PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηνισκος..?? Και αν οχι..τι?



Nansyy
08-05-13, 20:51
Καλησπερα παιδια..8ελω τη γνωμη σας:unsure:!! εδω και κανα 5 μηνο ανα συχνα διαστηματα με πιανει ενα πονος-ενοχληση στο γονατο.Οχι στο κεντρο αλλα προς τα δεξια.Ο πονος εμφανιζεται ειτε οταν ανεβαινω σκαλες ειτε οταν παω να σηκω8ω απο την καρεκλα.Μου κανει εντυπωση που δεν με πιανει στο ελλειπτικο η στο διαδρομο.Η δουλεια μου ειναι σε γραφειο οποτε δεν κουραζομαι στη σχολη παλι κα8ομαι..οποτε δεν κουραζεται το σημειο αυτο συχνα..αυτος ο πονος ειναι δειγμα μηνισκου?:unsure:Και αν ναι να απεχω απο την αεροβια?Να αναφερω πως ο πονος εμφανιζεται μια φορα το μηνα.8α κλεισω βεβαια κ ραντεβου με γιατρο(οταν προλαβω) αλλα 8ελω καποιες γνωμες γιατι δεν εχω ιδεα τι κανουμε σε αυτην τη περιπτωση....

-beba-
08-05-13, 20:53
Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθεις κάποιον γιατρό.

TRIANTAFYLLOU
08-05-13, 21:25
Καλησπερα παιδια..8ελω τη γνωμη σας:unsure:!! εδω και κανα 5 μηνο ανα συχνα διαστηματα με πιανει ενα πονος-ενοχληση στο γονατο.Οχι στο κεντρο αλλα προς τα δεξια.Ο πονος εμφανιζεται ειτε οταν ανεβαινω σκαλες ειτε οταν παω να σηκω8ω απο την καρεκλα.Μου κανει εντυπωση που δεν με πιανει στο ελλειπτικο η στο διαδρομο.Η δουλεια μου ειναι σε γραφειο οποτε δεν κουραζομαι στη σχολη παλι κα8ομαι..οποτε δεν κουραζεται το σημειο αυτο συχνα..αυτος ο πονος ειναι δειγμα μηνισκου?:unsure:Και αν ναι να απεχω απο την αεροβια?Να αναφερω πως ο πονος εμφανιζεται μια φορα το μηνα.8α κλεισω βεβαια κ ραντεβου με γιατρο(οταν προλαβω) αλλα 8ελω καποιες γνωμες γιατι δεν εχω ιδεα τι κανουμε σε αυτην τη περιπτωση....

αυτος ο πόνος μπορει να είναι κάποια κάκωση μηνίσκου η και κάποιος χιαστός και το λέω γιατι εμφανίζετε σε ανέβασμα σκάλας
μπορει και να μην χρειαστει κάποια επέμβαση αλλα να αντιμετωπιστεί πρακτικά με δυνάμωμα του γονάτου με ασκήσεις τετρακεφάλου μηριαίου δικεφάλου , με πάγο τακτικα ειδικα αν υπάρχει πόνος ερέθισμα μετα την άσκηση και πάρα πολλες διατάσεις σε σημείο που λέει ο λόγος να κάνεις σπαγκάτο .

απ ότι κατάλαβα περισσότερο δείχνει σημάδι ο πόνος σε κίνηση μετα απο αδράνεια όπως πχ μετα απο κάθισμα σε καρέκλα όταν πάς να σηκωθείς και δεν πονάει στο διάδρομο επειδη στην κίνηση ζεσταίνετε η περιοχή και δεν δείχνει σημάδι
όμως παρ όλα αυτα ακόμα και να υπάρχει ενόχληση όταν κάνεις διάδρομο δεν είναι καλό γιατι ήδη υπάρχει το πρόβλημα , άρα όταν μας πονάει η δείχνει σημάδι ενόχλησης κατα την διάρκεια του τρεξίματος ενω είμαστε ζεσταμένοι αυτο δεν είναι καλό γιατι όταν θα κρυώσουμε θα πρέπει να παρατηρήσεις αν επιδεινώνετε η παραμένει στασιμη η κατάσταση

αν ο πόνος είναι στο κέντρο της επιγονατίδας , χαμηλά η ψηλά , τοτε μπορει να πρόκειτε και για ερέθισμα του χόνδρου της επιγονατίδας (χονδρομαλάκυνση επιγονατίδος) και πάλι θέλει πάγο ζεσταμα διατασεις και ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακεφάλου που να μην επιδεινώνουν την κατάσταση και με ελεγχόμενη κίνηση , όχι δηλαδη κλειστη γωνία κατα την διάρκεια της άσκησης

με σωστη προπονητικη μπορει να λυθει το πρόβλημα και να μην χρειαστει περεταίρω θεραπευτικη αγωγή , απλα θέλει χρόνο ακόμα και να μην πονάει σε σύντομο διάστημα να μην ξεθαρεύουμε γιατι μπορει εύκολα να υποτροπιάσει , θελουν χρόνο οι τραυματισμοι που έχουν να κάνουν με σκελετο και χόνδρους , ενω οι μυικοι ξεπερνιούνται πιο εύκολα

