PDA

Επιστροφή στο Forum : Τενοντίτιδα υπερακάνθιου και στους 2 ώμους και επιστροφή σε προπονήσεις



sergio gta
19-05-13, 13:47
Καλησπέρα σε όλες και όλους,

από τις αρχές του 2013 ξεκίνησε ένα πρόβλημα στον δεξί ώμο, οχι πόνος αλλά περισσότερο αίσθημα βάρους που επεκτεινόταν μέχρι και τον πήχυ. Ξεκίνησα μέτα από επίσκεψη σε γιατρό, χάπια και μετά απο 1 μήνα αφού το πρόβλημα υπήρχε έκανα μαγνητική που έδειξε "μόλις υποσημαινώμενες τενοντίτιδες σε υπερακάνθιο και υπακάνθιο". Ξεκίνησα φυσικοθεραπεία (20 συνεδρίες), όπου είδα τρομερή βελτίωση σε θέμα ελαστικότητας και δύναμης. Με το που τελείωσαν οι φυσικοθεραπείες περίπου μέσα μαρτίου, ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω προπονήσεις μέχρι που μετά από αερόβια προπόνηση σε ένα τέντωμα ακούστηκε ένα "κρακ" απο τον άλλο ώμο τον αριστερό. Την επόμενη ημέρα πάλι τα ίδια. Αίσθημα βάρους χωρίς καθόλου πόνο και σε όποια κίνηση και αν κάνω ακούγεται αυτό το σπαστικό "κρακ". Ξανά σε γιατρό, πάλι χάπια αλλά τίποτα. Το αίσθημα βάρους μειώθηκε πολύ αλλά το κρακ καθόλου το νιώθω ακόμα και όταν περπατάω ή κάνω κίνηση για να φάω. Αρχισα πάλι φυσικοθεραπεία (20 συνεδρίες ) και περιμένω τα αποτελεσματα. Ψυχολογικά με έχει πάρει πολύ από κάτω σε σημείο να μη θέλω να κάνω τίποτα και να μην έχω διάθεση ούτε τους φίλους μου να δω. Εχω διαβάσει ότι αφορά τραυματισμούς στο forum και ομολογώ ότι δεν βρήκα κάποιο κοινό σημείο. Με έριξαν ψυχολογικά ακόμα περισσότερο τα λόγια του γιατρού και του φυσικοθεραπευτή ότι "μεγαλώνω και θα πρέπει να μειώσω τα κιλά που κάνω, όταν με το καλό επιστρέψω για να αποφύγω ανάλογα προβλήματα". Ζητάω χίλια συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο κέιμενο, αλλά επειδή όλοι μας εδώ μέσα έχουμε το μικρόβιο της γυμναστικής και επειδή δε θέλω με τίποτα να μειώσω τα κιλά ή την ένταση των προπονήσεων πόσο μάλλον να σταματήσω τα βάρη, θα ήθελα τις απόψεις σας (αφού πολλοί είστε αρκετά πιο έμπειροι από εμένα) καθώς και τον πιο σωστό τρόπο επανένταξης σε προπονήσεις, ώστε να επανέλθω σε προηγούμενη κατάσταση. Το ξέρω ότι δεν είστε γιατροί αλλά θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

