PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξετασεις αιματος - Αρχαριος στη γυμναστικη



ΙπταμενοςΟλλανδος
01-07-13, 23:29
Καλησπερα σε ολο το φορουμ !
Ειμαι νεο μελος και ανοιγω αυτο το θεμα για να παρω καποιες γνωμες απο ατομα που ασχολουνται με την γυμναστικη !
Επιεδη εχω διαβασει και αλλες παρομοιες περιπτωσεις με την δικια μου , θα σας δωσω πως εχουν τα πραγματα.
Ειμαι 16 χρονων ( 1,91 υψος και 87 κιλα )αθλουμαι παιζοντας ποδοσφαιρο για 8 χρονια και φετος το καλοκαιρι αποφασισα να γραφτω γυμναστηριο...
Την πρωτη μερα εκανα ενα κυκλικο προγραμμα ( που περιλαμβανε ασκση για ολες τις μυικες ομαδες αλλα κυριως στηθος και δικεφαλα )
Την επομενη μερα ειχα πιαστει σε μεγαλο βαθμο κυριως στα ποδια πραγμα που μου εκανε εντυπωση μιας και εχω αρκετα γυμνασμενα ποδια λογω ποδοσφαιρου .
Συνεχισα τις επομενες ημερες μειωσα λιγο τις επαναληψεις και τα κιλα μεχρι να ξεπιαστω και οταν ξεπιαστικα αρχισα σιγα - σιγα να τα αυξανω. Για 5 ημερες εκανα το κυκλικο προγραμμα ωσπου την 6η μερα ειχα κανονισει να κανω αιματολογικες εξετασεις ( οχι λογω γυμναστηριου ) .Μου βρηκαν λοιπον την CPK 4617 στην οποια οι φυσιολογικες τιμες ειναι μεχρι 308 . Ακομα ηταν ανεβασμενα το SGOT και το SGPT σε διπλασιες τιμες απο τις φυσιολογικες . Επανελαβα τις εξετασεις χωρις να πηγαινω γυμναστηριο ωσπου επεφταν σιγα σιγα και σημερα ηταν οι 3 συγκεκριμενες τιμες στα φυσιολογικα .

Και τωρα η ερωτηση μου:
Ηταν φυσιολογικη αυτη η αυξηση και προηλθε απο την καταπονεση των μυων ; Οι γιατροι μου συνεστησαν να κοψω τα βαρη μιας και λενε αυτα το προκαλεσαν ... Εγω θα πρεπει να σταματησω ή να συνεχισω πολυ χαλαρα μιας και απο οτι θα εχετε καταλαβει ειμαι αρκετα ανεπτυγμενος !
Ευχαριστω εκ των προταιρων .
:green:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 15:41
Με τον όρο υπερπροπόνηση εννοούμε αύξηση στη συχνότητα των προπονήσεων, αλλά και της έντασης αυτών, ή και των δύο μαζί. Η ένταση των προπονήσεων επιτυγχάνεται είτε με υψηλά φορτία, είτε με αυξημένο όγκο προπόνησης σε ασκήσεις, σετ και επαναλήψεις, αλλά και σε ελάττωση του χρόνου ανάπαυσης μεταξύ των σετ.
Αποτελέσματα υπερπροπόνησης:
- διαταραχή νυχτερινού ύπνου (πτώση σεροτονίνης)
- ελάττωση ανοσοποιητικού (πτώση λευκών αιμοσφαιρίων)
- μυϊκός καταβολισμός (αύξηση κρεατινοκινάσης-CPK)
- αρθραλγίες (αύξηση κυτταροκινών)
- δυσθυμία (πτώση ενδορφίνων)
Ενώ η άσκηση έχει θετική επίδραση στη διαδικασία της μυικής φλεγμονής,όπου τα WBC's αυξάνουν μετά το πέρας αυτής,η υπερβολική άσκηση και μυική καταπόνηση,έχει αρνητική επίδραση στον απόλυτο αριθμό των λευκών αιμοσφαιρίων.Εκεί βασίζονται και οι εποχιακές ευκαιριακές λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού,όταν υπάρχει το εργαστηριακό εύρημα της ραβδομυόλυσης με αυξημένη κρεατινοκινάση ορού (CK>1000).Αυτό σε συνάρτηση με υποθερμιδικές δίαιτες χαμηλών υδατανθράκων και ακόρεστων λιπαρών οξέων.Στην περίπτωση αυτή ο αθλητή παρουσιάζει δέκατα πυρετού.
Ένας κοινός παθολόγος που δεν έχει γνώσεις αθλητιατρικής,ή βιοπαθολογίας,ενδέχεται να διαγνώσει λανθασμένα την αυξημένη CPK με οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου.Εκεί χρειάζονται και άλλες εργαστηριακές παράμετροι,όπως το κλάσμα του μυοκαρδίου CK-MB,όπως οι τρανσαμινάσες (ALT,AST) και η τροπονίνη.Δεδομένου ότι οι σκελετικοί μύες έχουν υποδοχείς των SGOT-SGPT,είναι εύλογο πως αυξημένη αρβδομυόλυση θα επηρεάσει τα ηπατικά ένζυμα.Eκεί θα πρέπει να γίνει εκτίμιση και των χολοστατικών ενζύμων γGT,ALP & LDH.
Το πρόβλημα κατά τη ραβδομυόλυση είναι η πρωτείνη μυογλοβίνη (Hgb),που δεσμεύει το Ο2 και το μεταφέρει στους σκελετικούς-γραμμωτούς μυώνες.Αυτή η ουσία είναι τοξική για το νεφρικό σπείραμα και ενδέχεται να επηρεάζει την τιμή της κτρεατινίνης ορού.Πρέπει να λάβουμε υπόψη πως μεγαλύτερος ΔΜΣ ισοδυναμεί με αυξημένους μύες.Οι αυξημένοι μύες έχουν και περισσότερη καταστοφή μυικών ινών.Ως εκ τούτου η CPK ενός μεγαλόσωμου ατόμου θα είναι και υψηλότερη.
Επίσης η κοκαίνη αυξάνει τη ραβδομυόλυση,όπως και η θερμοπληξία συνοδευόμενη από άσκηση χωρίς ενυδάτωση.Είναι ένα εφιαλτικό σενάριο για τον αθλητή,πέρα τους τραυματισμούς,όπου η ανάπαυση με τη χρήση αντικαταβολικών συμπληρωμάτων,ζωικής πρωτείνης,σύνθετου υδατάνθρακα και ενυδάτωσης θα οδηγήσουν σε ανάκαμψη.

http://gtoul.com/?p=3898

http://gtoul.com/?p=3430