PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλη ψυχολογια και γυμναστικη



procop
09-07-13, 23:20
Καλησπέρα σε όλους,

Οπως λεει και το θεμα, εχει πεσει η ψυχολογια μου και δεν εχω ορεξη για γυμναστικη καθολου.

Τους τελευταιους μηνες δυλευω 12 ωρες σερι και κατω απο μεγαλο στρες.

Εχω πεσει τραγικα σε δυναμη, αλλα και σε αντοχη.

Εκει που σηκωνα μεχρι και 140 κιλα πιεση στα καλυτερα, πλεον βαζω 100 και νιωθω οτι θα μου κοψουν το λαιμο.

Μετα απο 4 σετ δυνατα , πεφτω παρα πολυ.

Γενικα βλεπω το σωμα μου να πεφτει, και να λιπωνω, παρολο που προσεχω τι τρωω.

Δεν μπορω ακομη να φαω πολυ, καθως εχω μειωμενη ορεξη για φαγητο.

Συμπληρωματα παιρνω Αρκετα απο βιταμινες, πρωτεινη, αμινο και ω3

Σε θέμα γυμναστικής , πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα.

Δεν ξερω τι να κανω ?

Εχω απογοητευτει.

Τι προτεινετε?

billy89
09-07-13, 23:31
Καταρχάς άμα δουλεύεις τόσες ώρες και με στρες λίγα μπορείς να κάνεις...

Κατά τα άλλα, άλλαξε κάτι για να δώσεις στον εαυτό σου κίνητρο - άλλαξε είδος προπόνησης, ασκήσεις, επαναλήψεις κλπ. Γενικά διάφορα μπορούν να σε πωρώσουν, μουσική, παρτενέρ στην προπόνηση κάποιον που έχεις ίδιους στόχους, ίσως λίγη ξεκούραση για μερικές μέρες για να σου λείψει...

Πάντως πιστεύω όλα ξεκινάνε από την πολύ δουλειά και το άγχος, το σώμα δύσκολα ανταποκρίνεται σε τέτοιες συνθήκες. Δεν προβλέπεται να χαλαρώσεις λίγο?

grtech
09-07-13, 23:42
Αναθεώρησε την τακτική σου φίλε Προκόπη.

Αν οι προπονήσεις γίνονται έπειτα από την δουλειά και νιώθεις καταβεβλημένος κάνε μικρής διάρκεια προπονήσεις με μεγάλη ένταση, βασικές ασκήσεις.

Στην διατροφή ξεκίνα πάλι από τα βασικά, ισοθερμιδικά, προνόησε τα γεύματα σου απο την προηγούμενη μέρα για να τα έχεις εύκαιρα την επόμενη. Κάνε τέσσερα με πέντε μέτρια γεύματα για να μην βαραίνεις και πέφτεις σε λήθαργο κλπ.

Ότι αφορά το motivation δεν έχω να σου προτείνω κάτι, για κάθε άτομο ανάλογα τον χαρακτήρα του αλλά και την φάση που περνάει είναι διαφορετικό.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παίζει μεγάλο ρόλο η προπόνησή σου να σε κάνει ευτυχισμένο να σε γεμίζει αλλά αυτό είναι δικιά μου θεωρία.
:toast:

Υ.Γ. Απο συμπληρώματα δες αν υπάρχουν κάποια που βοηθούν στην καταπολέμηση του στρες π.χ. Ελεύθερο (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?17452-Eleuthero-(NOW)) και τσέκαρε την ποσότητα και ποιότητα του ύπνου σου.

procop
10-07-13, 00:07
ευχαριστω για τις συμβουλες

Η φαση ειναι οτι το αγχος ποτε δεν θα μειωθει, καθως οι εργοδοτες πλεον ζητανε όλο και περισσοτερα με την καραμελα τις κρισης οποτε πας να σηκωσεις κεφαλι.αυτο ειναι αλλο θεμα.

Δεν υπαρχει Motivation καθως οπως αναφερθηκε δεν εχω παρτενερ.Ακομη και η ορεξη που ειχα να διαβαζω αρθρα κτλ εχει πεσει.

Η προπονηση μου δεν εχει υψηλη ενταση, και το σωμα μου δεν δεχεται ερεθισματα για μεγαλο διαστημα.

