PDA

Επιστροφή στο Forum : Τενοντιτιδα στους ομους



beteranos
25-06-13, 23:30
Μετα σπο μια σειρα εξετασεων διαγνωστηκε τενοντιτιδα στους ομους. Περα απο ενχυριση υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να την αποφυγω?
Η διατροφη η' τα αντιφλεγμονωδη θα μπορουσαν να βοηθησουν μπας και γλυτωσω το νυστερι? Δεν ποναω απλα εχω ενοχλησεις στο τελος της κινησης.

Billy
26-06-13, 15:56
κατ' αρχήν ηρέμησε λίγο και πες μας τι αισθάνεσαι,
προφανώς αισθάνεσαι πόνο, σε ποιό σημείο ακριβώς, και όταν κάνεις ποιά κίνηση.

πόσο καιρό έχεις το πρόβλημα;

συνήθως χρειάζεται να σταματήσεις την γυμναστική για ένα διάστημα και να ατο αφήσεις να επουλωθεί μόνο του
επίσης να βάζεις 4-5 φορές την ημέρα πάγο για 15 λεπτά γιατί παίρνει την φλεγμονή και αυξάνει την κυκλοφορία του αίματος

Giannistzn
26-06-13, 16:03
κατ' αρχήν

επίσης να βάζεις 4-5 φορές την ημέρα πάγο για 15 λεπτά γιατί παίρνει την φλεγμονή και αυξάνει την κυκλοφορία του αίματος

Τις πρωτες ωρες του τραυματισμου και πριν την εγκατασταση της φλεγμονης ειναι καλος ο παγος. Κανει αγγειοσυσπαση και δεν επιτρεπει στους παραγοντες της φλεγμονης να "φτασουν" (ή οχι σε αυξημενη συγκεντρωση στο σημειο εντοπισης).

Μετα θελει θερμα επιθεματα για να κανεις αγγειοδιαστολη και να αυξησεις τη ροη του αιματος. Ετσι ξερω τουλαχιστον..

Billy
26-06-13, 19:44
Τις πρωτες ωρες του τραυματισμου και πριν την εγκατασταση της φλεγμονης ειναι καλος ο παγος. Κανει αγγειοσυσπαση και δεν επιτρεπει στους παραγοντες της φλεγμονης να "φτασουν" (ή οχι σε αυξημενη συγκεντρωση στο σημειο εντοπισης).

Μετα θελει θερμα επιθεματα για να κανεις αγγειοδιαστολη και να αυξησεις τη ροη του αιματος. Ετσι ξερω τουλαχιστον..



αν θέλεις να αντιμετωπίσεις μόνο την φλεγμονή δεν πρέπει να αφήσεις τον πάγο πάνω από 5 λεπτά, μετά τα 5 λεπτά ο οργανισμός δημιουργεί υπεραιμία στην περιοχή για να την διατηρήσει σε φυσιολογική θεοκρασία.
εγώ έβαζα θερμά επιθέματα μετά τα 15 λεπτά πάγο

beteranos
27-06-13, 00:26
Δηλαδη, το ξεπερασατε με ξεκουραση και επιθεματα? Εγω εκανα και φυσικοθεραπειες(15) αλλα καμια διαφορα. Δεν εχω εντονους πονους αλλα ενοχλησεις στο τελος των κινησεων.

Billy
27-06-13, 09:20
αμα έχεις μόνο ενοχλήσεις στο τέλος της κίνησης τότε η περίπτωσή σου δεν είναι σοβαρή,
προφανώς αναφέρεσαι όταν σηκώνεις τα χεριά ψηλά,
σαν πρώτο μέτρο θα σου έλεγα να μην σηκώνεις τα χέρια πάνω από του ύψος του ώμου για 1-2 βδομάδες
πιστεύω ότι μόνο με την αποχή από τις προπονήσεις θα επανέλθεις πλήρως,

να θυμάσαι ένα πράγμα, όταν σε πονάει σταματάς, ποτέ να μην συνεχίζεις άν έχεις πόνο,
βάλε πάγο 3-4 φορές την ημέρα

morbit_killer
27-06-13, 10:28
Μετα σπο μια σειρα εξετασεων διαγνωστηκε τενοντιτιδα στους ομους. Περα απο ενχυριση υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να την αποφυγω?
Η διατροφη η' τα αντιφλεγμονωδη θα μπορουσαν να βοηθησουν μπας και γλυτωσω το νυστερι? Δεν ποναω απλα εχω ενοχλησεις στο τελος της κινησης.

άρχισε μασάζ με naprosyn, counter και roiplon για 3 εβδομάδες και απέφυγε πιέσεις ώμων και ίσως πάγκο , οριζόντιο και επικλινή !
μόλις καλυτερέυσεις πάρε κολλαγόνο

jam
27-06-13, 13:13
αυτο με τον παγο , στην περιπτωση τενοντιτιδας, εχω και εγω στους ωμους , τοποθετω για περιπου 15 λεπτα 1-2 φορεσ την μερα και βαζω και αντιφλε κρεμα , τον παγο να τον αφηνω 5 λεπτ αοχι 15 ? την κρεμα να την βαζω μετα ακριβως αφου τελιωσω με τον παγο , ενω ειναι ηδη παγομενο ?:unsure: