PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστικη και προβλημα με τον υπνο..



dimebag
30-05-13, 22:34
Καλησπέρα παίδες.. Τον τελευταιο χρονο αντιμετοπίζω σοβαρο πρόβλημα με τον ύπνο μου.. Συγκεκριμενα οποτε κάνω γυμναστικη εκεινο το βραδυ θα δυσκολευτώ πολύ να κοιμηθω.. Δηλαδη θα κοιμηθώ το πολυ 2-3 ωρες και καποιες φορες δεν μπορώ να κοιμηθώ και καθόλου.. Διαβασα κανα 2 αρθρα για το τι μπορει να επηρεασει τον υπνο μου και τα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην περιπτωση μου.. Τι να πω ρε παιδες και υδατανθρακες εχω πολλους στην διατροφη μου και γενικα απο θερμιδες ειμαι υπερθερμικα τον περισσοτερο καιρο.. Καφείνη δεν παιρνω καθολου ουτε κανενα pre workout.. Την υπερπροπονηση την αποκλειω γιατι τα 45 λεπτα δεν τα περναω σχεδων ποτε και τα σετ που κανω δεν ειναι παρα πολλα και ουτε φτανω σε αποτυχια.. Δεν νομιζω να ειναι ολο αυτο μες στο μυαλο μου γιατι εδω και ενα μηνα που εχω σταματηση τελειως την γυμναστικη κοιμαμαι παρα πολυ δηλαδη 10ωρες και πανω.. Και γενικα επειδη ειχα ακουσει οτι αν κανω αργα γυμναστικη μπορει απο την υπερενταση να μην μπορω να κοιμηθω αλλα και το πρωι να κανω παλι συμβαινει αυτο.. Απο συμπληρωματα επερνα πολυβιταμίνη και πρωτεινη αλλα και παλι τι να πω εχω αλλαξει 5-6 μαρκες και παλι το ιδιο γινετε αρα δεν νομιζω να φταιει το συμπληρωμα..

Ξερει καποιος να μου πει τι να κανω? Εχω ξεμεινει απο λυσεις και την γυμναστικη δεν θελω να την παρατησω..

liveris
30-05-13, 23:12
το φυσιολογικο ειναι να σου συνεβαινε το αντιθετο...

billy89
31-05-13, 11:55
Πόσο καιρό αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα? Έχει μεγάλο διάστημα?

TRIANTAFYLLOU
31-05-13, 20:04
έχει να κάνει με την γυμναστικη αλλα είναι και ψυχολογικό
δεδομένο ότι η γυμναστικη το βράδυ λόγω της υπερέντασης σε κάποιους όχι σε όλους επηρεάζει την ποιότητα του ύπνου , αυτο όμως μπορει να συμβεί και άσχετα με την γυμναστική , είναι πολλοι που έχουν αυτο το πρόβλημα
αυτο ίσως μετα απο μια περίοδο 2 μηνών να εξαλειφθει γιατι αν το πάθεις κάποιες φορες και επιβεβαιωμένα είναι απο την γυμναστικη , μετα έχοντάς το στο μυαλό υποσυνείδητα επηρεάζει χωρίς να το θέλουμε


επίσης παίζει ρόλο και το βραδυνό φαγητο , ελαφρυ δείπνο και τουλάχιστον 2 ώρες πρίν τον ύπνο γιατι ακόμη και ενα μεγάλο και δύσπεπτο γεύμα μπορει να επηρεάσει την ποιότητα του ύπνου
και βοηθαν κατι ειδικα αφεψήματα που χαλαρώνουν και έρχετε πιο γρήγορα ο ύπνος , αλλα καλα όλα αυτα αλλα ο ψυχολογικός παράγων και η ένταση της ημέρας πολλες φορες σε ορισμένους φέρνει υπερένταση και φαίνετε την ώρα που πάει να χαλαρώσει κάποιος και δεν μπορεί , όπως επίσης η μη σωστη θερμοκρασία και ο θόρυβος , το καλοκαίρι πχ λόγω ζέστης και υγρασίας πολλοι έχουν πρόβλημα με τον ύπνο

swimmer_90
31-05-13, 20:25
Γιατι δε βαζεις τις προπονησεις σου το πρωι η εστω ο απογευμα...?το σωμα σου θα εχει ηρεμησει μεχρι την ωρα του υπνου...απο αυτα που λες ειναι σχεδον βεβαιο οτι φταει η υπερενταση απ'την προπονηση...επισης πριν πεσεις για υπνο μην πλακωνεσαι στο φαι...:green:

dimebag
01-06-13, 12:30
Πόσο καιρό αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα? Έχει μεγάλο διάστημα?
Το προβλημα φιλε billy εχει που με ταλαιπορει απο το προηγουμενο καλοκαιρι, δηλαδη κοντα ενα χρονο..


