PDA

Επιστροφή στο Forum : Οσφυϊκή δισκοκήλη (κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου) - HELP!



niowolf
09-04-13, 17:34
Καλησπέρα! Είμαι 22 χρόνον και ασχολούμε με το αγγλικό rugby (παλιά με judo).
Πριν από 11 μήνες τραυμάτισα την μέση κάνοντας squat με 120kg.
Ήταν άσκηση και κιλά τα οποια τα είχα! Απλά επειδή εκείνη την μέρα βιαζόμουν ξεκίνησα χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία και την έπαθα!
(με έπιασε έντονος πόνος στην μέση, στην 8η και τελευταία επαναληψη στο 2 set)
Έκανα εξετάσεις και φάνηκε 1 κήλη στον ο5-η1 και μικροεκφυλισμοι στους 2 επάνω μεσοσπονδύλιους δίσκους.
Το αντιμετώπισα όπως μου είχαν πει.. Συντηρητικά. Και το αποτέλεσμα, τώρα να έχω ένα σκισμένο μεσοσπονδύλιο δισκο (ο5-η1) και από μια κήλη
στους 2 επάνω μεσοσπονδύλιους δίσκους..
Το τελευταίο τρίμηνο, ανά μια-δυο βδομάδα κρεβατώνομαι με φριχτούς πόνους στην μέση και μουδιάσματα στα πόδια!
Πιο περιορισμένη και προσεχτική ζωή δεν γίνετε να κάνω!
Έχω πάει σε πόλους γιατρούς, μα το μονο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ!
Μου έχουν προτείνει ο κάθε γιατρός και αλλου είδους αντιμετώπιση..
Αν έχει κανεις προσωπική εμπειρία στο θέμα, η έστω μπορεί να μου προτείνει κάτι, θα το εκτιμούσα αλήθεια, παρα πολύ!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Mikekan
09-04-13, 19:09
Φίλε μου έχω το ίδιο, ίδιες κήλες στα ιδια σημεία.

Να ξεκινήσω λέγοντας σου ότι το τελευταίο 1,5 χρόνο κάνω κανονικα προπονήσεις, εκτός απο dead lifts και 1-2 ασκήσεις ακόμα, χωρίς απολύτως καμία ενόχληση. Ειμαι στη καλύτερη φάση που ήμουν ποτε.

Καταρχάς ηρέμησε, 99% θα σου περάσει. Και μένα οι γιατροί ο καθένας μου έλεγε το δικό του. Και εγω είχα μουδιάσματα κτλ. Ξεκούραση χρειάζεσαι και θα επανέλθει. Εγω δεν εκανα ουτε φυσιοθεραπειες ουτε τιποτα. Εμένα μου πήρε περιπου 4-5 μήνες να μην έχω καμία ενόχληση. Ο καιρός επίσης δεν σε βοηθάει. Μολις ζεστάνει λίγο και φυγουν οι υγρασιες θα σου περάσει.

Όταν αισθανθεις τελείως καλα ξεσκιζεσαι σε κοιλιακους-ραχιαιους για να γυμνάσεις κορμό. Και μετα όλες οι άλλες ασκήσεις.

Περαστικά και μην αγχωνεσαι, ξέρω πως αισθάνεσαι, όλα θα πανε καλα.

niowolf
10-04-13, 14:06
Ευχαριστώ ρε mike.. Ελπίζω να είναι όπως τα λες, γιατί με έχει κουράσει παρα πολύ τόσο σομαστικα όσο και ψυχολογικά..
Καλές προπονήσεις να 'χεις!

Mikekan
10-04-13, 15:37
Το ξέρω φίλε μου, και εγω χάλια ήμουν ψυχολογικά! Αλλα σου λέω, κανε λίγο υπομονη και το πιο πιθανό ειμαι ότι θα ξαναμπεις στις προπονήσεις πιο γερα απο ποτε! :)

Ace
07-05-13, 20:20
Καλησπερα φιλος.
Καταρχην να σου πω οτι γνωριζω τον πονο σου γιατι και εγω πασχω απο κηλη στον 05-I1. Η ιστορια μου ξεκινησε στις 16 Δεκεμβρη του 2011. Στις 14 Δεκεμβρη εκανα την τελευταια μου προπονηση στο muai thai και το πρωι της 16ης ξεκινησε ο πονος. Σε 2 μερες ειχε γιγαντωθει και δε μπορουσα να στηριχτω στο δεξι μου ποδι. ΔΕ μπορουσα να παω στην τουαλετα..και ο πατερας μου ηταν στα προθυρα με πλενει στο μπανιο.Τα αντιφλεγμονωδη δε με πιαναν και πιστεψε τα κουμπωσα ολα! Xeforapid, arcokcia , voltaren ,brakcin. Σε ποσοτητες- ενεσεις κρεμες .τα παντα!! Επισης εκανα και ενεσεις κορτιζονης στην ιερολαγωνια αρθρωση. Απο εκει περναει το ισχιακο νευρο. Επισης εκανα πανω απο 50 φυσιοθεραπιες , με βαλαν σε μηχανημα που σε τεντωνει , εκανα βελονισμο, εκανα ομοιοθεραπεια ,ηπια ανθοϊάματα . Ξεκινησα το κολυμπι. Το καλοκαιρι του 2012 κολυμπουσα για 40 λεπτα με αφορητους πονους. Οι γιατροι νευροχειρουργοι και ορθοπεδικοι μου λεγαν οτι θελω χειρουργειο για να επανελθω. Εδω να σου πω οτι το 2011 ημουν , 98 κιλα ,1.87 , 27 χρονων . Αποφοιτος στρατιωτικης σχολης , 7 χρονια Kick boxing 10 χρονια βαρη και επαιζα και μπαλα. Ολα αυτα σε διπλες προπονησεις καθε δευτερη μερα. Δε περιμενα ποτε οτι κατι τετοιο θα μου αλλαζε την ζωη . Δε μπορουσα ν περπατησω 400 μετρα , δε μπορουσα να τρεξω , δε μπορουσα να σκυψω , δε μπορουσα να γ@@@σω. Ναι .. ημουν αχρηστος.. σερνομουν ..το δεξι μου ποδι αρχισε να μαρουλιαζει ..γινοταν μαλακο σα ψωμακι .. αν το ζουλουσα , γινοταν σα ποδι γριας. Εγινα 110 κιλα , εκοψα την γυμναστικη και το μονο που με διατηρουσε ηταν το κολυμπι.
Καποια στιγμη τα ματια μου γυρισαν. σηκωθηκα απο το κρεβατι ..τους εγραψα στα @@ μου τους γιατρους και εκανα αυτο που ηξερα καλυτερα. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!!! Περπατουσα οσο πιο πολυ μπορουσα μεχρι να αρχισω να κλαιω απο τα νευρα μου.Σταματουσα και μετα το ιδιο. Κολυμπουσα ασταματητα μεχρι τα φτερα μου να καινε διαολομενα και να κανω καθισματα με ελβετικη μπαλα στο τοιχο. Πονος - ξεπονος ..εκει! Μετα απο 2 μηνες , ξεκινησα τα βαρη! Τα βαρη ειναι ζωη οποιος ξερει να τα χρησιμοποιει.. Πηγαινα με τα XL,κολλητα κάποτε, φουτερ μου , τα οποια στον καθρεφτη οι ραφες μαρτυρουσαν οτι ειχα ..."μικρυνει!!" .. ξεκινησα ξανα τα μηχανηματα...μετα τα ελευθερα βαρη .. και τωρα .. Μαιος του 2013 ποναω σπανια!! Ποναω μονο για να μου θυμιζει οτι η κηλη ειναι ακομα εκει και οτι δε προκειται να μου συγχωρησει το οποιο λαθος μου . Ξεκινησα ξανα την πυγμαχια ..και ναι ..δε ποναω!

