PDA

Επιστροφή στο Forum : Φλεβιτης



DeVito
09-10-08, 20:00
Παιδες εχω φλεβιτη στη δεξια γαμπα, να αποφευγω τις ασκησεις ποδιων?

slaine
09-10-08, 20:52
κόβεις την ορθοστασία, τα μεγάλα ζόρια, το σωματικό σου βάρος πρέπει να είναι πάντα χαμηλά, προσέχεις χοληστερίνη. όσο μπορείς τα πόδια ψηλά ειδικά μετά από άσκηση και ακόμα καλύτερα να βάζεις πάγο. πχ μπορείς να βρεις κανά μεγάλο κουβά,να βάλεις μέσα νερό και πάγο (που να βρίσκεις τόσο πάγο για να τον γεμίσεις μόνο με πάγο) και να βάλεις μέσα το πόδι.

δε θέλω να σε αγχώσω αλλά πολλές φορές η κατάσταση χειροτερεύει κυρίως επειδή δεν προσέχουν όσοι το έχουν.

υπάρχει και χειρουργική λύση αλλά φυσικά δε θα σου πω εγώ τι να κάνεις.
παραδοσιακά υπήρχαν 2 τρόποι αντιμετώπισης:
1)αφαίρεση τελείως της φλέβας που έχει πρόβλημα
2)αντικατάσταση του σημείου που πάσχει από άλλη φλέβα απο το σώμα σου

τώρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι πχ με λέιζερ αλλά δεν ξέρω τίποτα γι'αυτά....

το καλύτερο είναι να πας σε έναν καλό γιατρό και να σου πεί τι παίζει. νακάνεις και εξέταση με σκιαγραφικό ή/και triplex να δεις τι ακριβώς γίνεται.

Α! και προσοχή στα παππούτσια γιατί μπορεί να επιδεινώσουν το πρόβλημα ειδικά αν αυτό είναι σε πιο χαμηλό σημείο. πάρε και κανα ειδικό καλσόν-κολάν για την προπόνηση που πιέζει περισσότερο χαμηλά και όσο ανεβαίνει πιέζει λιγότερο με τέτοιο τρόπο ώστε να "σπρώχνει" το αίμα προς τα πάνω.

stevevais
05-06-13, 19:28
Χαιρετώ την αξιοσέβαστη κοινότητα!

