PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στον αγκωνα και διαφορα στους μυες



esmerakos
26-04-13, 23:31
Καλησπερα, το δεξι μου χερι στη γενα το "τραβηξε" ο γιατρος και μου αφησε κουσουρι να μην τεντωνει πληρως το χερι. το θεμα ειναι οτι σε δυναμη εχει το 1/5 του αριστερου, επιπλεον σε μαζα ειναι πιο μικρο... οχι στον τρικεφαλο αλλα στο σημειο του πηχη με τον δικεφαλο. δηλαδη ο δικεφαλος ειναι πιο μικρος και σε μηκος και σε πλατος. στον ωμο οταν τον σφιγκω η τον σηκωνω εμφανιζονται κατι γραμμες σαν μυες που δεν φενονται στο αριστερο... υπεθεσα οτι ο δεξις ωμος λογο του προβληματος γυμναστικε κατα καποιον τροπο αλλα αυτες οι γραμμες "μυες" ειναι απο γυμναστικη η απο ελειψη μυικης μαζας στον ωμο; επισης εχω παρατηρησει πως οταν σφιγκω το αριστερο χερι στον ωμο γραμμωνει ενα κικλακι πραγμα που στο δεξι δεν γινεται... στο δεξι εμφανιζονται οι γραμμες-μυες. τι να κανω για να τα φερω στα ισα αν γινεται; και αυτες οι γραμμες ειναι μυες;

TRIANTAFYLLOU
27-04-13, 01:01
Καλησπερα, το δεξι μου χερι στη γενα το "τραβηξε" ο γιατρος και μου αφησε κουσουρι να μην τεντωνει πληρως το χερι. το θεμα ειναι οτι σε δυναμη εχει το 1/5 του αριστερου, επιπλεον σε μαζα ειναι πιο μικρο... οχι στον τρικεφαλο αλλα στο σημειο του πηχη με τον δικεφαλο. δηλαδη ο δικεφαλος ειναι πιο μικρος και σε μηκος και σε πλατος. στον ωμο οταν τον σφιγκω η τον σηκωνω εμφανιζονται κατι γραμμες σαν μυες που δεν φενονται στο αριστερο... υπεθεσα οτι ο δεξις ωμος λογο του προβληματος γυμναστικε κατα καποιον τροπο αλλα αυτες οι γραμμες "μυες" ειναι απο γυμναστικη η απο ελειψη μυικης μαζας στον ωμο; επισης εχω παρατηρησει πως οταν σφιγκω το αριστερο χερι στον ωμο γραμμωνει ενα κικλακι πραγμα που στο δεξι δεν γινεται... στο δεξι εμφανιζονται οι γραμμες-μυες. τι να κανω για να τα φερω στα ισα αν γινεται; και αυτες οι γραμμες ειναι μυες;

εφοσον υπάρχει αυτιο το πρόβλημα εκ γενετης τοτε φυσικο επακόλουθο είναι να υπάρχει αυτη η ανομοιομορφία , εφόσον υπάρχει περιορισμένη δυνατότητα κίνησης απο την μια πλευρά

οι γραμμες λογικα είναι μυες συνηθως οι μυς δείνουν αυτη την εικόνα απλα ακόμα και να υπάρχει το πρόβλημα κατ αρχην θε΄λει να σε παρακολουθει καποιος γνώστης γυμναστης να δει τι δυνατότητες έχεις και τι κίνηση μπορεις να κάνεις ώστε να το γυμνάσεις σωστα

κατα δεύτερον σ αυτες τις ανομοιομορφίες το φαρμακο αν μπορούμε μεταφορικα να το πούμε έτσι είναι ένα , η προπόνηση και οι διατατικες ασκήσεις που όσο πιο μικρός κάποιος κάνει διατατικες τοσο μπορει να το επαναφέρει κοντα στην φυσικη του κίνηση όσο το δυνατον

αλλα σε καθε περίπτωση αν γυμνάζεσαι σωστα και με απομονωτικές ασκήσεις μη δινοντας σημασία στην καλή πλευρα αλλα κυρίως να γινετε σωστα η κίνηση και να επικεντρώνεσε στην προβληματικη περιοχή , το πρόβλημα ακόμη και να μην εξαλειφθει θα μειωθεί και δεν θα δείχνει έντονα
επίσης παιζει ρόλο αν ο σκελετος εκτος την αγκύλωση έχει και γεωμετρικες ανισοροπίες , γιατι τοτε είναι δύσκολα τα πράγματα , δηλαδη μήπως είναι πιο κοντος ο ένας βραχίονας απο τον άλλο , οπότε λογικα λόγω διαφορετικών μοχλών υπάρχει διαφορετικη ανάπτυξη , αυτο δεν αποφεύγετε με τιποτε

ανομοιομορφιες όλοι έχουν άλλος λίγο άλλος πολυ ακόμη και να μην υφίστατε πρόβλημα όπως εσυ αλλα όλα στρωνουν η βελτιώνονται , αλλα το θεμα είναι ότι κανεις να σε προσέχει καποιος γνώστης ώστε λόγω του προβλήματος μην δημιουργησεις φθορες στην πλευρά αυτη και κακώσεις

και χρειάζετε υπομονη και επιμονη ωστε σε βαθος χρόνου να βελτιωθείς