PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρουμπαλο στο δεξι χερι!



stevevais
24-05-13, 14:27
Γεια σας!

Εγω κανω βαρη μερικα χρονια τωρα και ειμαι και κιθαριστας. Επισης καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη. Το θεμα ειναι οτι εδω και μερικες μερες αρχισα να εχω ενα καρουμπαλακι στο σημειο του δεξιου χεριου απ την κατω δεξια πλευρα στο μεσο της αποστασης αναμεσα απ τον καρπο και τον αγκωνα, λιγο πιο κοντα στον καρπο.

Ειναι σαν καρουμπαλακι (οπως οταν αυτα που ειχαμε οταν πεφταμε μικροι και χτυπουσαμε) και ειναι ακριβως στο σημειο που τρωει ζορι το χερι οταν κανω εξασκηση με την πενα (το δεξι κραταει την πενα) και ταυτοχρονα ειναι το σημειο που ακουμπαει στην ακρη του γραφειου οταν καθομαι στον υπολογιστη. Μαλιστα τον τελευταιο καιρο εκανα και εντονη εξασκηση κιθαρας και πιεζα παρα πολυ το δεξι αλλα και υπερπροσπαθεια στο γυμναστηριο. Δεν θυμαμαι ακριβως ποτε ξεκινησε να με ενοχλει αλλα ειναι σκληρο, δινει εναν ανεπαισθητο πονο ακριβως οπως οταν χτυπαγαμε και καναμε καρουμπαλα. Ειμαι 29, καπνιζω περιστασια αλλα γενικα ειμαι σε πολυ καλη φορμα τρεχω κολυμπαω και κανω πολλα βαρη. Επισης ειχα ζορισει τα χερια μου με ελξεις στο μονοζυγο και καμψεις καθως και πολυωρο ποδηλατο.

Αν ηξερα ή θυμομουνα οτι το χτυπησα καπου δεν θα με ανησυχουσε. Αλλα τωρα δεν μπορω να καταλαβω απο που προηλθε. Λογικα ειναι απο υπερκοπωση και πρεπει να χαλαρωσω λιγο...

Αλλα δεν εχω ιδεα. Ειναι κοντα στο κοκκαλο σαν σκληρο καρουμπαλακι. Το εχω ξανα νιωσει 100 φορες στα χερια αλλα παντα αφου το χτυπουσα... τωρα δεν θυμαμαιν να εκανα κατι τετοιο... εκτος αν το κοπανησα στον υπνο...

Καμια ιδεα? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :))

beefmeup
24-05-13, 17:13
κανα λιπωμα θα ειναι μαν.
πηγαινε σε ενα γιατρο να σου πει σιγουρα,εδω δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη ετσι.

TRIANTAFYLLOU
24-05-13, 17:34
να το προσέξεις πάρα πολυ , αυτο είναι καθαρα απο κακή θεση του χεριου συνεχόμενα επι ώρες πχ όπως το παράδειγμα που ανέφερες ότι ακουμπάει συνέχεια εκείνο το σημείο στο τραπέζι όταν κρατας το ποντίκι και δημιούργησε ερέθισμα και γι αυτο και αυτο σαν λίπωμα που μπορει να μην είναι λίπωμα αλλα χόνδρος

θέλει απαραιτητα ξεκούραση και να μην το ακουμπας πάλι στο ίδιο σημείο , η να το δέσεις με κάτι και εκεί να είναι μαλακό σαν σφουγγάρι ώστε να μην το επιδεινώσει

αυτο μπορει να συμβει σε ορισμένες περιπτωσεις ατόμων που δουλεύουν και κάνουν συνέχεια μια κίνηση που βγάζει κούραση στον καρπό η ακόμη το είχα δεί και σε κομώτριες που όταν κάνουν πιστολάκι και ισιώνουν τα μαλια και δουλεύει ο καρπός συνέχεια και πρήζετε και πονάει και εκεί συστηνετε δέσιμο και ακινησία για κάποιο διάστημα

επίσης σε συνάδελφο μου που είχε κόψει το χέρι του στο μηχανουργείο που δουλεύαμε και δούλευε μετα με το ένα δημιουργήθηκε πρόβλημα λόγω κούρασης και υπερκόπωσης και πήγε να πάθει μια σοβαρή πάθηση στον καρπό που λέγετε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα και είναι κατι πολυ σοβαρό

οπότε το μυαλό σου να το ξεκουράσεις να μην το ακουμπάς άλλο έτσι όπως πρίν και η θα υποχωρήσουν τα συμπτωματα και αν δείς ότι πονάει η πρήζετε τότε οπωσδηποτε σε ενα γιατρο , είναι κατι συνηθισμένο και υπάρχουν λύσεις και όσο πιο έγκαιρα λαμβάνεις μέτρα τοσο καλύτερα , γιατι αν δεν το προσέξεις θα πονάει και θα νιώσεις σαν κάψιμο στο σημείο και πρήξιμο , ακόμα και ο πάγος είναι μια καταπραυντική λύση

steg
24-05-13, 18:03
Είναι φλεγμονή από επαναληπτική κίνηση που "χτυπάει" τη συγκεκριμένη περιοχή. Ανάλογο πρήξιμο είχα και γω αλλά στην εξωτερική πλευρά της παλάμης και κοντά στον καρπό από το συχνό και με δύναμη χτύπημα του Esc με το μεσαίο δάχτυλο του αριστερού χεριού. Σταμάτησα να κάνω αυτή την κίνηση και σιγά-σιγά υποχώρησε. Θέλει προσοχή και ξεκούραση όπως είπε και ο κ. Τριανταφύλλου.

stevevais
24-05-13, 18:13
Ξεκουαραση απο τα παντα δλδ ε?

Μια επισημανση. Δεν ειναι στον καρπο ακριβως (το λεγομενο γαγγλιο). Ειναι πιο κατω.

Το ποδηλατο, το τρεξιμο και το κολυμπι επηρεαζουν?

TRIANTAFYLLOU
24-05-13, 18:41
τωρα απο μια περιγραφη σε ενα φόρουμ ούτε μπορούμε να κατανοήσουμε ακριβως ούτε να κάνουμε διάγνωση , πάντως σε γενικές γραμμες όπως προαναφέρθηκε ισχύουν αυτα που λέμε και θέλει ξεκούραση και να μην πας γυρεύοντας

απο κεί και πέρα στο ερώτημα στο ερωτημά σου το τελευταίο , ενοείτε πως δεν επηρεάζει το ποδήλατο τρέξιμο η κολύμπι , αντίθετα καλό θα κάνουν και στον ψυχολογικο τομέα , αυτο το θέμα όμως πρέπει να το προσέξεις , δεν είναι κατι σοβαρό πρός το παρόν , αλλα μπορεί να γίνει σοβαρό και να σε ταλαιπωρήσει

και αυτο αποδεικνύει οτι μπορούμε να την πατησουμε απο κεί που δεν το περιμένουμε και δεν φανταζόμασταν

απλα αυτο να μας αφυπνήσει και να καταλάβουμε τι ζημια μπορει να κάνει το καθισιό πολλες ωρες με κακή σταση του σώματος όπως πχ στους υπολογιστες και σε γραφεία όσοι κάθονται επι ώρες , τα λέω αυτα γιατι συνέχεια αντιμετωπίζω περιστατικα παιδιων που έχουν σοβαρα προβλήματα σχολίωσης , κύφωσης η λόρδωσης , επειδη δεν αθλούνται και κάθονται πολλες ωρες σε κομπιούτερ η γραφεια διαβάζοντας

stevevais
24-05-13, 21:00
τωρα απο μια περιγραφη σε ενα φόρουμ ούτε μπορούμε να κατανοήσουμε ακριβως ούτε να κάνουμε διάγνωση , πάντως σε γενικές γραμμες όπως προαναφέρθηκε ισχύουν αυτα που λέμε και θέλει ξεκούραση και να μην πας γυρεύοντας

απο κεί και πέρα στο ερώτημα στο ερωτημά σου το τελευταίο , ενοείτε πως δεν επηρεάζει το ποδήλατο τρέξιμο η κολύμπι , αντίθετα καλό θα κάνουν και στον ψυχολογικο τομέα , αυτο το θέμα όμως πρέπει να το προσέξεις , δεν είναι κατι σοβαρό πρός το παρόν , αλλα μπορεί να γίνει σοβαρό και να σε ταλαιπωρήσει

και αυτο αποδεικνύει οτι μπορούμε να την πατησουμε απο κεί που δεν το περιμένουμε και δεν φανταζόμασταν

απλα αυτο να μας αφυπνήσει και να καταλάβουμε τι ζημια μπορει να κάνει το καθισιό πολλες ωρες με κακή σταση του σώματος όπως πχ στους υπολογιστες και σε γραφεία όσοι κάθονται επι ώρες , τα λέω αυτα γιατι συνέχεια αντιμετωπίζω περιστατικα παιδιων που έχουν σοβαρα προβλήματα σχολίωσης , κύφωσης η λόρδωσης , επειδη δεν αθλούνται και κάθονται πολλες ωρες σε κομπιούτερ η γραφεια διαβάζοντας

Nαι ναι εχετε απολυτο δικιο...