έχει να κάνει με την γυμναστικη αλλα είναι και ψυχολογικό
δεδομένο ότι η γυμναστικη το βράδυ λόγω της υπερέντασης σε κάποιους όχι σε όλους επηρεάζει την ποιότητα του ύπνου , αυτο όμως μπορει να συμβεί και άσχετα με την γυμναστική , είναι πολλοι που έχουν αυτο το πρόβλημα
αυτο ίσως μετα απο μια περίοδο 2 μηνών να εξαλειφθει γιατι αν το πάθεις κάποιες φορες και επιβεβαιωμένα είναι απο την γυμναστικη , μετα έχοντάς το στο μυαλό υποσυνείδητα επηρεάζει χωρίς να το θέλουμε


επίσης παίζει ρόλο και το βραδυνό φαγητο , ελαφρυ δείπνο και τουλάχιστον 2 ώρες πρίν τον ύπνο γιατι ακόμη και ενα μεγάλο και δύσπεπτο γεύμα μπορει να επηρεάσει την ποιότητα του ύπνου
και βοηθαν κατι ειδικα αφεψήματα που χαλαρώνουν και έρχετε πιο γρήγορα ο ύπνος , αλλα καλα όλα αυτα αλλα ο ψυχολογικός παράγων και η ένταση της ημέρας πολλες φορες σε ορισμένους φέρνει υπερένταση και φαίνετε την ώρα που πάει να χαλαρώσει κάποιος και δεν μπορεί , όπως επίσης η μη σωστη θερμοκρασία και ο θόρυβος , το καλοκαίρι πχ λόγω ζέστης και υγρασίας πολλοι έχουν πρόβλημα με τον ύπνο

Καλησπερα κυριε Ηλια... Το προβλημα μου ειναι οτι ολο αυτο συμβαινει εδω και ενα χρονο κοντα.. Ισως να φταει το οτι εκανα γυμναστικη 4 ωρες πριν τον υπνο και δεν προλαβαινα να ηρεμισω.. Αφου επεφτα για υπνο και δεν νυσταζα καθολου, ενιωθα δηλαδη λες και ειχα ξυπνιση πριν καμια ωρα και ημουν ετοιμος να αρχισω και παλι την μερα μου... Αλλα αφου περνουσαν οι ωρες και δεν καταφερνα να κοιμηθω ολο το βραδυ το επομενο πρωι ημουν πτωμα, και ολο αυτο το πραγμα με πηγε πισω σε πολλα θεματα, ιδιαιτερα στις προπονησεις μου γιατι με 2 ωρες υπνο η και καθολου πολλες φορες που να βγαλω μετα σοβαρη προπονηση...
Βεβαια το ιδιο γινόταν και τα Σαββατα, οπου ειχα πρωινή προπόνηση και η μερα ηταν πιο χαλαρη..
Για το θεμα του φαγητου ενταξει συνηθως ετρωγα κατι που να μπορω να το χωνεψω, και το στομαχι μου το βραδυ δεν ιο νιωθω ποτε βαρύ εκτος κιαν φαω κοκκινο κρεας..

Mikekan
01-06-13, 12:43
Eχω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα τις Low carb days. Μηπως δεν τρως αρκετά?

dimebag
02-06-13, 21:52
Eχω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα τις Low carb days. Μηπως δεν τρως αρκετά?
Καλησπερα φιλε.. Να σου πω την αληθεια δεν μετραω ποσοτητες αλλα νιωθω υπερπληρης και ανεβαινω κιλα.. Αν και επειδη καθισα και το σκεφτηκα μπορει να ανεβαινω κιλα επειδη εχω αρκετα ανεβασμενη πρωτεινη.. Καποιες μερες στους υδατανθρακες θα ειμαι περιπου 70γρ κατω ή πανω, εξαρταται απο το μεσημεριανο γιατι δεν εχω στανταρ γευματα.. Ισως αυτες οι μερες που ειμαι κατω να μου κανουν την δουλεια και να μου χαλανε τον υπνο..

