PDA

Επιστροφή στο Forum : το προγραμμα μου!παιδια δωστε καμια σωστη συμβουλη-τροποποηση (αν χρεαιζεται) !!!



vince5
09-05-13, 23:44
καλησπερα σε ολουσ!ειμαι 17 στα 18 1,79 και 73 κιλα!θελω να δειτε το προγραμμα μου και να μου πειτε καποια αλλαγη..τη αποψη σασ εσεισ οι ειδικοι!να πω οτι προπονουμε 3 φορεσ την εβδομαδα και το προγραμμα μου ειναι χωρισμενο σε :
δικεφαλα-στηθοσ-κορμοσ+διαδρομος
πλατη-τρικεφαλα-κορμοσ+διαδρομοσ
ποδια-ωμου-κορμοσ+διαδρομοσ

ΔΙΚΕΦΑΛΑ
καμψεις αγκωνων με αλτηρεσ με υπτισμο 4σετ 10-12
καμψεισ αγκωκων με μπαρα σε μαξιλαρι 3σετ 10-12
καμψεισ αυτοσυγκεντρωσης 3 σετ 10-12

ΣΤΗΘΟΣ
πιεσεισ σε επιπεδο παγκο 4σετ 10-12
πιεσεισ σε επικλινη παγκο 4σετ 10-12
πεκ ντεκ3σετ 10-12
εκτασεισ σε επικλινη πακγο με αλτηρεσ 3σετ 10-12

ΠΛΑΤΗ
εμπροσθολαιμιεσ ελξεις τροχαλιασ 4σετ 10-12
αναστροφες ελξεις τροχαλιασ 3σετ 10-12
κωπηλατικη DORSAL 4σετ 10-12
κωπηλατικη με αλτηρα 3σετ 10-12

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
γαλλικες εκτασεις αγκωνων με αλτηρες 4σετ 10-12
εκτασεις αγκωνων στη τροχαλια με σχοινι 4σετ 10-12
βυθισεισ σε παγκο 3σετ 10-12

ΩΜΟΙ
πιεσεισ δελτοειδων στο μηχανημα 4σετ 10-12
πλαγιες αρσεις δελτοειδων 4σετ 10-12
προσθιες αρσεις δελτοειδων με αλτηρα 3σετ 10-12
εκτασεις σκυφτοσ 3σετ 10-12
ορθια κωπηλατικη 3σετ 10-12

ΠΟΔΙΑ
καθισματα στο huck 4σετ 10-12
Εκτασεις γονατω(τετρακεφαλοι) 4σετ 10-12
καμψεις γονατων(δικεφαλοι μηριαιοι) 4σετ 10-12
πιεσεις προσαγωγων 4σετ 10-12
αρσεισ φτερνων στο μηχανημα(γαστροκνημιο) 4σετ 10-12

ΚΟΡΜΟΣ
αρσεισ κορμου με την μεση κατω 4σετ 15-20
κοιλιακοι με μπαλα 4σετ 20
πλαγιοι κοιλιακοι 4σετ 15-20
ραχιαιοι στο μηχανημα 4σετ 15

ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ
5 ΛΕΠΤΑ ΖΕΣΤΑΜΑ - 20 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

grtech
10-05-13, 02:11
Γεια σου vince5, :welcome:
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που ξεκινάς με δικέφαλα και ύστερα παίζεις στήθος;
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έχεις τόσα πολλά σετ στους ώμους;

vince5
10-05-13, 15:19
αντωνη με λενε κανονικα:P
εμ οχι..κανονικα με στηθοσ ξεκιναω και μετα δικεφαλα..απλα τα εγραψα με αυτη την σειρα!
οσο για τα σετ..δεν ξερω και εμενα μου φαινονται παρα πολλα..δηλαδη η μερα που εχω ποδια-ωμουσ μου τρωεει 2 ωρεσ χαλαρα!
οι γυμναστες του γυμανστηριου το εβγαλαν το προγραμμα..με τι κρτητηριο 8α σε γελασω..το μονο που τουσ ειπα ειναι οτι θελω να δεσω ομοιομορφα και να παρω ογκο(απαντωντασ στο "γιατι θελω να γραφτω γυμανστηριο")
καμια τροποποιηση προτεινεισ?

grtech
10-05-13, 19:54
Γεια σου Αντώνη,
Το πρόγραμμα αυτό αναφέρεται σε λίγο πιο προχωρημένο επίπεδο απο αρχάριο γιατί έχει αρκετά λειτουργικά σετ για κάθε μυική ομάδα. Αν εσύ δεν ανήκεις σε αυτό το επίπεδο μπορείς να εκτελέσεις αυτό το πρόγραμμα αλλά να φτάνεις σε μυική αποτυχία σε ένα το πολύ δύο σετ σε κάθε άσκηση.

