PDA

Επιστροφή στο Forum : χάσιμο λιπους στα πόδια



katerina z.
24-07-13, 03:56
γειά σας ειμαι καινούργια στο site και θα ήθελα να ενημερωθώ για κάτι που με προβληματίζει εδώ και καιρό! Πηγαίνω γυμναστηριο εδώ και 6 μήνες και κατα καιρούς ασχολούμουν και με ομαδικα αθλήματα όπως τεννις , στίβο και λοιπά πιο πολυ για φυσική κατάσταση,από τοτε που ξεκίνησα γυμναστήριο σε συνδειασμο με διατροφή έφτασα στα 53 κιλά με ύψος 1.60 από τα 57 που ήμουν έχω δει αποτελέσματα στο σώμα μου αλλα λόγω του σωματοτυπού μου έχω χάσει πάρα πολυ από την περιοχή της μέσης ,της κοιλιάσ και του στήθουσ με αποτέλεσμα να είμαι υπερβολικά αδύνατη στη μεση ενώ στα πόδια και στουσ γλουτούσ το λίπος επιμένει και δεν λεει να φυγει με τιποτα , έχω δει ελάχιστη διαφορά σε αυτό το σημειο μόνο σύσφιξη. Δεν θέλω να χάσω κιαλλα κιλα γιατί δεν θέλω να έχω ένα αδύνατο σώμα αλλα ένα γυμνασμένο με καμπύλες σωμα, απλά θέλω να αποβάλλω το λίπος απαυτή την περιοχή χωρίς να αδυνατίσω κιαλλο στο πανω μέρος του σωματός μου! τι με συμβουλευέτε να κάνω??

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ανδρεας
24-07-13, 15:07
γειά σας ειμαι καινούργια στο site και θα ήθελα να ενημερωθώ για κάτι που με προβληματίζει εδώ και καιρό! Πηγαίνω γυμναστηριο εδώ και 6 μήνες και κατα καιρούς ασχολούμουν και με ομαδικα αθλήματα όπως τεννις , στίβο και λοιπά πιο πολυ για φυσική κατάσταση,από τοτε που ξεκίνησα γυμναστήριο σε συνδειασμο με διατροφή έφτασα στα 53 κιλά με ύψος 1.60 από τα 57 που ήμουν έχω δει αποτελέσματα στο σώμα μου αλλα λόγω του σωματοτυπού μου έχω χάσει πάρα πολυ από την περιοχή της μέσης ,της κοιλιάσ και του στήθουσ με αποτέλεσμα να είμαι υπερβολικά αδύνατη στη μεση ενώ στα πόδια και στουσ γλουτούσ το λίπος επιμένει και δεν λεει να φυγει με τιποτα , έχω δει ελάχιστη διαφορά σε αυτό το σημειο μόνο σύσφιξη. Δεν θέλω να χάσω κιαλλα κιλα γιατί δεν θέλω να έχω ένα αδύνατο σώμα αλλα ένα γυμνασμένο με καμπύλες σωμα, απλά θέλω να αποβάλλω το λίπος απαυτή την περιοχή χωρίς να αδυνατίσω κιαλλο στο πανω μέρος του σωματός μου! τι με συμβουλευέτε να κάνω??

ευχαριστώ προκαταβολικά!

καλως ηρθες στο φόρουμ..
σχετικα με τα ερωτηματα σου:

δεν ειπες ποσο χρονων εισαι..(ειναι κι αυτος ενας μεγαλος παραγοντας)
επισης δεν μπορω να σου δωσω λυση στο προβλημα σου, επειδη δεν εχω πολλη εμπειρια..ομως απ οτι ξερω δεν γινεται να χασεις τοπικα λιπος..δεν υπαρχει τετοιο πραγμα..

paulos perakis
24-07-13, 16:02
γειά σας ειμαι καινούργια στο site και θα ήθελα να ενημερωθώ για κάτι που με προβληματίζει εδώ και καιρό! Πηγαίνω γυμναστηριο εδώ και 6 μήνες και κατα καιρούς ασχολούμουν και με ομαδικα αθλήματα όπως τεννις , στίβο και λοιπά πιο πολυ για φυσική κατάσταση,από τοτε που ξεκίνησα γυμναστήριο σε συνδειασμο με διατροφή έφτασα στα 53 κιλά με ύψος 1.60 από τα 57 που ήμουν έχω δει αποτελέσματα στο σώμα μου αλλα λόγω του σωματοτυπού μου έχω χάσει πάρα πολυ από την περιοχή της μέσης ,της κοιλιάσ και του στήθουσ με αποτέλεσμα να είμαι υπερβολικά αδύνατη στη μεση ενώ στα πόδια και στουσ γλουτούσ το λίπος επιμένει και δεν λεει να φυγει με τιποτα , έχω δει ελάχιστη διαφορά σε αυτό το σημειο μόνο σύσφιξη. Δεν θέλω να χάσω κιαλλα κιλα γιατί δεν θέλω να έχω ένα αδύνατο σώμα αλλα ένα γυμνασμένο με καμπύλες σωμα, απλά θέλω να αποβάλλω το λίπος απαυτή την περιοχή χωρίς να αδυνατίσω κιαλλο στο πανω μέρος του σωματός μου! τι με συμβουλευέτε να κάνω??

