PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμός στον καρπό



pain and gain
16-05-13, 01:29
Καλησπέρα σε όλους σας,
Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ αν και τακτικός αναγνώστης του εδώ και 1.5 χρόνο (από όταν πρωτοξεκίνησα τη γυμναστική δηλαδή) οπότε καλή μου αρχή:)

Δυστυχώς η γυμναστική δεν μου έχει αφήσει και ό,τι καλύτερο μέχρι στιγμής.Πριν ένα χρόνο περίπου την ίδια εποχή έπαθα έναν τραυματισμό στον αριστερό καρπό και μάλιστα σε άσκηση για τους πήχεις.Εκεί ένιωσα ένα χαρακτηριστικό αίσθημα ,αυτό που λέμε "μου φυγε το χέρι" με ένα υπόκωφο "τακ".

Τί είχε γίνει?Είχα σπάσει το γαντζάκι που κρατάει τον έναν από τους 2 τένοντες στην πάνω μεριά του καρπού(με την παλάμη να κοιτάει το ταβάνι).
Με λίγα λόγια ο δεύτερος τένοντας επειδή ο πρώτος είχε χαλαρώσει υπερκουραζόταν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πονάει.Φυσικά και γω έκανα τη βλακεία μου και συνέχιζα τη γυμναστική για άλλες 2 εβδομάδες με τον πόνο να με σκίζει κυρίως στους δικέφαλους
Οι πρώτοι 2 γιατροί-κομπογιαννίτες ορθοπεδικοί μου σύστησαν να κάνω φυσικοθεραπείες (λες και θα είχε διαφορά) και μου είπαν ότι με απλή ξεκούραση θα περάσει.Πλακώθηκα στις φυσικοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα ώσπου τελικά ψάχτηκα και βρήκα έναν ορθοπεδικό χειρούργο που μου σύστησε ένας τρίτος φυσικοθεραπευτής ο οποίος πιάνοντας τον καρπό κατάλαβε αμέσως οτί είναι ασταθής .

Αυτός τελικά αποδείχτηκε οτί ήταν ο κατάλληλος για την περίπτωση μου αφού εντόπισε σε χρόνο dt το πρόβλημα μου είπε ότι αυτό λύνεται με μικροχειρουργική επέμβαση την οποία όμως δε μου σύστηνε μιας και δεν ήταν τόσο σοβαρό -.

Έτσι και εγώ φορώντας περικάρπιο στο αριστερό συνέχισα τη γυμναστική χωρίς πόνους (πολύ σπάνια να νιώσω κάποια ενόχληση)
Το θέμα είναι ότι ξαναμπαίνω στη διαδικασία του να το επανεξετάζω το ενδεχόμενο της εγχείρησης 1 χρόνο μετά καθώς πέραν του ότι διψάω να ξαναπιάσω κιθάρα χωρίς να πονάω αφόρητα -μιας και ο καρπός μπαίνει σε περίεργη θέση και εκεί δεν βοηθάει ούτε το περικάρπιο- νιώθω ανήμπορος μερικές φορές από το να προσέχω πως θα πιάσω μια σακούλα σκουπιδιών μέχρι να νιώθω και ενοχλητικά τσιμπήματα στο άνοιγμα της βρύσης ή της πόρτας,βάσικα πράγματα της καθημερινότητας δηλαδή!!!!

Εσείς τι προτείνετε??Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με εγχείρηση και εν τέλει συμφέρει το κόστος μιας τέτοιας επέμβασης (2000) ?

Και επίσης φαντάζομαι ότι δεν έχει νόημα να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο αν ο καρπός μου έχει γενετικά προκαθορισμένη ευαισθησία .Δηλαδή αν είναι να το ξαναπάθω όταν πάω γυμναστήριο ή ακόμα και άμα το σταματήσω πλήρως και μου συμβεί σε ανύποπτο χρόνο(π.χ στο σήκωμα ενός κιβωτίου) χέστο καλύτερα

Παρεμπιπτόντως τη Δευτέρα θα συναντηθώ ξανά με τον γιατρό στο Ιατρικό κέντρο να το ξανασυζητήσουμε

GeoMass
30-05-13, 21:12
να σε ρωτισω φιλε μ γιατι και εγω εχω το ιδιο θεμα, οταν γυρνας γυρω γυρω την παλαμη σου και την πιεζεις λιγο ακουγετε 'κλακ κλακ' σαν να μπαινοβγαινει και σε ποναει ο τενοντας που ειναι κατω απο τον αντιχειρα ;;