PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλατυποδία



Co0022
05-07-13, 10:32
Η απορία μου είναι αν επηρεάζει η πλατυποδία την προπόνηση γαμπών. Έχω μικρές γάμπες(είναι πίσω από το υπόλοιπο σώμα). Ξέρω παίζουν μεγάλο ρόλο τα γονίδια. Μήπως παίζει ρόλο και η πλατυποδία; Επίσης όταν κάνω προπόνηση γαμπών και εκτελώ την κίνηση σε όλες τις ασκήσεις για γάμπες με πιάνει ένας πόνος κάτω στην πατούσα(ειδικά όταν προσπαθώ να ανεβώ στο πιο ψηλό σημείο που μπορώ στις ασκήσεις γαμπών). Μήπως είναι και αυτό απο πλατυποδία; Να πω πως έχω ειδικούς πάτους για την περίπτωσή μου και τους φοράω πάντα.

Mpozos
05-07-13, 10:54
Προσωπικά εμένα δεν με επηρεάζει η προπόνηση για γάμπες που έχω πλατυποδία, ούτε το τρέξιμο με ενοχλεί ούτε καμία δραστηριότητα και το έμαθα πρόσφατα οτι έχω πλατυποδία επειδή πήγα για με κοιτάξει ενας γιατρός λόγο πόνου στον αστράγαλο. Επίσης να σημειώσω ότι τα παπούτσια μου δεν έχουν ειδικούς πάτους.

Χριστοφορος123
05-07-13, 10:55
Κι εγω εχω πλατυποδια.
Κανενα απολυτως προβλημα λενε οτι οποιος εχει κουραζεται περισσοτερο πχ στο τρεξιμο απο εναν που δεν εχει αλλα δεν ξερω αν ισχυει κ αυτο

Co0022
05-07-13, 11:22
Παιδιά τι βαθμού έχτε πλατυποδία? Από όσα ξέρω υπάρχουν 3 βαθμοί. Εγώ έχω πλατυποδία 3ου βαθμού δηλαδή σοβαρή...

Mpozos
05-07-13, 12:43
εμένα δεν με είπαν τη βαθμό πλατυποδία έχω, αλλα μπορώ να σου πω οτι το πόδι μου είναι ίσιο, οταν προσπαθώ να το λυγίσω παθαίνω κράμπα.

Co0022
05-07-13, 12:51
εμένα δεν με είπαν τη βαθμό πλατυποδία έχω, αλλα μπορώ να σου πω οτι το πόδι μου είναι ίσιο, οταν προσπαθώ να το λυγίσω παθαίνω κράμπα.

Εγω οταν κανω γαμπες ποναει πολυ απο κατω στην πατουσα.

Mpozos
05-07-13, 13:11
Δοκίμασε τότε όταν κάνεις την ανύψωση να μην έχεις τα άκρα τέρμα άκρη αλλά λίγο ποιο μέσα, εάν και πάλι πονάει δεν γνωρίζω το αίτιο.

Co0022
05-07-13, 13:17
Δοκίμασε τότε όταν κάνεις την ανύψωση να μην έχεις τα άκρα τέρμα άκρη αλλά λίγο ποιο μέσα, εάν και πάλι πονάει δεν γνωρίζω το αίτιο.

Λες να ειναι αυτο; Δηλαδη να μην παταω στις μυτες;

Mpozos
05-07-13, 13:20
Το εφαρμόζεις και βλέπεις, εάν δεν πονάει είναι αυτό, εάν πονάει κάποιο άλλο αίτιο είναι.

Co0022
05-07-13, 13:36
Το εφαρμόζεις και βλέπεις, εάν δεν πονάει είναι αυτό, εάν πονάει κάποιο άλλο αίτιο είναι.

Οκ ευχαριστω. Λες να παιζει ρολο η πλατυποδια για το μεγεθος των γαμπων μου;

Co0022
05-07-13, 13:38
Προσωπικά εμένα δεν με επηρεάζει η προπόνηση για γάμπες που έχω πλατυποδία, ούτε το τρέξιμο με ενοχλεί ούτε καμία δραστηριότητα και το έμαθα πρόσφατα οτι έχω πλατυποδία επειδή πήγα για με κοιτάξει ενας γιατρός λόγο πόνου στον αστράγαλο. Επίσης να σημειώσω ότι τα παπούτσια μου δεν έχουν ειδικούς πάτους.

Λιγη ειναι η δικη σου πλατυποδια γιατι αν ηταν πολλη θα σε ενοχλουσε και θα το εψαχνες απο καιρο...