Mikekan
02-06-13, 22:05
70γρ είναι οι Low carb μέρες μου και τότε δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω και εγώ κάθε μία ώρα, αισθάνομαι ότι είμαι έτοιμος να πάω δουλειά αλλά το πρωί είμαι κομμάτια. Τα ίδια συμπτώματα με σένα. Τις μέρες που τρώω υδατάνθρακα κοιμάμαι κανονικά. Για τσέκαρέ το.

steg
02-06-13, 22:47
Μία πιθανή αιτία είναι ότι πιέζεις πολύ τον εαυτό σου να κοιμηθεί γιατί "έτσι πρέπει". Μ' άλλα λόγια αυτό που δεν σ'αφήνει να κοιμηθείς είναι το άγχος σου αν θα τα καταφέρεις να κοιμηθείς ή όχι. Και όσο περνάει η ώρα και δεν τα καταφέρνεις, το άγχος αυτό μεγαλώνει. Δηλαδή μπορεί να είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό και όχι λειτουργικό, φαγητού, προπόνησης κ.λπ. Και γω παλιά έμενα πολλές φορές ξύπνιος μέχρι το πρωί και νόμιζα ότι είναι από την ένταση της βραδινής προπόνησης ή το βραδινό γεύμα. Τελικά ανακάλυψα ότι με είχαν επηρεάσει κάποια άρθρα στο t-nation που λέγανε ότι ο βαθύς 8ωρος ύπνος είναι must, ότι αλλιώς δεν αναπτύσσεσαι, ότι στην επόμενη προπόνηση θα σέρνεσαι και τα παρόμοια. Αυτά βέβαια ισχύουν, αλλά εμένα υποσυνείδητα μου δημιούργησαν το άγχος του "πρέπει να κοιμηθώ" κι αυτό το άγχος με κρατούσε ξύπνιο.
Στο δια ταύτα: προσπάθησε να διώξεις τη σκέψη του "πρέπει". Αν δεν σε παίρνει ύπνος, μη "ζορίζεσαι" να κοιμηθείς, θα το κάνεις χειρότερο. Είναι καλύτερα να σηκωθείς και να δεις μια ταινία ή ξαπλωμένος να "ξαναπαίξεις" στο μυαλό σου κάτι ευχάριστο που έκανες μέσα στη μέρα. Γενικά, απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι που να μην έχει σχέση με το ββ και το "πρέπει" του ύπνου. Έτσι θα νικήσεις το άγχος και ο ύπνος θα έρθει φυσιολογικά.

Mikekan
02-06-13, 22:59
Σαφέστατα ισχύει και αυτό, προσωπικά κατέληξα ότι άμα το σώμα θέλει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για το πότε θα κοιμηθείς.

TRIANTAFYLLOU
03-06-13, 03:58
σωστα κι αυτα που είπαν τα παιδια πιο πάνω άλλωστε ανεφερα οτι ο ψυχολογικός παράγων είναι σοβαρότατος και πάνω απο διατροφές και σχετικα , ότι και να φας ότι και να κάνεις έχει ανθρώπους που τρωνε ότι χειρ΄λοτερο να κοιμηθει κάποιος και κοιμούνται σαν πτώματα
και αυτο που χαρακτηρίζει αυτα τα άτομα είναι η αναισθησία
έχω περάσει και γω απο αυτο το σταδιο και ομολογω ακόμα και τωρα κοιμαμε ξημερώματα ακόμα και αν έχω να ξυπνησω νωρίς αλλα τωρα τουλάχιστον κοιμάμε έστω και λίγες ώρες , απλα αυτο ήταν σε μια περίοδο που ήμουν πολυ στρεσαρισμένος και τι προβατακια να μετρούσα ο ύπνος δεν με έπαιρνε με τιποτε

απλα και η σκέψη ότι πάλι δεν θα μπορέσω να κοιμηθω είναι αρνητικός παράγων και το σωστο είναι για άτομα που δεν μπορουν την ώρα που θέλουν να κοιμούνται την ώρα που μπορο'ύν , μπορει δηλαδη το μεσημερι η απόγευμα να νιωσει κανείς ταση για υπνο και υπνηλία , καλό είναι έστω εκείνη την ώρα να κοιμηθει έστω μια ώρα , αυτο αλλάζει την ψυχολογια και διώχνει την υπερένταση και μετα απο κάποιο διαστημα μπορει να κοιμηθεί και βράδυ την ώρα που θέλει