Ειχα κανει off 40 ημερες και παρολο που ηθελα να μπω δυναμικα , μετα απο τις επιδοσεις μου π ειναι πατος, επεσα και εγω.

Το πιο σπαστικο, ειναι οτι δεν υπαρχει προγραμμα/ προγραμματισμος στην διατροφη( τρωω λιγο και δεν χωνευω) οποτε χανω γευματα, και τελος δεν υπαρχει κινητρο/ σπιθα, που πριν φυγω απο το σπιτι και ειχα π.χ χερια, ελεγα θα παω και θα πιεσω τοσο τα δικεφαλα που αν δεν τα αιματωσω πληρως , να τα νιωθω ετοιμα να σπασουν δεν θα φυγω απο την γυμναστικη.

Δεν υπαρχει το κινητρο που ειχα με τους φιλους μου, που συναντιομασταν χωριο καθε γιορτες και προσπαθουσαμε να σπασουμε τα ρεκορ για να πειραξει ο ενας τον αλλο, καθως δεν παω διακοπες πλεον λογο δουλειας.

Σκεφτηκα, καθως ξεκιναω δουλεια στις 10 το πρωι, ισως και να πηγαινα gym το πρωι, αλλα δεν ειμαι πρωινος τυπος!!

ΠανοςΒ
10-07-13, 00:10
Μηπως να επαιρνες ενα μεγαλο οφφ μεχρι να το ξαναεπιθυμησεις παλι;

Να κοιμηθεις αρκετα, να αφησεις τον οργανισμο σου να ξεκουραστει πραγματικα. Και φυσικα να επαναπροσδιορισεις τους στοχους σου συμφωνα με το ωραριο σου.

billy89
10-07-13, 00:36
Καταρχάς από αυτά που λες εγώ καταλαβαίνω ότι περνάς μια φάση η οποία θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι αυτό που κάνεις, δηλαδή το να κάνεις προπόνηση παρά τις τόσες ώρες δουλειά, είναι από μόνο του άθλος, άσχετα με τις επιδόσεις. 9 στους 10 θα τα είχαν παρατήσει.

Οπότε πορεύσου σε αυτή τη φάση με τη βασική αρχή "το μη χείρον βέλτιστον" και προσπάθησε να συντηρηθείς μέχρι να ανέβει πάλι η ψυχολογία σου.

Άλλωστε έκανες μεγάλο οφφ οπότε λογικό είναι οι επιδόσεις σου να είναι πεσμένες τις πρώτες βδομάδες.

Όσον αφορά τη δουλειά, τουλάχιστον το ωράριο δεν προβλέπεται να μειωθεί? Που δουλεύεις αν επιτρέπεται?

loukiss
10-07-13, 00:47
Καταρχας, 40 μερες ειναι παρα πολλες για off δν γινεται να συνεχισεις κατευθειαν λες και δεν εγινε τιποτα..

Δευτερον, δεν εχει σημασια ο αριθμος των γευματων. Σημασια εχει να παιρνεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι.. Αν ειναι να χασεις καποιο γευμα ή λογω δουλειας δεν προλαβαινεις τοτε ενωσε καποια γευματα σου.. Ακομα και 2 γευματα τη μερα να τρως δεν θα παθεις απολυτως τιποτα...Τσεκαρε Interminent Fasting αν θες , λυνει χερια σε πολυπλοκα ωραρια ..

Τριτον το ιδιο ισχυει και για τις προπονησεις σου.. Αμα εχεις χρονο για 3 προπονησεις τη βδομαδα τοτε εισαι αρχοντας.. Δεν χρειαζεται επισης να κρατα παρα πολυ..

Τεταρτον, για να επανελθει η δυναμη σου, φερτα ολα σε μια σειρα.. Εφοσον ζοριζεσαι στα 100 κιλα κατεβασε στα 90 πχ.. Και ξανα ανεβαινεις απο εκεινο το σημειο και επειτα... Μην αναστατωνεσαι και αγχωνεσαι αδικα. Ηδη εχεις αρκετο στρες στη ζωη σου απ οσα λες!