Έχω ένα θέμα από 20 χρονών και τώρα είμαι 29. Έχω κιρσούς στο αριστερό πόδι που ξεκινούν περίπου από την περιοχή του γονάτου και εξαπλώνονται στην γάμπα. Τυπική περίπτωση θα το χαρακτήριζα και προς το παρόν πιστεύω δεν χρίζει επείγουσας αντιμετώπισης. Όταν τους πρωτοπαρατήρησα πήγα σε ένα χειρούργο που μου είπε ότι οι κιρσοί κάποια στιγμή της ζωής μου πρέπει να χειρουργηθούν. Μου είπε ότι γύρω στα 30 λογικά θα πρέπει να φορέσω κάλτσα συμπίεσης. Σαν πρώτο βήμα. Τελος παντων... Μετα λιγα χρονια ξαναπήγα σε εναν χειρουργο ο οποιος επεμενε οτι επρεπε να χειρουργηθει να τελειωνουμε. Γυρω 26 ημουνα. Μου ειπε να κανω εξεταση triplex. Εγω ομως δεν ηθελα να χειρουργηθω. Βεβαια οι κιρσοι φαινοντουσαν πιο εντονοι απ οτι οταν ημουνα 20. Αλλα αυτο δεν λεει και κατι. Δεν ειχα καποια ενοχληση. Ουτε καποιο δειγμα οτι υπαρχει φλεβιτης (δλδ φλεγμονη). Εκανα το τριπλεξ και ο ακτινολογος μου ειπε πως η προσωπικη του εκτιμηση ειναι πως χειρουργειο σε τοσο νεαρη ηλικια και χωρις να υπαρχει οιδημα στο ποδι (δλδ πρηξιμο χαμηλα απο συσσωρευμενο αιμα) ή κινδυνο θρομβωσης δεν υπαρχει. Αλλα επισης μου ειπε να παρω και δευτερη γνωμη για σιγουρα. Εγω ομως αφου ηξερα οτι δεν ειναι επειγον το αφησα το θεμα τελειως. Δεν ηθελα ουτε κατα διανοια να μπλεξω με χειρουργεια. Και φοβαμαι παρα πολυ τις αναισθησιες. Και την ολικη και την αλλη που μενεις παραλυτος απ την μεση και κατω για λιγη ωρα. Τωρα τρια χρονια μετα, οι κιρσοι καποιες μερες γινονται ακομα πιο εντονοι. Επισης σημερα που ημουνα στο γυμναστηριο, εκανα προβολες... με το βαρος του σωματος... Και κανοντας μια προβολη με το αριστερο ποδι, ειδα πως (και οπως χτυπουσε το φως εκεινη την ωρα πανω στο ποδι μου) προχωρησε λιγο ο κιρσος προς τα πανω..απο την μπροστα πλευρα του μπουτιου μερικα εκατοστα πανω απο το γονατο....ενω αυτο καποτε ητανε πολυ λιγο (οι κιρσοι φαινονται να ξεκινανε ακριβως απο το γονατο και μερικοι πανε γυρω γυρω και συνεχιζουν προς τα κατω ενω αλλοι απλα πανε προς τα πλαγια του γονατου και φαινονται να σταματανε εκει... παντως ολο το γονατο ειναι μεσα στην φλεβα) αλλα κανεις δεν πηγαινε προς τα πανω. Και ο ακτινολογος τοτε μου ειπε πως συνηθως χειρουργουνται οι κιρσοι που παρουν φορα προς τα πανω στο ποδι.

Εγω ολο αυτο τον καιρο εκανα και πραγματα που δεν επρεπε για τους κιρσους. Πχ υποτιθεται πολλα κιλα στα μηχανηματα στα ποδια δεν κανουν καλο. Μεχρι και αρσεις ποδιων για κατω κοιλιακους διαβασα πως αυξανουν την ενδοφλεβικη πιεση στα ποδια και μπορει να επιδεινωσουν τον κιρσο. Αλλα τα θεωρησα υπερβολες. Επισης κατα καιρους εκανα και τα τεσσερα αλλα απαγορευμενα οπως καπνισμα - ποτο - ορθοστασια - ηλιοθεραπεια. Ιδιαιτερα το τελευταιο (και γενικως η θερμοτητα) διογκωνουν την φλεβα. Να πω πως κιρσος ειναι οταν η βαλβιδα μεσα στην φλεβα χαλαει - χαλαρωνει και το αιμα λιμναζει στα ποδια και δεν επιστρεφει στην καρδια. Ομως μιλαμε παντα για τις επιφανειακες φλεβες που δεν ειναι τοσο σημαντικες οσο οι εσωτερικες που λεγονται "εν τω βαθει" γιαυτο ισως δεν θεωρειται επειγουσα υποθεση σε νεες ηλικιες. Στην περιπτωση μου πηγαζει απο κληρονομικοτητα αλλα ισως και απο παραγοντες οπως: σαν παιδι και εφηβος ημουνα υπερβαρος, ελιωνα καθιστος στον υπολογιστη για πολλα χρονια, καπνιζα, επινα και ετρωγα σαβουρες... Ολα αυτα ειναι ενα κι ενα για κιρσους και κοιλες στην σπονδυλικη στηλη. Ανεξαρτητως ηλικιας. Παρολαυτα απ τα 21 και μετα ξεκινησα να γυμναζομαι εντατικα και εκανα πολλα πραγματα ευεργετικα για την κυκλοφορια του αιματος στα ποδια οπως τρεξιμο (απειρο), κολυμπι...περπατημα κτλ.