Jumaru
03-06-13, 07:38
Σου απαντάω με 20 λεπτά ύπνο και αυτό το παθαίνω συχνά αλλά σχεδόν πάντα φταίει το μυαλό μου επειδή μπαίνει στο τριπάκι "ωχ μαλάκα σε έπιασε τώρα μάτι δεν θα κλείσεις" και όντως δεν κλείνω μάτι. Χτες σκεφτόμουν επί 6 ώρες μήπως κάτι με αγχώνει που δεν έχει βγει στην επιφάνεια, όπως βλέπεις κοντεύω να χαζέψω από την σκέψη :P
Τον τελευταίο καιρό έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο και νομίζω χειροτέρεψε τα πράματα αντί να τα καλυτερέψει. Πάντως όλο τον χρόνο δεν τα έχω αυτά, αλλαγή εποχής πάντα προς καλοκαίρι.

dimebag
04-06-13, 22:50
Μία πιθανή αιτία είναι ότι πιέζεις πολύ τον εαυτό σου να κοιμηθεί γιατί "έτσι πρέπει". Μ' άλλα λόγια αυτό που δεν σ'αφήνει να κοιμηθείς είναι το άγχος σου αν θα τα καταφέρεις να κοιμηθείς ή όχι. Και όσο περνάει η ώρα και δεν τα καταφέρνεις, το άγχος αυτό μεγαλώνει. Δηλαδή μπορεί να είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό και όχι λειτουργικό, φαγητού, προπόνησης κ.λπ. Και γω παλιά έμενα πολλές φορές ξύπνιος μέχρι το πρωί και νόμιζα ότι είναι από την ένταση της βραδινής προπόνησης ή το βραδινό γεύμα. Τελικά ανακάλυψα ότι με είχαν επηρεάσει κάποια άρθρα στο t-nation που λέγανε ότι ο βαθύς 8ωρος ύπνος είναι must, ότι αλλιώς δεν αναπτύσσεσαι, ότι στην επόμενη προπόνηση θα σέρνεσαι και τα παρόμοια. Αυτά βέβαια ισχύουν, αλλά εμένα υποσυνείδητα μου δημιούργησαν το άγχος του "πρέπει να κοιμηθώ" κι αυτό το άγχος με κρατούσε ξύπνιο.
Στο δια ταύτα: προσπάθησε να διώξεις τη σκέψη του "πρέπει". Αν δεν σε παίρνει ύπνος, μη "ζορίζεσαι" να κοιμηθείς, θα το κάνεις χειρότερο. Είναι καλύτερα να σηκωθείς και να δεις μια ταινία ή ξαπλωμένος να "ξαναπαίξεις" στο μυαλό σου κάτι ευχάριστο που έκανες μέσα στη μέρα. Γενικά, απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι που να μην έχει σχέση με το ββ και το "πρέπει" του ύπνου. Έτσι θα νικήσεις το άγχος και ο ύπνος θα έρθει φυσιολογικά.

Φιλε ειδικα αυτο που ειπες για τα αρθρα για τον υπνο πιστευω παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε αυτο που παθαινω, γιατι απο οταν αρχισα να διαβαζω τετοιες μ*λακιες ηρθε και το αγχος.. Οι σκεψεις δηλαδη αν δεν κοιμηθω δεν θα εχω καλη αναρωση , δεν θα μπορεσω να βγαλω το επομενο work out , δεν, δεν, δεν..
Βεβαια μπορει πολλες φορες να πεσω πολυ ηρεμος για υπνο, αλλα επειδη θα περασει η ωρα και δεν θα εχω κοιμηθει να αρχισω να αγχονομαι και να μου ερχοντε ολες αυτες οι σκεψεις..


