτιζόνης ή την συγκεκριμένη στιγμή ο οργανισμός θα την απορρόφηση όλοι .

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αποφύγω τις ανεπιθύμητες παρενέργειες τις κορτιζόνης. (σκευάσματα, φυσικές τροφές κτλ)

warrior s
04-04-13, 14:30
όχι ξεχασετη τη δεξτροζη, μην την χρησιμοποιείς. Ούτε μετα την προπόνηση.
Επίσης μην τρως γλυκα και αναψυκτικά
Απο σκευασματα εγω θα προτεινα μαγια μπύρας σε σκόνη

demis26
04-04-13, 19:33
Απο σκευασματα εγω θα προτεινα μαγια μπύρας σε σκόνη

σε τι βοηθάει η μαγία μπύρας μήπως σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις

warrior s
04-04-13, 21:25
βελτιωνει την ευαισθησία στην ινσουλίνη και βοηθαει στον ελεγχο του σακχάρου.

Billy
04-04-13, 21:37
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις... Εδώ και 3 χρόνια μετά από ένα πρόβλημα υγείας που έχω καταναλώνω κορτιζόνη 5 mg την μέρα.... έχω κόψει εντελώς το αλάτι και προσπαθώ να κάνω μια ισορροπημένη διατροφή και έως τώρα τα έχω καταφέρει καλά πιστεύω με μόνο κάποια συσσώρευση λίπους στην περιοχή της κοιλίας . από τι ξέρω με την λήψη κορτιζόνης ο οργανισμός καταβάλει τους μυς και προκαλεί ινσουλινο-αντίσταση. Δηλαδή, εμποδίζει τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει την ινσουλίνη, η οποία λειτουργεί ως ο μεταφορέας για τη μεταφορά των υδατανθράκων στα κύτταρα. Αυτό συνεπάγεται η πλεονάζουσα ποσότητα υδατανθράκων να αποθηκεύεται στον ιστό υπό τη μορφή λίπους. την ινσουλίνη κατά κύριο λόγο την χρειαζόμαστε μετά από την γυμναστική για μύωση της καταβολής των μυών και αναπλήρωση γλυκογόνου των μυών και αυτό που συνηθίζετε είναι μετά την γυμναστική πρωτεΐνη και δεξτρόζη .

Στην δικία μου περίπτωση όμως είναι σωστό η κατανάλωση δεξτροζης με τον φόβο αποθήκευσης με την μορφή λίπους του υδατάνθρακα λόγο της λήψης κορτιζόνης ή την συγκεκριμένη στιγμή ο οργανισμός θα την απορρόφηση όλοι .

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αποφύγω τις ανεπιθύμητες παρενέργειες τις κορτιζόνης. (σκευάσματα, φυσικές τροφές κτλ)


σχετικά με αυτό που έχω σε bold/red,
αυτό τι σημαίνει ότι η κορτιζόνη δημιουργεί μυική αδυναμία;
και πως μπορεί να αντιμετωπισθεί;

giannis64
04-04-13, 21:49
η ινσουλινη δεν ειναι μονο μεταφορεας υδατανθρακων. η ινσουλινη μεταφερει οτι αναλογικα της δωσεις. η αυτο ειναι πρωτεινη η λιπος.

με το θεμα σου δεν θα πρεπει να στραφεις καθολου σε ζαχαρη αλατι νατριο κλπ

εσυ καλο ειναι να εχεις κανελα, καρνιτινη, μοσχοκαριδο και σκορδο.

απο την αλλη να προσεχεις το τυρι, να αποφευγεις το νερο απο την βρυση, και το πολυ ψωμι.

demis26
05-04-13, 08:45
εγώ το πρωί τρώω μπισκότα πρωτεΐνης με βρώμη και μετά την προπόνηση καθαρή πρωτεΐνη .... σε ποία ώρα της ημέρας να βάλω είτε την μαγία μπύρας - κανέλα - καρνιτινη και ο΄τι άλλο μου είπατε , και σε τι ποσότητες ???

tasos2
05-04-13, 10:33
εγώ το πρωί τρώω μπισκότα πρωτεΐνης με βρώμη και μετά την προπόνηση καθαρή πρωτεΐνη .... σε ποία ώρα της ημέρας να βάλω είτε την μαγία μπύρας - κανέλα - καρνιτινη και ο΄τι άλλο μου είπατε , και σε τι ποσότητες ???

Tην κανελα την παιρνεις μαζι με τα γευματα, εινια για να ριχνει τον γλυκαιμικο διεκτη των τροφων.

Μαγια μπυρας λογικα με την πρωτεινη μετα την προπονηση, αντι να βαλεις δεξτροζη ξερω γω.

Turbolifter
05-04-13, 22:16
Αν ειναι hydrocortisone, τοτε, τα 5mg ειναι αρκετα χαμηλη δοση και δεν εχει μεγαλη επιπτωση. Μετα το 3ωρο που πεφτουν τα επιπεδα στο αιμα, μπορεις να φας ανετα υδατανθρακες.

demis26
05-04-13, 22:39
το prezolon τον 5mg είναι και η ουσία είναι Πρεδνιζολόνη....

Billy
07-04-13, 16:00
το Medrol που είναι μεθυλπρεδνιζολόνη (methylprednisolone)
θεωρείται περισσότερο δραστικό-ισχυρό από αυτό που παίρνει ο demis;;
ή από την hydrocortisone;;

demis26
09-04-13, 21:06
Καμία άλλη συμβουλή παιδιά για την αποφυγή των παρενεργειών της κορτιζόνης??????

Billy
10-04-13, 08:53
Καμία άλλη συμβουλή παιδιά για την αποφυγή των παρενεργειών της κορτιζόνης??????

εκτός από το να πάρεις συμβουλές μήπως μπορείς να δώσεις και μία απάντηση στην ερώτηση που σου έχω κάνει πιο πάνω στο μήνυμα #5 με dold/red;
στο φόρουμ και παίρνεις αλλά και δίνεις απαντήσεις αν φυσικά ξέρεις.
Υπάρχουν άτομα σαν τον Ηλία Τριανταφύλλου που το 99.9% των μηνυμάτων του είναι απαντήσεις για να βοηθήσει άλλους.