Πλεον μπορω να πω εχω μια καλη αναλογια μυων - λιπους, εγω καλη φορμα, δυναμη και αντοχη για cardio καθως και κολυμπαω (οχι τοσο συχνα). Οποτε το σωμα μου ειναι γραμμωμενο. Μαρεσει το σωμα μου γενικως πλεον και το οτι εχω γινει αθλητικος τυπος. Ομως εχω μια παραφωνια πανω μου. Κι αυτο ειναι μια ακανονιστη μαζα απο διογκωμενες φλεβες στην περιοχη του γονατου του αριστερου ποδιου που περιβαλλουν την αρθρωση και κατεβαινουν προς την γαμπα. Δεν ξερω τι φταιει και μου φαινεται πως το θεμα χειροτερευει. Οχι αισθητα. Απλα εχει χειροτερεψει σε σχεση με πριν απο 9 χρονια. Επισης μαρεσει πολυ να γυμναζομαι και δεν θελω να διακοψω τις αθλητικες μου δραστηριοτητες για κανεναν λογο. Οσο για χειρουργεια αν δεν υπαρξει πολυ επειγων λογος δεν μπαινω με τπτ! Γνωριζει κανεις τπτ γυρω απ το θεμα? Εχω ακουσει οτι υπαρχουν μεθοδοι που ειναι λιγοτερο δραστικες απ το χειρουργειο οπως ενεσεις με σκληρυντικο αφρο, laser κτλ...επισης συνταγογραφουνται καλτσες συμπιεσης που υποτιθεται δεν το αφηνουν να γινει χειροτερο. Επισης ξερει κανεις τι γινεται με την προπονηση? Καμια φορα κανω σπριντ ας πουμε - κανει κακο?. Τα μηχανηματα για ποδια πειραζουν? Το σκουοτ? (δεν βαζω πολλα κιλα στο σκουοτ) Εγω ξερω οτι η γυμναστικη βοηθαει την κυκλοφορια του αιματος οποτε θα επρεπε να εχει μεινει σταθερο... Τουλαχιστον συμφωνα με τα λογια του ακτινολογου οπως και με οτι εχω διαβασει απο απειρα sites ιατρικα. Ισως γραμμωνοντας το ποδι απλα φανηκαν παραπανω οι κιρσοι χωρις να σημαινει οτι μεγαλωσαν... Guys οποιος ξερει κατι ας συνδραμει. Σορρυ για το μεγεθος αλλα επρεπε να τα πω ολα να υπαρχει σφαιρικη εικονα.

Παρακαλω να απαντησει καποιος που ξερει τι λεει.

margarita02
05-06-13, 22:29
Καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν αγγειολόγο. Η εγχείρηση δεν είναι πάντα απαραίτητη. Υπάρχει μία μέθοδος που λέγεται κρυοπηξία. Την έχει κάνει μία γνωστή μου αλλά νομίζω δεν μπορείς να την κάνεις καλοκαίρι. Δεν είναι τίποτα επώδυνο. Απλά με μία σύρριγκα σου τραβάει το πηγμένο αίμα από τη φλέβα. Παρακάτω δεν ξέρω να σου πω. Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο μόνος σου. Μην το αφήσεις πάντως.

stevevais
07-06-13, 00:05
Καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν αγγειολόγο. Η εγχείρηση δεν είναι πάντα απαραίτητη. Υπάρχει μία μέθοδος που λέγεται κρυοπηξία. Την έχει κάνει μία γνωστή μου αλλά νομίζω δεν μπορείς να την κάνεις καλοκαίρι. Δεν είναι τίποτα επώδυνο. Απλά με μία σύρριγκα σου τραβάει το πηγμένο αίμα από τη φλέβα. Παρακάτω δεν ξέρω να σου πω. Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο μόνος σου. Μην το αφήσεις πάντως.

Δεν νομιζω να εχω πηγμενο αιμα... αλλιως θα ειχα κινδυνο θρομβωσης. Αλλωστε οταν κολυμπαω οι φλεβες αδειαζουν.

Εχει καποιος καποια συμβουλη για θεματα προπονησης τουλαχιστον?