σωστα κι αυτα που είπαν τα παιδια πιο πάνω άλλωστε ανεφερα οτι ο ψυχολογικός παράγων είναι σοβαρότατος και πάνω απο διατροφές και σχετικα , ότι και να φας ότι και να κάνεις έχει ανθρώπους που τρωνε ότι χειρ΄λοτερο να κοιμηθει κάποιος και κοιμούνται σαν πτώματα
και αυτο που χαρακτηρίζει αυτα τα άτομα είναι η αναισθησία
έχω περάσει και γω απο αυτο το σταδιο και ομολογω ακόμα και τωρα κοιμαμε ξημερώματα ακόμα και αν έχω να ξυπνησω νωρίς αλλα τωρα τουλάχιστον κοιμάμε έστω και λίγες ώρες , απλα αυτο ήταν σε μια περίοδο που ήμουν πολυ στρεσαρισμένος και τι προβατακια να μετρούσα ο ύπνος δεν με έπαιρνε με τιποτε

απλα και η σκέψη ότι πάλι δεν θα μπορέσω να κοιμηθω είναι αρνητικός παράγων και το σωστο είναι για άτομα που δεν μπορουν την ώρα που θέλουν να κοιμούνται την ώρα που μπορο'ύν , μπορει δηλαδη το μεσημερι η απόγευμα να νιωσει κανείς ταση για υπνο και υπνηλία , καλό είναι έστω εκείνη την ώρα να κοιμηθει έστω μια ώρα , αυτο αλλάζει την ψυχολογια και διώχνει την υπερένταση και μετα απο κάποιο διαστημα μπορει να κοιμηθεί και βράδυ την ώρα που θέλει
Κυριε Ηλια εσεις που εχετε και εμπειρια πανω στο θεμα, τελικα ο υπνος ειναι τοσο σημαντικος οσο λενε για εμας που γυμναζομαστε? Δηλαδη εσας αυτη η περιοδος που περασατε πιστευετε οτι σας ειχε παει "πισω", η απλα ολα ειναι μες στο μυαλο και τα λεπτα και οι ωρες που θα κοιμηθει καποιος δεν εχουνε σημασια?
Επισης αυτο για τον μεσημεριανο υπνο πιστευω πως θα με οφελεισει πολυ να το δοκιμασω και να δω πως θα παει, ετσι κ αλλιως δεν χανω τιποτα..


Σου απαντάω με 20 λεπτά ύπνο και αυτό το παθαίνω συχνά αλλά σχεδόν πάντα φταίει το μυαλό μου επειδή μπαίνει στο τριπάκι "ωχ μαλάκα σε έπιασε τώρα μάτι δεν θα κλείσεις" και όντως δεν κλείνω μάτι. Χτες σκεφτόμουν επί 6 ώρες μήπως κάτι με αγχώνει που δεν έχει βγει στην επιφάνεια, όπως βλέπεις κοντεύω να χαζέψω από την σκέψη :P
Τον τελευταίο καιρό έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο και νομίζω χειροτέρεψε τα πράματα αντί να τα καλυτερέψει. Πάντως όλο τον χρόνο δεν τα έχω αυτά, αλλαγή εποχής πάντα προς καλοκαίρι.
Φιλε να σου πω την αληθεια και εμενα καλοκαιρι ειχε ξεκινησει αυτο, απλα συνεχισε για ολο τον χρονο :P .. Η σκεψει αυτη του δεν θα κλεισω ματι πραγματικα σε τρελενει, ειδικα αν την επομενη μερα εχεις να πας γυμναστηριο και αλλες υποχρεωσεις..


Παντως παιδες ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας.. :thumbup:

loukiss
05-06-13, 01:16
1)γευμα με υδατανθρακες για τελευταιο...
2)κανε μπανιο πριν κοιμηθεις να χαλαρωσεις

grtech
05-06-13, 01:35
Πάνω στο θέμα των υπερβολικών σκέψεων και του άγχους ως παράγοντες επηρεασμού του ύπνου, είναι στην ουσία μια επιδημία που ταλαιπωρεί μεγάλο μέρος του πληθυσμού σήμερα.

Η πραγματικότητα είναι ότι το καθημερινό άγχος δεν το είχαν οι άνθρωποι άλλες εποχές που η επιβίωση ήταν σαφώς πολύ δυσκολότερη - βιοποριστικά προβλήματα, πόλεμος κλπ.

Για αυτό και λέμε ότι δεν είναι περισσότερο θέμα εξωτερικών αλλά εσωτερικών παραγόντων.

Το πρώτο που θα πρέπει να δώσετε βάση είναι η απαλοιφή των αρνητικών λογισμών και αυτό θα πρέπει να είναι μια προσπάθεια κατά την διάρκεια όλης της ημέρας και όχι μόνο κάποιες συγκεκριμένες στιγμές η σε κάποια μαθήματα γιόγκα ή συνεδρίες.