ευχαριστώ προκαταβολικά!
Κατ αρχας καλως ηρθες στο forum :welcome: .Μπραβο για την προσπαθεια σου:thumbup: ,αλλα δυστηχως δεν υπαρχει αλλος τροπος εκτος εγχειρησης για τοπικο χασιμο λιπους,ουτε οι κρεμες που διαφημιζονται και αν βοηθησουν θα ειναι ελαχιστα,γενικα αυτο που μας αναφερεις ειναι καθαρα θεμα γενετικων,βεβαια δεν θελω να πω κατι παραπανω γι'αυτο καλυτερα ανεβασε και καμια φωτογραφια για να δουμε ποση μεγαλη ειναι η διαφορα μεταξυ πανω και κατω σωματος
ελπιζω να βοηθησα ;)

mens sana
24-07-13, 19:36
Γεια σου Katerina! googlαρε το hypoxi, ειναι μάλλον αυτό που ψάχνεις...αλλά πολύ ακριβό.

kristin
07-08-13, 22:12
δεν ξέρω πόσο μεγάλο ή μικρό είναι το πρόβλημα σου, έχω κι εγώ τοπικό πάχος, όλο το λίπος μαζεμένο εκεί! Κάτι έκανα με μασαζοκολάν που αγόρασα, το φορούσα και περπατούσα 1 ώρα την ημέρα και στην προπόνηση πυγμαχία άλλη μία ώρα. Είδα σε πόντους αποτελέσματα πολύ γρήγορα. Αλλά μέχρι ένα σημείο, τώρα πια δεν κάνει τίποτα. Νομίζω η λύση που μας προτείνουν είναι καταλληλότερη. Αν περιμένω να χάσω όλο το λίπος με προβολές και σκουότ!!! :clown2:

liolia
09-08-13, 09:02
Γεια σας παιδια!!κατερινα ποσο σε καταλαβαινωωωωωω!!:) ακριβως το ιδιο προβλημα..αλλα εγω εχω και χαλαρωση λογω απωλεια αρκετων κιλων.το μονο που μου μενει να κανω ειναι να συνεχισω την γυμναστικη και την διατροφη.μηπως και δουμε στο μελλον καμια διαφορα..ελπιζω...(παντως ηξερα οτι ειναι δυσκολο το τοπικο παχος αλλα οχι και ετσι..:) ) και μια ερωτηση τα sqyat βοηθανε καθολου στην χαλαρωση στο κατω μερος του σωματος? ευχαριστω!!

spartan77
09-08-13, 09:07
και μια ερωτηση τα sqyat βοηθανε καθολου στην χαλαρωση στο κατω μερος του σωματος? ευχαριστω!!

τι ακριβως εννοεις?

γιατι αν εννοεις (χαλαρωση) το χασιμο λιπους...ναι τα squat και οχι μονο αυτη η ασκηση... βοηθανε στο να χασεις λιπος

liolia
09-08-13, 09:11
τι ακριβως εννοεις?

τα squat αμα βοηθανε το χαλαρωμενο δερμα να σφιξει..

spartan77
09-08-13, 09:13
φυσικά και βοηθάνε :thumbup:

liolia
09-08-13, 09:15
τι ακριβως εννοεις?

