PDA

Επιστροφή στο Forum : Χονδρομαλάκυνση της επιγονατίδας



Efthimis__
07-05-13, 17:04
Χαιρετώ τους πάντες... Ο γιατρός μου διάγνωσε χονδρομαλάκυνση της επιγονατίδας στο δεξί πόδι και μου απαγόρευσε σκουάτ, πρέσσα, εναλλάξ προβολές και γενικά βαθειά καθίσματα. Μου πρότεινε πιλάτες, κολύμπι και πλειομετρικές ασκήσεις αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι. Έκανα ένα search στο google αλλά δεν με κάλυψε. Θα εκτιμούσα μια απάντηση όχι τόσο με το τι είναι οι πλειομετρικές αλλά να μου δείξει πως γίνονται γενικά για κάθε μυική ομάδα αλλά και ειδικότερα για τα πόδια στα οποία έχω και το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Υ.Γ. Αν πάσχει κάποιος από εσας από το ίδιο πρόβλημα, τις μέρες που σας πιάνει ο πόνος φοράτε κανέναν επίδεσμο ή δε συνιστάται ;

morbit_killer
07-05-13, 17:10
Χαιρετώ τους πάντες... Ο γιατρός μου διάγνωσε χονδρομαλάκυνση της επιγονατίδας στο δεξί πόδι και μου απαγόρευσε σκουάτ, πρέσσα, εναλλάξ προβολές και γενικά βαθειά καθίσματα. Μου πρότεινε πιλάτες, κολύμπι και πλειομετρικές ασκήσεις αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι. Έκανα ένα search στο google αλλά δεν με κάλυψε. Θα εκτιμούσα μια απάντηση όχι τόσο με το τι είναι οι πλειομετρικές αλλά να μου δείξει πως γίνονται γενικά για κάθε μυική ομάδα αλλά και ειδικότερα για τα πόδια στα οποία έχω και το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Υ.Γ. Αν πάσχει κάποιος από εσας από το ίδιο πρόβλημα, τις μέρες που σας πιάνει ο πόνος φοράτε κανέναν επίδεσμο ή δε συνιστάται ;

καλησπέρα είδα το θέμα σου και σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις χονδροτίνη , γλυκοσαμίνη , αργινίνη κάνε προβολές αλλά χωρίς να κατεβαίνεις μέχρι κάτω μέχρι εκεί που αντέχεις και δεν νιώθεις ενόχληση , πάντα χωρίς κιλά

Efthimis__
07-05-13, 17:17
Καλησπέρα φίλε μου και σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Αυτά που προτείνεις είναι συμπληρώματα; Είμαι 18 και γενικά ούτε στις προβολές ούτε στα καθίσματα αισθάνομαι ενόχληση, ίσως γτ είναι σε αρχικό στάδιο λόγω ηλικίας. Η ενόχληση έρχεται σε άσχετες στιγμές, υποθέτω όταν κουράζω πολύ το γόνατο.. Γενικά όμως επειδή δουλεύω υδραυλικά και το γονάτισμα και το σκύψιμο είναι καθημερινότητα θα ήθελα να ακούσω το γιατρό και να μην το επιβαρύνω με προβολές.

morbit_killer
07-05-13, 19:09
Καλησπέρα φίλε μου και σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Αυτά που προτείνεις είναι συμπληρώματα; Είμαι 18 και γενικά ούτε στις προβολές ούτε στα καθίσματα αισθάνομαι ενόχληση, ίσως γτ είναι σε αρχικό στάδιο λόγω ηλικίας. Η ενόχληση έρχεται σε άσχετες στιγμές, υποθέτω όταν κουράζω πολύ το γόνατο.. Γενικά όμως επειδή δουλεύω υδραυλικά και το γονάτισμα και το σκύψιμο είναι καθημερινότητα θα ήθελα να ακούσω το γιατρό και να μην το επιβαρύνω με προβολές.

ναι είναι συμπληρώματα διατροφής θα σε βοηθήσουν σημαντικά μέσα σε ένα μήνα θα έχεις γίνει καλά

TRIANTAFYLLOU
09-05-13, 17:50
αν κάνεις μια σωστη αποκατάσταση επειδη είσαι μικρός μπορει να το ξεπεράσεις , αλλιως αν κάνεις του κεφαλιού σου θα επιδεινωθει η κατάσταση και η φθορά και δεν συμμαζεύετε με τιποτε , οι προβολές ούτε κατα διάνεια χειρότερο δεν θα μπορούσες να κάνεις

όλα αυτα που είπε ο γιατρός πλειομετρικές και πιλάτες σε απλή μετάφραση σημαίνει διατασεις πάρα πολλες και ασκήσεις ενδυνάμωσης αρχικα με τεντωμενο πόδι και εν συνεχεία εκτασεις τετρακεφάλου αλλα με πολυ μικρή γωνία (να μην κατεβαίνει δηλαδη κάτω απο 90 μοιρες πολυ λιγότερο θα έλεγα) γιατι το πολύ κλείσιμο δημιουργει μεγαλύτερη επιβάρυνση στην επιγονατίδα άρα και φθορα