Καλη συνεχεια !

stef25
10-07-13, 10:02
Κατά τη γνώμη μου όταν η προπόνηση έχει ως στόχο την κατάρριψη κάποιων ρεκόρ ή τον ανταγωνισμό με άλλους συναθλούμενους, καθώς επίσης και όταν υπάρχει υπερβολική προσκόλληση στα νούμερα (κάποτε σήκωνα 120κιλά, τώρα σηκώνω 100- κάποτε μπορούσα να παίρνω 160γρ πρωτείνης τώρα παίρνω 120γρ), χάνεται το πραγματικό νόημα του ερασιτέχνη αθλούμενου που μεταξύ άλλων είναι η ευεξία και η καλή φυσική- ψυχολογική κατάσταση. Ρεκόρ και αυστηρά προγράμματα διατροφής- προπόνησης πιστεύω ότι έχουν να κάνουν με επαγγελματίες αθλητές που αφιερώνουν το 100% του εαυτού τους, ένας ερασιτέχνης έχει και τη δουλειά του να κοιτάξει και πολλά άλλα. Συνεπώς ας κοιτάμε να ασχολούμαστε τόσο όσο να παιρνάμε καλά και να νιώθουμε ολοκληρωμένοι και οχι να γινόμαστε εμμονικοί και να καταπιεζόμαστε...Απ το όλοτελα καλή κι η Παναγιώτενα λέμε στο χωριό μου:P

ΠανοςΒ
10-07-13, 11:20
Εξαιρετική η τοποθετηση του Stef25! Ισως θα επρεπε να κάνεις φοκους στο πως αισθανεσαι τους μυες με αυτά τα κιλά και αν τους γυμνάζεις σωστα.

marvin
10-07-13, 11:21
Προσωπικη μου αποψη αν το δεις σαν διασκεδαση και οχι σαν αυτοσκοπο θα μπορεσεις να επανελθεις γρηγοροτερα και σιγουρα με τον καιρο ποιο δυνατος.Μην αναπολεις απο μακρια την πριν καλη σου φυσικη κατασταση ισως αυτο σε ριχνει ψυχολογικα...ειχαμε κατι και το χασαμε.Ξεκινα ξανα απο εκει που εισαι τωρα κι μερα με την μερα το σωμα θα σε ανταμοιβει ξανα!

tasos2
10-07-13, 11:56
Kι εγω ειχα περασει μια τετοια φαση με 14ωρα δουλειας με πολλη πιεση και προθεσμιες που εληγαν αλλα δεν με ειχε επηρεασει στη δυναμη μου στο γυμναστηριο, ισα ισα απο την υπερενταση ειχα πιο πολλη ορεξη να "ξεφυγω", ειχε πεσει ομως το ανοσοποιητικο μου και αρρωσταινα ευκολα. Μηπως εχεις αμελησει τη διατροφη λογω της δουλειας, δηλαδη δεν προλαβαινεις να φας αρκετα οποτε δεν εχεις ενεργεια? Επισης εισαι σε δουλεια γραφειου ή χειρωνακτικη. Αν ειναι χειρωνακτικη λογικο ειναι να πεσεις.

AlexakisKon
10-07-13, 12:39
παντως κοιταξε και λιγο το θεμα της υπερκοπωσης, τα συμπτωματα σου ταιριαζουν απολυτα με την υπερκοποση και στην θεση σου θα το εβλεπα ισως με καπιο γιατρο η καποια εξεταση αιματος, γιατι εχω και εγω εναν φιλο που τελικα λογω υπερκοπωσης δεν τον αφηνουν να ξανακανει εντονη γυμναστικη μεχρι να φυγει και εχουν περασει ηδη 2 χρονια

tasos2
10-07-13, 13:07
Eγω παντως φιλε για να ειμαι ειλικρινης θα αλλαζα δουλεια και οχι λογω της χαμηλης αποδοσης στο γυμναστηριο εκτος και αν πληρωνομουν 1μιση φορες οσο καποιος που θα δουλευε 8ωρο στην ιδια δουλεια. Αν ολοι συμβιβαζονται με τις απληρωτες υπερωριες και την εκμεταλλευση τοτε οι εργοδοτες βρισκουν και κανουν.

