PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρρωστος μετα την προπονηση...



swimmer_90
26-05-13, 15:20
Χαιρετω το φορουμ...εδω και κανα μηνα που ξεκινησε να εχει ψιλο ζεστη μου συμβαινει το εξης...αποκλειστηκα στην προπονηση τετρακεφαλων τις δευτερες φευγω απ'το γυμναστηριο κυριολεκτικα αρρωστος!!με κεφαλι και στομαχι σε αθλια κατασταση...και ειμαι ετσι μεχρι το ιδιο βραδυ τουλαχιστον...γνωριζω οτι η εντονη προπονηση ποδιων προκαλει κατι τετοιο λογο του οτι το αιμα συσσωρευεται χαμηλα απλα ολο το χειμωνα ημουν μια χαρα...η μονη αλλαγη που εκανα ηταν οτι αυξησα λιγο τον ογκο της προπονησης...κατα 3 σετ νομιζω.συγκεκριμενα το προγραμμα μου ειναι:σκουωτ 3χ12-8 πρεσσα 3χ10-8
βουλγαρικα καθισματα 2χ15-12
γαμπες ορθιος 6χ12-8
γαμπες καθιστος 3χ30
μηπως το προγραμμα ειναι πολυ μεγαλο?!παντως απο διατροφη η ξεκουραση δεν εχω αλλαξει κατι ολα γινονται οπως πρεπει...να σημειωσω οτι το γυμναστηριο δεν εχει κλιματισμο και καποιες φορες η ατμοσφαιρα ειναι καπως αποπνικτικη...κι απο οτι εμαθα αυτο δεν προκειται να αλλαξει συντομα...επισης τις πεμπτες που εχω παλι ποδια αλλα γλουτους και δικεφαλους μοιριαιους αυτο δε μου συμβαινει...οπως και καμια αλλη μερα...μονο στη συγκεκριμενη προπονηση...καμια ιδεα/συμβουλη?

shazam
26-05-13, 17:53
Αυτο που αναφερεις το επαθε το παλικαρι που γυμναζομαστε μαζι τα πρωινα.Ξεκιναγαμε την προπονηση και μετα απο κανα 20αλεπτο ξεκιναγε με ζαλαδες και ψιλοναυτια.Επειδη και εγω ενοιωθα λιγο περιεργα καταληξαμε οτι εφταιγε σε εμας ο εξαερισμος.Ηταν πρωι και ο υπευθυνος δεν ειχε ουτε πορτες ουτε παραθυρα ανοιχτα και φυσικα ουτε A/C.Με το που τα ανοιγαμε πλεον οταν φταναμε δεν ξαναεμφανιστηκε κατι παρομοιο.Το ιδιο μπορει να συμβει πιστευω και σε ωρες αιχμης οπου δεν μπορεις καλα καλα να αναπνευσεις.Τσεκαρε το.

magavaTOUT
26-05-13, 18:30
Κανεις και στην αλλη προπονηση ποδιων σκουοτ; Κι εγω απο τοτε που μπηκαν οι ζεστες, για 2-3 βδομαδες οταν εκανα σκουοτ ή αρσεις ενιωθα χαλια μετα την προπονηση. Κοιτα να παιρνεις σωστες ανασες και αυξησε την ξεκουραση αναμεσα στα σετ.

Χρήστος Τριανταφύλλου
26-05-13, 19:27
Ειδικα οι βαριες ασκησεις ποδιων που ειναι καρδιοαναπνευστικες ,χρειαζεσαι περισσοτερο οξυγονο ,αρα αφου δεν εχει επαρκη εξαερισμο το γυμναστηριο σε συνδιασμο με την ανοδο της θερμοκρασιας λογικο ειναι να αισθανεσαι δυσφορια.
Μιλαμε ομως για εξαερισμο κ οχι για κλιματισμο ,γιατι εαν αυτος περασει καποια ορια μετατρεπεται σε καταρα ,τουλαχιστον για μενα.

billy89
26-05-13, 20:27
Το πάθαινα κι εγώ μια δόση μετά από σκουωτ στις μεγάλες ζέστες. Την πρώτη φορά έφυγα από την προπόνηση κυριολεκτικά άρρωστος, μόλις πήγα σπίτι ηρέμησα. Άλλη μια τα ψιλοέπαιξα αλλά κάθισα λίγο στο γυμναστήριο και μετά μου πέρασε. Τις υπόλοιπες ήταν λιγότερο έντονο.