Όταν λέω μυική αποτυχία είναι να μην μπορείς να βγάλεις 10 επαναλήψεις.
Να χρησιμοποιείς το κατα δύναμη, πλήρη κίνηση στις ασκήσεις, με ελεγχόμενο ρυθμό και σωστή φόρμα.

Εξαίρεση είναι τα πόδια που πρέπει να φτάνεις σε όλα τα σετ σε αποτυχία.

Μετά απο τρεις βδομάδες μπορείς να ανεβάσεις των αριθμό των σετ που φτάνεις σε μυική κόπωση στα τρία σετ ανα άσκηση και μετά απο κάποιο καιρό στα τέσσερα.
Δοκιμάζοντας και βλέποντας.

Στους ώμους αφαίρεσε τις πρόσθιες άρσεις δελτοειδών και την όρθια κωπηλατική.

Φυσικά αυτά είναι δικιά μου άποψη και αν είσαι αρχάριος με τέτοιου είδους γυμναστική.

Καλή συνέχεια με αβλάβεια.
Γιώργος.:welcome:

vince5
11-05-13, 00:11
ευχαριστω πολυ φιλε γιωργο!πηγαινα 8 χρονια μπασκετ οποτε δεν ειμαι τελειως αγυμναστοσ(με την εννοια του λαπα)!ισως για αυτο μου βαλανε τετοιο προγραμμα!στην ασκηση που κουραζομαι αρκετα ειναι στηθος η μπαρα με τα 4 σετ!δηλαδη ζοριζομαι πολυ να βγαλω ολεσ τισ επαναληψεισ!αυτο γιατι το τελευταιο σετ το αυξανω κατα 2.5 κιλα σε κα8ε ασκηση!οποτε τα 4 σετ μου πεφτουν βαρια!μια αλλη ερωτηση...σε κα8ε προπονηση δεν ειναι υπερβολικεςσ οι ασκησεισ για κορμο?εχω ακουσει απο πολλουσ οτι δεν κανει!ααα και στηθοσ εχω πολυ αδυναμο..νιωθω οτι ολοσ ο ογκοσ που εχω παρει ειναι στα δικεφαλα-τρικεφαλα..και ειναι εμφανεσ..ενω κανω πολυ πιο χαλαρα απο οτι στηθοσ-πλατη?καμια ιδεα?

nikgreek
11-05-13, 05:12
ααα και στηθοσ εχω πολυ αδυναμο..νιωθω οτι ολοσ ο ογκοσ που εχω παρει ειναι στα δικεφαλα-τρικεφαλα..και ειναι εμφανεσ..ενω κανω πολυ πιο χαλαρα απο οτι στηθοσ-πλατη?καμια ιδεα?

αυτο ακριβως εχω παθει και γω φιλε αντωνη αλλα τωρα το τελευταιο 3μηνο αρχισα και κτλβν τι γινετε λαθος..βελτιωσε την τεχνικη σου και οταν κανεις π.χ στηθος σπρωξε με τ στηθος κ οχι ωμοι κ τρικεφαλα η αμα κανεις πλατη τραβα με τους αγκωνες και οχι με δικεφαλα...για να γινει αυτο πρεπει να μν κοιτας τον εγωισμο σου και μην φορτωσεις υπερβολικα μπαρες και μηχανηματα.σ δινεται η ευκαιρια μιας και ξεκινας τωρα να τ μαθεις σωστα ;) εγω εκανα αυτα τα λαθη και ενω νομιζα οτι παιρνω δυναμη στην ουσια κοροιδευα τον εαυτο μου!