loukiss
10-07-13, 13:11
Κατά τη γνώμη μου όταν η προπόνηση έχει ως στόχο την κατάρριψη κάποιων ρεκόρ ή τον ανταγωνισμό με άλλους συναθλούμενους, καθώς επίσης και όταν υπάρχει υπερβολική προσκόλληση στα νούμερα (κάποτε σήκωνα 120κιλά, τώρα σηκώνω 100- κάποτε μπορούσα να παίρνω 160γρ πρωτείνης τώρα παίρνω 120γρ), χάνεται το πραγματικό νόημα του ερασιτέχνη αθλούμενου που μεταξύ άλλων είναι η ευεξία και η καλή φυσική- ψυχολογική κατάσταση. Ρεκόρ και αυστηρά προγράμματα διατροφής- προπόνησης πιστεύω ότι έχουν να κάνουν με επαγγελματίες αθλητές που αφιερώνουν το 100% του εαυτού τους, ένας ερασιτέχνης έχει και τη δουλειά του να κοιτάξει και πολλά άλλα. Συνεπώς ας κοιτάμε να ασχολούμαστε τόσο όσο να παιρνάμε καλά και να νιώθουμε ολοκληρωμένοι και οχι να γινόμαστε εμμονικοί και να καταπιεζόμαστε...Απ το όλοτελα καλή κι η Παναγιώτενα λέμε στο χωριό μου:P

διαφωνω καθετα οπως και η στοιχειωδης χημεια/αναπτυξη του σωματος μαζι σου.. Αν δεν υπαρχει προοδος στην επιβαρυνση δεν θα υπαρχει και προοδος στο σωμα σου.. Για την πρωτεινη δεν εχει καποια σχεση , δν γνωριζω ουτε το σωμα σου ουτε τις διατροφικες συνηθειες κ ισως να μετραει και το τι προτιμαει κανεις να τρωει.. Αλλα αν σηκωνες 120 κιλα σε καποια ασκηση και μετα απο καιρο σηκωνες 100 τοτε σιγουρα κατι κανεις/εκανες λαθος και το σωμα σου δεν "μεγαλωσε"..

Δεν ειμαι επιθετικος ουτε προσπαθω να το παιξω εξυπνος αλλα τελευταια υπαρχει μια μεγαλη ταση να βγαινουν δικαιολογιες και συστηματα ωστε να μην σπρωχνουμε τον εαυτο μας προς το καλυτερο... Αν καποιος σηκωνει Χ κιλα για Υ επαναληψεις και μετα απο ενα χρονικο διαστημα καποιο απο τα Χ,Υ εχει πεσει τοτε κατι κανει λαθος και πρεπει να αναθεωρησει ειτε για την αναρρωση του, ειτε για τη διατροφη του, ειτε για την προπονηση του


Ο φιλος απο δω πιθανον αντιμετωπιζει πολλα απ αυτα τα προβληματα και δεν διαφωνω οτι αν δεν εισαι αθλητης ή επαγγελματιας, τοτε πρεπει να κοιτας τις προτεραιοτητες σου, αλλα διαφωνω στο να δικαιολογουμε αυτο το παραπανω και να λεμε "ελα μωρε δν πειραζει δν ειμαι επαγγελματιας , ας πεσω σε κιλα, ας μην δυναμωσω, ας ειναι χαλια η διατροφη μου" εφοσον ο αλλος θελει να γινει καλυτερος.. Αμα ομως δεν τον νοιαζει να γινει καλυτερος και θελει απλα να πηγαινει στο γυμναστηριο και να μενει στασιμος τοτε φυσικα δεν ισχυει τιποτα απο τα παραπανω απ οσα ειπα . Πολλες φορες πρεπει να βγαινεις απ τη ζωνη ανεσης σου για να συνεχισεις να προχωρας :toast:

stef25
10-07-13, 13:56
Έχεις διαστρεβλώσει πλήρως αυτά που έγραψα...Λυπάμαι γιατί είτε είσαι ερειστικός, είτε δεν μπόρεσες να καταλάβεις το νόημα του post μου παρόλο που ήμουν απολύτως σαφής....

loukiss
10-07-13, 14:01
Ερειστικος δν ειμαι οπως ανεφερα. Μην το γυρναμε σε προσωπικο επιπεδο.. :thumbup:

Γραφεις ξεκαθαρα οτι δεν ειναι αναγκη να κανεις ρεκορ ή (με αλλα λογια) να εχεις προοδο.. Τι δεν καταλαβα;

Και εξηγησα οτι ΑΝ θελει καποιος να γινει καλυτερος τοτε αναγκαστικα θα υπαρχουν ρεκορ, θελει δεν θελει θα συμβει..