Εγω εχω κοιλες στον αυχενα. Και τις απεκτησα απο κακη σταση στον υπολογιστη για χρονια. Συν παχυσαρκια. Ευτυχως μετα ανακαλυψα τη γυμναστικη και σωθηκα. Μακαρι να ειχα ανακαλυψει την γυμναστικη νωριτερα.

Για το ποδηλατο ρωτησα γιατι κραταμε το τιμονι με τα χερια οποτε αν υπαρχει καποια επιβαρυνση.

Αλλα πλεον ειμαι σιγουρος οτι οι κυριοι υπαιτιοι ειναι η κακη σταση στον υπολογιστη για ωρες και το παιξιμο κιθαρας χωρις καλο ζεσταμα...

TRIANTAFYLLOU
24-05-13, 21:41
ποδηλατο εγω καταλαβα το στατικο στο άλλο του δρόμου μπορει και να μην υπάρχει πρόβλημα εξαρτατε απο που είναι η ζημια , αλλα και εκεί μπορεις να το ξεκουράζεις αν κρατας ανα διαστηματα το τιμόνι με το άλλο και δεν ρίχνεις το βαρος στα χέρια , γιατι το πρόβλημα και εγω που είμαι βαρυς όταν κανω ποδήλατο είναι οτι απο το βαρος μουδιάζουν τα χερια σε διάρκεια αλλα το ξεκουράζω και επίσης παίζει ρόλο αν το τιμόνι είναι ψηλα , η ρυθμίζετε κατα ύψος η κάποια προσθήκη και δεν πέφτει πολυ βαρος μπροστα , εκείνο είναι το πρόβλημα με τους καρπούς

και ανάλογα με το πρόβλημα σου καλο είναι να το δέσεις , αλλα αυτο κατα περίπτωση

stevevais
24-05-13, 21:56
ποδηλατο εγω καταλαβα το στατικο στο άλλο του δρόμου μπορει και να μην υπάρχει πρόβλημα εξαρτατε απο που είναι η ζημια , αλλα και εκεί μπορεις να το ξεκουράζεις αν κρατας ανα διαστηματα το τιμόνι με το άλλο και δεν ρίχνεις το βαρος στα χέρια , γιατι το πρόβλημα και εγω που είμαι βαρυς όταν κανω ποδήλατο είναι οτι απο το βαρος μουδιάζουν τα χερια σε διάρκεια αλλα το ξεκουράζω και επίσης παίζει ρόλο αν το τιμόνι είναι ψηλα , η ρυθμίζετε κατα ύψος η κάποια προσθήκη και δεν πέφτει πολυ βαρος μπροστα , εκείνο είναι το πρόβλημα με τους καρπούς

και ανάλογα με το πρόβλημα σου καλο είναι να το δέσεις , αλλα αυτο κατα περίπτωση

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Θα περιοριστω τοτε στο στατικο για σιγουρα.

Βασικα προφανως δεν παιρνω καποια ενοχληση εκτος απο μουδιασμα καμια φορα ωστε να το δεσω - ακομα τουλαχιστον. Το προφανες ειναι το καρουμπαλο που λεω που δινει εναν ελαφρυ πονο στην αφη οπως ακριβως ενα καρουμπαλο που βγαζουμε οταν "στουμπισουμε" το κοκκαλο απο χτυπημα ή πτωση. Δευτερα πρωι θα παω στην ορθοπεδικο μου για σιγουρα. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο ή να το προλαβα στην αρχη. Ομως σιγουρα εχει να κανει με το "σφιξιμο" οταν παιζω κιθαρα... τις πολλες ωρες που περασα πληκτρολογωντας αυτες τις μερες και ισως την υπερπροπονηση στο τζυμ.

TRIANTAFYLLOU
24-05-13, 22:10
εφόσον θα πας στο γιατρο είναι το καλύτερο να χεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μας πεις τι σου είπε :thumbup:

stevevais
24-05-13, 22:24
εφόσον θα πας στο γιατρο είναι το καλύτερο να χεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μας πεις τι σου είπε :thumbup:


Εννοειται θα ενημερωσω! Keep your fingers crossed!

