PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυσεις για καταπολεμηση της αλλεργιας;



deluxe
04-05-13, 16:57
Η κοπελα μου καθε χρονο την Ανοιξη υποφερει απο την αλλεργια. Για να της περναει παιρνει του κοσμου τα φαρμακα, και δε κανουν καλο...

Διαβασα οτι για την καταπολεμηση βοηθαει η βιταμινη c, καθως και τα προβιοτικα.

Επισης ειδα και ορισμενα ομοιοπαθητικα συμπληρωματα που εχουν βοτανα.

Εχετε καποιο συμπληρωμα κατα νου; Ειδα στο βοτανο μερικα ωραια, αλλα θελω να ξερω εαν εχει δοκιμασει καποιος κατι αναλογο απο εδω μεσα.

fazer
04-05-13, 23:06
σε εμενα που με πιανει καθε χρονο τετοια εποχη αλλεργικη ρινιτιδα,μου εκανε δουλεια η ομοιοπαθητικη.παλιοτερα επαιρνα ενα σωρο αντιισταμινικα και ημουν σα φυτο απο τις παρενεργειες τους(υπνηλια τρελη,κοπωση κλπ).
πες στην κοπελα σου να παει σε ενα ομοιοπαθητικο να της δωσει θεραπεια.θα με θυμηθεις!

Giorgos04
04-05-13, 23:11
παιδια χωρις πλακα,το θεμα ειναι πολυ σοβαρο.Με αυτα τα αντισταμινικα που καταπινω εκτος του οτι χασμουριεμαι σαν τον κροκοδειλο ολη μερα και νυσταζω τρελλά,έχω πεσει τουλαχιστον 20-30 % στα βαρη στο γυμναστηριο.

GodSlayer
04-05-13, 23:23
ενας γιατρος η αθλιατρος θα μπορουσε να βοηθησει, σε θεματα υγειας δεν κανουμε του κεφαλιου μας

Eddie
04-05-13, 23:26
Ρε παιδες για πειτε ποια φαρμακα συγκεκριμενα παιρνετε..Εμενα φετος με επιασε πρωτη φορα αλλεργια και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι αλλεργικο ασθμα..παιρνω ενα χαπι και 2 αναπνοες..Μου πε οτι θα παιρνω μεχρι να τελειωσει η ανθοφορια..Πριν ειχα αλλο χαπι,το xozal το οποιο δε παλευοταν..πολλη υπνηλια και μαστουρα.

fazer
05-05-13, 01:34
Το ζιρτεκ για μενα ειχε τις λιγοτερες παρενεργειες.η υπνηλια ομως ηταν παρων.
Το αεριους μου εφερνε τρομερη κοπωση.
Το κεστιν ειναι νεο και ισως ποιο αποτελεσματικο.
Παντως τωρα χωρις αντιισταμινικα βρηκα την υγεια μου!!

Eddie
05-05-13, 02:26
Φιλε το αεριους το παιρνω κι εγω..και σε σχεση με το xozal νιωθω πιο ενταξει.Επισης παιρνω bocacort και το onbreez,αυτο που βαζεις την καψουλα στο μηχανακι,τη σπαει και το ρουφας..Το θεμα ειναι οτι ειχα ενα μηνα ακροαστικα,μπουκωμα και πολυ πολυ ξεροβηχα..παω στο γιατρο,μου λεει αλλεργια,μου κανει οξυμετρια και με βρηκε πολυ χαμηλο οξυγονο στο αιμα..η αληθεια ειναι οτι νιωθω να κουραζομαι πολυ πιο ευκολα τελευταια,και στην προπονηση και στην αεροβια και γενικως σε οτι κι αν κανω..επισης το αλλο θεμα ειναι οτι περαν του οτι δεν εχω πλεον ακροαστικα,ουτε μπουκωμα ουτε βηχα,δεν εχω δει διαφορα στην αντοχη..κουραζομαι το ιδιο ευκολα και μου τη σπαει πολυ..ειναι και τα εξτρα κιλα που κουβαλαω κι ολη η κατασταση εχει γινει απελπιστικη..πανε πισω προπονησεις,αεροβια κλπ.