Επισης δε θα κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου. Εκανα χρηση Αναβολικων - ανδρογονων στεροιδων . Οχι απο μονος μου. Ορθοπεδικος χειρουργος (ξαδερφος ) μου τα εκανε. για 4 βδομαδες. Φαρμακευτικες ποσοτητες. Η αλλαγη στα ποδια μου ηταν μαγικη! οι πονοι στις αρθρωσεις εξαφανιστηκαν και πυροδοτηθηκε ολο μου το σωμα.
Δεν λεω σε ολους να το κανουν. Εγω ειχα την οικονομικη ανεση, τους γνωστους,την γνωση και την προσβαση (γιατρους και φαρμακοποιους) για να το κανω. Δε ξερω αν εφταιξε αυτο ..αλλα απο την στιγμη που εγινα καλα, οτι και να μου πουν εχω το σωμα μου και την ασθενεια μου για μαρτυρες.
Αν θελεις να σου πω παραπανω , στειλε μου p.m. Θα σου δειξω απο μαγνητικες -μεχρι γνωματευσεις και αποδειξεις στα ποσα εχω πληρωσει αριστερα και δεξια.
P.s: H κηλη θα ειναι εκει για παντα. Δε προκειται να φυγει! μονο αν την κοψεις! οι νευροχειρουργοι και οι ορθοπεδικοι με εξειδικευση στην σπονδυλικη στηλη , χειρουργουν με μικροδισκεκτομη και σε 15 λεπτα εχουν ξεπεταξει εναν σπονδυλο. Αν ειναι απλα μια πιεση που ασκειται στην ιππουριδα του κεντρικου νευρου. Το ΚΑΤ , το ΓΝΑ και το 401 εχουν και γαμω του γιατρους.
Υπαρχει και το lazer , h οσφυικη πλαστικη ,και η ρομποτικη λαπαροσκοπικη δισκεκτομη. ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ !!

giorgos!
31-08-13, 19:13
παιδια εχω και εγω προβλιμα οχι τοσο σοβαρο αλλα βορο να σας νιοσο τη ενοιτε το κακο με μενα ειναι οτι εχω φαει τοσα λευτα και δεν ξερω καλα καλα τη εχω ΤΟ ΧΙΡΟΤΕΡΟ ΟΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΨΗ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΡΙΟ 2 και μινες τωρα και εκτος οτι δεν βλεπω βελτιοση βλεπο την ψηχικι μου υγεια να διαλιετε [τωρα λετε τη λεει ο μαλακας επιδι δεν παει γυμναστιριο ] αλλα ετσι νιοθο μια ζωη αυτο εκανα και αγαπω το γυμναστιριο .τρεχω απο δω τρεχω απο εκει ενεσις χαπια φισικοθεραπιες λευταααααααααααααα και δεν ξερω καλα καλα τη εχω μαγνιτικι βγαζω σε 7 μερες προτα ο θεως ας παν ολα καλα εχω ονιρα και μου ταχι γαμ,,,,,, ο καθε γιατρος ο αλος εβαλε ιδικοτιτα αθλιατρος και μετεπιτα εμαθα οτι ειναι παπατζις .... κουραστικα πραγματικα θελωωωωω να γυμναστο δεν παειιι αλοοοο 2,5 μινες και βλεπο παλιες φοτο και το γυμναστιριο και δακριζο ...θα ξεκινισω ετιμος ειμαι η ψηχικι μου υγεια ειναι πιο σοβαρι απο τα λογια του καθε γαμ.....ολη γιατρου .ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΠΟ ΜΕΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΟΜΙ ΣΑΣ ΝΙΟΘΩ ΑΠΟΛΗΤΑ .....ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ Μ Η ΕΛΠΙΔΑ Μ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΜΕΝΗ .ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΙΡΙΖΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ .....ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΠΟΤΕ .....!

Mikekan
31-08-13, 19:19
Ψυχραιμία παιχταρά μου, θα περάσεις και θα γυρίσεις δυνατότερος από πριν.

Σε νιώθω. Δεν υπάρχει χειρότερη εμπειρία!! ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ!!!!

tsorbatzis
11-03-14, 01:23
εχω κηλη στον ο5 ι1 εδω και 1.5 χρονο..μουδιαζει-καιει το δεξι ποδι στη περιοχη του μηριαιου δικεφαλου.και ολη η δεξια πατουσα.αυτο γινετε εντονο οατν καθομαι και οταν οδηγω..υπαρχουν μερες που δεν υποφερετε με τιποτα....ειχα παρατησει γυμναστηριο οταν με πονουσε και η μεση..
ειχα χειροτερεψει οταν τα παρατησα.ξεκινησα παλι δυναμικα τα βαρη και η μεση γιατρευτηκε!!
δυστηχως ομως εχω ακομη εντονο μουδιασμα..
εχω αποφασισει να αφαιρεσω την κηλη.
το θεμα ειναι οτι οι νευροχειρουργει προτινουν δισκεκτομη με χειρουργιο ενω οι ορθοπεδικοι με λαπαροσκοπηση-ενδοσκοπηση.
ο ενας κατηγορει τον αλλο για την μεθοδο του και δεν βγαζεις ακρη...
και εγω απλα δε ξερω ποιον να πιστεψω και πως να λυσω το προβλημα μου.
θελω να κανω λαπαροσκοπικα ωστε να εχω την λιγοτερο επεμβατικη μεθοδο και γρηγορη αναρωση..αλλα οι νευροχειρουργοι λενε οτι με λαπαροσκοπηση μπορει να μου κανει ζημια σε αλλα σημεια επειδη δεν βλεπει τοσο καλα-καθαρα τηην περιοχη...
αστα να πανε..με εχουν φερει σε απογνωση..

MindOverMatter
11-03-14, 02:02
Χωρίς να σχολιάσω τα περί ορθοπεδικων και φυσιοθεραπευτών, θα αναφέρω ότι ένα βασικό στοιχείο στα προβλήματα στην οσφυϊκή μοίρα είναι η στάση και τα κινητικά πρότυπα. Για παράδειγμα, κλασσικός μηχανισμός τραυματισμού μεσοσπονδυλίου είναι ταυτόχρονη στροφή με έκταση (συχνή κίνηση σε παιδιά που κάνουν πολεμικές τέχνες ενώ δεν έχουν καλή στάση, καθ'ότι κάποιος ανέφερε kick boxing παραπάνω).

Γενικά, άτομα με προβλήματα σε μέση καλό θα είναι να κάνουν μια αξιολόγηση στάσης και κινητικών προτύπων για να διαγνώσουν τυχόν προβλήματα/αποκλίσεις που μπορεί να επιβαρύνουν την οσφυϊκή μοίρα σε καθημερινή βάση.

just chris
11-03-14, 08:18
εγω παλι ειχα φλεγμονη στη μεση.δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απ'τον πονο της μεσης.δεν μπορουσα να πατησω καλα το αριστερο ποδι κ ποναγε οοοολο το ποδι απο κωλο μεχρι γαμπα.ειδικα οταν καθομουν κ πηγαινα να σηκωθω επρεπε να κρατιεμαι απο καπου γιατι ποναγα μεχρι να ξεσκαλωσει το ποδι.οι γριες στον δρομο πηγαιναν πιο γρηγορα απο 'μενα.... περπαταγα κ ποναγα μεση ποδι εμπλοκη!
πολυ προσοχη με την μεση,εγω ολα αυτα τα επαθα με μια απλη φλεγμονη.φαντασου με κυλες κ τετοια τι γινεται.
καλο ζεσταμα γιατι μπορει απο 'κει που μασας τα σιδερα να βρεθεις να μασας αντιφλεγμονωδη κ ενεσεις στον κωλο,αφου βεβαια θα εισαι στο κρεβατι.πανε οι μυς πανε οι αλτηρες πανε τα σιδερα.το νου σας.

lila_1
11-03-14, 12:58
Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....

tasos2
11-03-14, 16:23
Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....

Yπαρχει η γενετικη προδιαθεση. Οσοι εχουν παθαινουν κηλες σχετικα ευκολα σε σχεση με αλλους. Οσοι δεν εχουν μπορει να παθουν απο ενα χοντρο λαθος μιας στιγμης (πχ με σηκωμα ανθρωπου απο πατωμα και με λαθος (αναγκαστικα) σταση σωματος). Μετα κανοντας πραγματα που σε αλλη περιπτωση δεν θα σε πειραζαν, σε βαθος χρονου κανουν την κηλη χειροτερα ακομα και αν δεν επηρεαζεται η υπολοιπη μεση

niksamaras
11-03-14, 21:52
Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....

Απο την εμπειρια μου, στο μεγαλυτερο βαθμο, οι διαφορων ειδων δισκοπαθειες προκαλουνται απο κακη κινητικοτητα (πχ στα ισχυα) καπου αλλου στο σωμα, οποτε και η μεση τρωει ολο το παλουκι.

