PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομοιοπαθητική ιατρική



Dejan
04-04-13, 08:39
Σκεφτεται να σταματησει τα φαρμακα και να ξεκινησει τα ομοιοπαθητικα. Εχει κανεις καποια αποψη; Κατι για προβιοτικα μου ελεγε, αλοη βερα, χλωροφυλλη κτλ..
Αν διαβάσεις τι ακριβώς είναι η ομοιοπαθητική θα καταλάβεις... ότι στερείται οποιασδήποτε επιστημονικής τεκμηρίωσης και προπάντων.... λογικής. Και μόνο που σου λέει ότι ... όσο πιο αραιωμένη είναι η δραστική ουσία... τόσο πιο δραστική είναι... καταλαβαίνεις ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη σοβαρότητας....

liveris
04-04-13, 09:23
Αν διαβάσεις τι ακριβώς είναι η ομοιοπαθητική θα καταλάβεις... ότι στερείται οποιασδήποτε επιστημονικής τεκμηρίωσης και προπάντων.... λογικής. Και μόνο που σου λέει ότι ... όσο πιο αραιωμένη είναι η δραστική ουσία... τόσο πιο δραστική είναι... καταλαβαίνεις ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη σοβαρότητας....

αυτο ειναι αποψη σου φιλε...καλυτερα να μην εισαι τοσο απολυτος ..

deluxe
05-04-13, 21:25
Επανερχομαι και παρακαλω θα ηθελα μονο σοβαρες αποψεις και απο ατομα που εχουν γνωσεις ή και εμπειρια πανω στην ομοιοπαθητικη. Εγω νομιζα οτι ασχολειται με τα βοτανα. Ο φιλος μου τελικα αγορασε τα προϊοντα. Κανονικα το μηνα ( με την εκπτωση, τα παιρνει σε χονδρικη.. δε ξερω τι παιζει.. ) του βγαινουν 600 ευρω!! Τωρα πηρε μονο 1 κουτι απο το καθενα για δοκιμη και εδωσε 220! Και παλι παρα πολλα.. Παω να δω και εγω τι ακριβως ειναι αυτα και παθαινω σοκ.. Και τα 5 προϊοντα ειναι ροφηματα με βιταμινες, προβιοτϊκα κτλ.. Και δε αναφερει ποσοτητες. Οριστε το site και τα προϊοντα :

http://inspireyourlife.gr/boutique/


http://inspireyourlife.gr/boutique/?product=k-liquid-chlorophyll-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AE-%CF%87%CE%BB%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B7
http://inspireyourlife.gr/boutique/?product=aloe-frox
http://inspireyourlife.gr/boutique/?product=example-product-4
http://inspireyourlife.gr/boutique/?product=vibracell
http://inspireyourlife.gr/boutique/?product=vita-biosa-1lt

Το πιο σημαντικο λεει ειναι το regulat, οπου και πρεπει να παιρνει 5 κουτια τον μηνα!! Δλδ κοντα στα 250 ευρω μονο αυτο!

Αρχισα να του λεω οτι ειναι απατη, κοστιζουν παρα πολλα, και με πολυ φθηνοτερα και καλυτερα ποιοτικα προϊοντα μπορει να εχει αποτελεσμα. Μια δοκιμη δε θα τον βλαψει πιστευω..

Ποια ειναι η γνωμη σας;

(Παρακαλω τα λινκς να μη τα σβησετε. Εξαλλου δεν υπαρχει ανταγωνισμος με αυτα τα προϊοντα, ειναι προϊοντα ομοιοπαθητικης και οχι συμπληρωματα. )

beefmeup
05-04-13, 21:42
μονο κ μονο που κανουν αυτο το claim σε προιοντα τους νομιζω οτι πρεπει να ενεργοποιηθει ο ΕΟΦ με επωνυμη καταγγελεια κ να τους κλεισει..