deluxe
05-05-13, 02:32
Δε χρειαζεται να παω σε ομοιοπαθητικο εδω στη ελλαδα, να πληρωσω 50-120 ευρω την επισκεψη και να μου δωσει ηλιθιοτητες με τις οποιες συνεργαζεται ο ιδιος για να παιρνει και απο εκει την προμηθεια του. Στο βοτανο και σε αλλες ιστοσελιδες υπαρχουν ορισμενα πολυ καλα ομοιοπαθητικα προϊοντα, με σχεδον αριστες κριτικες. Και εννοειται παμφθηνα.

fazer
05-05-13, 07:43
Φιλε το αεριους το παιρνω κι εγω..και σε σχεση με το xozal νιωθω πιο ενταξει.Επισης παιρνω bocacort και το onbreez,αυτο που βαζεις την καψουλα στο μηχανακι,τη σπαει και το ρουφας..Το θεμα ειναι οτι ειχα ενα μηνα ακροαστικα,μπουκωμα και πολυ πολυ ξεροβηχα..παω στο γιατρο,μου λεει αλλεργια,μου κανει οξυμετρια και με βρηκε πολυ χαμηλο οξυγονο στο αιμα..η αληθεια ειναι οτι νιωθω να κουραζομαι πολυ πιο ευκολα τελευταια,και στην προπονηση και στην αεροβια και γενικως σε οτι κι αν κανω..επισης το αλλο θεμα ειναι οτι περαν του οτι δεν εχω πλεον ακροαστικα,ουτε μπουκωμα ουτε βηχα,δεν εχω δει διαφορα στην αντοχη..κουραζομαι το ιδιο ευκολα και μου τη σπαει πολυ..ειναι και τα εξτρα κιλα που κουβαλαω κι ολη η κατασταση εχει γινει απελπιστικη..πανε πισω προπονησεις,αεροβια κλπ.

Η κουραση ειναι απο την ταλαιπωρια που περασες με τα ακροαστικα και φυσικο ειναι να εχασες φυσικη κατασταση απο την αποχη απο την αεροβια.βαλε και τις οποιες παρενεργειες απο τα αντιισταμινικα ...
Ετσι ημουν περσυ με βροχιτιδα,καταροη και αλεργικο ασθμα στα προθυρα.
Υπομονη να περασει και αυτος ο μηνας και θα επανελθεις κανονικα!
.

liveris
05-05-13, 10:29
ενας γιατρος η αθλιατρος θα μπορουσε να βοηθησει, σε θεματα υγειας δεν κανουμε του κεφαλιου μας

αθλιατρος??!!!!!!!!!!!:unsure::unsure: μαλλον αλλεργιολογος ...


Δε χρειαζεται να παω σε ομοιοπαθητικο εδω στη ελλαδα, να πληρωσω 50-120 ευρω την επισκεψη και να μου δωσει ηλιθιοτητες με τις οποιες συνεργαζεται ο ιδιος για να παιρνει και απο εκει την προμηθεια του. Στο βοτανο και σε αλλες ιστοσελιδες υπαρχουν ορισμενα πολυ καλα ομοιοπαθητικα προϊοντα, με σχεδον αριστες κριτικες. Και εννοειται παμφθηνα.

πραγματικα εσυ εισαι συμπληρωματολαγνος..εχεις περασει απο την γυμναστικη στις αρρωστιες κ ψαχνεις συμπληρωματα κ για τις ασθενειες...