TRIANTAFYLLOU
11-03-14, 22:14
έτσι ακριβως αυτο είναι γεγονός και εγω μετα το ατύχημα που είχα , μετα απο 24 χρόνια έχω φοβερούς πόνους στη μεση και μετα απο εξέταση διαπιστώσαμε ότι λόγω στρέβλωσης της λεκάνης το ένα πόδι ήταν πιο μακρύ απο το άλλο κατα 3 πόντους και αυτο είχε σαν συνέπεια την κάκωση στη σπονδυλική στήλη μακροπρόθεσμα , αλλα ευτυχώς σε ενα θεραπευτή που πήγα και το εντόπισε με 4-5 συνεδρίες με έφερε στα ίσια , απλα έπρεπε να συνεχίσω να πηγαίνω ανα 15 μέρες και μετα ανα μήνα για να διορθώσω μόνιμα την ζημια , πράγμα που δεν το έκανα

και γενικά η κάθε λάθος κίνηση και τεχνική , η με κακά παπούτσια , σε τρέξιμο ,περπάτημα , κακή στάση σώματος , 'έχει συνέπειες στην μέση , εκτός απο το φόρτωμα βάρους με λάθος εκτέλεση

η σωστη εκγύμναση και στήριξη μέσω των κοιλιακών και ραχιαίων ενισχύει την μεση και μειώνετε η ζημιά
και καλό είναι και το έχω δοκιμάσει το εργαλείο που δένεις τα πόδια σε ειδική θήκη και κρεμιέσαι ανάποδα , λύνει την μεση και την αποσυμφορίζει

GOMI
12-03-14, 00:08
εχω κηλη στον ο5 ι1 εδω και 1.5 χρονο..μουδιαζει-καιει το δεξι ποδι στη περιοχη του μηριαιου δικεφαλου.και ολη η δεξια πατουσα.αυτο γινετε εντονο οατν καθομαι και οταν οδηγω..υπαρχουν μερες που δεν υποφερετε με τιποτα....ειχα παρατησει γυμναστηριο οταν με πονουσε και η μεση..
ειχα χειροτερεψει οταν τα παρατησα.ξεκινησα παλι δυναμικα τα βαρη και η μεση γιατρευτηκε!!
δυστηχως ομως εχω ακομη εντονο μουδιασμα..
εχω αποφασισει να αφαιρεσω την κηλη.
το θεμα ειναι οτι οι νευροχειρουργει προτινουν δισκεκτομη με χειρουργιο ενω οι ορθοπεδικοι με λαπαροσκοπηση-ενδοσκοπηση.
ο ενας κατηγορει τον αλλο για την μεθοδο του και δεν βγαζεις ακρη...
και εγω απλα δε ξερω ποιον να πιστεψω και πως να λυσω το προβλημα μου.
θελω να κανω λαπαροσκοπικα ωστε να εχω την λιγοτερο επεμβατικη μεθοδο και γρηγορη αναρωση..αλλα οι νευροχειρουργοι λενε οτι με λαπαροσκοπηση μπορει να μου κανει ζημια σε αλλα σημεια επειδη δεν βλεπει τοσο καλα-καθαρα τηην περιοχη...
αστα να πανε..με εχουν φερει σε απογνωση..

Πρώτη δισκοκήλη την απέκτησα σε ηλικία 17 χρονών. (τώρα είμαι 38) Στην συνέχεια αυτή έφερε και άλλες 2. Έκανα λαπαροσκόπηση το 2003, εφόσον είχε προηγηθεί νοσηλεία σε ορθοπεδική κλινική για 1 μήνα. Την προτίμησα γιατί είχε κάνει και φίλος μου τότε και ήταν μετά καλά και είναι ακόμα.
Ο λόγος που αναγκάστηκα να κάνω επέμβαση, ήταν γιατί το δεξί μου πόδι, είχε αρχίσει να μην ανταποκρίνεται σωστά σε ηλεκτρομυογράφημα. Μπήκα λοιπόν, την έκανα και την ίδια ημέρα έφυγα. Είχα ένα προβληματάκι γιατί δεν με έπιανε η τοπική αναισθησία και χρειάστηκε ο γιατρός να επιστρατεύσει προσωπικό για να με κρατάνε. Διαφορετικά ήταν μια απλή επέμβαση.

Μετά το 2003 που την έκανα, μέχρι και το 2006 γυμναζόμουν χωρίς προβλήματα και δίχως ενοχλήσεις, παρόλο που είχα ακόμα άλλες 2 κήλες, οι οποίες όμως ήταν μικρές. Από άρσεις θανάτου, την ξαναπάτησα και πετάχτηκε άλλη κήλη σε άλλο σπόνδυλο κάτω από αυτόν που είχε γίνει η επέμβαση. Έμεινα 5 μήνες στο κρεβάτι και μετά συνήλθα και από τότε έχω ενοχλήσεις, πότε ήπιες πότε πιο έντονες αλλά έχω μάθει να το αντιμετωπίζω.
Εδώ να σου πω πως φίλη μου που επίσης έκανε λαπαροσκόπηση, μετά από 2 χρόνια έντονου κινητικού προβλήματος, δεν είδε καμία βελτίωση και κάνοντας κανονικό χειρουργείο, ηρέμησε. Οπότε είναι και θέμα οργανισμού ίσως όπως επίσης και σημείου.

Το επίσης αρνητικό είναι πως πριν 3 χρόνια, λόγω του όλου προβλήματος στην σπονδυλική στήλη, απέκτησα και κήλες στον αυχένα. Είναι πολύ επίφοβο με τα χρόνια αυτό, εφόσον υπάρχει ήδη πρόβλημα στη μέση.
Για μένα χρειάζεται να κάνεις κάποιο ηλεκτρομυογράφημα κάποια στιγμή (δεν πρόσεξα αν έχεις κάνει) ώστε να δεις την κατάσταση του νεύρου. Συνήθως αυτός είναι ο μόνος λόγος για επέμβαση.

just chris
12-03-14, 08:10
Τι μπορεί να οδηγήσει σε δισκοκήλη?
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες πχ προδιάθεσης, επιβαρυντικοί, σκελετικοί κλπ?
Στην προπόνηση πολλοί ζορίζονται αλλά δεν την παθαίνουν όλοι.....

τα πιο ωραια ατυχηματα με τη μεση γινονται με αποτομες κινησεις κ ειδικα αποτομες κινησεις
με βαρος.φιλος κολυμβητης με κοιλιακους αλφαδι,τιναζε σεντονι κ εμεινε εκει...με το σεντονι κ ενα δακρυ.φωναξε να ερθουν να τον παρουν γιατι επαθε fucking λουμπαγκο 25 χρονων αθλητης. οποτε οπως καταλαβαινεις ο μονος κινδυνος δεν ειναι η δισκοκηλη.

lila_1
12-03-14, 09:44
Mου φαίνεται πολύ περίεργο.....δε μιλάμε για απλό τράβηγμα αλλά για κήλη δίσκου.
Αποκλείεται να υπήρχε κάποιο μη διαγνωσμένο πρόβλημα στη σπονδυλική ή κάπου αλλού?
Τόσοι άνθρωποι κάνουν απότομες κινήσεις, τόσα αθλήματα υπάρχουν που απαιτούν πολύ βιαιότερες κινήσεις από τίναγμα σεντονιού :turtle:



Απο την εμπειρια μου, στο μεγαλυτερο βαθμο, οι διαφορων ειδων δισκοπαθειες προκαλουνται απο κακη κινητικοτητα (πχ στα ισχυα) καπου αλλου στο σωμα, οποτε και η μεση τρωει ολο το παλουκι.

Λόγω ανατομικού προβλήματος εννοείς?

morgoth
12-03-14, 09:53
οι δισκοι συμπιεζονται με το βαρος του σωματος. δε θελει και πολυ να αποκτησεις κηλη.
ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ανθρωπων παγκοσμιως εχουν κηλες. το θεμα ειναι να ειναι λειτουργικοι και να μη τους επηρεαζει στη καθημερινοτητα. εκει μπαινει η σωστη γυμναστικη, οι σωστες διατασεις, οι φυσικοθεραπειες.

Mikekan
12-03-14, 10:13
Παιδιά μην το ψάχνετε, ακόμα και το ότι καθόμαστε σε καρέκλες τόσες ώρες μέσα στη μέρα είναι παράγοντας για να επιβαρύνεις τη μέση σου και μακροπρόθεσμα να δημιουργήσεις κάποια κήλη. Το ανθρώπινο σώμα δεν είναι φτιαγμένο να κάθεται σε καρέκλες. Για αυτό και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το οποίο αγγίζει το 80% θα παρουσιάσει νωρίτερα η αργότερα κάποιο πρόβλημα με τη μέση του - κήλη.

morgoth
12-03-14, 10:23
ακριβως. ειδικα η καθιστικη ζωή επιβαρυνει τη μεση.
πρεπει να καθεσαι στη καρεκλα λες και εχεις καταπιει σκουποξυλο, οχι σταυροποδι και να σηκωνεσαι ανα μια ωρα για 5 λεπτα. :green:

niksamaras
12-03-14, 13:36
Mου φαίνεται πολύ περίεργο.....δε μιλάμε για απλό τράβηγμα αλλά για κήλη δίσκου.
Αποκλείεται να υπήρχε κάποιο μη διαγνωσμένο πρόβλημα στη σπονδυλική ή κάπου αλλού?
Τόσοι άνθρωποι κάνουν απότομες κινήσεις, τόσα αθλήματα υπάρχουν που απαιτούν πολύ βιαιότερες κινήσεις από τίναγμα σεντονιού :turtle:




Λόγω ανατομικού προβλήματος εννοείς?