- Κάνει πρόληψη αυτοάνοσων παθήσεων, αρθρίτιδας, ψωρίασης σκλήρυνση κατά πλάκας
- Καταπολεμά μολυσματικές ασθένειες (βακτηριακής και ιογενούς προέλευσης)
- Αναγνωρίζει και καταστρέφει μεταλλαγμένα/καρικινικά κύτταρα (όγκους)

στην αμερικη οι τυποι δεν θα υπηρχαν ηδη..

deluxe
05-04-13, 21:59
Η ομοιοπαθητικη γενικα ασχολειται με τετοια προϊοντα; Στην Αμερικη τι ομοιοπαθητικη εφαρμοζουν; Με βοτανα δεν ειναι και καποιες ασκησεις;

beefmeup
05-04-13, 22:01
δεν εχει να κανει με ομοιοπαθητικη..
εδω οι τυποι πουλανε συμπληρωματα,που υποτιθεται θεραπευουν απο τον καρκινο..παει αλλου το πραγμα.
απαγορευεται πανω σε ετικετες συμπληρωματων να γραφουν οτι προλαμβανουν η θεραπευουν ασθενιες.τοσα εχεις σπιτι σου,τσεκαρε τις σημειωσεις του FDA.

deluxe
05-04-13, 22:04
Δειτε εδω το λινκ :http://www.homeopathy.gr/homeopathy/classical-homeopathy.html


Η Ομοιοπαθητική δεν σχετίζεται με:
Βοτανοθεραπεία
Συμπληρώματα διατροφής
Βιταμίνες


Και επισης σε αυτο το λινκ : http://www.homeopathy.gr/homeopathy/price-homeopathic-remedies.html


Εάν δίνετε υπέρογκα ποσά (πχ 100, 200 ευρώ) για ομοιοπαθητικά φάρμακα ή συμπληρώματα κάθε μήνα, διαβάστε το σχετικό άρθρο για την Κλασική Ομοιοπαθητική την οποία υποστηρίζει η ΕΕΟΙ. Που ειναι το παραπανω λινκ..

Επεσε σε μουφα γιατρους; Τι να του πω; Πως να πειστει;

liveris
05-04-13, 22:55
η ομοιοπαθητικη δεν εχει να κανει με τετοιες μπαρουφες κ ουτε πληρωνεις ενα καρο λεφτα για συμπληρωματα..

deluxe
05-04-13, 23:15
Τι ακριβως ειναι η ομοιοπαθητικη και ποια ειναι τα προϊοντα που χρησιμοποιουνται;

Dejan
05-04-13, 23:39
αυτο ειναι αποψη σου φιλε...καλυτερα να μην εισαι τοσο απολυτος ..
Λυπάμαι φίλε μου, δεν είναι η άποψή μου.... Είναι σε τι ακριβώς στηρίζεται η ομοιοπαθητική. Το βασικό "πιστεύω" της εν λόγω "εναλλακτικής θεραπείας" είναι ότι.... σε όσο μεγαλύτερη διάλυση είναι η ενεργή ουσία τόσο πιο ενεργά δουλεύει στον οργανισμό. Για παράδειγμα, στα ομοιοπαθητικά θα δεις ότι γράφει απ'έξω ότι έχει ενεργή ουσία σε διαλυτότητα 30c το οποίο ισοδυναμεί με 1 μέρος δραστικής ουσίας διαλυμένο σε 10^60.... μέρη.... Γι αυτό γράφω για σταγόνα στον ωκεανό.

Δεν έχουν αποδειχτεί με επίσημες έρευνες ότι δουλεύουν εκτός από τις περιπτώσεις Placebo που σε διπλές/τυφλές έρευνες έβγαλαν διφορούμενα αποτελέσματα.