πάγο συνέχεια όσο τακτικά μπορεις και ότι και να κάνεις καλό ζέσταμα , θερμαντική και επιγονατίδες για έξτρα βοήθεια όχι να βασιζόμαστε σ αυτα βέβαια και καλό μασαζ με πίεση στον τετρακεφαλο, έσω πλατυ και μηριαίο , σε συνδιασμό με κάποια συμπληρώματα εφόσον είσαι σε αρχικό στάδιο όπως γλυκοσαμίνη που δεν έχουν καμία τοξικότητα και βοηθάν σε αρχικα σταδια και σαν πρόληψη

αλλα προβολές και τετοια ούτε κατα διάνεια καλύτερα σκουωτ να κάνεις λιγότερη επιβάρυνση θα έχεις απο τις προβολές , δεν είναι για ταρζανιές στη φαση που βρίσκεσαι
και ανάλογα με την εξέλιξη και τα σημάδια που δίνει το σώμα , απο ενόχληση η πόνο προχωρας ανάλογα και σε πιο εξειδικευμένες ασκήσεις και πιο αποτελεσματικές
γιατι αν δεν το προσέξεις απο τωρα θα κονομήσεις παράσημα για την υπόλοιπη ζωή σου

και να μην ξεχνάς εφόσον έχει διαγνωθει χονδρομαλάκυνση τον πάγο που είναι το καλύτερο φάρμακο γι αυτες τις περιπτώσεις

TRIANTAFYLLOU
09-05-13, 17:56
Καλησπέρα φίλε μου και σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Αυτά που προτείνεις είναι συμπληρώματα; Είμαι 18 και γενικά ούτε στις προβολές ούτε στα καθίσματα αισθάνομαι ενόχληση, ίσως γτ είναι σε αρχικό στάδιο λόγω ηλικίας. Η ενόχληση έρχεται σε άσχετες στιγμές, υποθέτω όταν κουράζω πολύ το γόνατο.. Γενικά όμως επειδή δουλεύω υδραυλικά και το γονάτισμα και το σκύψιμο είναι καθημερινότητα θα ήθελα να ακούσω το γιατρό και να μην το επιβαρύνω με προβολές.

εφόσον δουλεύεις υδραυλικός αυτο επιδεινώνει την κατάσταση το γονάτισμα δηλαδη γιατι άλλο να γονατίζεις στο κρεβατι με τη δικιά σου και άλλο στα τσιμεντα και στα πλακάκια :P επειδη το έργο το ξέρω θα πρέπει να φορας ειδικές επιγονατιδες πλαστικες εξωτερικα και εσωτερικα με σφουγγάρι ώστε τα γονατα να μην καταπονούνται , έχει τέτοιες πρέπει να ξερεις για υδραυλικούς και πλακατζήδες που αναγκάζονται να δουλεύουν στα γόνατα

η σταθερη γωνία στα γονατα σε συνδιασμό με την πίεση που δέχονται διαλύει τα αρθρικα υγρα και καταπονεί και ερεθίζει τους χόνδρους της επιγονατίδας , αν προχωρήσει το πρόβλημα θα παρατηρήσεις ότι όταν ταξιδεύεις για αρκετες ώρες και έχεις σταθερα λυγισμένο το γόνατο θα νιώθεις έντονο κάψιμο και πόνο , δείγμα της φθορας του χόνδρου
γι αυτο το νού σου

Efthimis__
10-05-13, 12:01
Κύριε Ηλία κατατοπιστικότατος όπως πάντα και σας ευχαριστώ θερμά για την πλήρη απάντησή σας... Θα τα λάβω όλα υπ' όψιν μου... :awesome: ;-)

iraklis1991
17-06-13, 22:59
Ευχαριστουμε για τις συμβουλες!!!:clap:
Μια παρατηρηση μονο που παρατηρησα εγω προσωπικα.Οι επιγονατιδες σε μενα τουλαχιστον, μονο κακο κανανε..Ενιω8α τους τετρακεφαλους μου πολυ αδυναμους υστερα απο την χρηση τους.Και ειδικα υστερα απο πολυ ωρα χρησης π.χ στην δουλεια μολις τις εβγαζα δεν μπορουσα σχεδον να στηριχτω...και τα γονατα ποναγαν περισσοτερο...
Επισης υστερα απο επισκεψεις σε πολλους γιατρους ο γιατρος που κατεληξα μου ειπε οτι στην χονδροπα8εια οι επιγονατιδες ειναι αχρηστες...εκτος αν κανεις καποια συγκεκριμενα αθληματα.

beefmeup
18-06-13, 00:10
για τα knee wraps μιας κ τα αναφερατε..
πανω σε αυτη εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22995993) την μελετη κ αλλες πηγες ο poliquin (http://www.charlespoliquin.com/Blog/tabid/130/EntryId/859/Tip-248-Avoid-Wearing-Knee-Wraps-When-Squatting-For-Better-Strength-Development.aspx) λεει οτι αντι να βοηθανε,αντιθετως μπορει να επιδεινωσουν την κατασταση..