γιατι αν εννοεις (χαλαρωση) το χασιμο λιπους...ναι τα squat και οχι μονο αυτη η ασκηση... βοηθανε στο να χασεις λιπος


σιγουρα θα ηθελα να χασω και αλλο λιπος απλα εχω και χαλαρωση.(δυστυχως)

liolia
09-08-13, 09:16
φυσικά και βοηθάνε :thumbup:


ωραια!!ευχαριστω!:)

spartan77
09-08-13, 09:18
σιγουρα θα ηθελα να χασω και αλλο λιπος απλα εχω και χαλαρωση.(δυστυχως)

μην αγχωνεσαι ολα φτιαχνουν ;)

με εναν καλο συνδιασμο προπονησης-διατροφης θα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα:thumbup:

liolia
09-08-13, 09:27
μην αγχωνεσαι ολα φτιαχνουν ;)

με εναν καλο συνδιασμο προπονησης-διατροφης θα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα:thumbup:


αυτο προσπαθω να κανω και εγω.απλα θελει αρκετο χρονο το ξερω.με φοβηζει λιγο η χαλαρωση βεβαια.εχω ακουσει πολλα ασχημα πραγματα.αλλα ελπιζω οτι το σωμα και το δερμα θα επανελθει λιγο γιατι δεν ειναι λιγα τα 15 κιλα που φυγανε, εχω διαβασει πως θελει καποιο χρονο.περιμενουμε και συνεχισουμε λοιπον..

stef25
09-08-13, 10:32
Φυσικά και χρειάζεται χρόνος!
Γενικά αυτό που δεν αντιλαμβάνεται ο περισσότερος κόσμος είναι ότι για ένα fit σώμα απαιτούνται χρόνια προπόνησης και σωστής διατροφής, ειδικά εάν ξεκινάει κανείς με παραπανίσια κιλά ή με μεγάλη χαλάρωση!
Οι περισσότεροι έχουν την εντύπωση πως όπως μπορεί πολύ γρήγορα κάποιος να χαλάσει το σώμα του και να γίνει τόφαλος, έτσι γρήγορα μπορεί να επανέλθει και μάλιστα να αποκτήσει και γυμνασμένο κορμί!
Αυτά είναι παραμύθια, συνειδητοποιήστε ότι τα αποτελέσματα που έχουμε στο μυαλό μας έρχονται με χρόνια ενασχόλησης και μόνο εάν το fitness γίνει τρόπος ζωής.....

ΠανοςΒ
09-08-13, 10:32
Αν ακούς τι λενε γενικά , θα αποθαρρυνθεις!

Κλεισε τα αυτιά σου και Squatαρισε διχως αύριο! Μια χαρα μαζευεται η χαλάρωση. Θελει υπομονή και επιμονή.

kristin
09-08-13, 11:11
Αν ακούς τι λενε γενικά , θα αποθαρρυνθεις!

Κλεισε τα αυτιά σου και Squatαρισε διχως αύριο! Μια χαρα μαζευεται η χαλάρωση. Θελει υπομονή και επιμονή.

Έτσι Έτσι! Μα πόσο μαγική είναι αυτή η άσκηση όταν τη σταματάς και νιώθεις όλο το πίσω μέρος των ποδιών να καίει!!! Σίγουρα δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη, κι είναι δύσκολο σημείο, ειδικά όταν έχει αρκετό λίπος. Εγώ είμαι γραμμωμένη σε όλο το επάνω μέρος κι εκεί ακόμη το παλεύω. Νομίζω είναι το τελευταίο σημείο που θα δω τους μυς. Όμως κάθε μικρό πιάσιμο, κάθε πόνος, κάθε μέρα μου δίνουν ελπίδα να συνεχίσω.

steg
09-08-13, 11:39
Αν επιμείνεις αεροβικά, π.χ. 1 ώρα χαλαρό διάδρομο μέρα παρά μέρα, είναι βέβαιο ότι θα φύγει και από τους γλουτούς (δεν έχει από πού αλλού να τραβήξει, οπότε θα πάρει από κει). Συνδύασε το με ήπια υποθερμιδική, πολύ νερό, ασκήσεις με βάρη, έναν εγγυημένα αποτελεσματικό λιποδιαλύτη (δεν κάνουν όλοι δουλειά, ψάξε). Βέβαια, όταν λέμε ότι θα φύγει, δεν εννοούμε ότι θα φύγουν τα λιποκύτταρα, αλλά ότι θα ξεφουσκώσουν αυτές οι "σαμπρέλες" που τώρα είναι γεμάτες λίπος. Για τη χαλάρωση: μια καλή κρέμα κολλαγόνου, φρούτα πλούσια σε βιταμίνη C και όχι πολλή ώρα έκθεση στον ήλιο.

liolia
09-08-13, 12:41
:) ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας!παντως 5-6 μερες κανω γυμναστικη την εβδομαδα και αεροβια και ενδυναμωσης.κανω διατροφη 7 μηνες τωρα.δεν εχω καταναλωσει οτιδηποτε ανθυγειινο.και η αληθεια ειναι οτι αισθανομαι πολυ καλυτερα και μεσα μου και εξω μου.σας ευχαριστω και παλι.και θα συνεχισω φυσικα τα squat μου!!!:)