Στο ξαναλέω ότι δεν είναι θέμα απολυτότητας αλλά είναι καθαρά θέμα επιστήμης.

liveris
05-04-13, 23:47
καλα ενταξει το οτι δεν υποστηριζεις τις ενναλακτικες θεραπειες δεν σημαινει οτι δεν λειτουργουν..εισαι απο την μερια την απεναντι οπως πολλοι..το θεμα ειναι οτι εγω εχω ζησει ανθρωπους που με ομοιοπαθητικη εγιναν καλα οποτε οτι κ να μου λες ....

sTeLaKoS
06-04-13, 03:42
Ξεφύγαμε από το θέμα, αλλά μιας και δεν υπάρχει άλλο τόπικ για την ομοιοπαθητική στο φόρουμ, έχω να συμπληρώσω κι εγώ κάτι.
Δείτε το, 10 λεπτά είναι κι έχει ελληνικούς υπότιτλους.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=imgaB3XEEHA

liveris
06-04-13, 22:32
stelako αν ειναι ανοιξε ενα καινουργιο θεμα που να αφορα ομοιοπαθητικη..

υπολτιτλους δεν βλεπω εγω..

sTeLaKoS
06-04-13, 22:51
Πάτα στο εικονίδιο YOUTUBE κάτω δεξιά του βίντεο για να ανοίξει σε νέο παράθυρο και μετά το κουμπάκι αριστερά από το γρανάζι που αλλάζεις την ανάλυση.. εκεί σου έχει επιλογή για ενεργοποίηση ελληνικών υποτίτλων.

Dejan
06-04-13, 23:04
Λυπάμαι πραγματικά. Παρ'όλες τις ενδείξεις και αποδείξεις που σου προσφέρουμε προτιμάς να εθελοτυφλείς και να πιστεύεις ότι προϊόντα χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση ότι δουλεύουν..... Δεν μπορώ να σε μεταπείσω αλλά έχω να σου προτείνω να διαβάσεις τι πραγματικά είναι η ομοιοπαθητική και εάν έχει έστω κάποια επιστημονική βάση. Οπότε η κρίση είναι επάνω σου.

ArgoSixna
06-04-13, 23:06
Eγω καταλαβα οτι αυτο που δουλευει ειναι η ανθυποβολη/placebo. Καπως ετσι λειτουργει και η ομοιοπαθητικη , διορθωστε με αν καταλαβα λαθος.

Παντως για την ασθενεια του φιλου σου υπαρχουνε αλλες λυσεις , δες το βιντεο που παρεθεσα

liveris
06-04-13, 23:47
οσο λυπασαι εσυ αλλο τοσο λυπαμαι κ γω..το οτι δεν αναγνωριζεις αλλες μεθοδους εκτος των φαρμακων ειναι δικο σου προβλημα..
σου θυμιζω οτι κ ο βελονισμος ειναι ενναλακτικη μεθοδος κ ειναι αποδεκτος ..
επιστημονας δεν ειμαι αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι ειχε αποτελεσμα σε ατομα που ξερω αλλα προφανως αυτο δεν θα σου λεει κατι..αλλα τι ειναι καλυτερη αποδειξη απο αυτο αραγε?! το οτι δεν ειναι ιατρικως ορθοδοξη μεθοδος απο καποιους ?

deluxe
07-04-13, 00:51
Eγω καταλαβα οτι αυτο που δουλευει ειναι η ανθυποβολη/placebo. Καπως ετσι λειτουργει και η ομοιοπαθητικη , διορθωστε με αν καταλαβα λαθος.

Παντως για την ασθενεια του φιλου σου υπαρχουνε αλλες λυσεις , δες το βιντεο που παρεθεσαΔε βλεπω καποιο βιντεο φιλε μου.

