PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμυγδαλίτιδα και απώλεια μυικής μάζας



phoebus
12-04-13, 21:39
Καλησπέρα παιδιά,
μόλις ανακάλυψα το forum ψάχνοντας και χαίρομαι πολύ που έγινα μέλος.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας στο εξής:

Είμαι 32, 178/83 kg και από τον Ιανουάριο γυμνάζομαι έντονα με κάποια χημική υποβοήθηση (τεστοστερόνες, tren κτλ)

Δυστυχώς από τότε έχω αρρωστήσει 3 φορές και ειδικά τώρα έπαθα οξεία αμυγδαλίτιδα με πυρετό, και εδώ και 10 μέρες είμαι εκτός προπόνησης. Κατά την διάρκεια της ασθένειας επειδή δεν έτρωγα και λόγω πυρετού έχασα 5 kg και πήγα στα 78. Έχω ξεφουσκώσει τελείως και αισθάνομαι ότι δεν έχω κάνει ποτέ προόνηση!

Τι προτείνετε να κάνω για να επανέλθω? Διάβασα ότι πρέπει να παίρνω αμινοξέα και να τρώω πολύ. Πιστεύετε ότι μπορώ να επανέλθω εκεί που ήμουν σε κανένα μήνα ή τσάμπα τόση προπόνηση όλο αυτόν τον καιρό; :(

Ευχαριστώ πολύ
Χρήστος

TRIANTAFYLLOU
13-04-13, 02:45
αυτα όλα μες τη ζωή και στο πρόγραμμα είναι , όλοι οι άνθρωποι αρωσταίνουν αλλα ακόμα και απο την αρνητικότητα μιας ασθένειας υπάρχουν θετικα και τα θετικα είναι ότι δυναμώνει το ανοσοποιητικό μας λόγω αντισωμάτων

το θεμα είναι ξεκούραση και προσοχή γιατι μετα απο μια επικείμενη ασθένεια όπως η αμυγδαλίτιδα ο οργανισμός αποκτα ευαισθησία μεχρι να αναρώσει πλήρως και μια υποτροπή θα κάνει χειρότερα τα πράματα
πολλα υγρα βιταμίνες φουλ σε πόσιμη μορφη καλύτερα και ελαφρυ φαγητο κυρίως σούπες , αλλα αν παίρνεις και αντιβίωση οπωσδηποτε θελει καλό φαγητο να ανατάξει ο οργανισμός
και τιποτε δεν πάει χαμενο όλα αυτα τα κιλα όπως γρηγορα χάθηκαν γρήγορα θα ξαναμπούν , αν όμως μη έχοντας αναρωσει πλήρως πάς να κάνεις ταρζανιες και να κάνεις προπονήσεις όπως πρίν , τοτε ετοιμάσου να πάει πολυ μακρυα η βαλίτσα , όταν αισθανθεις καλύτερα μια ήπιας μορφης άσκηση χωρίς έντονο λαχάνιασμα και ανέβασμα σφυγμων θα βοηθήσει

ούτως η άλλως αν σταματούσες τα νταλαβερια που έπαιρνες πάλι φουίτ θα πάθαινες και θα ξεφούσκωνες απλα με την ασθενεια είναι πιο έντονο το φαινόμενο , αδειαζουν οι μυς και επόμενο είναι όταν προσέξεις και περάσει αυτη η ίωση να ξαναπάρεις αυτα τα κιλα γιατι απλα τα έχει ανάγκη ο οργανισμός και είναι κυρίως νερα , επειδη το σώμα και οι μυς κατα 70% είναι νερό , γι αυτο θελει υγρα, φρούτα και βιταμινες με μέταλα , όλα τα άλλα πρωτείνες αμινοξεα δεν χρειάζονται στον ίδιο βαθμό και τζάμπα τα παίρνεις , αλλα μετα την αναρωση στην προπόνηση τα ξαναρχίζεις

Billy
13-04-13, 09:06
η αμυγδαλίτιδα είναι πολύ σοβαρή κατάσταση και μπορεί να δημιουργήσει πολύ σοβαρές επιπλοκές αν δεν την προσέξεις,
όπως μόνιμες καρδιακές επιπλοκές κλπ
γι' αυτό κάτσε φρόνιμος, πάρε τα αντιβιοτικά σου, καλό φαΐ, ξεκούραση μέχρι να γίνει καλά.
Επίσης κανόνισε να κάνεις εγχείρηση και να τις αφαιρέσεις γιατί είναι μια μόνιμη εστία προβλημάτων, οι αμυγδαλές μόνο προβλήματα μπορούν να σου δημιουργήσουν.
σκωληκοειδίτιδα έχεις κάνει; ξέρεις αυτά πάνε μαζί!

δεν ξέρω αν σε "τρομοκρατήσαμε" αρκετά ο Ηλίας και εγώ αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
αν δεν θέλεις να έχεις μπλεξίματα κάνε την "πάπια" μέχρι να γίνεις εντελώς καλά και μετά θα βρεις και τα υπόλοιπα.

phoebus
14-04-13, 00:43
Η αληθεια ειναι οτι λιγο με τρομαξατε!
Ευτυχως ειμαι αρκετα καλυτερα και αυριο κλεινω και τον κυκλο
της αντιβιωσης.
Θα ξεκινησω δειλα δειλα με κυκλικες προπονησεις και ελπιζω να παει καλα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.