PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιοδισμος υπερτροφιας (περιοδος αύξησης μυική μάζας)



Stat59
29-07-13, 00:15
Χρησιμοποιείται περιοδισμό στην προπόνησή σας? αν ναι πιο θεωρείται τον πιο ασφαλές (ωστε να αποφεύγεται υπερκόπωση) αλλα και πιό αποτελεσματικό ωστε να πετυχένουμε μέγιστη δυνατή μυιική υπερτροφία? Υποτίθεται οτι ακολουθείται μια ανάλογη διατροφη για την αντίστοιχη περίοδο.
Υ.Σ. Πήρε το αυτί μου οτι οι τελευταίες έρευνες έδειξαν οτι για προχωρημένους αθλητες ΒΒ ιδανικός χρόνος αλλαγής προπονητικής ρουτίνας είναι 3 εβδομάδες.. Έχουμε καποια τετοια έρευνα? εχω φαει τον τόπο αλλα δεν βρήκα κατι. Μου φαίνεται αρκετα περίεργο εφόσον σε 3 weeks αρχικά δν γίνεται να έχουμε περιοδισμό και δεν ξέρω κατα πόσο είναι δυνατόν να υπάρξουν προσαρμογές απο την άσκηση σε αυτό το χρονικό διάστημα..

tasos2
29-07-13, 00:32
Εγω οσο βλεπω οτι ανεβαινω με αυτα που κανω ειτε σε επαναληψεις ειτε σε κιλα δεν τα αλλαζω. Αν δεν ανεβαινω τοτε κανω καποια αλλαγη. 3 εβδομαδες ειναι πολυ λιγο. Εγω κανω τουλαχιστον 3 μηνες μεχρι να αλλαξω

jam
29-07-13, 10:05
καθε μηνα τουλαχιστο πρεπει κατι να αλαξεις στο προγραμμα , εγω 5-6 βδομαδες αλλαζω , μην φανταστεις οτι απτην αρχη ολα , λιγα !

ΠανοςΒ
29-07-13, 12:23
Συμφωνω με το Τάσο. Απλά το διάστημα αλλάζει για τον κάθε αθλούμενο. Εγω αλλάζω καθε 2 μηνο περιπου.

Χριστοφορος123
29-07-13, 21:31
καθε μηνα τουλαχιστο πρεπει κατι να αλαξεις στο προγραμμα , εγω 5-6 βδομαδες αλλαζω , μην φανταστεις οτι απτην αρχη ολα , λιγα !

Για ποιο λογο αυτο;
Οι μυς συνηθιζουνε στις ασκησεις μηπως;
Στα ιδια κιλα/επαναληψεις συνηθιζουνε και στη στασιμοτητα γενικοτερα

tasos2
29-07-13, 23:51
Για ποιο λογο αυτο;
Οι μυς συνηθιζουνε στις ασκησεις μηπως;
Στα ιδια κιλα/επαναληψεις συνηθιζουνε και στη στασιμοτητα γενικοτερα

Ακριβως. :thumbup:

Και αν αλλαζεις καθε μηνα ασκησεις δεν προλαβαινεις να δεις αυξηση δυναμης σε μια ασκηση οποτε εισαι συνεχεια στασιμος