Ευχαριστω και παλι!

stevevais
05-06-13, 18:27
Επειδη υποσχεθηκα να ενημερωσω οταν μαθω τι ειναι, αν και τελικα δεν πηγα στον γιατρο ακομα, να σας πω πως το ξεκουρασα τελειως για μερικες μερες...το καρουμπαλο στο κοκκαλο εχει υποχωρησει αισθητα και το χερι εχει σχεδον επιστρεψει στην φυσιολογικη του λειτουργια. Οποτε οτι και να ητανε ειχε να κανει με υπερκοπωση. Δεν θα το αφησω ετσι ομως και συντομα θα παρω και ιατρικη συμβουλη, απλα ηθελα να δω αν η ξεκουραση και τα αντιφλεγμονωδη θα το βοηθουσανε. Και οντος ετσι εγινε.

TRIANTAFYLLOU
06-06-13, 01:31
και όχι μόνο η ξεκούραση αλλα και κάποια συνήθεια στην δουλεια η στην καθημερινότητα , όπως πχ ενας που δουλεύει οικοδομη και κάνει μια συγκεκρημένη κίνηση καθε μερα η σε οποιαδήποτε δραστηριότητα , η να ακουμπαει άβολα το χερι στο τραπέζι όταν καθόμαστε στον υπολογιστη , αυτη η ενέργεια συνεχόμενα προκαλεί βλάβες , όπως και αν κάποιος λόγο εργασίας αναγκάζετε να είναι γονατιστός εκεί παθαίνουν ζημια τα γόνατα

και αυτο εύκολα το καταλαβαίνει κάποιος αν φερει σαν παράδειγμα την προπόνηση όπου λέμε για συγκεκρημενα σετ και επαναλήψεις και στα παραπανήσια λέμε έχουμε το φαινόμενο της υπερπροπόνησης
και επειδη δεν λέει να είσαι συνέχεια με αντιφλεγμονώδη πρέπει να το προσέξεις και το σημείο εκείνο να μην το πιέζεις μέχρι να αναρώσει πλήρως

sub
06-06-13, 01:49
Αν ειναι όπως είπες ανάμεσα στον καρπό και τον αγκώνα, δηλαδή στον πήχη, δε βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με υπερκόπωση.

Ultra_b
06-06-13, 01:54
Αν ειναι όπως είπες ανάμεσα στον καρπό και τον αγκώνα, δηλαδή στον πήχη, δε βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με υπερκόπωση.

Γιατι ο πυχης δεν μπορει να παθει υπερκοποση?

TRIANTAFYLLOU
06-06-13, 01:56
υπερκόπωση όμως μπορει να θεωρηθεί και αυτο που είπα , όταν δημιουργείτε τοπικα κάποιο ερέθισμα είτε απο επαναλαμβανόμενη κίνηση , η όταν ακουμπάει συνεχεια και ανορθοδοξα στο τραπεζι του γραφείου , εκεί βάζοντας κατι μαλακό να ακουμπάει μπορει να μην το πιέζει ώστε να δημιουργήσει υποτροπή

sub
06-06-13, 02:21
Γιατι ο πυχης δεν μπορει να παθει υπερκοποση?

Φυσικα και μπορεί.
Αν είναι το σημείο που το αντιβράχιο ακουμπάει την κιθάρα, ίσως να μιλούσαμε για τον κερκιδικό ή ωλένιο καμπτήρα του καρπού ή το μακρό παλαμικό του οποίου ο τένοντας είναι εκεί που περιγράφει το καρούμπαλο ο φίλος. Αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται.

sub
06-06-13, 02:24
υπερκόπωση όμως μπορει να θεωρηθεί και αυτο που είπα , όταν δημιουργείτε τοπικα κάποιο ερέθισμα είτε απο επαναλαμβανόμενη κίνηση , η όταν ακουμπάει συνεχεια και ανορθοδοξα στο τραπεζι του γραφείου , εκεί βάζοντας κατι μαλακό να ακουμπάει μπορει να μην το πιέζει ώστε να δημιουργήσει υποτροπή

Το πρόβλημα με τις επιδέσεις σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι όταν δεν γίνονται με στόχο τη μερική ακινητοποίηση και τελείως εμπειρικά, τελικά στενεύουν ακόμα περισσότερο το χώρο μέσα στον οποίο κινείται ο μυς ή ο τένοντας, επιδεινώνοντας το πρόβλημα.

stevevais
06-06-13, 14:00
Σταματησα τα εξης πραγματα και περασε. Δεν πηγα γυμναστηριο μια εβδομαδα, δεν επαιξα κιθαρα μια εβδομαδα και στο γραφειο του υπολογιστη καθομουνα αλλιως και επιανα το ποντικι με το αριστερο.


Το ευτυχες ειναι οτι περασε σχετικα ευκολα. Ομως για σιγουρα θα το κοιταξω με ειδικο εννοειται αυτο.