PDA

Επιστροφή στο Forum : ειμαι 15 χρονων και θελω να κτισω σωμα



Ανδρεας
10-05-13, 17:20
Γεια σας, ειμαι καινουριος στο φορου, συγνωμη που δεν συστηθηκα στο σωστο θεμα, αλλα δεν μπορεσα..Ειμαι 15 χρονων και εχω ύψος γύρω στο 1,82..ειμαι περιπου 60 κιλα, και εχω προβλημα με τα κιλα μου: Κατα αρχας ειπα να αρχισω γυμναστικη στο σπιτι..Μετα απο διαφορα που βρηκα (ειμαι στην 3η βδομαδα γυμναστικης) κανω αυτο το προγραμμα


Day 1: Chest and Shoulders

3×12 reps push-ups
3×12 reps dips
3×10 reps push-ups with feet on stability ball
3×10 reps shoulder presses with dumbbells
3×12 reps incline bench chest press with dummbells


Day 2: Back and Abs
3×20 reps ab crunches
3×10 reps wide-grip pull-ups
3×10 reps hanging knee raises
3×10 reps deadlift with dumbbells
3×30s plank
3×10 reps pulldown

Day 3: Rest or 30 minutes cardio of your choice

Day 4: Legs

3×12 reps single leg squats on each leg
3×10 reps calf raises
3×10 reps reverse lunges on each leg
3×10 reps standing long jumps


Day 5: Arms

3×12 reps bench dips
3×12 reps close grip push-ups
3×10 reps barbell curls
3×10 reps rope pushdowns
3×10 reps close grip pull-ups
3×10 reps incline dumbbell curls

day 6-7 rest




θελω να αλλαξω τις ασκησεις για κοιλιακους και να τις εχω στις μερεσ 2,4,6 και θελω να αποκτησω 6pack σε 4-5 μηνες..Τι ασκησεις θα μπορουσα να κανω για να τις αλλαξω...Και το αλλο ερωτημα μου αυτο το προγραμμα ειναι καλο για μενα? Και το τελευταιο..Θελω να βαλω κιλα και επειδη εβαλα στοχους χρειαζομαι ενα πλανο διατροφης..γυμναζομαι 1 ωρα την μερα περιπου οποτε χρειαζομαι 2300 kcal την μερα..ομως το πλανο το θελω διοτι πρεπει να παιρνω σωστες πρωτεϊνες..Λιγη βοηθεια ζητω παρακαλω..Και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να πινω whey protein οταν θα αρχισω γυμναστηριο τον Σεπτεμβρη( ναι καλα διαβασατε, δεν θα παω γυμναστηριο καλοκαιρι, διοτι θα βρω μια μικρη δουλεια για να φυλαξω λεφτα για 1 χρονο γυμναστηριο..και μετα βλεπουμε) θα βαλω λιγες φωτογραφιες του εαυτου μου της προηγουμενης βδομαδας..και ο στοχος μου δεν ειναι να γινω bodybuilder αλλα κατι σαν τον

Taylor Lautner

66064

aris1994
10-05-13, 17:30
γεια σου φιλε και καλως ηρθες.καταρχας μπραβω που απο τα 15 σου αποφασισες να ασχοληθεις με την γυμναστικη.το προγραμμα σου σε γενικες γραμμες ειναι καλο.βεβαια εγω θα πρωτιμουσα τα εξης.να βαλεις και καμια πιεση σε ισιο παγκο και να βγαλεις ενα απο τα πους απς που εχεις.με λιγα λογια αρχιζε με πιεσεις αλτηρων σε επικληνη μετα συνεχισε με πιεσεις σε ισιο και τελος κανε τις βυθισεις σου και τα πους απς σου.ακομα θα μπορουσες να δοκιμασεις dumbbells flies σε επικληνη ή οριζοντιο.επιτα οπως καταλαβαινεις χριαζεσαι ογκο οποτε πρεπει να φας αρκετα για να παρεις κιλα.τρωγε πολυ 4-6 γευματα την ημερα.αρκετο υδατανθρακα και αρκετη πρωτεινη.πολα γαλακτοκομικα,ζυμαρικα,κρατικα και τρωγε καθαρα