Dejan
05-05-13, 10:56
Όντας αλλεργικός από όταν γεννήθηκα.... Οι γονείς μου δοκίμασαν ότι ομοιοπαθητική χαζομάρα υπήρχε. Φυσικά δεν γινόταν να δουλέψουν καθώς το Placebo effect είναι μειωμένο στα παιδιά. Όπως έχουμε ξαναγράψει κατά κόρον στο site... τα ομοιοπαθητικά είναι απλά απατεωνιά και πλέον οι "ομοιοπαθητικοί" παραδέχονται ευθέως ότι δεν περιέχει το σκεύασμά τους μέσα ενεργή ουσία μετά από τόση αραίωση. Βέβαια ελευθερία έχουμε και από τη στιγμή που έχει αποδειχτεί ότι δεν κάνουν κακό.... καλώς τα πουλάνε αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα αγοράζουν.

Τώρα στο θέμα. Συνήθως με πιάνουν αλλεργίες με άμεση συνέπεια το αλλεργικό βρογχικό άσθμα τέλη Γενάρη με Φλεβάρη και μετά Σεπτέμβριο με Οκτώβρη. Το coctail και στις δύο περιπτώσεις είναι Aerolin Inhaler και Flixotide Inhaler. Εάν παραμένει το άσθμα μετά τις 3 εβδομάδες χωρίς να δείχνει να υποχωρεί τότε μπαίνει στο παιχνίδι και spiropent.

Προληπτικά παίρνω zirtek προς τα τέλη Γενάρη και αρχές Σεπτέμβρη. Όντως φέρνει αρκετή υπνηλία που όμως μετά τη 5-6 μέρα μειώνεται αισθητά.

a-mad
05-05-13, 12:19
εγω παιρνω το singulair των 10μγ και δεν νιωθω καμια παρενεργια :green::green:

Eddie
05-05-13, 14:23
Η κουραση ειναι απο την ταλαιπωρια που περασες με τα ακροαστικα και φυσικο ειναι να εχασες φυσικη κατασταση απο την αποχη απο την αεροβια.βαλε και τις οποιες παρενεργειες απο τα αντιισταμινικα ...
Ετσι ημουν περσυ με βροχιτιδα,καταροη και αλεργικο ασθμα στα προθυρα.
Υπομονη να περασει και αυτος ο μηνας και θα επανελθεις κανονικα!
.

Mακαρι φιλε μου.


πραγματικα εσυ εισαι συμπληρωματολαγνος..εχεις περασει απο την γυμναστικη στις αρρωστιες κ ψαχνεις συμπληρωματα κ για τις ασθενειες...

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


Όντας αλλεργικός από όταν γεννήθηκα.... Οι γονείς μου δοκίμασαν ότι ομοιοπαθητική χαζομάρα υπήρχε. Φυσικά δεν γινόταν να δουλέψουν καθώς το Placebo effect είναι μειωμένο στα παιδιά. Όπως έχουμε ξαναγράψει κατά κόρον στο site... τα ομοιοπαθητικά είναι απλά απατεωνιά και πλέον οι "ομοιοπαθητικοί" παραδέχονται ευθέως ότι δεν περιέχει το σκεύασμά τους μέσα ενεργή ουσία μετά από τόση αραίωση. Βέβαια ελευθερία έχουμε και από τη στιγμή που έχει αποδειχτεί ότι δεν κάνουν κακό.... καλώς τα πουλάνε αφού υπάρχουν άνθρωποι που τα αγοράζουν.

Τώρα στο θέμα. Συνήθως με πιάνουν αλλεργίες με άμεση συνέπεια το αλλεργικό βρογχικό άσθμα τέλη Γενάρη με Φλεβάρη και μετά Σεπτέμβριο με Οκτώβρη. Το coctail και στις δύο περιπτώσεις είναι Aerolin Inhaler και Flixotide Inhaler. Εάν παραμένει το άσθμα μετά τις 3 εβδομάδες χωρίς να δείχνει να υποχωρεί τότε μπαίνει στο παιχνίδι και spiropent.