Οχι, εννοω οτι πχ η λεκανη μπορει να μην κανει to nutation που πρεπει, επομενως να αναγκαζεται η σπονδυλικη στηλη να κανει καμψη ωστε να το αντισταθμισει αυτο. Η μπορει εαν καποιος εχεις σφιχτους εξω στροφεις στα ισχυα η σφιχτους ισχυοκνημιαιους να συμβαινει παλι αυτο. Η ακομη και οι πολυ δυνατοι ραχιαιοι και συνδιασμο με αδυναμους κοιλιακους μπορουνε να προκαλεσουνε κηλη, εξαιτιας της υπερεκτασης που θα υπαρχει στην οσφυικη μοιρα (συνηθως σε αυτη την περιπτωση δεν εχουμε νευρολογικα συμπρωματα παρα μονο πονο εντοπισμενο στην μεση.) Και δαιφορες αλλες περιπτωσεις, στις οποιες συμπεριλβανανονται και καποια ανατομικα προβληματα, αλλα ειανι ιδιαιτερα σπανια.

xaroulisx
12-03-14, 14:17
(πχ με σηκωμα ανθρωπου απο πατωμα και με λαθος (αναγκαστικα) σταση σωματος).

Εγώ έτσι την έπαθα σε μια άσκηση όταν έκανα πολεμικές τέχνες. Και με φουλ ζέσταμα.
Είναι να σου τύχει πιστεύω.

lila_1
12-03-14, 14:20
@niksamaras μιλάς για κάποια συγκεκριμένη κίνηση/άσκηση που γίνεται με λάθος τεχνική δηλαδή

niksamaras
12-03-14, 15:59
@niksamaras μιλάς για κάποια συγκεκριμένη κίνηση/άσκηση που γίνεται με λάθος τεχνική δηλαδή

Οχι απαραιτητα, η τεχνικη μπορει να φαινεται σωστη στο γυμνο ματι, ομως στην πραγματικοτητα να επιβαρυνεται παρα πολυ καποιο σημειο. Χρειαζονται εξειδικευμενα τεστ για καθε αρθρωση, για να δει καποιος αν εχουνε την κινητικοτητα που πρεπει.

SkillBill
12-03-14, 17:22
Οχι απαραιτητα, η τεχνικη μπορει να φαινεται σωστη στο γυμνο ματι, ομως στην πραγματικοτητα να επιβαρυνεται παρα πολυ καποιο σημειο. Χρειαζονται εξειδικευμενα τεστ για καθε αρθρωση, για να δει καποιος αν εχουνε την κινητικοτητα που πρεπει.

αυτα τα τεστ μπορει να τα κανει καποιος μονος του (πχ το τεστ με τα μολυβια για τους ωμους),μπορει να του τα κανει απλος φυσιοθεραπευτης η απαιτουνε εξειδικευμενο εξοπλισμο?

(ενας απ τους ανθρωπους με χρονιο προβλημα μεσης ειμαι κ γω που απλα ζω μαζι του και το καταπολεμω με διατασεις-ενδυναμωση μεσης-καλη καθημερινοτητα,οχι κηλη ευτυχως αλλα με ενδιαφερει η προληψη)

niksamaras
12-03-14, 18:06
αυτα τα τεστ μπορει να τα κανει καποιος μονος του (πχ το τεστ με τα μολυβια για τους ωμους),μπορει να του τα κανει απλος φυσιοθεραπευτης η απαιτουνε εξειδικευμενο εξοπλισμο?

(ενας απ τους ανθρωπους με χρονιο προβλημα μεσης ειμαι κ γω που απλα ζω μαζι του και το καταπολεμω με διατασεις-ενδυναμωση μεσης-καλη καθημερινοτητα,οχι κηλη ευτυχως αλλα με ενδιαφερει η προληψη)

Δυστυχως, δεν ειναι τοσο απλα που μπορει καποιος να κανει μονος του, αλλα μπορει να ψαξεις διαφορες διατασεις για του καμπτηρες του ισχυου, των ισχιοκνημιαιων, του τετρακεφαλου και ασκησεις για να χαλαρωσεις τις ιερολαγωνιες αρθρωσεις.

TRIANTAFYLLOU
12-03-14, 20:11
η καθιστικη ζωή χωρις καθόλου να λέμε ζορίζουμε η κουράζουμε την μεση , κανει μεγάλη ζημιά γι αυτο γραφιάδες και οδηγοί που κάθονται πολλες ώρες στο τιμόνι έχουν θέματα με την μεση τους
όπως και οι πολλες ώρες σε κομπιούτερ τα παιδια που παίζουν παιχνίδια έχουν σκολίωση , κύφωση , η λόρδωση
απο κεί και πέρα η κακή σταση του σώματος όπως εγω που είπα είχα απο το ατυχημα στρεβλωση της λεκάνης με αποτέλεσμα το ένα πόδι να είναι πιο κοντο απο το άλλο και παρ όλο που έλεγα η μεση μου είναι γαιδουρινη , σε βαθος χρόνου λόγω κακής στασης σωματος με δημιούργησε προβλήματα σε δίσκους και το ανακάλυψα πρίν μήνες και κάπως διόρθωσα την σταση του σώματος με φυσικοθεραπείες που έπρεπε ακόμη να συνεχίσω και κακώς σταμάτησα

επίσης όταν τρέχει κάποιος συστηματικα και δεν τρέχει σωστα η δεν φοράει σωστα παπούτσια μακροπρόθεσμα θα βγάλει ζημια στη μεση

γι αυτο είχα αναφερει στο τοπικ της Λίλας ότι υπάρχουν ζημιες που γίνονται μια και έξω , όπως ενα τραβηγμα μια κάκωση η ρίξη σε σύνδέσμους τένοντες κτλ , υπάρχουν και ζημιές που γίνονται σταδιακά απο κακή εκτέλεση ασκήσεων κακό προγραμματισμό ασκήσεων και έχουν συσωρευτικό χαρακτηρα και βγάζουν ζημιές μακροπρόθεσμα και είναι πιο σοβαρές γιατι δημιουργούν φθορά που θελει χρόνο να ξαναφτιάξει

και γενικά για να γίνω πιο κατανοητός οι δίσκοι λειτουργούν σαν αμορτισερ απορόφησης κραδασμών και η κακή σταση του σώματος μεταφέρετε και έχει ως αποδέκτη την σπονδυλική στήλη , μια στρέβλωση της λεκάνης πχ δημιουργεί κλίση στην μεση όπου η σπονδυλικη στηλη αποροφά όλη την κακή σταση με ότι συνεπάγετε
όπως και οι κραδασμοι στο τρέξιμο , η κακή τεχνική τρεξίματος μπορούν να φέρουν ζημιά , ακόμη και η κακή εκτέλεση βαριών δυναμικών ασκήσεων όπως σκουωτ άρσεις κτλ

γι αυτο οι αθλητες βαριών αθλημάτων και όχι μόνο , θα πρέπει να κάνουν στο πρόγραμμά τους ασκήσεις αποσυμφόρησης και διατάσεων συστηματικά και επιμελώς για να μην έχουν προβλήματα , εγω με παλιούς αρσιβαρίστες που μιλάω καμία φορα έχουν όλοι προβλήματα , αλλα λές αυτοι κάναν και πρωταθλητισμό στα όριά τους συνέχεια , ο άλλος γιατι για την πλάκα του να το πάθει , είναι καθαρα θεμα έλλειψης γνώσεων και αμέλειας

MindOverMatter
12-03-14, 21:16
Οχι απαραιτητα, η τεχνικη μπορει να φαινεται σωστη στο γυμνο ματι, ομως στην πραγματικοτητα να επιβαρυνεται παρα πολυ καποιο σημειο. Χρειαζονται εξειδικευμενα τεστ για καθε αρθρωση, για να δει καποιος αν εχουνε την κινητικοτητα που πρεπει.

Γενικά, το έμπειρο μάτι μπορεί να δει τις μυϊκές δυλειτουργίες/ανισορροπίες στην εκτέλεση διάφορων κινήσεων.

Όταν πχ κάποιος έχει αναχαίτηση μέσου γλουτιαίου ή μείζωνος γλουτιαίου ή καμπτήρων των δαχτύλων ή μέσης μοίρας τραπεζοειδών ή πρόσθιου οδοντωτού, ή υπερτονικό τετράγωνο οσφυϊκό ή ελλάσωνος θωρακικού ή άνω μοίρας τραπεζοειδών, κτλ, αυτά φαίνονται σε διάφορες κινήσεις.

Όταν μιλάμε για βραχύνσεις, τότε συνήθως μπορούν να φανούν από κινήσεις (πάλι, στο "έμπειρο μάτι"), αλλά όταν υπάρχει υποψία καλό είναι να γίνονται απλά στοχευμένα τεστ για να σιγουρεύεσαι.