Οταν δεν υπαρχουν ρεκορ σημαινει οτι δεν εγινε καλυτερος..

Αν απλα το κανει για να το κανει χωρις να κυνηγαει να γινεται καλυτερος προφανως και δεν τον ενδιαφερει και δεν θα υπαρξουν ρεκορ..

steg
10-07-13, 14:49
Η έλλειψη όρεξης για προπόνηση και το ότι νιώθεις σκ* όταν σηκώνεις ένα βάρος που τόχες άνετα είναι συμπτώματα οβερτρέινινγκ. Αν νιώθεις ότι τα σετ που κάνεις δεν έχουν κανένα νόημα, οι θετικές σκέψεις έχουν κάνει φτερά και η ψυχολογία σου είναι στα τάρταρα, είναι πολύ πιθανό να σε χτύπησε το τσουνάμι της υπερπροπόνησης, πριν προλάβεις να αναθεωρήσεις το πλάνο ανάρρωσης ή/και διατροφής σου. Που σημαίνει ότι πρέπει άμεσα να πας σε έναν ειδικό να σε δει, ώστε να σιγουρευτείς για τα αίτια.

stef25
10-07-13, 14:59
Δεν υπαρχει το κινητρο που ειχα με τους φιλους μου, που συναντιομασταν χωριο καθε γιορτες και προσπαθουσαμε να σπασουμε τα ρεκορ για να πειραξει ο ενας τον αλλο, καθως δεν παω διακοπες πλεον λογο δουλειας.

Λούκη εγώ αναφερόμουν σε αυτό...

Πιστεύεις ότι αυτού του είδους τα ρεκόρ έχουν καμία σχέση με την πρόοδο που ανέφερες στα ποστ σου?Γιατί εγώ όταν αναφέρομαι σε πρόοδο δεν σκέφτομαι διαγωνισμούς του τύπου, ελάτε να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...τη δύναμη....

morgoth
10-07-13, 15:01
Καταρχας, 40 μερες ειναι παρα πολλες για off δν γινεται να συνεχισεις κατευθειαν λες και δεν εγινε τιποτα..

Δευτερον, δεν εχει σημασια ο αριθμος των γευματων. Σημασια εχει να παιρνεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι.. Αν ειναι να χασεις καποιο γευμα ή λογω δουλειας δεν προλαβαινεις τοτε ενωσε καποια γευματα σου.. Ακομα και 2 γευματα τη μερα να τρως δεν θα παθεις απολυτως τιποτα...Τσεκαρε Interminent Fasting αν θες , λυνει χερια σε πολυπλοκα ωραρια ..

Τριτον το ιδιο ισχυει και για τις προπονησεις σου.. Αμα εχεις χρονο για 3 προπονησεις τη βδομαδα τοτε εισαι αρχοντας.. Δεν χρειαζεται επισης να κρατα παρα πολυ..

Τεταρτον, για να επανελθει η δυναμη σου, φερτα ολα σε μια σειρα.. Εφοσον ζοριζεσαι στα 100 κιλα κατεβασε στα 90 πχ.. Και ξανα ανεβαινεις απο εκεινο το σημειο και επειτα... Μην αναστατωνεσαι και αγχωνεσαι αδικα. Ηδη εχεις αρκετο στρες στη ζωη σου απ οσα λες!

Καλη συνεχεια !


καπου στη μεση ειναι τα πραγματα (οπως σχεδον παντα).
ακομα και σαν ερασιτεχνης καλο ειναι να χεις βραχυπροθεσμους στοχους. πχ. θελω αυτον τον μηνα -εφοσον ειμαι καλα σωματικα- να ανεβασω παγκο πχ 5 κιλα. ή να ανεβασω τα κιλα μου κατα 2, η να πεσω σε ποντους μεσης κατα 3 κτλ κτλ κτλ στοχους ομω ρεαλιστικους προσαρμοσμενους στον εαυτο μας και οχι στον κολεμαν. Ετσι ανεβαινει και η ψυχολογια

loukiss
10-07-13, 15:03
stef ρεκορ σε προπονηση μιλουσα δεν αναφερθηκα σε διαγωνισμους.. οκ λοιπον καταλαβαινομαστε τωρα :turtle:

vaggan
10-07-13, 16:46
Καλησπέρα σε όλους,

Οπως λεει και το θεμα, εχει πεσει η ψυχολογια μου και δεν εχω ορεξη για γυμναστικη καθολου.