Προληπτικά παίρνω zirtek προς τα τέλη Γενάρη και αρχές Σεπτέμβρη. Όντως φέρνει αρκετή υπνηλία που όμως μετά τη 5-6 μέρα μειώνεται αισθητά.

Φιλε,παιρνεις aerolin και flixotide ταυτοχρονα ε?Μια εισπνοη το πρωι με το ενα και μια το βραδυ με το αλλο κανεις?Το bocacort που παιρνω εγω απ οτι ειδα στο νετ εχει την ιδια δραστικη ουσια με το flixotide..Το spiropent κανει τιποτα?Σκεφτομαι να βαλω κι εγω,οχι spiropent αλλα την ιδια δραστικη y know μιας και ειναι καλοκαιρι και δε βγαινει με τιποτα αεροβια με ασθμα.Επισης εχω κανει μια σκεψη να κοψω το aerius,γενικως τα χαπια δλδ και να κρατησω μονο το bocacort και το onbreez αλλα απ την αλλη σκεφτομαι μηπως γινω χειροτερα.Παντως πριν 10 μερες που σταματησα για 4 μερες το onbreez καταλαβα αμεσως οτι τα ακροαστικα επανηλθαν..γαμω το φελεκι μου πως εχω μπλεξει φετος :(

deluxe
05-05-13, 15:59
αθλιατρος??!!!!!!!!!!!:unsure::unsure: μαλλον αλλεργιολογος ...



πραγματικα εσυ εισαι συμπληρωματολαγνος..εχεις περασει απο την γυμναστικη στις αρρωστιες κ ψαχνεις συμπληρωματα κ για τις ασθενειες...Φιλε μου το εκανες το κομματι σου; Εαν δε εχετε καταλαβει ακομα οτι τα φαρμακα και το αγχος προκαλουν ολες τις ασθενειες, τοτε τι να πω..

Εγω, δοξα, δε εχω καμια ασθενεια φιλε μου, γιατι φαρμακα δεν εχω ακουμπησει ακομα και ουτε προκειται να ακουμπησω ποτε μου. Ολα τα θεραπευει το μυαλο και η φυση.

Ειδες και παραπανω τι συμπτωματα προκαλουν τα φαρμακα για τις αλλεργιες.. Μονο καλο δε κανουν.

Dejan
05-05-13, 18:04
Mακαρι φιλε μου.



:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:



Φιλε,παιρνεις aerolin και flixotide ταυτοχρονα ε?Μια εισπνοη το πρωι με το ενα και μια το βραδυ με το αλλο κανεις?Το bocacort που παιρνω εγω απ οτι ειδα στο νετ εχει την ιδια δραστικη ουσια με το flixotide..Το spiropent κανει τιποτα?Σκεφτομαι να βαλω κι εγω,οχι spiropent αλλα την ιδια δραστικη y know μιας και ειναι καλοκαιρι και δε βγαινει με τιποτα αεροβια με ασθμα.Επισης εχω κανει μια σκεψη να κοψω το aerius,γενικως τα χαπια δλδ και να κρατησω μονο το bocacort και το onbreez αλλα απ την αλλη σκεφτομαι μηπως γινω χειροτερα.Παντως πριν 10 μερες που σταματησα για 4 μερες το onbreez καταλαβα αμεσως οτι τα ακροαστικα επανηλθαν..γαμω το φελεκι μου πως εχω μπλεξει φετος :(
To aerolin είναι σαλβουταμόλη δηλαδή βροχοδιασταλτικό ώστε να μη νιώθεις αυτό το βάρος στο στήθος σου όπως όταν δεν μπορείς να πάρεις ανάσα ή όταν νιώθεις ότι δεν σου φτάνει το οξυγόνο για να μιλήσεις. Το flixotide είναι κορτικοστεροειδές και μειώνει τις φλεγμονές που έχουν δημιουργηθεί από το βήχα ενώ καταστέλλει τη δράση των αλλεργιογόνων.