amateur666
09-05-13, 01:25
Καλησπερα παιδια..8ελω τη γνωμη σας:unsure:!! εδω και κανα 5 μηνο ανα συχνα διαστηματα με πιανει ενα πονος-ενοχληση στο γονατο.Οχι στο κεντρο αλλα προς τα δεξια.Ο πονος εμφανιζεται ειτε οταν ανεβαινω σκαλες ειτε οταν παω να σηκω8ω απο την καρεκλα.Μου κανει εντυπωση που δεν με πιανει στο ελλειπτικο η στο διαδρομο.Η δουλεια μου ειναι σε γραφειο οποτε δεν κουραζομαι στη σχολη παλι κα8ομαι..οποτε δεν κουραζεται το σημειο αυτο συχνα..αυτος ο πονος ειναι δειγμα μηνισκου?:unsure:Και αν ναι να απεχω απο την αεροβια?Να αναφερω πως ο πονος εμφανιζεται μια φορα το μηνα.8α κλεισω βεβαια κ ραντεβου με γιατρο(οταν προλαβω) αλλα 8ελω καποιες γνωμες γιατι δεν εχω ιδεα τι κανουμε σε αυτην τη περιπτωση....


εγω που το ειχα παθει αυτο ειχα παθει μηνισκο αλλα σε σταδιο που με φυσικοθεραπειες ενα μηνα μετα το ξεπερασα (αλλα ακομα κ τωρα πολυ σπανια το νιωθω ενα μικρο τσιμπιματακη μερικες φορες)δλδ ειχε παθει ζημια αλλα δεν ηταν πολυ μεγαλη...πηγαινε σε ενα καλο φυσικοθεραπευτη..

TRIANTAFYLLOU
09-05-13, 03:31
οι φυσικοθεραπείες αυτο τον σκοπό εξυπηρετουν , δηλαδη οι διαθερμίες , υπέρηχοι , το μασάζ , να φυγει το ερέθισμα και να χαλαρώσουν οι μυς ωστε να βελτιωθει η κατάσταση και να γινει ομαλη η λειτουργια της άρθρωσης , για να πάρει θεση στην συνέχεια η ενεργητικη θεραπεία με ασκήσεις ενδυνάμωσης
εκτος αν κάποιο κοματακι χόνδρου η απο τον μηνισκο μπλέκετε μεσα στην άρθρωση και δημιουργει μπλοκάρισμα και πόνο , αυτο πάλι μπορει να μετακινηθει και να μην εμποδίζει , η αν δεν υπάρχει βελτιωση τοτε λέμε χρειάζετε αρθροσκόπηση
αλλα σε γενικες γραμμες αυτα είναι εικασίες και μόνο όταν γινει ακριβη διάγνωση μπορουμε να μιλάμε για θεραπευτικη αγωγή , ενω αυτα που αναφερω γινονται και για προληπτικους λόγους αφοβα

Nansyy
09-05-13, 14:43
οι φυσικοθεραπείες αυτο τον σκοπό εξυπηρετουν , δηλαδη οι διαθερμίες , υπέρηχοι , το μασάζ , να φυγει το ερέθισμα και να χαλαρώσουν οι μυς ωστε να βελτιωθει η κατάσταση και να γινει ομαλη η λειτουργια της άρθρωσης , για να πάρει θεση στην συνέχεια η ενεργητικη θεραπεία με ασκήσεις ενδυνάμωσης
εκτος αν κάποιο κοματακι χόνδρου η απο τον μηνισκο μπλέκετε μεσα στην άρθρωση και δημιουργει μπλοκάρισμα και πόνο , αυτο πάλι μπορει να μετακινηθει και να μην εμποδίζει , η αν δεν υπάρχει βελτιωση τοτε λέμε χρειάζετε αρθροσκόπηση
αλλα σε γενικες γραμμες αυτα είναι εικασίες και μόνο όταν γινει ακριβη διάγνωση μπορουμε να μιλάμε για θεραπευτικη αγωγή , ενω αυτα που αναφερω γινονται και για προληπτικους λόγους αφοβα Κ.Ηλια ευχαριστω για την απαντηση σας.!Πιστευετε πως πρεπει να απεχω απο ασκησεις οπως σχοινακι διαδρομο ποδηλατο?


εγω που το ειχα παθει αυτο ειχα παθει μηνισκο αλλα σε σταδιο που με φυσικοθεραπειες ενα μηνα μετα το ξεπερασα (αλλα ακομα κ τωρα πολυ σπανια το νιωθω ενα μικρο τσιμπιματακη μερικες φορες)δλδ ειχε παθει ζημια αλλα δεν ηταν πολυ μεγαλη...πηγαινε σε ενα καλο φυσικοθεραπευτη..

99% Θα παω γιατι εφοσον ειχες τα ιδια συμπτωματα με εμενα θα εχω λογικα το ιδιο θεμα..

TRIANTAFYLLOU
09-05-13, 15:13
Κ.Ηλια ευχαριστω για την απαντηση σας.!Πιστευετε πως πρεπει να απεχω απο ασκησεις οπως σχοινακι διαδρομο ποδηλατο?



99% Θα παω γιατι εφοσον ειχες τα ιδια συμπτωματα με εμενα θα εχω λογικα το ιδιο θεμα..

για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο το σχοινάκι μόνο σε μπελάδες θα σε βάλει , το ποδήλατο μπορεις να το κάνεις εφόσον έχεις ρυθμισμένη ψηλά την σέλα σχεδόν να τεντωνει το πόδι και ενοείτε να μην δίνει πόνο κατα την διάρκεια
και στον διάδρομο καλύτερα γρήγορο περπάτημα και όλα αυτα εφόσον λαμβάνουμε υπόψιν τα μυνηματα που μας δίνει το σώμα δηλαδη πόνο η ενόχληση ώστε να μην επιδεινώσουμε την κατάσταση