Nikolas_mk2
07-04-13, 01:02
Το βίντεο ξεμεινε στο αλλο θεμα,με τη νόσο :green:

Stella
26-05-13, 16:32
Eγω παντως που δοκιμασα την ομοιοπαθητικη δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενη!
Κατ΄αρχην ο τροπος που ασκειται είναι απαραδεκτος.
Σου αλλαζουν υποτιθεται ενα σωρο στοιχεια (δεν τα λενε φαρμακα) μεχρι να βρεθει υποτιθεται αυτο που θα εχει αποτελεσμα στην ασθενεια σου....ε, χαιρω πολυ αν ηξερα οτι θα παρω τα μισα φαρμακα της ομοιοπαθητικης μηπως και βρεθει αυτο που θα με κανει καλα παω και απο μονη μου και τα παιρνω απο το φαρμακειο και τα δοκιμαζω ενα ενα...δεν θα καθησω να πληρωσω και γιατρο ομοιοπαθητικο.
Και φυσικα κατα τη διαρκεια των "δοκιμων" είχα σταματησει κατ΄οδηγια του ομοιοπαθητικου την κλασικη θεραπεια με αποτελεσμα το προβλημα να χειροτερεψει ακομα περισσοτερο.
Και αφου ταλαιπωρηθηκα 2 μηνες φυσικα εμπιστευτηκα την κλασικη ιατρικη.

Επισης κατι που παρατηρησα είναι οτι κανενας ομοιοπαθητικος δε σου εγκυαται οτι θα σε κανει καλα. Δηλ μπορει να σε ταλαιπωρησει και μηνες και τελικα βελτιωση στο προβλημα σου να μη δεις.

Και κατι αλλο που μου "βρωμισε" είναι το θεμα των εμβολιασμων. Επειδη με αποσχολησε το θεμα αυτο για το παιδι μου και ψαχτηκα λιγο συμπερανα το εξης μετα απο συζητησεις που είχα και με κλασικους ιατρους και με ομοιοπαθητικους.
Ο κλασικος ιατρος σου προτεινει να κανεις τα εμβολια στο παιδι και σου απαριθμει και τις παρενεργειες και τα ποσοστα εμφανισης τους.
Ο ομοιοπαθητικος το μονο που θα σου πει είναι οτι είναι κατα των εμβολιων αλλα κανενας απο αυτους δεν εγγυαται επιστημονικα για την ασφαλεια σου αν αποφασισεις να μην τα κανεις. Δηλ σου λενε οτι απο τη μια είναι κατα αλλα απο την αλλη το αφηνουν στην κριση σου.

niksamaras
26-05-13, 17:33
Οταν ημουνα 12, επαθα μια θλαση στον δεξι λαγονοψοιτη. Δευτερου βαθμου. Επειτα απο 4 μηνες φυσιοθεραπειας, δεν ειχα γινει καλα. Ισως ειχε βελτιωθει ενα 10%, σιγουρα οχι παραπανω. Αφησα την φυσιοθεραπεια, και το πηγα ετσι για 5 μηνες ακομα. Στην προπονηση του στιβου που εκανα τοτε, δεν μπορουσα να κανω πολλα πραγματα, ενω αλλα τα εκανα με μειωμενη ενταση. Πηγα σε εναν ομοιοπαθητικο σαν τελευταια λυση, μετα απο 9 μηνες. Μου εδωσε κατι χαπια. Σε 10 μερες ειχε βελτιωθει κατα 80%, στο 20ημερο ειχε γινει τελειως καλα. Τυχαιο, ατυχο, δεν γνωριζω, παντως στην συγκεκριμενη περιπτωση εμενα μ εκανε καλα.

Blazzz
01-08-13, 13:19
παιδια αφηστετα ολα αυτα...ζουμε στον 21ο αι. σχεδον σ ολα εχουν βρει φαρμακα π να καταπολεμουν ολες τισ νοσουν κ αν οχι να τις κατα<πολεμουν ΣΙΓΟΥΡΑ ν τις αλιονουν αρκετα ετσι οστε να μην εχουμε προβλημα κ ταλεπορια...εγω εχω την νοσο crohn οπος και ο φιλος του Delux...λυση θα σας δωσει ενας καλος γιατρος με φαρμακα απο επιστιμονες με φαρμακα π μπορουν να καταπολεμισουν στο μεγιστο την νοσο.φιλε DELUX συγνωμη κιολας αλλα ο φιλος σ πρεπει να ειναι τελιος αμυαλος που σταματησε τα φαρμακα π τον εδωσε ο γιατρος..

sub
01-08-13, 19:54
Εγω ειχα μια ιωση. Επι 4 μερες δε βελτιωνόμουν καθόλου. Την πέμπτη μέρα ξεκίνησα να παίζω μπιρίμπα και έγινα τελείως καλά.

