PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχώς κρύα χέρια και χαμηλή καρδιακή συχνότητα.



Mpozos
18-04-13, 11:09
Περισσότερο απο 1 χρόνο τα χέρια μου είναι διαρκώς κρύα είτε βρίσκομαι σε ζεστό κλίμα είτε σε κρύο. για να ζεσταθούν τα χέρια μου πρέπει να κάνω βάρη με μεγάλη ένταση, και μια άλλη περίπτωση που ζεστένονται είναι να είμαι σε ζεστο κλίμα για πολύ ώρα. Έχει καταντήσει κουραστικό, είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις αερόβιο με παγωμένα χέρια..

Επίσης η καρδιακή συχνότητα μου είναι πάρα πολύ χαμηλή 40 μινιμουμ 50 μάξιμουμ. Δεν ανυσηχώ τόσο γιαυτο γιατί ο καρδιολόγος που με εξέτασε πέρυσι είπε οτι ειναι καλά η καρδια μου (τότε χτυπούσε 37 παλμους το λεπτό ). Απλά το αναφέρω μπας και ευθήνετε το γεγονός ότι έχω κρύα χέρια.

Έιχει κανείς σας παρόμοιο πρόβλημα με μένα και το ξεπέρασε; Ευχαριστώ.

alexandros.r
18-04-13, 14:40
το παθαινα και γω , αλλα μονο στο δεξι χερι
μηπως εισαι πολυ ωρα στο pc ?
εμενα ο γιατρος μου πε οτι δεν ειναι τιποτα , αλλα επειδη ειμουν αρκετη ωρα στο pc δεν αιματονονταν σωστα

Metalhead|T|
18-04-13, 15:57
Mpozo πάρε μια θερμαντικη κρέμα να αλοιφεις στα χέρια σου πριν την προπόνηση :welcome: βοηθάει πολυ (και οι αθλητες στο στίβο το κανουν αρκετες φορες )τώρα για περαιτέρω δεν ξερω να σε βοηθήσω..

Mpozos
18-04-13, 17:59
το παθαινα και γω , αλλα μονο στο δεξι χερι
μηπως εισαι πολυ ωρα στο pc ?
εμενα ο γιατρος μου πε οτι δεν ειναι τιποτα , αλλα επειδη ειμουν αρκετη ωρα στο pc δεν αιματονονταν σωστα

3 ώρες το πολύ κάθομαι στον υπολογιστή και αυτές δεν είναι συνεχόμενες. (παλιά όταν έβγαζα χρήματα απο τον υπολογιστή καθόμουν και συνεχόμενα 30ωρα επι μήνες και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ). εγώ περιμένω το βιβλιάριο μου για να πάω σε γιατρό μέση μαίου θα μπορώ να κάνω...


Mpozo πάρε μια θερμαντικη κρέμα να αλοιφεις στα χέρια σου πριν την προπόνηση :welcome: βοηθάει πολυ (και οι αθλητες στο στίβο το κανουν αρκετες φορες )τώρα για περαιτέρω δεν ξερω να σε βοηθήσω..

μάλιστα ευχαριστώ.


επίσης να σημειώσω ότι έχω χαμηλή πίεση, κυμαίνετε από 10,5- 11,5 η μεγάλη και 7,5 - 8,5 η μικρή.

-beba-
18-04-13, 21:24
Δεν νομιζω να έχει να κάνει με την πίεση. Εμένα είναι πάντα χαμηλή. Και κατάλαβαίνω ότι είναι χαμηλή από το 8 και κατω. Καταλαβαίνεις τι γίνετε. Τα χέρια μου όμως μια χαρά ζεστά είναι.

TRIANTAFYLLOU
19-04-13, 22:33
όταν τα άκρα είναι κρυα και όλα αιματοκρίτης σίδηρος φεριτινη είναι εντάξει , μπορει να έχει να κάνει και με το μικροκυκλοφοριακό , δεν είναι δηλαδη αποτέλεσμα χαμηλής πίεσης , η επίσης η έλειψη υδατανθράκων δημιουργει αυτο το αίσθημα

εγω όταν ήθελα να δω αν κάποιος όντως έχει κάνει καλό άδειασμα πριν την υδατανθράκωση τον έπιανα (όχι τον κότσο :P) τα χέρια και αν ήταν παγωμενα έλεγα ενταξει αν ήταν ζεστα πάει να πεί μας δουλεύει και αυτο όχι στην προπόνηση αλλα σε κατάσταση ηρεμίας , για δείτε κι αυτη την παράμετρο

Mpozos
20-04-13, 16:15
Ηλία δεν γνωρίζω αν ο αιματοκρίτης ο σίδηρος και η φερτινη ειναι φυσιολογικά. θα το κοιτάξω απο τις εξετάσεις που θα κάνω στον επόμενο μήνα όταν γίνει το βιβλιάριο.

Αυτο που γράφεις για την έλλειψη υδατανθράκων που δημιουργεί αυτό το αίσθημα, δεν το γνώριζα και τώρα που το σκέφτομαι βρίσκομαι καιρό υποθερμιδικα σχετικά χαμηλά σε υδατάνθρακες και τώρα που το σκέφτομαι ισχύει, γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου μετά απο cheat meal μεγάλο σε σακχαρα και λιπαρά γεύμα, οι φλέβες μου να είναι πολύ έντονες και να νιώθω να καίω εσωτερικά. όχι 1 και 2 φορές αλλα όσες φορές εκανα cheat meal.

TRIANTAFYLLOU
20-04-13, 20:06
γι αυτο τα λέω εγω αυτα να μην ψάχνετε τζάμπα, θεωρίες, εικασίες και γωνίες στο εικοσάρικο, απλα πράματα είναι