Τους τελευταιους μηνες δυλευω 12 ωρες σερι και κατω απο μεγαλο στρες.

Εχω πεσει τραγικα σε δυναμη, αλλα και σε αντοχη.

Εκει που σηκωνα μεχρι και 140 κιλα πιεση στα καλυτερα, πλεον βαζω 100 και νιωθω οτι θα μου κοψουν το λαιμο.

Μετα απο 4 σετ δυνατα , πεφτω παρα πολυ.

Γενικα βλεπω το σωμα μου να πεφτει, και να λιπωνω, παρολο που προσεχω τι τρωω.

Δεν μπορω ακομη να φαω πολυ, καθως εχω μειωμενη ορεξη για φαγητο.

Συμπληρωματα παιρνω Αρκετα απο βιταμινες, πρωτεινη, αμινο και ω3

Σε θέμα γυμναστικής , πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα.

Δεν ξερω τι να κανω ?

Εχω απογοητευτει.

Τι προτεινετε?μαθε να προσαρμοζεις την προπονηση σου αναλογα με τις αναγκες σου και ξεχνα τα ρεκορ δυναμης το καλοκαιρι, ειδικα αν εχεις επαγγελματικες υποχρεωσεις οι καλοκαιρινοι μηνες δεν ενδυκνυνται γενικα για αυξηση δυναμης σε καποιον αθλουμενο που εχει χρονια ενασχολησης ειδικα αν δουλευει και πολλες ωρες το ξεχναμε τελειως εκτος και αν μιλαμε για begginer..τωρα τα 40 κιλα πτωση μου φαινονται υπερβολικα πολλα. για μενα ασε τα ρεκορ αυτη την εποχη και επικεντρωσου σε επαναληψεις με μεσα η μικρα βαρη και αεροβια θα ξεκουραστεις νοητικα και θα επιστρεψεις ανανεωμενος και δυνατοτερος τον φθινοπωρο

procop
10-07-13, 19:28
ευχαριστω για τις συμβουλες

το ψυχολογικο κομματι ειναι το καλυτερο φυσικο αναβολικο για εμενα.. δεν εχει να κανει μονο με τα ρεκορ, αλλα η ορεξη να μπαινεις στο gym και να βλεπεις προοδο σε ωθει να ξεπερνας συνεχεια τα ορια σου.Ειμαι οπαδος του progressive overloading .Τ καλοκαιρι , όπως σωστα ειπες βαγγελη, ειναι λιγο δυσκολο να διατηρησεις τα ρεκορ σου.

Το θεμα με το αν εκανα 140 και τωρα 100, ηταν ενα παραδειγμα για το ποσο εχω πεσει σε δυναμη γενικα.Το ανεφερα, καθως θεωρω οτι η ψυχολογια εχει να κανει πολυ και με το στρες της δουλειας.

Δουλευω σε ναυτιλιακη, οποτε δεν εχω ωραριο στανταρ.

Αυτο που παθαινω, ειναι οτι παω στο γυμναστηριο με μειωμενη ορεξη και δεν ειναι απο υπερπροπονηση, καθως τους τελευταιους μηνες 5-6 δεν κανω σοβαρη γυμναστικη.
Δεν μπορω να εμψυχωσω τον εαυτο μου, να δω την γυμναστικη πιο σοβαρα, πιο πειθαρχημενα.

Ο ανταγωνισμος όπως αναφερθηκε πιο πάνω δεν είναι ασχημος, καθως σε οδηγει σε βελτιωσει τις περισσοτερες φορες.

Ελειψη παρτενερ, υψηλο αγχος, διατροφη κανω καλη αλλα τρωω λιγο( ισως απο το πολυ αγχος μου κοβεται η ορεξη), οδηγουν σε μειωμενη επιθυμια για γυμναστικη.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ σας πεθανα με την ματαιοδοξια μου, θα με περασετε και για μελαγχολικο, ειδα ενα video του yates και πανω να διαλυσω την πλατη μου!:P

metalwar
10-07-13, 21:22
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου και γω περίπου στην ίδια θέση είμαι. Κοίταξε τον ύπνο σου να έχεις, καμιά κάψουλα καφείνης μετα τη δουλεια και πριν τη προπόνηση και δες.
Επίσης ειναι και τα αποτελέσματα στο σώμα σου που σε επιρεάζουν...