Όποιος βλέπει λογική στο παραπάνω, βλέπει και στην ομοιοπαθητική. Το να βάζει κανείς τη λέξη "ιατρική" διπλα σε αυτό το επίθετο είναι τουλάχιστον άστοχο.

Η "θεωρία" τους είναι ότι όσο πιο μεγάλη αραίωση έχει το "ματζούνι" τόσο πιο ισχυρό είναι.
Αφού κυκλοφορεί και το ανέκδοτο ότι κάποιος πέθανε από overdose ξεχνώντας να πάρει το φάρμακό του!

SOLID
20-02-14, 19:33
Καλο είναι καμια φορα να μην είμαστε στενόμυαλοι και να πιανόμαστε μονο από επιστημονικές αποδείξεις η μη γιατί υπάρχουν πάντα και προσωπικές εμπειρίες που έχουν κάτι να πουν.Στα 18-19 μου εμφάνισα ξαφνικά και πολύ προοδευτικά ακμή στην πλάτη μαζί με ένα είδος σταφυλόκοκκου το οποιο είχε δημιουργήσει πληθώρα σημαδιών στην πλάτη μου σε όλο το εύρος τα οποια δεν μπορούσες να τα ψηλαφήσεις και κάθε φορα που είτε έτρεχα είτε εκάν προπόνηση είτε ακόμα καθόμουν σε μια καρεκλα και ακουμπούσα στην πλάτη,αυτά ερεθιζόντουσαν τρομερά και ανοίγανε και οι μπλούζες μου γέμιζαν αίμα.Μετά από επισκέψεις σε διαφορους γιατρούς επειδή τότε ασχολούμουν χρονια αρκετά με πολεμικές τέχνες γιατρός ομάδας παθολόγος ΑΛΛΑ και &quot;ομοιποαθιτικος&quot; ταυτόχρονα μου πρότεινε να αρχίσω μια θεραπεία η οποια μου εξήγησε ότι θα είναι πιθανό μακροχρόνια αλλα με μηδέν παρενέργειες διότι κανονικά με την κλασσική ιατρική θα έπρεπε να λαμβάνω αρκετές δόσεις αν θυμάμαι καλά πενικιλίνης ισοτρετινοΐνη και κάποιο άλλο φάρμακο τα οποια 2 αυτά είχαν ιδιαίτερη ηπατοτοξική δράση τάσεις κατάθλιψης τερατογενέσεις σε γυναίκες αϋπνίες και χίλια αλλα.
Αν λάμβανα αυτά τα χάπια αναφορικά και μονο θα έπρεπε να κάνω 2 fres τον μηνα εξετάσεις αίματος για να ελέγχουν ένζυμα του ήπατος.Βεβαια με αυτά τα χάπια τα συμπτώματα τα έφευγαν αρκετά γρήγορα.Επειδή λοιπόν δεν ψήθηκα για κάτι τέτοιο και επειδή ο γιατρός μου μίλησε και η ειλικρίνεια του ήταν πολύ σεβαστή από μέρους μου αποφάσισα να τον ακούσω.Μετά από 1μιση χρόνο είχα γίνει εντελώς καλά μηνα με το μηνα η κατάσταση καλυτέρευε η πλάτη μου είχε γίνει καθαρή σαν &quot;φρεσκογεννιμενου&quot; μωρού και ούτε είχα πάρει τα φάρμακα εκείνα ούτε τίποτα.
Σέβομαι απόλυτα την ιατρική επιστήμη φυσικά (όχι όμως αυτούς που την ασκούνε) όχι όλους τουλάχιστον γιατί είναι γνωστό τι κουμάσια είναι γενικότερα και μονο λειτούργημα δεν ασκούν αλλα δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα κατά την γνώμη μου.Αν και όταν η κλασσική ιατρική σβήσει όλες τις ασθένειες που υπάρχουν στον πλανήτη τότε ναι ok θα μπορεί να είναι τόσο επιθετική σε ότι άλλο υπάρχει εκεί έξω και ισχυρίζεται ότι έχει αποτέλεσμα.Σε μένα και σε αρκετούς πάντως η ομοιοπαθητική δούλεψε και δούλεψε καλά,και σε άτομο με παρόμοιο πρόβλημα γιατί ok σε κάτι άλλο δεν γνωρίζω ΦΥΣΙΚΑ και θα την πρότεινα.Συγγνώμη για το ξέθαμα και για το μεγάλο post.