TRIANTAFYLLOU
12-03-14, 21:34
για να μειώσουμε τις πιθανότητες ακόμη και απο απλές ασκήσεις να έχουμε δυσλειτουργία και κακή λειτουργία του σκελετού , αρκεί να έχουμε σε καλή κατάσταση τους σκελετικούς μύς που είναι υπεύθυνοι των κινήσεων και αυτο είναι ευλυγισία μέσω διατάσεων , αλλα σωστών διατάσεων , όχι απλα να βγούμε απο την υποχρέωση και να πούμε κάναμε , γιατι εκεί τρωνε την παραμύθα όλοι επειδή νομίζουν ότι κάνουν διατάσεις

όσο σημαντική είναι η γνώση των ασκήσεων και της σωστης εκτέλεσης , άλλο τόσο σημαντική είναι η χρήση διατάσεων , έτσι οι δυνάμεις που αναπτύσονται στον σκελετό είναι ισόνομες και δεν επηρεάζετε η σωστη λειτουργία των αρθρώσεων , ούτε δέχονται ανισόμορφες επιβαρύνσεις με αποτέλεσμα την κακοποίηση του σκελετου και σε βάθος χρόνου προβλήματα και κακώσεις

tasos2
12-03-14, 22:44
γι αυτο οι αθλητες βαριών αθλημάτων και όχι μόνο , θα πρέπει να κάνουν στο πρόγραμμά τους ασκήσεις αποσυμφόρησης και διατάσεων συστηματικά και επιμελώς για να μην έχουν προβλήματα

Πως μπορει καποιος να κανει ασκησεις αποσυμφορησης χωρις ειδικο εξοπλισμου (ειδικος παγκος που σε γυρναει αναποδα) και χωρις να πληρωνει καθε τοσο χειροπρακτες. Αν κρεμεσαι απλα στο μονοζυγο κανει τιποτα? Επισης εγω οταν κρεμομαι απο το μονοζυγο νιωθω την κοιλη να τραβιεται αλλα με ποναει οσο τραβιεται. Αν επιμεινω ακουγεται ενα κρακ και σταματω. Στον χειροπρακτη παλι ακουγοταν κρακ αλλα δεν ποναγα, ισως γιατι μου το εκανε αποτομα, ενω στο μονοζυγο γινεται σιγα σιγα. Εχει κανεις καμια ιδεα αν ειναι καλος αυτος ο πονος ή πρεπει να σταματαω οταν το νιωθω?

COBRA_STYLE
12-03-14, 23:04
Ναι ειναι καλο να κρεμαστεις απο το μονοζυγο για αποσυμφορηση.
Μπορεις να κανεις αλλη μια "ασκηση",την κανω κ γω συνεχεια κ με ανακουφιζει πολυ...ξαπλωνεις στο κρεβατι ας πουμε,ανοιχτα χερια,κορμος-στηθος κοιτανε ταβανι και το αριστερο ποδι το περνας στην δεξια μερια χωρις να στρεψεις το θωρακα...θα ακουσεις κ κει ενα κρακ:green:σημαινει οτι εγινε η δουλεια.

Βαριεμαι να ψαχνω για βιδεο γιαυτο στην εγραψα.

TRIANTAFYLLOU
12-03-14, 23:14
κοιταξε καμία φορα ο πόνος αν τηρούνται προυποθέσεις δεν είναι κατι κακό και εξηγω , όταν πάμε να καθαρίσουμε μια πληγή πονάει αλλα δεν είναι κακό , πάμε να την γιατρέψουμε , πρέπει να γίνει και η αποσυμφόρηση όταν γινει σωστα και δεν κουνιέτε πέρα δωθε το σώμα δεν υπάρχει πρόβλημα και καλό το κρέμασμα απο μονόζυγο αλλα αλλιώς είναι να είναι κάποιος κρεμασμένος απο τα πόδια και με την βαρύτητα να αποσυμφορίσει τους σπόνδυλους

επίσης αναγκαστικα στην αρχή θα πρέπει να πάει κάποιος σε ειδικο θεραπευτή και μετα να μάθει μόνος να κάνει κάποιες ασκήσεις διατατικές για την σπονδυλική στήλη , με καλό ζέσταμα και συνδιασμό μια σειρά ασκήσεων

αν δέν θέλει κάποιος να μπεί σ αυτη την διαδικασία , τ'ότε απλα σταματάει να γυμνάζετε πάνω σ αυτα που έκανε να μην επιδεινώσει το πρόβλημα , δηλαδη προκειμένου να γλυτώσει έξοδα θεραπείας θα πρέπει να μην κάνει τίποτε απο αυτα που θα τον επιβαρύνουν να χει το κεφάλι ήσυχο
η ψάχνετε μόνος του με γιατρούς αθλητιάτρους ώστε να τον δείξουν σωστα πράγματα αποκατάστασης , εμένα προσωπικα για να μπορω να περπατάω κανονικα μετα το ατύχημα και κατ επέκταση να γυμνάζομαι , με είχε δείξει ένας γιατρός μια σειρα ασκήσεων τις οποίες έκανα επι 3 χρόνια προκειμένου να μπορώ να κάνω κάποιες αξιοπρεπής προπονήσεις
με τα λόγια και τα χαιρετίσματα δουλεια δεν γίνετε , όταν πάθεις την ζημιά μετα πρέπει να έχεις το σθένος να την αντιμετωπίσεις , αν θέλεις να ξαναενταχτείς στο πρόγραμμα , αλλιως κάθεσαι και κάνεις αυτα μόνο που μπορείς , γι αυτο λένε όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια

και πέρα απο τις ασκήσεις διατατικές που αποκτούν ελαστικότητα οι μυς και έρχονται οι σπόνδυλοι στην φυσική θέση τους , πρέπει παράλληλα με την εκγύμναση να δημιουργήσουμε ενα νάρθηκα με τούς μυς στην σπονδυλική στήλη

TRIANTAFYLLOU
12-03-14, 23:16
Ναι ειναι καλο να κρεμαστεις απο το μονοζυγο για αποσυμφορηση.
Μπορεις να κανεις αλλη μια "ασκηση",την κανω κ γω συνεχεια κ με ανακουφιζει πολυ...ξαπλωνεις στο κρεβατι ας πουμε,ανοιχτα χερια,κορμος-στηθος κοιτανε ταβανι και το αριστερο ποδι το περνας στην δεξια μερια χωρις να στρεψεις το θωρακα...θα ακουσεις κ κει ενα κρακ:green:σημαινει οτι εγινε η δουλεια.

Βαριεμαι να ψαχνω για βιδεο γιαυτο στην εγραψα.

κι αυτο που λές σωστο εγω αυτο το έκανα συνέχεια και πρόσφατα το έλεγα σε μια κοπέλα που είχε πρόβλημα με την μεση της , σε μενα το έκανε και αυτός ο φυσικοθεραπευτής που πήγαινα παθητικά , δηλαδη ήμουν χαλαρός και τραβούσε αυτός δυνατά και έκανε το χαρακτηριστικό κράκ

SkillBill
13-03-14, 00:51
@cobra style
ναι αυτο ειναι πολυ καλο με το ποδι που ειπες,το κανω και γω και στο προγραμμα διατασεων μου και το χουν σε οτι βιντεο yoga εχω κανει(εδω γελαμε,αλλα ειναι το καλυτερο stretching που εχω βρει,απλα απο βιντεακια του youtube)
το δευτερο ομως με το μονοζυγο,εμενα προσωπικα μου ειχε πει ο φυσικοθεραπευτης μου οταν τελειωσαμε τις συνεδριες και πηρα τις οδηγιες πως θα συνεχισω μονος μου κατηγορηματικα οχι..τωρα δεν ξερω μπορει στο καθε σωμα να ισχυει αλλιως..
παντως τασο γενικα με ολα τα περι διατασεων/ασκησεων αποσυμφορησης εγω ακολουθω το ''οτι ποναει το αφηνω''..ειδικα εφοσον κανω κατι μονος μου χωρις ειδικες γνωσεις..

ΥΓ:θνξ νικ

tsorbatzis
17-03-14, 09:53
Πρώτη δισκοκήλη την απέκτησα σε ηλικία 17 χρονών. (τώρα είμαι 38) Στην συνέχεια αυτή έφερε και άλλες 2. Έκανα λαπαροσκόπηση το 2003, εφόσον είχε προηγηθεί νοσηλεία σε ορθοπεδική κλινική για 1 μήνα. Την προτίμησα γιατί είχε κάνει και φίλος μου τότε και ήταν μετά καλά και είναι ακόμα.
Ο λόγος που αναγκάστηκα να κάνω επέμβαση, ήταν γιατί το δεξί μου πόδι, είχε αρχίσει να μην ανταποκρίνεται σωστά σε ηλεκτρομυογράφημα. Μπήκα λοιπόν, την έκανα και την ίδια ημέρα έφυγα. Είχα ένα προβληματάκι γιατί δεν με έπιανε η τοπική αναισθησία και χρειάστηκε ο γιατρός να επιστρατεύσει προσωπικό για να με κρατάνε. Διαφορετικά ήταν μια απλή επέμβαση.