TRIANTAFYLLOU
18-06-13, 00:29
Ευχαριστουμε για τις συμβουλες!!!:clap:
Μια παρατηρηση μονο που παρατηρησα εγω προσωπικα.Οι επιγονατιδες σε μενα τουλαχιστον, μονο κακο κανανε..Ενιω8α τους τετρακεφαλους μου πολυ αδυναμους υστερα απο την χρηση τους.Και ειδικα υστερα απο πολυ ωρα χρησης π.χ στην δουλεια μολις τις εβγαζα δεν μπορουσα σχεδον να στηριχτω...και τα γονατα ποναγαν περισσοτερο...
Επισης υστερα απο επισκεψεις σε πολλους γιατρους ο γιατρος που κατεληξα μου ειπε οτι στην χονδροπα8εια οι επιγονατιδες ειναι αχρηστες...εκτος αν κανεις καποια συγκεκριμενα αθληματα.

μην μπερδεύεσαι άλλο οι επιγονατίδες που ανέφερα στο πιο πάνω πόστ και φοράν οι υδραυλικοι και οι πλακατζήδες για προστασία των γονάτων όταν δουλεύουν επι ώρες στα γόνατα και άλλο αυτες που τις φοράνε οι ποδοσφαιριστες η τερματοφύλακες και άλλο αυτες για τα βάρη στο σκουώτ , όπου αυτες είναι ελαστικές κραταν ζεστη την άρθρωση και σφιχτα , αλλα δεν σημαίνει ότι λύσαμε το πρόβλημα απλα δουλεύουν συνεργαστικα με μια διαδικασία ζεστάματος, διατάσεων και σωστης εκτέλεσης της κίνησης , όπως θα έχετε παρατηρήσει αυτες που φοράν οι αρσιβαρίστες όπου μπορει να είναι ελαστικοί επίδεσμοι που τους φοράν στο σωστο σφήξιμο και μετα απο κάθε σετ η ανα διαστήματα τις λύνουν να κυκλοφορει καλύτερα το αίμα γιατι αν είναι πολυ σφιχτες εμποδίζουν την κυκλοφορία του αίματος

sub
18-06-13, 00:41
για τα knee wraps μιας κ τα αναφερατε..
πανω σε αυτη εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22995993) την μελετη κ αλλες πηγες ο poliquin (http://www.charlespoliquin.com/Blog/tabid/130/EntryId/859/Tip-248-Avoid-Wearing-Knee-Wraps-When-Squatting-For-Better-Strength-Development.aspx) λεει οτι αντι να βοηθανε,αντιθετως μπορει να επιδεινωσουν την κατασταση..
:thumbup:

ΠανοςΒ
18-06-13, 12:02
Στη δική μου περιπτωση πάντως οι επιγονατίδες βοήθησαν παρα πολύ.

Γενικά θελει ξεκούραση να περάσουν τελείως οι ενοχλήσεις και μετα σιγα σιγα ασκηση. Εμενα με βοηθησε εξαιρετικά και ο βελονισμός.

Σκουώτ κάνω φούλ και μάλιστα ειμαι πολύ καλύτερα και απο πρίν σε επιδόσεις. Παντα με επίδεσμους.

Πρεσα έκανα στην αρχή οταν πήγαινα γυμναστήριο χωρίς προβλήματα. Τις προβολές απλά τις διαγράφεις είναι η χειρότερη ασκηση.

niksamaras
18-06-13, 14:20
Χαιρετώ τους πάντες... Ο γιατρός μου διάγνωσε χονδρομαλάκυνση της επιγονατίδας στο δεξί πόδι και μου απαγόρευσε σκουάτ, πρέσσα, εναλλάξ προβολές και γενικά βαθειά καθίσματα. Μου πρότεινε πιλάτες, κολύμπι και πλειομετρικές ασκήσεις αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι. Έκανα ένα search στο google αλλά δεν με κάλυψε. Θα εκτιμούσα μια απάντηση όχι τόσο με το τι είναι οι πλειομετρικές αλλά να μου δείξει πως γίνονται γενικά για κάθε μυική ομάδα αλλά και ειδικότερα για τα πόδια στα οποία έχω και το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Υ.Γ. Αν πάσχει κάποιος από εσας από το ίδιο πρόβλημα, τις μέρες που σας πιάνει ο πόνος φοράτε κανέναν επίδεσμο ή δε συνιστάται ;

Παρε μια δεστρα επιγονατιδας να φορας οταν κανεις σκουατ κλπ. http://actionsport.gr/mueller-2.html Εχω την συγκεκριμενη, και ενω ακομα και σε απλο σκαλοπατι με ενοχλουσε το δεξθ γονατο, με αυτο εκανα κανονικα σκουοτ και οτιδηποτε αλλο. Μετα απο ενα σημειο δεν την χρειαζομουνα και καθολου, ισως επειδη δυναμωσαν και αλλο τα ποδια? Δεν ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι μου σταματησε τον πονο επιτοπου.