jam
19-05-13, 16:11
Kαλησπερα φιλε :wave: ψιλοσυζητηθηκε πριν 2-3 μερες εδω στο φορουμ κιαλλο ενα τετοιο κρουσμα , λοιπον καταρχας σε καταλαμβαινω απολυτα, ξερω ακριβως πως νιωθεις και ποσο σε εχει παρει απο κατω η ολη υποθεση , θα σου πω λοιπον και την δικια μου ιστορια ..
Ενω υπηρετουσα στον στρατο , στις εξοδους μου εκανα κανονικα γυμναστηριο , 3 φορες την εβδομαδα, πριν λοιπον απο 1 χρονο και 8 μηνες περιπου ειχα πονους στον δεξι μου καρπο του χεριου , πονος ο οποιος αφηνα και τελικα δεν αργησα μεσα σε 1 μηνα να καταλαβω οτι ηταν τενωντιτιδα . Αρχισα φυσιοθεραπειες ξεχνωντας πλεο την λεξη γυμναστηριο . Για να μην σε κουραζω τελος αφου ειχα φθασει σε σημειου που και να κραταω τα μαχαιροπιρουνα ενιωθα τεραστιο πονο , το τιμονι στο αυτοκινητο , τα παντα , ολα ηταν μαρτυριο και ετσι χρησιμοποιουσα περισσοτερο το αριστερο μου χερι που στην τελικη διαγνωση εδιξε τενωντιτιδα και στους 2 καρπους . Ημουν πλεον ανημπορος στο καθετι , και ολα αυτα ενω υπηρετουσα κανονικα την θητεια μου , ξερεις κατι αναφορες με οπλο , κατι ασκησεις που δεν μπορουσα να μην παω και κανεις δεν με καταλαμβαινε, ειχα φθασει σε σημεια καταθληψης για τα παντα και για το γυμναστηριο και για το οτι δεν μπορουσα να κανω τιποτα .Το προβλημα συνεχιζει για μηνες μεχρι λοιπον τις αρχες του καλοκαιριου περσυ ξαναμπηκα σε φορμα γυμναστηριου προσεχωντας πολυ αυτη την φορα. Λιγο πριν τα χριστουγενα αρχησε πονος στον δεξι μου ωμο, τελος και οι δυο μου ωμοι μεσα σε διαστημα λιγοτερο απο 1 μηνα αρχισαν τα προβληματα , τσιμπιματα που με νεκρωναν , δεν μπορουσα να κοιμηθω ουτε στην δεξια ουτε στην αριστερι μερια του σωματος μου, πονουσα με το καθετι , να οδηγω , να σηκωνω το χερι μου να παρω τον καφε απ'το τραπεζακι στο cafe , ολα ηταν τραγικα , νομιζω με καταλαμβαινεις απολυτα.. Ξαναμπαινω λοιπον σε κυκλο φυσιοθεραπειων και το γυμναστηριο πλεο φανταζει κολαση για μενα, περασαν εβδομαδες , μηνες και ο πονος ναι υποχωρουσε αλλα ηταν εκει , εστω και μια φορα την μερα το ενιωθα . Μετα απο συμβουλες επανηλθα στο κολυμπι στηριζοντας την δυναμη μου να θεραπευτω εκει (εκανα κολυμπι πρωταθλητισμο απο μικρος και ειχα σταματησει στο λυκειο ) ξεκινησα λοιπον μια προπονηση χαλαρη των 45 λεπτων 3 φορες την βδομαδα. Μπηκα λοιπον και σε γυμναστηριο και σιγα σιγα , με ρυθμους χελωνας ημουν ολο και καλυτερα. Τελος να καταληξουμε πριν 2 μηνες μπηκα σε προγραμμα ογκου και ημουν σε τελεια φορμα , ο πονος ερχετε στιγμιαια καποιες φορες και νιωθω την πιεση και πραγματικα δεν θελω να ξαναμπω σε ενα τετοια κλημα ξανα .
Εκει που θελώ να καταληξω ομως ειναι τα παντα με μετρο , και εμαθα να εκτυμω το καθετι πλεον , πιστευω στον εαυτο μου σε οτι κανω . Μην σε περνει απο κατω , θα αναρωσεις ειναι ολα θεμα χρονου να βλεπεις δικα σου παραδειγματα και να νιωθεις δυνατος για το καλυτερο που καταφερνεις εσυ . Και κατι τελευτεο το κολυμπι , εαν ειναι εφυκτο για σενα πραγματικα βοηθαει στα παντα και παντα , ειναι θαυματουργο.. Για οτιδηποτε αλλο βρες με σε πμ :toast:

sergio gta
19-05-13, 17:11
Φίλε jam κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και την ψυχολογική ενίσχυση. Απ' ότι διάβασα δεν έχεις περάσει και λίγα οπότε με καταλαβαίνεις απόλυτα. Σκεφτόμουν και γω να ξεκινήσω κολύμπι παράλληλα με τις φυσικοθεραπείες και ασκήσεις με ένα 2κιλο αλτήρα για τους στροφείς και για τους δύο ώμους για να δω πως θα πάει. Πάντως είναι πολύ μεγάλη η επιθυμία να γυρίσω σε προπονήσεις και το άγχος (δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη λέξη) για την μυική πτώση και τη γενικότερη φυσική κατάσταση, ως απόροια του τραυματισμου, αλλά και ακόμα μεγαλύτερο αυτό το αίσθημα "αδικίας" που με πιάνει να βλέπω άλλους να κάνου πιέσεις , έλξεις, σκούωτ με μεγάλα κιλά που δεν τα έχουν και τελείως λάθος τεχνική και να μην έχουν τραυματιστεί ποτέ. όπως έχεις καταλάβει ο ώμος είναι πολύ δύσκολη άρθρωση με πολύ μεγάλη διάρκεια αποθεραπείας και πολύ μεγάλο ποσόστό υποτροπιασμού. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το παν μέτρον άριστον. Ισως αυτό να είναι η χρησή τομή.