Mpozos
05-07-13, 13:49
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Δεν γνωρίζω αν έχω πλατυποδία σαν εσένα, εγώ εχω το χούι όταν πονάω κάπου, η όταν είμαι άρρωστος να μην πηγαίνω στον γιατρό και περιμένω με τον καιρό να αναρρώσω, ετσ και το πόδι μου πονούσε ανά διαστήματα αλλά δεν πήγαινα στον γιατρό μέχρι που μια μέρα ο πόνος ήταν αρκετά έντονος και πήγα. Από τότε πήρα παπούτσια με Gel και τα πόδια μου έχουν χαλαρώσει.

Co0022
05-07-13, 14:11
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Δεν γνωρίζω αν έχω πλατυποδία σαν εσένα, εγώ εχω το χούι όταν πονάω κάπου, η όταν είμαι άρρωστος να μην πηγαίνω στον γιατρό και περιμένω με τον καιρό να αναρρώσω, ετσ και το πόδι μου πονούσε ανά διαστήματα αλλά δεν πήγαινα στον γιατρό μέχρι που μια μέρα ο πόνος ήταν αρκετά έντονος και πήγα. Από τότε πήρα παπούτσια με Gel και τα πόδια μου έχουν χαλαρώσει.

Και εγω πηρα τετοια παπουτσια. Μεγαλη διαφορα. Η πλατυποδια μπορει να δημιουργησει πονο στα γονατα οταν τρεχεις κλπ αλλα μολις πηρα τετοια παπουτσια το προβλημα μειωθηκε. Αποφευγω ομως το πολυ τρεξιμο.

Billy
05-07-13, 14:18
ρε παίδες, πηγαίνετε αγοράστε Ορθοπεδικούς πάτους και θα είσαστε μια χαρά, ούτε πόνο στο τρέξιμο ούτε τίποτα,
10 ευρώ έχουν, μόνο που θα πρέπει να τους αλλάζεται κάθε χρόνο γιατί παραμορφώνονται,
υπάρχει και πιο ακριβή λύση με το να κάνετε πελμογράφημα και να σας κάνουν custom πάτους.

Co0022
05-07-13, 14:32
ρε παίδες, πηγαίνετε αγοράστε Ορθοπεδικούς πάτους και θα είσαστε μια χαρά, ούτε πόνο στο τρέξιμο ούτε τίποτα,
10 ευρώ έχουν, μόνο που θα πρέπει να τους αλλάζεται κάθε χρόνο γιατί παραμορφώνονται,
υπάρχει και πιο ακριβή λύση με το να κάνετε πελμογράφημα και να σας κάνουν custom πάτους.

Εκανα εγω custom πατους. Μηπως ξερεις αν σχετιζεται τιποτα με τις γαμπες η πλατυποδια.

Billy
05-07-13, 20:09
Εκανα εγω custom πατους. Μηπως ξερεις αν σχετιζεται τιποτα με τις γαμπες η πλατυποδια.

η πλατυποδία μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στα πόδια, και στις γάμπες και στα γόνατα,
εφ' όσον το πέλμα δεν πατάει σωστά και γέρνει προς τα μέσα λογικό ειναι να υπάρχει θέμα το οποίο πολλαπλασιάζεται όταν κάνουμε βάρη.

εγώ χρησιμοποιώ πάτους συνέχεια όχι μόνο στην προπόνηση,
στην προπόνηση καλό θα είναι να δένουμε τον πάτο πάνω στο πέλμα με έναν ελαστικό επίδεσμο,
και φυσικά κλειστά παπούτσια και τα κορδόνια δεμένα σφιχτά

Co0022
05-07-13, 20:17
η πλατυποδία μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στα πόδια, και στις γάμπες και στα γόνατα,
εφ' όσον το πέλμα δεν πατάει σωστά και γέρνει προς τα μέσα λογικό ειναι να υπάρχει θέμα το οποίο πολλαπλασιάζεται όταν κάνουμε βάρη.