Μετά το 2003 που την έκανα, μέχρι και το 2006 γυμναζόμουν χωρίς προβλήματα και δίχως ενοχλήσεις, παρόλο που είχα ακόμα άλλες 2 κήλες, οι οποίες όμως ήταν μικρές. Από άρσεις θανάτου, την ξαναπάτησα και πετάχτηκε άλλη κήλη σε άλλο σπόνδυλο κάτω από αυτόν που είχε γίνει η επέμβαση. Έμεινα 5 μήνες στο κρεβάτι και μετά συνήλθα και από τότε έχω ενοχλήσεις, πότε ήπιες πότε πιο έντονες αλλά έχω μάθει να το αντιμετωπίζω.
Εδώ να σου πω πως φίλη μου που επίσης έκανε λαπαροσκόπηση, μετά από 2 χρόνια έντονου κινητικού προβλήματος, δεν είδε καμία βελτίωση και κάνοντας κανονικό χειρουργείο, ηρέμησε. Οπότε είναι και θέμα οργανισμού ίσως όπως επίσης και σημείου.

Το επίσης αρνητικό είναι πως πριν 3 χρόνια, λόγω του όλου προβλήματος στην σπονδυλική στήλη, απέκτησα και κήλες στον αυχένα. Είναι πολύ επίφοβο με τα χρόνια αυτό, εφόσον υπάρχει ήδη πρόβλημα στη μέση.
Για μένα χρειάζεται να κάνεις κάποιο ηλεκτρομυογράφημα κάποια στιγμή (δεν πρόσεξα αν έχεις κάνει) ώστε να δεις την κατάσταση του νεύρου. Συνήθως αυτός είναι ο μόνος λόγος για επέμβαση.

καλημερα.ενοεις λαπαροσκοπικα-ενδοσκοπικα αφαιρεσες την δισκοκηλη?σε ποιον γιατρο?
εγω ειμαι μεταξυ αυτης της μεθοδου και του κανονικου χειρουργιου και εχω τους αντιστοιχους γιατρους (ορθοπαιδικους-νευροχειρουργους)να μαλωνουβ για το ποιος θα αναλαβει την εγχειρηση και θα παρει τα φραγκα...

morgoth
17-03-14, 10:17
προσωπική μου αποψη (και αρκετων ορθοπεδικών) ειναι η εξής:
χέρι στη μεση δεν βαζεις εκτός αν η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. οταν λεω σοβαρη εννοώ να σαι σαν αναπηρος. να χεις κινητικά προβλήματα.
οι περισσοτερες περιπτωσεις ειναι αντιμετωπισημες συντηριτικά. φυσικοθεραπειες, γυμναστική, διατασεις κτλ

Mikekan
17-03-14, 10:35
Και εγώ εκεί κατέληξα από την εμπειρία με το δικό μου πρόβλημα και συζητώντας με πολλούς ανθρώπους ομοιοπαθείς και μη.

Εγχείρηση σε περίπτωση μόνο που παραλύσει κανά πόδι.

tsorbatzis
17-03-14, 16:57
και εγω ειμαι της αποψης σας,οτι το χειρουργιο ειναι τελευταιο.αλλα δεν μπορω πλεον να μουδιαζει και να καιει το ποδι μου συνεχως.δεν μπορω να πατησω στο πελμα μου,ειδικα μετα απο μιση ωρα οδηγηση η οταν καθομαι στο γραφειο ...γι'αυτο θελω να το κανω λαπαροσκοπικα που ειναι αναιμακτο.δεν ειναι καν εγχειρηση..

GOMI
18-03-14, 11:49
Όταν υπάρχει μούδιασμα στο πόδι, είναι λίγο δύσκολο να διαχωρίσει κανείς πότε πρέπει να γίνει επέμβαση και πότε όχι. Πόσο μάλλον όταν οι γιατροί κοιτάζουν μόνο το συμφέρον της τσέπης τους. Η φίλη μου που είχε πρόβλημα, το πάλεψε με διάφορες φυσικές θεραπείες, όπως ενέσεις όζοντος στη μέση από ορθοπεδικό, με πολλές κορτιζόνες, με φυσιοθεραπείες κλπ αλλά για 1.5 χρόνο δεν έβλεπε ιδιαίτερη διαφορά και στο τέλος το πόδι της από τη φτέρνα και κάτω έχει πρόβλημα που τελικά δεν επανήλθε 3 χρόνια τώρα και είναι με ναρθηκάκι. Η λαπαροσκόπηση δεν της έκανε τίποτα στο θέμα πόνου στη μέση (σε εμένα δούλεψε μια χαρά), ενώ η κανονική επέμβαση την βοήθησε στο να φύγουν οι πόνοι και να μπορεί ακόμα και να γυμνάζεται και να τρέχει, αλλά το πόδι από τη φτέρνα και κάτω, έμεινε κουσούρι. Από προσωπική εμπειρία, αν το πόδι, συνεχίζει να μουδιάζει και μετά την πάροδο 6-8 μηνών και συνοδεύεται και από νευρόπονο, μάλλον η επέμβαση πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα.
Συνήθως ένας νευροχειρούργος πάνω κάτω, αν έχει λίγο φιλότιμο, μπορεί να γνωρίζει αν η μέθοδός του (λαπαροσκόπηση) θα λύσει το πρόβλημα ή όχι, σε συνάρτηση με τη θέση της κήλης όπως και το μέγεθος πρόπτωση της. Αν μη τι άλλο, οφείλει να είναι ειλικρινής με τον ασθενή σε ότι αφορά τα ποσοστά επιτυχίας και να τον αφήσει να αποφασίσει μόνος του μετά. Αν δεν μπορεί να την "φάει" όλη με το λέιζερ, λόγω της ιδιομορφίας της κάθε περίπτωσης, το πρόβλημα δεν θα λυθεί και το ρίσκο συνήθως βρίσκεται στο χάσιμο των χρημάτων.

tsorbatzis
18-03-14, 22:18
η λεξη φιλοτιμο σπανια βρισκεται στους γιατρους...εχω επισκεφτει πανω απο 10...μονο ο ενας ηταν ντομπρος..
το αποτελεσμα αρκει να ειναι σωστο.οπως τα λες ομως κανεις δεν σου εγγυαται τιποτα..παιζει ρολο και η θεση της κηλης..παντως εγω το εχω κοντα 2 χρονια το μουδιασμα..ενας χρονος περασε μεχρι να ανακαλυψω οτι ειναι απο δισκοκηλη,επειδη δε μου πονουσε καθολου η μεση...
αλλα μαλλον παω για ενδοσκοπικα ...
εχω μιλισει με αυτον εδω http://www.nikolaosbenardos.com/
αν εχει καποιος συνφορουμιτης καποια γνωμη-εμπειρια ας βοηθησει.

BobadillaS13
21-03-14, 21:39
Καλησπέρα σε όλους.και εγώ με τη σειρά μου έχω θέμα με τη μέση.μια ερώτηση.πως είναι η καλύτερη δυνατή εκτέλεση των ραχιαίων στον πάγκο με τη διαγώνια κλίση για εμας τους παθόντες ?κατέβασμα μεχρι κατώ και σήκωμα μέχρι να έρθει ο κορμος παράλληλα με το έδαφος?μετά απο κανενα 8μηνο γυμναστηριο δν εχει αποκατασταθει το προβλημα μου και συνεχως μαζι με τα πιασιματα που εχω ακουω συνεχως τα κρακ που αναφερατε πιο πανω στις περιοχες τον ιερολαγονιων και στο σημειο πισω απο το στερνο οπου επισης εχω και μουδιασμα.πριν μερικα χρονια που ειχα κανει μαγνητικη η διαγνωση ηταν 3 προβολες και ιερολαγονιτιδα στη δεξια μερια.επισης ακομα και τωρα δεν μπορω να τρεξω ελευθερα , νιωθω τα ποδια μου παγιδευμενα και ισχιαλγια και στα δυο.μαλλον ηρθε η ωρα να επισκεφτω καποιον αθλιατρο γιατι οσοι ορθοπεδικοι πηγα μου ελεγαν να κοψω το ποδοσφαιρο το οποιο και εκανα. η ψυχολογια μου ειναι ασχημη! όσοι ειστε παθοντες καταλαβαινετε.

tasos2
21-03-14, 22:49
Καλησπέρα σε όλους.και εγώ με τη σειρά μου έχω θέμα με τη μέση.μια ερώτηση.πως είναι η καλύτερη δυνατή εκτέλεση των ραχιαίων στον πάγκο με τη διαγώνια κλίση για εμας τους παθόντες ?κατέβασμα μεχρι κατώ και σήκωμα μέχρι να έρθει ο κορμος παράλληλα με το έδαφος?