Χριστοφορος123
10-05-13, 17:55
Θα προτεινα να γραφτεις γυμναστηριο γιατι εισαι αρχαριος και ειναι πολυ ευκολο να τραυματιστεις εαν δεν εχεις καποιον να σου δειξει τις σωστες τεχνικες.
Οσο για το σωμα που θελεις να πετυχεις ειναι εφικτο να το πετυχεις σε καποια χρονια(αρκετα)

grtech
10-05-13, 20:32
Γεια σου Ανδρέα :welcome:,
Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

27εκατοσταχερι
10-05-13, 20:51
1 συμβουλή που για το καλό σου δεν θα την αφήσεις χαμμένη.
Τρώγε πολύ, και όταν λέω πολύ εννοώ να συνεχίζεις αφού χορτάσεις.
Επίσης προπονήσου πολύ, δηλαδή κάνε το πρόγραμμα που βρήκες ας πούμε αλλά 4-5 φορές τη βδομάδα, δηλαδή
Δευτέρα day1
Τρίτη day2
Τετ day 3
Πεμ off
Παρ day 1
Σαβ day 2
Κυρ off
Δευτ day 3
Τριτη day 1
Τετ day 2
Πεμ off
Σαβ ..
Κυρ ...

Αντίστοιχα κάποιες φορές θα κάνεις 4 προπονήσεις την βδομάδα αν έχεις υποχρεώσεις ή νιώθεις πολύ κουρασμένος.
Μην χαραμίσεις το πρώτο 6μηνο-8μηνο όπως κάναμε πολλοί και ΦΑΕ, είναι η καλύτερη δυνατότητα που θα έχεις να βάλεις πολλά καλά κιλά και γρήγορα, όσο θα ασχοληθείς με τα βάρη, χωρίς φάρμακα τουλάχιστον.

Και κάτι ακόμα, επικεντρώσου στο στέρεο φαγητό και αν πάρεις πρωτείνη απλά συμπλήρωνε πριν τον ύπνο και αν θες και μετά την προπόνηση, αλλιώς τσάμπα θα σου κόβει την όρεξη.

Α και πάνω από όλα, have fun :bbbiceps:

Ανδρεας
10-05-13, 21:00
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας..θα ανεβασω κι αλλες φωτογραφιες του εαυτου μου οταν αρχισει η διαφορα

Ανδρεας
10-05-13, 22:48
Θα προτεινα να γραφτεις γυμναστηριο γιατι εισαι αρχαριος και ειναι πολυ ευκολο να τραυματιστεις εαν δεν εχεις καποιον να σου δειξει τις σωστες τεχνικες.
Οσο για το σωμα που θελεις να πετυχεις ειναι εφικτο να το πετυχεις σε καποια χρονια(αρκετα)

δεν ειμαι αρχαριος..γυμναζομουνα ενα τριμηνο το καλοκαιρι περσι, και ο δασκαλος μου στο σχολειο (μαθημα γυμναστικης) ειναι bodybuilder, ετσι ξερω τις ασκησεις και τι πρεπει να πονας οταν κανεις σωστα την ασκηση..πχ υπαρχουν ανθρωποι που κανουνε ασκησεις για κοιλιακους και πονανε τη ραχη τους αντι τους κοιλιακους..τετοια τα ξερω

Χριστοφορος123
10-05-13, 23:07
Δεν ειναι αυτο μαν αλλα στο γυμναστηριο μποερις να κανεις και αλλιες ασκησεις βασικες..πιεσεις παγκου,καθισματα,κωπηλατικες,τροχαλιες κτλ.
Επισης μαθαινεις πως να κανεις την καθε ασκηση

Ανδρεας
11-05-13, 00:51
Δεν ειναι αυτο μαν αλλα στο γυμναστηριο μποερις να κανεις και αλλιες ασκησεις βασικες..πιεσεις παγκου,καθισματα,κωπηλατικες,τροχαλιες κτλ.
Επισης μαθαινεις πως να κανεις την καθε ασκηση

αν διαβασες ομως, εγραψα οτι θελω να γυμναστω προσωρινα μεχρι να αρχισω τον Σεπτεμβρη ολοχρονα γυμναστηριο..απλα δεν θελω να ειμαι με τα χερια σταυρωμενα..αφου εχω ενα στοχο και θελω να τον πετυχω