grtech
11-05-13, 11:40
ευχαριστω πολυ φιλε γιωργο!πηγαινα 8 χρονια μπασκετ οποτε δεν ειμαι τελειως αγυμναστοσ(με την εννοια του λαπα)!ισως για αυτο μου βαλανε τετοιο προγραμμα!στην ασκηση που κουραζομαι αρκετα ειναι στηθος η μπαρα με τα 4 σετ!δηλαδη ζοριζομαι πολυ να βγαλω ολεσ τισ επαναληψεισ!αυτο γιατι το τελευταιο σετ το αυξανω κατα 2.5 κιλα σε κα8ε ασκηση!οποτε τα 4 σετ μου πεφτουν βαρια!μια αλλη ερωτηση...σε κα8ε προπονηση δεν ειναι υπερβολικεςσ οι ασκησεισ για κορμο?εχω ακουσει απο πολλουσ οτι δεν κανει!ααα και στηθοσ εχω πολυ αδυναμο..νιωθω οτι ολοσ ο ογκοσ που εχω παρει ειναι στα δικεφαλα-τρικεφαλα..και ειναι εμφανεσ..ενω κανω πολυ πιο χαλαρα απο οτι στηθοσ-πλατη?καμια ιδεα?
Έχεις δίκιο φίλε, τώρα το πρόσεξα οτι είναι σε κάθε προπόνηση οι κοιλιακοί. Σε αυτή την περίπτωση θα τους κράταγα μόνο την μέρα στήθους δικέφαλα.
Ότι αφορά την πλάτη και το στήθος σε αυτές τις ασκήσεις κράτα σταθερά τα κιλά που παίζεις τώρα και δούλεψε με πιο αργό τέμπο στην κίνηση. π.χ. 3-1-2

Το τέμπο δηλώνει τον ρυθμό της κίνησης μιας άσκηση σε δευτερόλεπτα. Ο πρώτος αριθμός είναι η αρνητική κίνηση, ο δεύτερος είναι η ενδιάμεση κίνηση και ο τρίτος η θετική κίνηση.
Η Αρνητική κίνηση είναι όταν κατεβάζεις την μπάρα στις πιέσεις ή στην κωπηλατική, η θετική κίνηση είναι όταν ανεβάζεις την μπάρα στις πιέσεις ή στην κωπηλατική κλπ.
Η ενδιάμεση κίνηση είναι η παύση που κρατάς κατα την εναλλαγή απο την αρνητική στην θετική φάση και απο την θετική προς την αρνητική.

Εφάρμοσέ το πρώτα μόνο στην πλάτη και το στήθος. Αν πέσεις σε επαναλήψεις κάτω απο το δέκα να μην σε πειράζει.
Επίσης για δύο βδομάδες αφαίρεσε μια άσκηση απο τα δικέφαλα και τα τρικέφαλα.
Δώσε όλη σου την προσοχή στην πλάτη και το στήθος. Δούλεψε αυτό το μοτίβο του αργού τέμπο 3-1-2 για ένα μήνα.:thumbup:

vince5
11-05-13, 11:42
θα το δοκιμασω σημερα που θα παω και θα σου πω πως το ενιωσα!οσο για την τεχνικη..θεωρω οτι οντως κανω λαθη...αλλα η αδιαφορια των γυμναστων δεν με βοηθα!μονο ορισμενοι boydybuilders με συβουλευον στις ασκησεισ!π.χ στη μπαρα..τον ενα αγκωνα ασυναισθητα τον ανοιγω και την σπρωχνω την μπαρα καπωσ περιεργα..!οσο για τους αγκωνεσ δεν εχω καταλαβει ακομη το μυστικο για να σε πιανει ακριβωσ στη μυικη ομαδα που θεσ..μιασ και ολεσ οι ασκησεισ περιεχουν την λεξη "αγκωνασ"!παρ ολα αυτα θα κατεβασω κιλα οπωσ ειπεσ να δοκιμασω τισ συμβουλεσ σου!ποσα χρονια πασ εσυ?

vince5
11-05-13, 11:46
Έχεις δίκιο φίλε, τώρα το πρόσεξα οτι είναι σε κάθε προπόνηση οι κοιλιακοί. Σε αυτή την περίπτωση θα τους κράταγα μόνο την μέρα στήθους δικέφαλα.
Ότι αφορά την πλάτη και το στήθος σε αυτές τις ασκήσεις κράτα σταθερά τα κιλά που παίζεις τώρα και δούλεψε με πιο αργό τέμπο στην κίνηση. π.χ. 3-1-2

Το τέμπο δηλώνει τον ρυθμό της κίνησης μιας άσκηση σε δευτερόλεπτα. Ο πρώτος αριθμός είναι η αρνητική κίνηση, ο δεύτερος είναι η ενδιάμεση κίνηση και ο τρίτος η θετική κίνηση.
Η Αρνητική κίνηση είναι όταν κατεβάζεις την μπάρα στις πιέσεις ή στην κωπηλατική, η θετική κίνηση είναι όταν ανεβάζεις την μπάρα στις πιέσεις ή στην κωπηλατική κλπ.
Η ενδιάμεση κίνηση είναι η παύση που κρατάς κατα την εναλλαγή απο την αρνητική στην θετική φάση και απο την θετική προς την αρνητική.

