PDA

Επιστροφή στο Forum : ποδια και ποδηλατο



Arlond
24-04-13, 09:26
καλημερα παιδια θελω να παρω λιγο ογκο στα ποδια! αν κανω ποδηλατο κανονικο οχι του γυμναστηριου
περνουν ογκο η χανουν κ γραμμωνουν?

tasos2
24-04-13, 10:24
Aναλογα την ενταση/ταχυτητα που κανεις. Αν κανεις π.χ. γρηγορα ή σε ανηφορες οποτε να μην μπορεις να κανεις για πολλη ωρα λογω δυσκολιας μπορουν να παρουν και ογκο. Αν κανεις πιο μικρες εντασεις για μεγαλυτερη διαρκεια οχι τοσο.

Αν συνολικα μαζι με την προπονηση ποδιων του γυμναστηριου και με το ποδηλατο υπερπροπονεις τα ποδια σου τοτε μπορει και να χασουν ογκο.

Επισης βοηθαει στη γραμμωση ολοκληρου του σωματος οχι στοχευμενα στα ποδια

ArgoSixna
24-04-13, 13:19
το ποδηλατο θα σου δωσει ογκο και γραμμωση μαζι , ΑΝ κανεις προπονησεις και οχι βολτες ;)

Metalhead|T|
24-04-13, 15:26
εγω πάντως το χρησιμοποιώ για να πάω και να ερθω απο το σπιτι στο γυμναστήριο.!!ειναι περίπου 10λεπτα πηγαινε και 10 ελα...επίσης πιστευω οτι ειναι καλη cardio για πρίν την προπόνηση γιατι ανεβάζει παλμούς :welcome: τωρα αυτο για τα ποδια...πιστευω οτι βοηθάει...αν κ εμενα οι γάμπες μου δεν λένε να πάρουν ογκο ,παρα γραμμώνουν :green::P

nikos1234
24-04-13, 20:37
θελει ενταση...να κουραζεται δηλαδη να νιωθεις τα ποδια σου να δουελυουν..και οχι για υεπροβολικα πολη ωρα..

NASSER
25-04-13, 00:24
Όλα είναι θέμα διατροφής. Αν προπονείσαι βαριά στα πόδια, θα πάρουν. Με το ποδήλατο κάνεις ουσιαστικά αερόβιο και η κίνηση βοηθάει στη γράμμωση. Και οι ποδηλάτες κουρσάροι που κάνουν χιλιόμετρα και αρκετή ώρα, έχουν αναλογικά μεγάλα πόδια, ενώ προσπαθούν να έχουν χαμηλό βάρος ;)

dreamer n` warrior
26-04-13, 03:31
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Nasser.

Έκανα χρόνια ποδηλασία δρόμου και δυστυχώς ή ευτυχώς τα πόδια-γάμπες μου είναι "τουμπανιασμένα" σε σχέση με τον άνω κορμό,αισθητικά υπάρχει δυσαναλογία.

Για μένα,η καλύτερη αερόβια προπόνηση είναι μακράν το ποδήλατο.

nikos1234
26-04-13, 15:18
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Nasser.

Έκανα χρόνια ποδηλασία δρόμου και δυστυχώς ή ευτυχώς τα πόδια-γάμπες μου είναι "τουμπανιασμένα" σε σχέση με τον άνω κορμό,αισθητικά υπάρχει δυσαναλογία.

Για μένα,η καλύτερη αερόβια προπόνηση είναι μακράν το ποδήλατο.

το ποδηλατο στο μηχανημα η το κανονικο?

dreamer n` warrior
26-04-13, 21:39
Εννοείται ποδήλατο δρόμου (κούρσα).Ποιο μηχάνημα και βλακείες.