MindOverMatter
20-02-14, 22:12
Ομοιοπαθητική = placebo.

SOLID
20-02-14, 22:55
Απότι γνωρίζω που είχα συζητήσει με τον συγκεκριμένο γιατρό δεν είναι σαν το placebo effect αυτό ήταν μια υπόθεση όταν είχε αρχίσει η ομοιοπαθητική να εφαρμόζεται στα πολύ πρώτα στάδια της.Πλέων δεν σχετίζεται με placebo νομίζω αν κοιτάξεις κάπου στο net ίσως το εξηγεί τώρα λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.

georgemoto
21-02-14, 00:18
Ομοιοπαθητική = placebo.

Χαχαχα

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MindOverMatter
21-02-14, 03:38
Απότι γνωρίζω που είχα συζητήσει με τον συγκεκριμένο γιατρό δεν είναι σαν το placebo effect αυτό ήταν μια υπόθεση όταν είχε αρχίσει η ομοιοπαθητική να εφαρμόζεται στα πολύ πρώτα στάδια της.Πλέων δεν σχετίζεται με placebo νομίζω αν κοιτάξεις κάπου στο net ίσως το εξηγεί τώρα λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20402610


CONCLUSIONS: The findings of currently available Cochrane reviews of studies of homeopathy do not show that homeopathic medicines have effects beyond placebo.

Date = 2010

SOLID
21-02-14, 12:45
Thanks mate γνωρίζω περί τούτου αλλα δεν πιάνομαι με νύχια και με δόντια απαραίτητα από έρευνες 100% γνωρίζεις ότι η "ομοιπαθιτικη" χρησιμοποιείται σε μωρά και σε ζώα τα τελευταία χρονια?Δεν γνωρίζω ποσο.Εκεί μπορείς να μου εξηγήσεις πως λειτουργεί το placebo??Πιστεύω πως είναι λίγο πιο πολύπλοκο το πράγμα.

MindOverMatter
21-02-14, 19:25
Thanks mate γνωρίζω περί τούτου αλλα δεν πιάνομαι με νύχια και με δόντια απαραίτητα από έρευνες 100% γνωρίζεις ότι η "ομοιπαθιτικη" χρησιμοποιείται σε μωρά και σε ζώα τα τελευταία χρονια?

Το paper που ανέφερα είναι ανασκόπηση βιβλιογραφίας που βασίζεται σε Cochrane Reviews, που με τη σειρά τους θεωρούνται από τις πιο έγκυρες ανασκοπήσεις. Κοινώς δεν πρόκειται για "μια έρευνα", αλλά για συμπεράσματα που βασίζονται στο σύνολο της ερευνητικής βιβλιογραφίας (και η ερευνητική βιβλιογραφία στο αντικείμενο της ομοιπαθητικής είναι πολύ εκτεταμένη - δεν πρόκειται για αντικείμενο που "δεν είναι επαρκώς μελετημένο"). Το συμπέρασμα από όλες τις έρευνες που έχουν γίνει είναι απλό: η ομοιοπαθητική δεν έχει επιδράσεις πέραν του placebo effect.