Από εισπνοές 2xπρωί, 2xμεσημέρι και 2xβράδυ για άνθρωπο 70-75 κιλά και βαριά ασκούμενο (αθλητής στίβου). Προσοχή όμως γιατί αυτές τις αναλογίες μου τις έδωσε ο αλλεργιολόγος (Μίκος Λαϊκό Νοσοκομείο). Το spiropent το έπαιρνα σαν παιδί και είχα σταματήσει να το παίρνω πάρα πολλά χρόνια. Μου το ξαναέδωσαν αν θυμάμαι καλά το 2008 ή 2009. Κάνει δουλειά αλλά τη πρώτη μέρα... πολύ τρέμουλο και δεν μπορούσα ούτε να αθληθώ ούτε να γράψω ούτε να διαβάσω. Τη δεύτερη μέρα λιγότερο και τη τρίτη μέρα σχεδόν τίποτα. Νομίζω κάνει δουλειά αλλά μη ξεχνάς ότι παίρνω το προηγούμενο κοκτέιλ πάνω από 25 χρόνια οπότε ενδεχομένως ο οργανισμός μου να χρειαζόταν κάτι έξτρα.

Eddie
05-05-13, 18:43
Πω πω φιλε μου!!Πολυ εισπνοη..εμενα μου εδωσαν 2 πρωι - 2 βραδυ τις πρωτες μερες κ μετα απο μια πρωι βραδυ.Κατα τη γνωμη σου ποιο ειναι αυτο που μπορει να χει τις περισσοτερες ανεπιθυμητες ενεργειες..το aerius ας πουμε?Γιατι κι ενα παιδι πιο πανω ανεφερε οτι με το αεριους ειχε θεμα..Νομιζω οτι 3 διαφορετικα φαρμακα για τη δικη μου περιπτωση ειναι πολλα,κ θελω καποιο να βγαλω.

Dejan
05-05-13, 19:42
Πω πω φιλε μου!!Πολυ εισπνοη..εμενα μου εδωσαν 2 πρωι - 2 βραδυ τις πρωτες μερες κ μετα απο μια πρωι βραδυ.Κατα τη γνωμη σου ποιο ειναι αυτο που μπορει να χει τις περισσοτερες ανεπιθυμητες ενεργειες..το aerius ας πουμε?Γιατι κι ενα παιδι πιο πανω ανεφερε οτι με το αεριους ειχε θεμα..Νομιζω οτι 3 διαφορετικα φαρμακα για τη δικη μου περιπτωση ειναι πολλα,κ θελω καποιο να βγαλω.
To aerius όταν το δοκιμάσαμε (όπως και dracanyl ~ pulmicort) αντί να βελτιώσει τα πράγματα τα χειροτέρεψε. Μου δημιούργησε βρογχόσπαμο και μου χειροτέρεψε κατά πολύ το άσθμα.... Πάντως οι δόσεις που παίρνεις.... μου μοιάζουν παιδικές....

snake133
07-05-13, 15:29
Η καλύτερη και μόνιμη λύση καταπολέμησης της αλλεργίας είναι οι σταγόνες. Εγώ έχω αλλεργικό άσθμα το οποίο επί 1 χρόνο δεν περνούσε με τίποτα και έπαιρνα συνέχεια εισπνεόμενα κορτιζόνης. Οπότε πήγα στον αλλεργιολόγο, κάναμε τα αλλεργικά τεστ και ξεκίνησα θεραπεία για τις αλλεργίες που έχω. Η θεραπεία έχει ως εξής: 2 σταγόνες υπογλώσσιες για τη μία αλλεργία το πρωί (ακάρεα στη σκόνη) και άλλες 2 σταγόνες για την άλλη αλλεργία πριν τον ύπνο (αγριοδημητριακά). 2 χρόνια μετά, δηλαδή τώρα, και το άσθμα έχει φύγει σχεδόν τελείως! Ο συνολικός χρόνος της θεραπείας είναι 3-4 χρόνια και ο οργανισμός παύει να είναι ουσιατικά αλλεργικός σε αυτές τις ουσίες. Νομίζω ότι είναι η βέλτιστη επιλογή. :)