TRIANTAFYLLOU
05-06-13, 03:03
Κυριε Ηλια εσεις που εχετε και εμπειρια πανω στο θεμα, τελικα ο υπνος ειναι τοσο σημαντικος οσο λενε για εμας που γυμναζομαστε? Δηλαδη εσας αυτη η περιοδος που περασατε πιστευετε οτι σας ειχε παει "πισω", η απλα ολα ειναι μες στο μυαλο και τα λεπτα και οι ωρες που θα κοιμηθει καποιος δεν εχουνε σημασια?
Επισης αυτο για τον μεσημεριανο υπνο πιστευω πως θα με οφελεισει πολυ να το δοκιμασω και να δω πως θα παει, ετσι κ αλλιως δεν χανω τιποτα..



ο ύπνος είναι ζωτικής σημασίας και εγω πιστεύω αν κοιμόμουν κανονικα όπως ό νορμάλ κόσμος θα είχα ακόμη μεγαλύτερα οφέλη , εδω όταν μερικές μερες κοιμάμε 8-9 ώρες και σχετικά νωρίς , όταν ξυπνάω έχω ενέργεια και αλλάζει και η φάτσα μου
έχει τυχει παλια για χρόνια να δουλεύω σαν το σκυλί να κοιμάμε πολύ λίγο και να ξυπνάω και νωρίς , ήμουν συνέχεια στην υπερένταση και ενω είχα ανάπτυξη δεν ήταν η αναμενόμενη

ο ύπνος είναι χωρίς υπερβολές το φυσικό αναβολικό και η ποιότητα του ύπνου επηρεάζει την ζωή μας και το σώμα μας
δεν είναι τυχαίο που όταν πάμε να δώσουμε αίμα για αιμοδοσία , δεν μας ρωτάνε αν κοιμηθήκαμε αρκετα , αλλα αν κοιμηθήκαμε και νωρίς , γιατι παίζει ρόλο και η σωστη ώρα που θα κοιμηθούμε και όποτε έλεγα έστω και ψέματα ενω κοιμόμουν στις 4 ότι κοιμήθηκα στις 3 , με έλεγαν δεν μπορούμε να σε πάρουμε αίμα θα έρθεις αύριο αλλα να κοιμηθείς νωρίς , πράγμα που δεν γινόταν και έλεγα ψέματα

επίσης ενα σλόγκαν που έλεγα παλια όταν φίλοι νταήδες της νύχτας με ρωτούσαν ..ηλία πές μας κανένα καλό πρόγραμμα να βάλουμε λίγο όγκο παραπάνω , εγω έλεγα να κοιμάσαι νωρίς , με λέει καλα αυτο δεν γίνετε , ε κι αυτο που ζητας δύσκολα γίνετε

δηλαδη όλα γίνονται απλα δεν είναι το ίδιο και ακόμα καλύτερα είναι για όποιον μπορεί να κοιμάτε καμια ώρα το μεσημέρι , αυτο καημό το είχα αλλα ούτε πιτσιρικάς δεν το κατάφερα , μόνο αν ήμουν άρρωστος

όπως αναφερθηκε και πιο πάνω ενα ζεστο μπάνιο αλλα και η κατανάλωση ελαφρυας τροφης υδατανθράκων βοηθάει , η ενα ποτήρι γάλα για όποιον μπορεί

loukiss
05-06-13, 10:30
1)γευμα με υδατανθρακες για τελευταιο...
2)κανε μπανιο πριν κοιμηθεις να χαλαρωσεις

3) τραβα και καμια παχια

καντα με αυτη τη σειρα χωρις πλακα δν παιζει να μην κοιμηθεις σαν μωρο παιδακι...

gusropes
23-06-13, 06:35
μην κανεις προπονηση αργα το απογευμα,μην πινεις καφεδες μετα το μεσημερι και φαε και υδατανθρακες πριν τον υπνο... σε εμενα εποιασε.ευχομαι και σε σενα. :turtle: :turtle: :turtle:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 21:14
Όταν η γυμναστική είναι αυξημένης έντασης,τότε οι παραγόμενες κατεχολαμίνες (επινεφρίνη,νορεπινεδρίνη) από τα επινεφρίδια,προκαλούν διέγερση στο ΚΝΣ και ως εκ τούτου αυπνία.Καταπραυντικά όπως η βαλεριάνα,ή υπναγωγά όπως η μελατονίνη-τρυπτοφάνη,σε συνδυασμό με μαγνήσιο που δρα μυοχαλαρωτικά,μπορούν να ωφελήσουν.