Αν δεν αρκούν εκτεταμένα επιστημονικά δεδομένα για να διαμορφώσεις την άποψή σου για κάτι, τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε επειδή απλά κανενός είδους απόδειξη δεν πρόκειται να σε "πείσει". Αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά σε αυτή την ανάλυση: http://theness.com/neurologicablog/index.php/homeopathy-awareness-week/


Δεν γνωρίζω ποσο.Εκεί μπορείς να μου εξηγήσεις πως λειτουργεί το placebo??Πιστεύω πως είναι λίγο πιο πολύπλοκο το πράγμα.

Το placebo effect είναι αρκετά μελετημένο αντικείμενο. Σε πολύ γενικές γραμμές: η λειτουργία του εγκεφάλου σου είναι μέρος της συνολικής σου φυσιολογίας και αλληλεπιδρά με πολλά φυσιολογικά συστήματα/διεργασίες. Πολύ απλό παράδειγμα: επιπλέον ψυχογενές άγχος => ανεβασμένα χρόνια επίπεδα κορτιζόλης => χρόνια μερική καταστολή του ανοσοποιητικού => γενικότερες επιπτώσεις σε συστεμικό επίπεδο. Άλλο πολύ απλό παράδειγμα είναι η αντίληψη του πόνου (pain perception) που δεν έχει αυστηρή συσχέτιση με την ιστική βλάβη και που ρυθμίζεται σε σημαντικό βαθμό από ψυχολογικούς/γνωσιακούς παράγοντες. Όταν αλλάζει η αντίληψή σου για κάποια πάθηση, υπάρχουν αλλαγές στην φυσιολογία σου (οι οποίες επηρεάζουν κάποιες παθήσεις/συμπτώματα περισσότερο και κάποιες άλλες λιγότερο ή και καθόλου ανάλογα με τον παθολογικό μηχανισμό).

Αν σε ενδιαφέρει, δες και ένα απλοϊκό αλλά καλά παρουσιασμένο βίντεο:


https://www.youtube.com/watch?v=yfRVCaA5o18

SOLID
21-02-14, 20:22
Ενδoιαφέρον το link και το video αν και θα ήθελα να ακούσω και την (άλλη) άποψη πάντα υπάρχουν 2 όψεις του νομίσματος και από την στιγμή που σε πολλούς έχει δουλέψει κατά την γνώμη μου είναι τουλάχιστον αστείο,πολλοί να την κατηγορούν μονο και μονο επειδή δεν έχει clinical trials και δεν ξέρω και γω τι άλλο από την στιγμή που ακόμα και μπαρούφες να είναι τα υποτιθέμενα φάρμακα ΔΕΝ βλάπτουν πουθενά και δεν είναι κομπογιαννιτισμός.Γενικά θα ήθελα πολύ να βρω κάποιο σαν debate που να εξηγούν οι ομοιοπαθητικοί γιατροί τι ακριβώς με λεπτομέρειες παίζει οι οποιοι να είναι και κλασικοί γιατροί πολύ βασικό αυτό προς Θεού δεν αμφισβητεί κάποιος την κλασσική ιατρική μαζί με κλασικούς γιατρούς που να εξηγούν γιατί υπάρχει τόσο χάσμα ανάμεσα στους 2 κλάδους.Δεν ξέρω όμως κατά ποσο είναι εύκολο γιατί χρειάζεται αρκετά ανοιχτό μυαλό και να μην το παίρνει ο ένας η ο άλλος ότι μου θιγει την επιστήμη η την ειδικότητα μου κτλ.Προσωπικά πάντως μη νομίζεις πως κάθε μέρα από την μέρα που άρχισα τις θεραπείες ζούσα και ανέπνεα με την σκέψη ότι (αυτό που πήρα θα με φτιάξει) άρα ποσο placebo να έγινε?Επίσης απότι ξέρω το placebo effect δεν έχει μακρoχρόνια επίδραση πράγμα που η συντριπτική πλειοψηφία της ομοιπαθhτικης λειτουργεί μακροπρόθεσμα.Γενικά σε minor μέχρι μέτρια θέματα υγείας θα την ξαναδοκίμαζα μονο και μονο επειδή σε μένα είχε αποτέλεσμα και επειδή έχει τρομάξει το μάτι με το τι παίζει με αντιβιοτικά και πολλά (άκακα φάρμακα) που παίζουν εκεί έξω.Τώρα σε heavy καταστάσεις εκεί αλλάζει.Πιστεύω θα έπρεπε να είναι σύμμαχη η ιατρική με την ομοιοπαθητική και όχι αντίπαλες όπως πολλοί είναι γιατροί και την ασκούν κιόλας,αλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

