PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μυικού ιστού



xrhstos1994
09-06-13, 13:34
Γεια σας παιδιά. Δεν ξέρω αν άνοιξα το θέμα σε σωστή ενότητα, αν είναι λάθος ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.
Στο θέμα μου τώρα. Είμαι 19 χρονών και έκανα αιματολογικές εξετάσεις για τις στρατιοτικές σχολές οι οποίες έδειξαν ότι έχω αρχίσει και καταστρέφω
μυικό ιστό. Κάποιοι από τους γιατρούς μου πρότειναν να συνεχίσω την γυμναστική που κάνω αλλά με λιγότερη ένταση και μου είπαν να τρώω πολλά
αυγά, κοτόπουλο και γαλακτοκομικά. Εντάξει όλα αυτά. Εμένα μου φάνηκε περίεργο που άρχισα να καταστρέφω μυικό ιστό ενώ έχω λίπος πάνω μου!
Ποια είναι η γνώμη σας και τι έχετε να μου προτείνετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Να έχετε μία όμορφη μέρα και ένα υπέροχο καλοκαίρι!!!

tasos2
09-06-13, 15:44
Αμα υπερπροπονεισαι ή εχεις ελλιπη διατροφη τοτε καταστρεφεις μυικο ιστο, ακομα και αν εχεις λιπος.

Τι τιμες το εδειξαν αυτο στις αιματολογικες? Το CPK?

Πρεπει να κανεις αυτο που σου ειπαν να τρως επαρκη πρωτεινη και να μην υπερπροπονεισαι. Να ελαττωσεις ομως κυριως τον ογκο της προπονησης παρα την ενταση

xrhstos1994
09-06-13, 17:52
Δεν θυμάμαι τι τιμές το έδειξαν πάντως θυμάμαι πως είχα και χαμηλό μαγνήσιο. Οι γιατροί μου είπαν ότι καταστρέφω μυικό ιστό.
Την τρίτη θα κάνω επιπλέον εξετάσεις και θα "δυναμώσω" αρκετά
την διατροφή μου γιατί την έχω παρατήσει τον τελευταίο μήνα. Όσο για την ένταση, δεν νομίζω πως υπερπροπονούμαι ειδικά τον τελευταίο καιρό
που είχα και τις πανελλήνιες.

margarita02
09-06-13, 22:40
Το πιθανότερο είναι ότι σου είχαν πέσει τα λευκώματα ορού. Έχει συμβεί και σε εμένα μετά από υπερκόπωση και μάλιστα 2 φορές. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί. Μου είχαν πει τότε οπωσδήποτε ασπράδια στο πρωινό. Βάλε και εσύ κακό δε θα σου κάνουν και φτιάξε διατροφή.

Κοίτα επίσης τί γίνεται στο θυροειδή. Μπορεί να υπερλειτουργεί.