jam
20-05-13, 01:22
Κολυπμπι αν μπορεις καντω! θα δεις τεραστια διαφορα !
Οσο για αυτο που λες που νιωθεις αδικια κτλ , ξερω ξερω πως ειναι.. Να βλεπεις τον καθενα να κανει στηθος , πλατυ, ητε δικεφαλα στον διπλα παγκο με 15κιλα και εσυ με 5 , ειναι οντως καπως οδηνηρο και νιωθεις και λιγο ντροπη , αλλα κανεις δεν ξερει τι εχεις , μην το βλεπεις ομως απ'την μερια που εισαι δες το πιο θετικα , οτι εισαι σε περιοδο γραμμωσης δωσε εμφαση στου κοιλιακους , ραχιαιους , τροχαδακι χωρις να πιεσεις ωμους , σταδιακα πρωχωρ αν δεις διαφορα εκει , προσεχε την διατροφη σου και θα δεις θα νιωθεις ο ιδιος την διαφορα και την αλλαγη , σιγα σιγα να βλεπεις απο δικα σου αποτελεσματα και οχι αλλων , φτιαξε αν μπορεις 5 ευρω μια φανελλιτσα στο τυπογραφιο ''tendonitis game over/ fu*k tendonitis/ tendonitis who u think u are ?'' κατι αλλο βρες εσυ μια ιδεα , φορα αυτην στον γυμναστηριο αργοτερα να νιωθεις πιο δυνατος , πιο ετοιμος , οτι ντε καλα το προσπαθω το παλευω. Θα σου φερνει και μετα αναμνησεις αργοτερα και θα σε κανει πιο δυνατο .
Λοιπον ελπιζω να σε βοηθησα καπως , καλη αναρωση να εχεις και να θετεις στοχους μικρους σιγα σιγα :thumbup:

sergio gta
20-05-13, 07:49
καλημέρα jam

Πολύ καλό αυτό με το μπλουζάκι...και όντως βοήθησες πολύ ψυχολογικά τουλάχιστον. Ο δικός σου τραυματισμός πως είναι; Εχεις ακόμα ενοχλήσεις ή τις ξεπέρασες τελείως;

jam
22-05-13, 16:01
τωρα αυτη την βδομαδα το βλεπω να κανω μονο ποδια , εχει πονους γενικα αραια που και που αλλα αυτες τις μερες πιεστικα και θα παραχωρισω μια βδομαδα ευελπιστω να ειμαι καλυτερα την επομενη .. Δυσκολο το πραγμα , το κακο σε μενα ειναι πως οταν εκανα και εξετασεις πριν 2-3 μηνες δεν βρηκαν τιποτα , οτι ειμαι απολυτα υγειης και αυτο με αυχονει καπως μπας και ειναι τιποτα αλλο η στην τελικη ειναι κανα πιασιματακι και το βλεπω ετσι απο φοβο τι να σου πω πραγματικα ειμαι και εγω πολυ στεναχωριμενος απο την ολη φαση , μακαρι να περασει .. Ωστοσο θα προσπαθησω να επισκευτω τον φυσιοθεραπευτη μου μπας και βοηθησει καπως , εσυ πηρες κανα χαπακι απο φυσιοθεραπευτη γιατι ενα διαστημα εμενα μου ειχε δωση μια συνταγη 3 χαπακια την μερα , τελοσπαντων μακαρι να παν ολα καλα και στους 2 :bowdown::unsure:

sergio gta
23-05-13, 08:04
χάπια δεν μου έδωσε ο φυσικοθεραπευτής πέρα από κάτι αντιφλεγμωνώδη που μου είχε χορηγήσει ο γιατρός. Εσένα τι χάπια σου έδωσε; Αυτό που λες για το άγχος έχεις μεγάλο δίκιο.

jam
23-05-13, 21:03
κατι colagen καπως ετσι ηταν , αν θυμαμε καλα βεβαια , παντως αυριο θα παω για μπλουζακι :thumbsup:
σημερα εκανα προπονηση χερια χωρις καπιο ιδιαιτερο πονο οσο χθες που εκανα ποδια.. τι να σου πω η ολη κατασταση με εχει μπερδεψη ,
αυριο ωστοσο θα παο στον φυσιοθεραπευτη να δω τι εξελιξεις θα χω :-?

sergio gta
24-05-13, 08:58
Εγώ χρησιμοποιήσα γλουκοζαμίνη - χονδροιτίνη-msm και κολαγόνο στο ίδιο σκεύασμα για 3 μήνες χωρίς καμία βελτίωση. Πόσες φυσικοθεραπείες έχεις κάνει;; Εχεις κάνει μαγνητική;; υπάρχουν κάποιες στιγμές που δεν νιώθεις καθόλου πόνο ή αυτή την περίεργη αίσθηση βάρους και μετά απο λίγο σε θυμάται. Για οτιδήποτε νεότερο ενημέρωσέ με. Καλά αποτελέσματα απο τον φυσικοθεραπευτή.