Εφάρμοσέ το πρώτα μόνο στην πλάτη και το στήθος. Αν πέσεις σε επαναλήψεις κάτω απο το δέκα να μην σε πειράζει.
Επίσης για δύο βδομάδες αφαίρεσε μια άσκηση απο τα δικέφαλα και τα τρικέφαλα.
Δώσε όλη σου την προσοχή στην πλάτη και το στήθος. Δούλεψε αυτό το μοτίβο του αργού τέμπο 3-1-2 για ένα μήνα.:thumbup:



ευχαριστω φιλε γιωργο και εσενα!αυτο με τα σετ και το τεμπο 8α τοεφαρμοσω σιγουρα γιατι κουραζομαι αρκετα..αλλεσ τισ κανω γρηγορα αλλεσ αρκετα αργα για να με πιασουν!σχετικα με τον κορμο..κανω τοσουσ κοιλιακουσ που πλεον δεν με πιανουν..μαλλον επειδη ειανι που κανω σθνεχεια στο γυμασντηριο(βαση προγραμματοσ)

vince5
11-05-13, 11:47
ευχαριστω φιλε γιωργο και εσενα!αυτο με τα σετ και το τεμπο 8α τοεφαρμοσω σιγουρα γιατι κουραζομαι αρκετα..αλλεσ τισ κανω γρηγορα αλλεσ αρκετα αργα για να με πιασουν!σχετικα με τον κορμο..κανω τοσουσ κοιλιακουσ που πλεον δεν με πιανουν..μαλλον επειδη ειανι που κανω σθνεχεια στο γυμασντηριο(βαση προγραμματοσ)


τα κιλα να τα κατεβασω?γιατι στο αργο τεμπο 3-1-2 δεν 8α κουραζομαι πιο πολυ?

grtech
11-05-13, 12:31
Τα κιλά κράτα τα σταθερά και ας πέσεις σε επαναλήψεις. Σκοπός σου είναι να δώσεις νέο ερέθισμα στους μύες με αύξηση της έντασης μέσο του αργού ρυθμού.

Έτσι θα επιτύχεις καλύτερη συνειδητότητα στον έλεγχο της μυικής ομάδας που γυμνάζεις ''ένα απο τα βασικότερα πράγματα που πρέπει να κατέχει ο ασκούμενος με βάρη αλλιώς χάνει τον χρόνο του άδικα και αυξάνει το ποσοστό πιθανοτήτων για ανεπιθύμητους τραυματισμούς'', θα αναγκαστείς να παίζεις με σωστή φόρμα και θα δώσεις ένα σοκάρισμα στο σώμα σου που για να ανταπεξέλθει θα πρέπει να ενδυναμώσει.

nikgreek
12-05-13, 04:26
θα το δοκιμασω σημερα που θα παω και θα σου πω πως το ενιωσα!οσο για την τεχνικη..θεωρω οτι οντως κανω λαθη...αλλα η αδιαφορια των γυμναστων δεν με βοηθα!μονο ορισμενοι boydybuilders με συβουλευον στις ασκησεισ!π.χ στη μπαρα..τον ενα αγκωνα ασυναισθητα τον ανοιγω και την σπρωχνω την μπαρα καπωσ περιεργα..!οσο για τους αγκωνεσ δεν εχω καταλαβει ακομη το μυστικο για να σε πιανει ακριβωσ στη μυικη ομαδα που θεσ..μιασ και ολεσ οι ασκησεισ περιεχουν την λεξη "αγκωνασ"!παρ ολα αυτα θα κατεβασω κιλα οπωσ ειπεσ να δοκιμασω τισ συμβουλεσ σου!ποσα χρονια πασ εσυ?

