PDA

Επιστροφή στο Forum : πόνος στην κλείδα



zoran
20-07-13, 19:40
Δεν ξέρω πως λέγεται η συγκεκριμένη άσκηση αλλά φανταστείτε πως είμαι όρθιος ανάμεσα σε δύο διαδρόμους τρεξίματος και πιάνω με τα χέρια μου τα μπράτσα τους και στη συνέχεια κάνω επαναλήψεις καθώς ανασηκώνομαι στον αέρα χωρίς να πατήσω κάτω. Παλιά έκανα γύρω στις 10 επαναλήψεις χωρίς να πατήσω κάτω και χωρίς πόνο στην κλείδα στο στήθος, τώρα ακόμα και με τη μια έχω θέμα. Είναι θέμα ζεστάματος και εάν ναι τι ζέσταμα πρέπει να κάνω, παλιά δεν θυμάμαι να έκανα κάποιο ζέσταμα στο στήθος ή κλείδες.

niksamaras
20-07-13, 19:48
Δεν ξέρω πως λέγεται η συγκεκριμένη άσκηση αλλά φανταστείτε πως είμαι όρθιος ανάμεσα σε δύο διαδρόμους τρεξίματος και πιάνω με τα χέρια μου τα μπράτσα τους και στη συνέχεια κάνω επαναλήψεις καθώς ανασηκώνομαι στον αέρα χωρίς να πατήσω κάτω. Παλιά έκανα γύρω στις 10 επαναλήψεις χωρίς να πατήσω κάτω και χωρίς πόνο στην κλείδα στο στήθος, τώρα ακόμα και με τη μια έχω θέμα. Είναι θέμα ζεστάματος και εάν ναι τι ζέσταμα πρέπει να κάνω, παλιά δεν θυμάμαι να έκανα κάποιο ζέσταμα στο στήθος ή κλείδες.

Ειναι και απο τις 2 μεριες? Μηπως σε ενοχλει και ο αυχενας σου καθολου?

zoran
20-07-13, 19:57
ναι και από τις δύο μεριές
ο αυχένας όχι δεν με ενοχλεί, παλιά όμως την έκανα την άσκηση
φίλε έχεις καταλάβει για τι άσκηση μιλάω;

niksamaras
21-07-13, 13:25
ναι και από τις δύο μεριές
ο αυχένας όχι δεν με ενοχλεί, παλιά όμως την έκανα την άσκηση
φίλε έχεις καταλάβει για τι άσκηση μιλάω;

ναι, κανεις βυθισεις για το ελασσων θωρακικο, ο οποιος πρεπει να ειναι σαν μπετοβεργα απο το σφιξιμο σε εσενα, γι αυτο και σου ποναει και την κλειδα. Ισως ειναι και ο στερνοκλειδομαστοειδης σου σφιχτος, ο οποις κανει την αντιθετη κινηση, ομως δεν νομιζω οτι ειναι αυτος η αιτια του πονου σου. http://www.youtube.com/watch?v=uu2IVGRQ3Rs , κανε αυτη την ασκηση 4-5 φορεσ τη μερα, 3- δευτερολεπτα περιποθ την καθε μερια. Πρασπαθησε να βρισκεις σημεια που να σε πονανε. Μετα, περνε ενα μπαλακι του γκολφ, βαλτο στο πατωμα, καπλωσε με στηθος σου επανω του και τα χερια πισω απο το κεφαλι. Παλι ψαχνεις για κομπους. Καντο για αρκετη ωρα, μεχρι να νιωσεις οτι ελυσες καπως.

zoran
21-07-13, 14:36
σευχαριστώ αλλά πως να έχει δημιουργηθεί το θέμα αυτό; παλιά όπως είπα δεν είχα κανένα θέμα!

niksamaras
21-07-13, 15:31
σευχαριστώ αλλά πως να έχει δημιουργηθεί το θέμα αυτό; παλιά όπως είπα δεν είχα κανένα θέμα!



Απο παρα πολλους παραγοντες, οπως κακη σταση σωματος,αδυναμοι ρομβοειδεις, του τραπεζοειδεις και γενικα αδυναμη πλατη αν το λεγαμε γενικα.

zoran
21-07-13, 15:41
ναι αλλά πριν κανά χρόνο τις έκανα τις βυθίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα!

niksamaras
21-07-13, 18:08
ναι αλλά πριν κανά χρόνο τις έκανα τις βυθίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα!

Και εγω σου απαντησα, μεσα σε αυτον τον χρονο, ενδεχομενως να εδινες περισσοτερη σημασια στο στηθος παραδεγιμα, και οχι τοσο στουσ ρομβοειδης παραδειγμα, οποτε οι ωμοι ηρθανε και |πηρανε" προς τα μπροστα, λογω των αδυναμων σχετικα μυων της πλατης με αυτους του θωρακα.

zoran
21-07-13, 18:10
ααα οκ, δεν το είχα καταλάβει αυτό, οκ thanx

niksamaras
21-07-13, 19:40
ααα οκ, δεν το είχα καταλάβει αυτό, οκ thanx

Να σαι καλα.