PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα γυμναστηριου/Ελευθερη προπονηση



Thodoris Z.
05-07-13, 17:18
Καλησπερα σε ολους,ειμαι καινουριος στην παρεα και ισως κανω λαθος που ποσταρω εδω θεμα για συζητηση,αλλα δεν ηξερα που αλλου μπορει να ταιριαξει εφοσον αφορα κυριως το προγραμμα προπονησης.

Ασχολουμαι πολλα χρονια με τον αθλητισμο(κολυμβηση,πολο) και τα τελευταια 2 χρονια εκανα και βαρη στο σπιτι..Εξαιτιας της ελειψης χρονου αποφασισα να σταματησω τα αθληματα,προς το παρων,και να γραφτω γυμναστηριο.

Στο γυμναστηριο,λοιπον,μου προταθηκε προγραμμα προσαρμογης 2 εβδομαδων με προπονητικη συχνοτητα 3 φορες την εβδομαδα.Το προγραμμα αυτο το βρηκα υπερβολικα ευκολο...Οταν τελειωσα το προσαρμοστικο προγραμμα ζητησα να δυσκολεψει λιγο το πραγμα.. Οι γυμναστες προσθεσαν ασκησεις,αλλα και παλι δεν τις θεωρω αρκετες..

Γενικοτερα δεν εχω σκοπο τη γραμμωση.Ειμαι αρκετα γραμμωμενος με ελαχιστα επιπεδα λιπους..αλλα χρειαζομαι ογκο..ξερω οτι για αυτο το σημαντικοτερο ειναι η διατροφη..προτασεις για την διατροφη ογκου δεν χρειαζομαι διοτι κανω εδω και 1 μηνα με αποτελεσμα..

Βλεπω ομως πολλα ατομα να μην ακολουθουν προγραμμα στο γυμναστηριο προσπαθωντας να φτασουν σε failure με πολλα κιλα και μην δινοντας σημασια στην τεχνικη..πληροφορηθηκα οτι με αυτο το τροπο το προγραμμα κλεινει πιο πολυ σε ογκο.

Με βαση την προπονητικη συχνοτητα ακολουθω την εξης σειρα:
-Πλατη και τρικεφαλα
-Ωμους και δικεφαλα
-Στηθος και ποδια

Οποτε θα ηθελα να ξερω αν θα ηταν καλυτερο να αλλαξω κατι και αν πρεπει να ακολουθω αυστηρα αυτη τη σειρα..Θα μπορουσα λογου χαρη αν βλεπω οτι υστερω στα τρικεφαλα να αφησω για μια βδομαδα τα δικεφαλα και στη θεση τους να βαλω τρικεφαλα;

Σιγουρα υπαρχουν πολλα ατομα με εμπειρια και θα χαρω πολυ να ακουσω αποψεις,συμβουλες,κριτικες,μυστικα και οτι θελετε..

Ευχαριστω για την προσοχη :)

Αν το θεμα βρισκεται σε λαθος σημειο ευχαριστως καποιος υπευθυνος να το μεταφερει και συγνωμη για την ταλαιπωρια..

Θοδωρης ;)



Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

aris1994
08-07-13, 15:26
γραψε μας ολο το προγραμμα σου(ασκησεις,σετ,επαναληψεις)να σου πουμε...

Thodoris Z.
08-07-13, 15:44
γραψε μας ολο το προγραμμα σου(ασκησεις,σετ,επαναληψεις)να σου πουμε...

Καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση :) θα ενημερωσω σημερα με ακριβεις πληροφοριες για το προγραμμα..

Ωστοσο δεν ειμαι σιγουρος αν το θεμα βρισκεται στην σωστη θεση..αν οχι ευχαριστως καποιος να μου το πει...



Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

grtech
09-07-13, 03:07
Γεια σου Θεόδωρε και καλώς όρισες στην παρέα. :welcome:

Βρίσκεσαι στην προβλεπόμενη θεματική, μην ανησυχείς για αυτό.

Thodoris Z.
09-07-13, 06:55
Γεια σου Θεόδωρε και καλώς όρισες στην παρέα. :welcome:

Βρίσκεσαι στην προβλεπόμενη θεματική, μην ανησυχείς για αυτό.

Ευχαριστω πολυ φιλε :beer:

Οσον αφορα το αναλυτικο μου προγραμμα,θα ενημερωσω συντομα..δεν προλαβα να παω χτες λογω υποχρεωσεων..:(

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2