εγώ χρησιμοποιώ πάτους συνέχεια όχι μόνο στην προπόνηση,
στην προπόνηση καλό θα είναι να δένουμε τον πάτο πάνω στο πέλμα με έναν ελαστικό επίδεσμο,
και φυσικά κλειστά παπούτσια και τα κορδόνια δεμένα σφιχτά

Και εγώ φοράω πάντα τους πάτους. Σε πιάνει και εσένα στην πατούσα πόνος όταν κάνεις γάμπες?:unsure:

Billy
05-07-13, 21:49
Και εγώ φοράω πάντα τους πάτους. Σε πιάνει και εσένα στην πατούσα πόνος όταν κάνεις γάμπες?:unsure:

όχι, εμένα με "χτύπαγε" λίγο γόνατο αλλά με τους πάτους τακτοποιήθηκε

Co0022
05-07-13, 23:15
όχι, εμένα με "χτύπαγε" λίγο γόνατο αλλά με τους πάτους τακτοποιήθηκε

Οκ

morbit_killer
06-07-13, 09:42
Παιδιά τι βαθμού έχτε πλατυποδία? Από όσα ξέρω υπάρχουν 3 βαθμοί. Εγώ έχω πλατυποδία 3ου βαθμού δηλαδή σοβαρή...
και εγώ έχω πλατυποδία 3 ου βαθμού , αλλά υπερτροφικές γάμπες , ωστόσο στο τρέξιμο με πιάνουν και τα φτύνω σχετικά γρήγορα , μην ανησυχεις
στην αναερόβια προπόνηση δεν έχεις πρόβλημα !!

Co0022
06-07-13, 16:18
και εγώ έχω πλατυποδία 3 ου βαθμού , αλλά υπερτροφικές γάμπες , ωστόσο στο τρέξιμο με πιάνουν και τα φτύνω σχετικά γρήγορα , μην ανησυχεις
στην αναερόβια προπόνηση δεν έχεις πρόβλημα !!

Οκ οπως εμενα ειναι ο βαθμος. Δεν εχεις προβλημα οταν κανεις γαμπες;Οι μεγαλες γαμπες ωφειλονται περισσοτερο στα γενετικα σου;

morbit_killer
07-07-13, 18:48
Οκ οπως εμενα ειναι ο βαθμος. Δεν εχεις προβλημα οταν κανεις γαμπες;Οι μεγαλες γαμπες ωφειλονται περισσοτερο στα γενετικα σου;

όχι όταν παίζω γάμπες δεν έχω πρόβλημα , τό πρόβλημα δημιουργείται στο τρέξιμο λόγω μηχανικής !! λείπει η κύρτωση μεταξύ πτέρνας και ταρσού , με αποτέλεσμα να μην έχουμε απορρόφηση κραδασμών !!

Co0022
07-07-13, 22:25
όχι όταν παίζω γάμπες δεν έχω πρόβλημα , τό πρόβλημα δημιουργείται στο τρέξιμο λόγω μηχανικής !! λείπει η κύρτωση μεταξύ πτέρνας και ταρσού , με αποτέλεσμα να μην έχουμε απορρόφηση κραδασμών !!

Για αυτο ειχα ενοχλησεις στα γονατα οταν ετρεχα...

sAVAZz
04-03-15, 20:07
καλησπερα!! απο μικρος ηξερα οτι εχω πλατηποδια αλλα ποτε δεν εδινα σημασια...το τελευταιο 2μηνο οταν ειμαι για αρκετη ωρα ορθιος σε μαγαζι πχ (πανω απο μια ωρα) νιω8ω τις πατουσες μου να πονανε αφανταστα...επισης οταν τρεχω μετα απο λιγη ωρα παλι το ιδιο....να πω οτι φοραω συνη8ως allstaraki οταν ειμαι εξω και στο γυμν. ειδικο παπουτσι αρσης βαρων αλλα flat χωρις τακουνακι....τι μου προτεινετε εκτος απο πατους???επισης υπαρχουν ειδικα αθλητικα για τετοιες περιπτωσεις που μπορω να αγορασω και πως τα ζηταω?ευχαριστω

biker
05-03-15, 01:51
Savazz αλλαξε τα αλλσταρ ειδικα αμα.σε.πιανει.μπροστα στο πελμα.κατω απο τα δαχτυλα αυτο.εκανα.και.σωθηκα.εχω προβλημα μονο στο.ποδηλατο με την πλατυποδια επειδη παταω το πεταλι στραβα. Στο τεξιμο παλι θες καλα παπαπουτσια και οχι φλατ με τζελ η οποιοδηποτε αλλο υλικο για τους κραδαζμους.πελματογραφημα, καλο παπαπουτσι και πατους πανε μαζι για το τρεξιμο αν εχεις πλατυποδια.

NASSER
05-03-15, 02:44
Στα inter sport έχουν παλμογράφο και σου λένε σε ποια κατηγορία ανήκεις. Ένα θέμα με το πέλμα μας όλοι το έχουμε, άλλοι λίγο και άλλοι πολύ. Η καλύτερη επιλογή αθλητικών για περπάτημα, προσωπική μου άποψη, είναι τα acics έπειτα τα saycone, mizurro και new balance.