procop
10-07-13, 21:44
Για πλατη πηγα, τελικα full body εκανα

) Πρεσσα ποδιων 4*15
2) Οπισθολαίμιο Push press 3*8
3) Στρατιωτικές πιεσεις καθιστός 3*12
4) Προτάσεις πλάκας 2*10
5) Πλάγιες εκτάσεις ώμων 2*10
6) Μπροστολαίμιες 3*12( τα φτερα τα ενιωσα πολυ καλα)
7) Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια 2*8
8) Αλτηρες εναλλαξ επικληνη παγκο 3*8


οντως μετα απο την δουλεια παιρνω κατι bcaa της cellucor που εχουν και κιτρουλινη

COBRA_STYLE
10-07-13, 21:50
Εγω θα συμφωνησω με το ποστ του vaggan και επειτα με του steg.

Δουλευω σε ναυτιλιακη, οποτε δεν εχω ωραριο στανταρ.


Στο chartering να φανταστω συναδελφε?:)

TRIANTAFYLLOU
10-07-13, 22:04
η κακη ψυχολογία λόγω αστάθμητων παραγόντων όπως φόρτος εργασίας και διάφορες καταστάσεις που μπορει να συμβούν στον καθένα , επηρεάζει σίγουρα και την απόδοση αλλα και την όρεξη για προπόνηση.

αλλα αν δεν κάνουμε προπόνηση θα γίνουμε χειρότερα

το λάθος που κάνουμε όταν είμαστε στα κάτω μας και μας δημιουργεί έξτρα άγχος είναι ότι θέλουμε σώνει και καλα να κάνουμε τις ίδιες επιδόσεις και τα ίδια πράγματα , αλλα το σώμα δεν είναι μια μηχανή που να αποδίδει πάντα σταθερή ιπποδύναμη

οπότε η λύση είναι να μην σκευτόμαστε καθόλου τέτοια και απλα έστω και λιγότερες φορες και λιγότερο χρόνο να κάνουμε προπόνηση με χαμηλή ένταση χωρίς να κοιτάμε επιδόσεις γιατι αυτο θα μας ρίξει ακόμη περισσότερο
μια συντήρηση θα μας κρατήσει σε φόρμα θα ιδρώσουμε θα ξεφύγει το μυαλό απο αρνητικές σκέψεις και θα αντιμετωπήσουμε με περισσότερη αισιοδοξία τις καταστάσεις
να ξέρεις οι περισσότεροι και ειδικα εγω μέσα σ αυτους ποτε δεν ηταν όλα ρόδινα να γυμναστούμε , εγω να φανταστεις δούλευα 12ωρα σε μηχανουργείο , δουλεια που ούτε οι μαύροι στην ουγκάντα δεν θα έκαναν και με αυτη την λογικη ούτε καν θα έπρεπε να πηγαίνω στο γυμναστήριο , αφου να φανταστείς ότι απο την δουλεια για προπόνηση με έπαιρνε ο ύπνος μεσα στο αστικό απο την κούραση και παρ όλα αυτα έκανα πρωταθλητισμό και αργότερα έστρωσαν και πρός το καλύτερο τα πράγματα

το ρεζουμε είναι ότι πρέπει να κάνεις προπόνηση στην συχνότητα που μπορείς και στον χρόνο , χωρις να σε ενδιαφερουν οι επιδόσεις και τα κιλα που έκανες , όταν θα διορθωθούν τα πράματα θα έρθουν και οι επιδόσεις , άλλωστε δεν ασχολούμαστε με κάποιο ολυμπιακό άθλημα σε επίπεδο πρωταθλητισμού ώστε να τα βάψουμε μαύρα
και η προπόνηση είναι ενα μέσον να αποβάλουμε το στρές όχι να μας δημιουργήσει ακόμη ένα

procop
10-07-13, 22:10
Εγω θα συμφωνησω με το ποστ του vaggan και επειτα με του steg.


Στο chartering να φανταστω συναδελφε?:)

οχι στο operation.

που εισαι εσυ σε ποια εταιρεια?

στειλε pm

procop
10-07-13, 22:14
πολυ σωστα τα λετε Κ.Τριανταφυλλου.Συμφωνω.