Dejan
07-05-13, 19:14
Η καλύτερη και μόνιμη λύση καταπολέμησης της αλλεργίας είναι οι σταγόνες. Εγώ έχω αλλεργικό άσθμα το οποίο επί 1 χρόνο δεν περνούσε με τίποτα και έπαιρνα συνέχεια εισπνεόμενα κορτιζόνης. Οπότε πήγα στον αλλεργιολόγο, κάναμε τα αλλεργικά τεστ και ξεκίνησα θεραπεία για τις αλλεργίες που έχω. Η θεραπεία έχει ως εξής: 2 σταγόνες υπογλώσσιες για τη μία αλλεργία το πρωί (ακάρεα στη σκόνη) και άλλες 2 σταγόνες για την άλλη αλλεργία πριν τον ύπνο (αγριοδημητριακά). 2 χρόνια μετά, δηλαδή τώρα, και το άσθμα έχει φύγει σχεδόν τελείως! Ο συνολικός χρόνος της θεραπείας είναι 3-4 χρόνια και ο οργανισμός παύει να είναι ουσιατικά αλλεργικός σε αυτές τις ουσίες. Νομίζω ότι είναι η βέλτιστη επιλογή. :)
Ανέφερε και τη τιμή :P

deluxe
08-05-13, 13:54
Λοιπον, το συμπληρωμα που θα αγορασω στη κοπελα μου εχει μεσα Quercetin with Bromelain. Μια επισκεψη στο βοτανο αρκει, διαβαστε τα θετικα reviews που εχει. Πιστευω βρηκαμε τη λυση.

COBRA_STYLE
08-05-13, 14:28
Φιλε το αεριους το παιρνω κι εγω..και σε σχεση με το xozal νιωθω πιο ενταξει.Επισης παιρνω bocacort και το onbreez,αυτο που βαζεις την καψουλα στο μηχανακι,τη σπαει και το ρουφας..Το θεμα ειναι οτι ειχα ενα μηνα ακροαστικα,μπουκωμα και πολυ πολυ ξεροβηχα..παω στο γιατρο,μου λεει αλλεργια,μου κανει οξυμετρια και με βρηκε πολυ χαμηλο οξυγονο στο αιμα..η αληθεια ειναι οτι νιωθω να κουραζομαι πολυ πιο ευκολα τελευταια,και στην προπονηση και στην αεροβια και γενικως σε οτι κι αν κανω..επισης το αλλο θεμα ειναι οτι περαν του οτι δεν εχω πλεον ακροαστικα,ουτε μπουκωμα ουτε βηχα,δεν εχω δει διαφορα στην αντοχη..κουραζομαι το ιδιο ευκολα και μου τη σπαει πολυ..ειναι και τα εξτρα κιλα που κουβαλαω κι ολη η κατασταση εχει γινει απελπιστικη..πανε πισω προπονησεις,αεροβια κλπ.

Βill,αν θες δοκιμασε και Trebon απο το φαρμακειο...ειναι πολυ light,δεν εχει παρενεργειες..θα το ξερεις κιολας...βρογχοδιασταλτικο κ αυτο και κανει δουλιτσα πανω σε αυτο,εκτος των αλλων που προσφερει σε ανοσοποιητικο κτλ.

snake133
08-05-13, 14:47
Ανέφερε και τη τιμή :P

Λοιπόν και τα 2 σετ σταγόνων κάνουν σύνολο 630 ευρώ και κρατάνε 3-4 μήνες. Η συμμετοχή στην τιμή ειναι το 25%, άρα 150 ευρώ περίπου ανά 3-4 μήνες.