MindOverMatter
21-02-14, 20:48
Για την ομοιοπαθητική έχουν ήδη γίνει αρκετά clinical trials και όλα τα σωστά σχεδιασμένα trials (double-blind, placebo controlled) δείχνουν το ίδιο: ότι δεν έχει αποτέλεσμα. Δηλαδή όχι απλά "δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι είναι αποτελεσματική", αλλά "υπάρχουν αποδείξεις ότι δεν είναι αποτελεσματική".

Από τα ποστ σου φαίνεται ότι πιστεύεις πως η ομοιοπαθητική είναι αποτελεσματική βασισμένος στην προσωπική σου εμπειρία. Επίσης φαίνεται ότι οποιουδήποτε είδους αποδείξεις και αν λάβεις, δεν θα αλλάξει η γνώμη σου.

Δεν θα σου πω "έχεις λάθος", αλλά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω γιατί είναι αδύνατο να βγάλεις συμπέρασμα από την δική εμπειρία: στα 18-19 εμφάνισες ξαφνικά, σταδικά, και από άγνωστη αιτία δερματολογικά προβλήματα. Πήρες ομοιοπαθητικά προϊόντα και μετά από 1.5 χρόνο σιγά-σιγά τα συμπτώματα έφυγαν. Εσύ πιστεύεις ότι η ομοιοπαθητική τα θεράπευσε. Στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το ξέρεις: αν δεν είχες κάνει καμία θεραπεία, μετά από 1.5 χρόνο μπορεί να έφευγαν από μόνα τους, όπως και ήρθαν αρχικά. Αν ο γιατρός σου είχε πει "η φαρμακευτική θεραπεία είναι βαριά και ενδέχεται να έχει παρενέργειες, αλλά αν θες μπορείς να κάνεις υπομονή και να δεις αν θα περάσει σιγά-σιγά με τον καιρό από μόνο του όπως και εμφανίστηκε", μπορεί πάλι να έφευγε. Γι'αυτό γίνονται έρευνες: συγκρίνουν τα αποτελέσματα μιας θεραπευτικής αγωγής με τα αποτελέσματα "πλασματικής θεραπευτικής αγωγής" (placebo treatment) για να βγει το συμπέρασμα αν η θεραπευτική αγωγή είχε αποτέλεσμα ή όχι.


Ορίστε και ένα σχετικό χιουμοριστικό βίντεο (αν μπορείς να παρακολουθήσεις αγγλικά):


https://www.youtube.com/watch?v=uDYba0m6ztE

TRIANTAFYLLOU
21-02-14, 23:25
έχω φίλο με χρόνιο πρόβλημα στη μεση και πήγαινε σε ομοιοπαθητικό και έλεγε έβλεπε βελτίωση αλλα τελικα δεν ήταν μόνιμη αλλα κάπως ανακούφηση για 1-2 μέρες και βλέποντας αυτόν έλεγα και σε άλλους που είχαν παρόμοια προβλήματα πηγαίνετε εγγύηση , αλλα δυστυχώς καμία διαφορα ούτε κρύο ούτε ζέστη και κατέληξα ότι ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις να βοηθάει αλλα δεν είναι απόλυτο και γενικα μετα απο κάποιες περιπτώσεις που είδα δεν πείστηκα