Καλυτερα κανε απλους ραχιαιους σε στρωμα και οχι σε παγκο διαγωνια. Εξαρταται και την ενταση του προβληματος βεβαια αλλα τοσο μεγαλη εκταση δεν κανει καλο αν εχεις προβλημα στη μεση

MyoBomb
17-06-14, 13:30
Και μετά απο 7 μήνες γυμναστική, ήρθε και μένα η ώρα της δισκοκήλης μου να ξυπνήσει, μετά απο 2 χρόνια. Αυτή τη φορά αφορμή ήταν το τρέξιμο σε στίβο για γράμμωση. Δεν μπορώ να κουνηθώ να οδηγήσω, είμαι με άδεια απο τη δουλειά και απο κάθε τομέα της ζωης μου.

Επειδή στην περίπτωση μου τα απλά αντιφλεγμονώδη δεν δουλεύουν (έχω μεγάλη φλεγμονή) , ο αθλίατρος μου δίνει medrol (κορτιζόνη απο το στόμα). Είναι καταβολικό στεροειδές που χάνεις μυική μάζα. Με τις υγείες μου. Πάντως μετά απο 2-3 βδομάδες που θα αναρρώσω θα σκεφτώ πολύ σοβαρα τη χρήση ΑΑΣ πλέον δεν πάει άλλο. Καλά θα κάνετε οσοι υποφέρετε απο τετοια πάθηση να μην επισκέπτεστε απλούς ορθοπεδικούς αλλά έμπειρους αθλίατρους, πιστέψτε με έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία και γνώση πάνω στο θέμα.

Mikekan
17-06-14, 13:32
Καταρχάς περαστικά! Ομοιοπαθής και εγώ! Χωρίς ενόχληση εδώ και 3 χρόνια αλλά που θα πάει.

Μην ανησυχείς για το Medrol, πήρα και εγώ πριν 3 εβδομάδες για 10 μέρες, αν δεν γυμνάζεσαι δεν υπάρχει φόβος καταβολισμού.

tsorbatzis
26-06-14, 08:22
τι ενοεις ΑΑΣ?
εχω παρει και τα medrol...
τελικα εγω αφαιρεσα λαπαροσκοπικα την δισκοκηλη.εκανα μαγνητικη 3 μηνες μετα το χειρουργιο.η κηλη φαινετε σημαντικα μικροτερη.το μουδιασμα στο ποδι μετα απο 3 μηνες εχει μειωθει παρα πολυ.
δυστηχως ομως η μεση μου εχει γινει ευαισθητη.δεν ποναω αλλα προσεχω παρα πολυ πως σηκωνω βαρος κτλ...

Overmind
29-09-14, 01:00
Παιδια εχω διαβασει τα δικα σας προβληματα και θελω να πω απλα να μην πανικοβαλεστε . Για ολα υπαρχουν λυσεις. Φτανει να μην το αφηνετε.
Να σας πω και γω τη δικη μου ιστορια. Ειναι η δευτερη φορα σε ενα μηνα που εχω ενα πονο πισω στη πλατη (περιπου αριστερα των οσφυικων σπονδυλων, πρεπει να ειναι στον πλατυ ραχιαιο ο πονος) Βασικα ειμαι Γυμναστης αλλα εμπειρια πανω σε θεματα τραυματισμων πλατης δεν εχω...
Λοιπον την πρωτη φορα που το ειχα παθει τελειώνοντας το γυμναστηριο πριν κανα μηνα, κατεβηκα κατω να αλλαξω ρουχα δρωμενος εχω να πω για να μπω στην πισινα που κανω μαθημα σε μικρα παιδια. Η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας και το οτι η πορτα ηταν ανοιχτη εκει κοντα ισως να μου εχει προκαλεσει καποιο προβλημα ψυξης στη μεση. (ετσι θελω να ελπιζω) Το επομενο πρωι δεν μπορουσα ευκολα να σηκωθώ απο το κρεβατι ουτε να στριψω ευκολα.. Ενιωθα τοσο σκληρη την πλατη μου που πονουσα διαρκως ειτε ξαπλωνα ειτε στεκομουνα. Δεν ηταν αφοριτος ο πονος απλα πονουσα.. Εκανα καποιες καλες διατασεις εκανα και λιγο masage πανω στο roll ενιωσα καπως καλυτερα.. Σκευτηκα θα ηταν προβλημα ψυξης.. Μετα απο λιγες μερες ο πονος περασε.. Να πω τελευταιους μηνες οτι το κανω συχνα αυτο. Γυμναζομαι και αμεσως μετα δρωμενος μπενω στο παγωμενο νερο..
Πριν απο 5-6 μερες παλι τσακ μετα απο dead lift κατεβενω και παλι στο παγωμενο νερο και μεχρι να παω σπιτι πονουσε το ιδιο σημειο παλι.. και αυτη τη φορα ο πονος ηταν λιγο ποιο σπαστικος.. νιωθω την πλατη μου παρα πολυ σκληρη.. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.. ψυξη? δισκοπαθεια?? Φυσικα οσο περνουν οι μερες ο πονος φευγει.. ειδικα τωρα που εκανα 2 μερες να γυμναστω ειναι καλυτερα.. αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι τραυματισμος..
Η αληθεια ειναι οτι τελευταίες 2-3 μερες πσιλο μουδιαζει λιγο η αριστερη μου πατουσα ενα (5%) θα ελεγα.. (μυρμιγκιασμα οσο και που το νιωθω) .. Αν δεν ηταν αυτο θα ελεγα θα ειναι καμια ψυξη αλλα τωρα με αυτο μου βαζει ασχημες ιδεες οτι μπορει να ειναι κατι αλλο... (εκτος και αν η ψυξη προκαλει και αυτη κατι τετοιο.
Εχει κανεις καποια γνωμη πανω σε αυτο παιδες? τι να ειναι λετε?

MyoBomb
02-10-14, 17:05
εχω παρει και τα medrol...τελικα εγω αφαιρεσα λαπαροσκοπικα την δισκοκηλη.εκανα μαγνητικη 3 μηνες μετα το χειρουργιο.η κηλη φαινετε σημαντικα μικροτερη.το μουδιασμα στο ποδι μετα απο 3 μηνες εχει μειωθει παρα πολυ.
δυστηχως ομως η μεση μου εχει γινει ευαισθητη.δεν ποναω αλλα προσεχω παρα πολυ πως σηκωνω βαρος κτλ...

Aργησα να το δω αυτό αλλά επιστρέφοντας στο φορουμ και εχοντας ακομη τη δισκοκήλη ενεργή σου απαντώ.

To medrol ειναι καταβολικό, μέσα σε 15 μέρες έχασα 4 κιλα (με δίαιτα λόγω φαρμάκου) τα οποία ήταν ΚΑΙ ΜΥΣ. Η μέση και σένα και μένα και όλων μας (με κήλη) είναι ευαίσθητη όχι μονο στα βάρη αλλά όπως θα παρατήρησες και στις αλλαγές του καιρού ακόμα..(!!).

Το να προσέχεις τι βάρη σηκώνεις αγαπητέ χαίρω πολύ χαιρόπουλος...Με το bodybuilding είναι το θεμα να μας πει κάποιος τι κάνουμε (επιστροφή στα κιλά που σηκώναμε, τί γινεται με τις πιέσεις ώμων, η ανάρωση μας μετά τη γυμναστική λόγω της κήλης απαιτεί παραπάνω χρόνο αρα δεν μπορεις 6/7 γυμναστηριο και διαφορα αλλα).


τι ενοεις ΑΑΣ?

Αφου διαβασες ολα τα παραπάνω απλά googlare και ψάξτο μαζι με τη φράση herniated disc treatment. Γενικά θα σου πώ οτι η κήλη δίσκου σε αρχάριους body builders όπως εγώ και πολοί άλλοι είναι συχνό φαινόμενο γιατί κανένας άμπαλος γυμναστής δε θα σου πει οτι όσα κιλά κάνεις παγκο ανάλογα πρεπει να κάνεις και σε άλλες ασκήσεις (ομοιόμορφη ανάπτυξη μυων κτλ). Ετσι οι περισσότεροι έχουμε να κάνουμε ραχιαιους κανα χρόνο και ποδια απο τοτε που καναμε ποδηλατο. Στην περίπτωση μας λοιπόν αν θέλουμε να ασχοληθούμε σοβαρα πρέπει οι μυς όλης της πλάτης να γίνουν τσιμέντο ωστε να μην υπάρχει χώρος για φλεγμονες. Λίγοι τρόποι υπάρχουν γιαυτό.

andreasaxo
15-11-14, 10:38
Παιδιά, εκτός από άρσεις θανάτου, ποιες άλλες ασκήσεις κόβουμε τελείως όταν έχουμε αυτό το πρόβλημα;

panos21
15-11-14, 11:49
Καλημέρα. Εμένα με στένωση σε σπόνδυλο με πονάει πάνω απο το δεξί πόδι και άμα με πιάσει για τα καλα μένω ξάπλα για κανα τριήμερο με πόνο στη δεξιά πλευρά σε σημείο να αναπνέω κοφτά..........