φιλε αντωνη εγω ενα μιση χρονο πηγαινω γυμναστηριο(νταξ δν μπορω να πω οτι ειμαι ο παντογνωστης αλλα αυτα π σ λεω δεν τα βγαζω απ τ μυαλο μ)...οσο για την τεχνικη μην φοβασαι..εγω επειδη πηγαινα σε δημοσιο γυμ δν ειχα καποιον που οντως να ξερει και δν ειχα μαθει σωστα τις ασκησεις(π.χ τους 2 πρωτους μηνες θυμαμαι εκανα πλατη και παντα πιανομουν στ δικεφαλο κ ελαχιστα πλατη :/ ) γι αυτο αρχισα και εψαχνα και διαβαζα και κοιτουσα βιντεο προπονητικα και καταφερα να ξεχωρισω καποια πραγματα και τωρα εστιαζω οσο περισσοτερο μπορω στον μυ που γυμναζω.ειδικα η πιεσεις στηθους τωρα δεν εχω πολυ καιρο π αρχισα να τις κανω χωρις κλειδωμα αγκωνων και το στηθος διεγειρεται καλυτερα(βεβαια εβγαλα κιλα αλλα δν με ενδιαφερει..δν παω για παουερλιφτερ αλλα νταξ παιζω κιλα για μυικη αστοχια με οσο καλυτερη τεχνικη μπορω).....τεσπα δοκιμασε οπως σ ειπα και μ λες γνωμη!!!

vince5
12-05-13, 11:05
φιλε αντωνη εγω ενα μιση χρονο πηγαινω γυμναστηριο(νταξ δν μπορω να πω οτι ειμαι ο παντογνωστης αλλα αυτα π σ λεω δεν τα βγαζω απ τ μυαλο μ)...οσο για την τεχνικη μην φοβασαι..εγω επειδη πηγαινα σε δημοσιο γυμ δν ειχα καποιον που οντως να ξερει και δν ειχα μαθει σωστα τις ασκησεις(π.χ τους 2 πρωτους μηνες θυμαμαι εκανα πλατη και παντα πιανομουν στ δικεφαλο κ ελαχιστα πλατη :/ ) γι αυτο αρχισα και εψαχνα και διαβαζα και κοιτουσα βιντεο προπονητικα και καταφερα να ξεχωρισω καποια πραγματα και τωρα εστιαζω οσο περισσοτερο μπορω στον μυ που γυμναζω.ειδικα η πιεσεις στηθους τωρα δεν εχω πολυ καιρο π αρχισα να τις κανω χωρις κλειδωμα αγκωνων και το στηθος διεγειρεται καλυτερα(βεβαια εβγαλα κιλα αλλα δν με ενδιαφερει..δν παω για παουερλιφτερ αλλα νταξ παιζω κιλα για μυικη αστοχια με οσο καλυτερη τεχνικη μπορω).....τεσπα δοκιμασε οπως σ ειπα και μ λες γνωμη!!!

καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!πιστευω ..οτι και απο τισ αποψεισ των παραπανω παιδιων..οτι ειναι θεμα τεχνικησ..!θα κατεβασω κιλα..να κανω οσο καλυτερα μπορω την ασκηση!αν εχεισ κανα λινκ με κανα βιντεο που να δειχνει πιεσεις στη8ουσ σε μπαρα πωσ να γινεται απολυτα σωστα..θα με βοηθουσεσ πολυ!δηλαδη αρχιζει αμα το παρατηρησει κανεισ πανω μου μια ανομοιογενεια μεταξυ δικεφαλων-στηθουσ πλατησ..και δεν μαρεσει!θελω φυσικα πολυ δουλεια ακομα χερια για να πετυχο ενα καλα γεροδεμενο σωμα(οχι bodybuilder)αλλα συγκριτικα με το υπολοιπο σωμα..ποδια(λογω 8 χρονια μπασκετ),χερια και ωμοι ξεχωριζουν..και νιωθω στηθοσ πλατεσ..λαπασ!

nikgreek
12-05-13, 12:37
καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!πιστευω ..οτι και απο τισ αποψεισ των παραπανω παιδιων..οτι ειναι θεμα τεχνικησ..!θα κατεβασω κιλα..να κανω οσο καλυτερα μπορω την ασκηση!αν εχεισ κανα λινκ με κανα βιντεο που να δειχνει πιεσεις στη8ουσ σε μπαρα πωσ να γινεται απολυτα σωστα..θα με βοηθουσεσ πολυ!δηλαδη αρχιζει αμα το παρατηρησει κανεισ πανω μου μια ανομοιογενεια μεταξυ δικεφαλων-στηθουσ πλατησ..και δεν μαρεσει!θελω φυσικα πολυ δουλεια ακομα χερια για να πετυχο ενα καλα γεροδεμενο σωμα(οχι bodybuilder)αλλα συγκριτικα με το υπολοιπο σωμα..ποδια(λογω 8 χρονια μπασκετ),χερια και ωμοι ξεχωριζουν..και νιωθω στηθοσ πλατεσ..λαπασ!