Τελικά μου πέρασε όταν αύξησα τα διαλείμματα μεταξύ των σετ.

swimmer_90
26-05-13, 23:26
Κανεις και στην αλλη προπονηση ποδιων σκουοτ; Κι εγω απο τοτε που μπηκαν οι ζεστες, για 2-3 βδομαδες οταν εκανα σκουοτ ή αρσεις ενιωθα χαλια μετα την προπονηση. Κοιτα να παιρνεις σωστες ανασες και αυξησε την ξεκουραση αναμεσα στα σετ.οχι στην αλλη μονο αρσεις σαν κυρια...αλλα ειμαι μια χαρα δηλ ουτε υποψια αδιαθεσιας δεν εχω...μονο στα σκουωτ τετοιο πραγμα...ισως οντως να φταει ο εξαερισμος οπως ειπαν και τα παιδια...

swimmer_90
26-05-13, 23:27
Αυτο που αναφερεις το επαθε το παλικαρι που γυμναζομαστε μαζι τα πρωινα.Ξεκιναγαμε την προπονηση και μετα απο κανα 20αλεπτο ξεκιναγε με ζαλαδες και ψιλοναυτια.Επειδη και εγω ενοιωθα λιγο περιεργα καταληξαμε οτι εφταιγε σε εμας ο εξαερισμος.Ηταν πρωι και ο υπευθυνος δεν ειχε ουτε πορτες ουτε παραθυρα ανοιχτα και φυσικα ουτε A/C.Με το που τα ανοιγαμε πλεον οταν φταναμε δεν ξαναεμφανιστηκε κατι παρομοιο.Το ιδιο μπορει να συμβει πιστευω και σε ωρες αιχμης οπου δεν μπορεις καλα καλα να αναπνευσεις.Τσεκαρε το.τωρα που το λες ο εξαερισμος παιζει να ειναι ανυπαρκτος...

swimmer_90
26-05-13, 23:29
Το πάθαινα κι εγώ μια δόση μετά από σκουωτ στις μεγάλες ζέστες. Την πρώτη φορά έφυγα από την προπόνηση κυριολεκτικά άρρωστος, μόλις πήγα σπίτι ηρέμησα. Άλλη μια τα ψιλοέπαιξα αλλά κάθισα λίγο στο γυμναστήριο και μετά μου πέρασε. Τις υπόλοιπες ήταν λιγότερο έντονο.

Τελικά μου πέρασε όταν αύξησα τα διαλείμματα μεταξύ των σετ.αυτο θα κανω κι εγω...απλα αυτο μου χαλαει λιγο το πλανο γιατι τουλαχιστον στα ποδια στοχευω στην ενταση...και με μεγαλο διαλλειμμα παει περιπατο...:(

dreamer n` warrior
26-05-13, 23:55
Κοίταξε να δεις φίλε,η προπόνηση των ποδιών και ιδίως των τετρακεφάλων είναι ίσως για πολλούς η πιο δύσκολη ημέρα,όπως είπες επειδή το αίμα συσσωρεύεται χαμηλά.Επίσης,σε αντίθεση με τον άνω κορμό που γυμνάζεται πιο συχνά ανά την εβδομάδα και έχουν συνεχή ελαστικότητα οι μύες,τα πόδια συνήθως γυμνάζονται με βάρη κατά κανόνα μια φορά την εβδομάδα οπότε δεν έχουν την ίδια ελαστικότητα.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι μεγάλη μυική ομάδα(κυρίως οι τετρακέφαλοι),άρα είναι και πιο δύσκολη η εκγύμναση της.Οι πολυαρθιτικές ασκήσεις που είναι απαραίτητες για τα πόδια (squat,lunges,deadlifts) περιλαμβάνουν αρκετούς μύες και φυσικά είναι δύσκολες.Προσωπικά έχω το ίδιο πρόβλημα και το χειμώνα,κυριολεκτικά λιώνω και έχω έντονη εφίδρωση σε αντίθεση με τις ασκήσεις του άνω κορμού.Η ζέστη εννοείται επιβαρύνει την κατάσταση και η έλλειψη κλιματισμού-εξαερισμού σε λιώνει.

Πάντως μην ανησυχείς,συνέχισε κανονικά,στην χειρότερη άλλαξε gym που να έχει καλό κλιματισμό και όχι να είναι σάουνα.Έτσι είναι τα πόδια δύσκολα στην εκγύμναση,αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί αποφεύγουν την εκγύμναση τους με ένταση.Όμως το τίμημα που πληρώνουν είναι η ασυμμετρία σε σχέση με τον άνω κορμό,με μικρά πόδια και τουμπανιασμένο τον άνω κορμό.