Τώρα τελευταία στο hack squat που φτάνω στο τελευταίο set τα 200 kg μετα με τσιμπάει σε εκείνο το σημείο και λογικά θα την βγάλω την άσκηση απο το πρόγραμμα. Σπαστικό να βγάζεις ασκήσεις που σου αρέσουν και δουλεύουν αλλά με τη σπονδυλική στήλη έμαθα με τον άσχημο τρόπο να μην παίζω .......

COBRA_STYLE
15-11-14, 13:03
Δηλαδη τωρα φταιει η ασκηση και οχι τα 200kg???

Καπως ετσι γινεται η δαιμονοποιηση των ασκησεων,τι να πεις.........:unsure:

TRIANTAFYLLOU
15-11-14, 17:54
συμφωνω με κόμπρα όταν υπάρχει πρόβλημα και τα 50 πολλα είναι , αλλάζουμε στυλ η τα παίρνουμε όλα στα χέρια και μετα απλα αρκούμαστε να κοιτάμε τούς άλλους που γυμνάζονται

αντε την βλακεία αυτη την έκανα εγω όταν κατέβαινα στούς αγώνες που μετα απο την μαγνητική όταν με είπε ο γιατρός δεν έμεινε χόνδρος στα γόνατα και λόγω τού ατυχήματος που είχα με μηχανή και χρόνια μετα πρωταθλητισμό , είπα δεν βάζω γιατρε πολλα κιλα σκουωτ μέχρι 200 και με λέει οι μύς αντέχουν τον σκελετό τον ρώτησες? και εφόσον δίνει πόνο η ενόχληση σημαίνει κατι δεν πάει καλα και πρέπει άμεσα να αλλάξουμε στυλ προπόνησης και να χαμηλώσουμε κατα πολύ τα κιλά

και για να γίνω πιο κατανοηός εδω όταν κατεβηκα απο τα 127 κιλα στα 118 σταμάτησαν οι πόνοι στον σκελετο τι να λέμε τωρα και μεις βάζουμε όταν έχουμε θεμα όσα κιλα μπορούμε να σηκώσουμε , μεγα λάθος

και αν το πείς σε κάποιον θα πεί μα δεν θα χτίσω μυς δεν θα γίνω δυνατός , λές και θα χάσει το μεροκάματο του χαμάλη

MyoBomb
29-01-15, 21:40
Καλησπέρα μετά απο καιρό φόρουμ είμαι γνωστός δισκοκηλάς, έχω ξαναγράψει, αλλά σήμερα έχω κατι πολύ σοβαρό να πω σε όλους τους πάσχοντες.

Τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σε εξαιρετική κατάσταση στις προπονήσεις (επιτέλους!). Ρόλο έπαιξε οτι σταμάτησα να ασχολούμαι με γιατρούς και πήγα σε προπονητή άρσης βαρών (!!). ΝΑΙ καλά ακούσατε. Παιδιά θα γίνετε καλά δεν κάνω καμία πλάκα.

Ο τύπος με έμαθε τεχνική σε ασκήσεις που ο γιατρός μου έλεγε να αποφύγω (:shock:) Σιγά σιγά άρχισα άρσεις θανάτου (η βασικότερη άσκηση για κήλη να ξέρετε) δυνάμωσαν τα ισχύα και πλέον σηκώνω κιλά. Δεύτερη άσκηση που έμαθα ήταν squats με πολύ λίγα κιλά στην αρχή σκέτη μπάρα πλέον νιώθω τα πόδια μου σα πέτρες.Τα πόδια είναι πάρα πολύ σημαντικά για τη μέση. Μπορεί να μην έγινα hulk αλλά η μέση μου δεν με ενοχλεί ποτέ μάγκες ακόμα και σε προπονήσεις ώμων!!!!

Αν θέλετε να συνεχίσετε bodybuilding και έχετε την πάθησή μου σας συνιστώ να το δοκιμάσετε και μετά απο λίγους μήνες θα με θυμηθείτε.

beefmeup
29-01-15, 23:49
Ο τύπος με έμαθε τεχνική σε ασκήσεις που ο γιατρός μου έλεγε να αποφύγω (:shock:)

ισχυει αυτο,το εχω γραψει κ γω σε διαφορα θεματα τετοια..μιας κ το εχω δει επανω μου οπως γραφεις κ εσυ.
απλα για μενα κ ειδκα με τις αρσεις ΔΕΝ ειναι να πηγαινω για πολλα κιλα γιατι μπορει να την πατησω ασχημα..σωστη τεχνικη θελει κ με προσοχη στις αυξησεις κιλων κ δεν υπαρχει θεμα..εγω πλεον εχω σχεδον ξεχασει οτι εχω προβλημα εκει κατω χρονια τωρα..

promachos
01-02-15, 07:23
Αναλόγως την κήλη. Δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις τα squat και ειδικά για deadlifts και παραλαγές τους. Κάποιοι πανε καλά με τη προυπόθεση οτι δεν θα φορτώσουν ποτέ την μπάρα με τα κιλά που θα εκαναν αν δεν είχαν την δισκοκήλη και κάποιοι πάνε χάλια. Δεν είναι μόνο θέμα αψεγάδιαστης τεχνικής τα ίδια λενε και τυποι σαν τον rippetoe, αλλά αυτό που λένε πιο προσφατες μελέτες είναι ότι η δυνατή μέση δεν σημαίνει και αποφυγή τραυματισμού όταν υπάρχει ήδη πρόβλημα, σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγονται μικρότερα φορτία απο τα max και είναι προτιμότερο να γυμνάζεται η μέση περισσότερες φορές απο 1-2 την εβδομάδα. Εννοείται ότι αυτός που έχει πρόβλημα πριν παει σε μυική ενδυνάμωση έχει προηγηθεί το στάδιο αποθεραπείας, έχει σταθεροποιησει συνδέσμους και έχει φτιάξει μυική αντοχή μαζί με πλυομετρικές ασκήσεις.

MyoBomb
02-02-15, 00:07
Δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις τα squat και ειδικά για deadlifts και παραλαγές τους.
Ετσι πίστευα και γω μέχρι πρόσφατα, όμως δυστυχώς είναι και οι 2 απαραίτητες. (εγώ την έχω στον Ο-5 σπόνδυλο)

Πρώτον squat δεν χρειάζεται να κάνεις με μπάρα υπάρχουν πολύ πιο εύκολες τεχνικές ειδικά για κήλη:
εμένα με έβαλε να κρατάω 2 βαράκια με τα χέρια πλάγια στον κορμό και να προσπαθώ να ακουμπήσω τον πάτο μιας καρέκλας μου φάνηκε πολύ εύκολο.
Ο λόγος που επέμενε στο squat είναι οτι τα καθίσματα είναι πολύ σημαντικά για τους μυς των ποδιών και αντικαθίστανται σχεδόν μόνο απο την πρέσα που είναι πολύ χειρότερη για μέσες.

Deadlifts για 2 μήνες έκανα με σκέτη μπάρα και με ketler μεσαίου βάρους και τώρα σιγά σιγά βάζω κιλά. Ο λόγος που είναι σημαντικά είναι οτι βελτιώνουν την κινητικότητά σου σε όλες τις υπόλοιπες ασκήσεις γιατί τα ισχία δεν γυμνάζονται απο τους ραχιαίους. Οι ραχιαίοι μυς γενικά είναι πολύ μικρή ομάδα όσο και να δυναμώσουν χρειάζεται να συμμετέχουν και οι μυς των ισχίων (οι οποίοι αιματώνονται με τα κανονικα deadlifts). Προφανώς και δεν θα κάνω υπερβολές καθώς ένα λάθος θα ναι άσχημο και το ξέρω.


ενδυνάμωση, αποθεραπεία κτλ

Προφανώς έχεις δίκιο με πόνους κανένας δεν μπορεί να ασκηθεί. Στο θέμα του να γυμνάζεις μέση πάνω απο 1-2 φορές την εβδομάδα όμως πάλι διαφωνώ. Οπως όλοι οι μυς χρειάζεται ανάρρωση και στην περίπτωση της κήλης ακόμα περισσότερο. Ενδυνάμωση που ενδείκνειται είναι κορμού με κοιλιακούς-ραχιαίους αλλά και αυτές οι ασκήσεις όπως ξέρεις είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες (κάτω κοιλιακοί ας πούμε ακόμα δυσκολεύομαι και κάνω περισσότερο curl ups).

Αυτό που για μένα είναι must είναι σχεδόν μετά απο κάθε προπόνηση (πλην στήθους) ασκήσεις mcKenzie με ανακουφίζουν πραγματικά.

promachos
09-02-15, 21:27
Επειδή το thread θα έχει επίσκεψιμότητα και στο μέλλον, και τα cookbooks είναι πολλά, όσοι δεν έχουν θέμα με τα αγγλικά, ας ρίξουν μια ματια στο http://www.backfitpro.com δεν πρόκειται να χάσουν...