http://www.youtube.com/watch?v=rT7DgCr-3pg οριστε..κοιτα εδω εξηγει!...αυτο με τον αγκωνα στις πιεσεις(δλδ το να μν κλειδωνεις στο τελος της θετικης κινησης) δεν ειναι απαραιτητο σε ολους....εχω δει παιδια στο γυμ π τ κανουν ετσι και εχουν πολυ ωραιο δουλεμενο στηθος.Απλα εγω στ ειπα γτ εγω εχω προβλημα στ στηθος(πιστευω τ ιδιο εχεις και συ)

vince5
12-05-13, 14:26
http://www.youtube.com/watch?v=rT7DgCr-3pg οριστε..κοιτα εδω εξηγει!...αυτο με τον αγκωνα στις πιεσεις(δλδ το να μν κλειδωνεις στο τελος της θετικης κινησης) δεν ειναι απαραιτητο σε ολους....εχω δει παιδια στο γυμ π τ κανουν ετσι και εχουν πολυ ωραιο δουλεμενο στηθος.Απλα εγω στ ειπα γτ εγω εχω προβλημα στ στηθος(πιστευω τ ιδιο εχεις και συ)

ευχαριστω πολυ φιλε!ειδα το βιντεο και την παρασκευη που εχω στηθοσ-δικεφαλα θα το εφαροσω και θα σου πω αποτελεσματα!στη κοιλια σε τι επιπεδο εισαι?εννοω εχεισ γραμμωση και τα σχετικα ή το παλευεισ και εσυ?

nikgreek
12-05-13, 23:23
ευχαριστω πολυ φιλε!ειδα το βιντεο και την παρασκευη που εχω στηθοσ-δικεφαλα θα το εφαροσω και θα σου πω αποτελεσματα!στη κοιλια σε τι επιπεδο εισαι?εννοω εχεισ γραμμωση και τα σχετικα ή το παλευεισ και εσυ?

εγω φιλε επαιζα ποδοσφαιρο ημουν σε υψος 1.88 60 κιλα :'( και ξεκινησα γυμ πριν 1μιση χρονο και πηγα 75 με λιπος στο 11% οχι οτι ειμαι ο ''φουσκωτος'' αλλα καταφερα να βαλω καποια κιλα και να εχω ενα ωραιο σωμα...αλλα θελω κ αλλο..προς τ παρον κοιταω να αυξησω τ βαρος και μετα βλεπω για διατροφη γραμμωσης γτ τι να την κανεις την γραμμωση αν δν εχεις κ ενα σεβαστο ογκο? ;)

vince5
13-05-13, 14:25
εγω φιλε επαιζα ποδοσφαιρο ημουν σε υψος 1.88 60 κιλα :'( και ξεκινησα γυμ πριν 1μιση χρονο και πηγα 75 με λιπος στο 11% οχι οτι ειμαι ο ''φουσκωτος'' αλλα καταφερα να βαλω καποια κιλα και να εχω ενα ωραιο σωμα...αλλα θελω κ αλλο..προς τ παρον κοιταω να αυξησω τ βαρος και μετα βλεπω για διατροφη γραμμωσης γτ τι να την κανεις την γραμμωση αν δν εχεις κ ενα σεβαστο ογκο? ;)

πολυ σωστος..εγω επαιζα μπασκετ και εχω αλλο σωματοτυπο..παντωσ η μπαλα βοηθαει πολυ στουσ κοιλιακουσ ωστε να φαινεται ωραιοι!εγω θελω και να παρω ογκο και να χασω το λιποσ στην κοιλια..κυριως στουσ κατω κοιλιακουσ...κυριωσ οταν καθομαι φαινεται ασχημο!προσπαθεια και επιμονη τωρα αν και του χρονου τετοια εποχη δινω πανελλαδικεσ οποτε..δεν ξερω τι προοδο θα εχω κανει :(