PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλακ κλακ στα γόνατα



snake133
29-07-13, 15:34
Γειά σας, τον τελευταίο καιρό νιώθω ακόμα και σε εκτάσεις των ποδιών τα γόνατα να κάνουν κλακ κλακ, κάτι που παλιά περιοριζόταν μόνο στο δεξί λίγες φορές. Η γυμναστική που κάνω είναι brazilian jiu jitsu 4-5 φορές την εβδομάδα + 1-2 βάρη με μέτρια κιλά δίνοντας έμφαση από μέση-κοιλιακούς και πάνω. Τί πιστεύετε ότι έχει συμβεί και τί προτείνετε να κάνω? Σκέφτομαι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα σαν το joint tech για να βοηθήσει στο πρόβλημα. Περιμένω τις γνώμες σας! :)

ΠανοςΒ
29-07-13, 16:01
Δες το με εναν αθλητιατρο, τα μαγκωματα ειναι συμπτωμα χονδροπαθειας της επιγονατιδας.

snake133
29-07-13, 16:12
Δες το με εναν αθλητιατρο, τα μαγκωματα ειναι συμπτωμα χονδροπαθειας της επιγονατιδας.

Σκέφτομαι να πάω σε έναν γιατρό σύντομα, απλά δεν νιώθω μαγκώματα η δυσκολία στην κίνηση, ούτε πόνο. Το μόνο που νιώθω είναι ότι πλέον ακόμα και να κάνω έκταση ή κάθισμα να ακούγεται κλακ κλακ...:unsure:

Billy
29-07-13, 21:03
χαλάρωση τενόντων είναι,
υπάρχουν ειδικές ασκήσεις για επαναφορά,
πόσο χρονών είσαι;

snake133
29-07-13, 22:34
χαλάρωση τενόντων είναι,
υπάρχουν ειδικές ασκήσεις για επαναφορά,
πόσο χρονών είσαι;

25 είμαι και να υπενθυμίσω ότι έχω παραμελήσει τα πόδια στα βάρη που κάνω!

Billy
30-07-13, 09:07
θέλει και καλό streching,
αν ψάξεις στο youtube θα βρεις πολλές βοηθητικές ασκήσεις
επίσης κάνε καλό streching στους τρικεφάλους, όπως κάνουν οι ποδοσφαιριστές.

morbit_killer
30-07-13, 11:54
Γειά σας, τον τελευταίο καιρό νιώθω ακόμα και σε εκτάσεις των ποδιών τα γόνατα να κάνουν κλακ κλακ, κάτι που παλιά περιοριζόταν μόνο στο δεξί λίγες φορές. Η γυμναστική που κάνω είναι brazilian jiu jitsu 4-5 φορές την εβδομάδα + 1-2 βάρη με μέτρια κιλά δίνοντας έμφαση από μέση-κοιλιακούς και πάνω. Τί πιστεύετε ότι έχει συμβεί και τί προτείνετε να κάνω? Σκέφτομαι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα σαν το joint tech για να βοηθήσει στο πρόβλημα. Περιμένω τις γνώμες σας! :)

MSM και κολλαγόνο +βιταμίνες c ο καλύτερος συνδιασμός!:green:

snake133
30-07-13, 12:18
θέλει και καλό streching,
αν ψάξεις στο youtube θα βρεις πολλές βοηθητικές ασκήσεις
επίσης κάνε καλό streching στους τρικεφάλους, όπως κάνουν οι ποδοσφαιριστές.

Ευχαριστώ πολύ, ίσως χρειάζεται να δώσω ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στις διατάσεις :green:

snake133
30-07-13, 12:21
MSM και κολλαγόνο +βιταμίνες c ο καλύτερος συνδιασμός!:green:

Τελικά θα το παραγγείλω το joint tech που έχει και MSM! Άμα είναι θα παραγγείλω και C! Ευχαριστώ πολύ!:green:

Billy
30-07-13, 14:07
Ευχαριστώ πολύ, ίσως χρειάζεται να δώσω ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στις διατάσεις :green:

δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σημαντικό είναι οι διατάσεις,
μιλάμε διατάσεις για όλους τους μυς που περνάνε από το γόνατο,
τετρακέφαλοι,
τρικέφαλοι,

την πιο σωστή προετοιμασία για γόνατα την κάνουν οι ποδοσφαιριστές,

εγώ είχα σοβαρό θέμα με τα γόνατα κάποια στιγμή γιατί τα είχα παραμελήσει, δεν έκανα διατάσεις, και σε ορισμένοι μυς κυρίως οι τρικέφαλοι είχαν σφίξει πάρα πολύ και είχαν μικρύνει σε μήκος, γενικά πόναγαν και το γόνατο "έβγαζε" διάφορους πόνους.
Όταν το κατάλαβα έκανα εντατικά διατάσεις και σε 10-15 μέρες ήταν όλα εντάξει.

shazam
30-07-13, 14:08
Πρωτου παραγγειλεις msm και κολαγονα και δεν ξερω τι αλλο σου προτεινουν απο διαγνωση μεσω internet καλυτερα να επισκευτεις ενα αθλιατρο για να δει τι ακριβως παιζει και να σου προτεινει εκεινος πως να προχωρησεις.Ειναι ανευθυνο να ξεκινησεις κατι για το οποιο μπορει να χρειαζεσαι κατι εντελως διαφορετικο και να χασεις χρονο,χρημα και να επιδεινωθει και αλλο το προβλημα.

snake133
08-08-13, 17:48
Λοιπόν εδώ και 12 μέρες ξεκίνησα να παίρνω κάτι χάπια για τις αρθρώσεις με δοσολογία/μέρα:
1) Glucosamine Sulfate 900 mg
2) MSM Methyl-sulfonyl-methane 900 mg
3) Chondroitin Sulfate 720 mg

Σκοπεύω να συνεχίσω για 2 μήνες ακόμα μέχρι να τελειώσουν 2 κουτιά. Επιπλέον έχω βάλει omega-3 0,6 γρ/μέρα, και όπως έιπε και ο φίλος παραπάνω περισσότερες διατάσεις και ενδυνάμωση τετρακεφάλων με βάρη και λίγα κιλά. Θα ξαναγράψω ένα τελικό review με το πως θα πάει στο τέλος αυτών. Ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές :green:

dimitrispump
09-08-13, 19:58
Λοιπόν εδώ και 12 μέρες ξεκίνησα να παίρνω κάτι χάπια για τις αρθρώσεις με δοσολογία/μέρα:
1) Glucosamine Sulfate 900 mg
2) MSM Methyl-sulfonyl-methane 900 mg
3) Chondroitin Sulfate 720 mg

Σκοπεύω να συνεχίσω για 2 μήνες ακόμα μέχρι να τελειώσουν 2 κουτιά. Επιπλέον έχω βάλει omega-3 0,6 γρ/μέρα, και όπως έιπε και ο φίλος παραπάνω περισσότερες διατάσεις και ενδυνάμωση τετρακεφάλων με βάρη και λίγα κιλά. Θα ξαναγράψω ένα τελικό review με το πως θα πάει στο τέλος αυτών. Ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές :green:

κ εγω πριν ξεκινησω βαρη ειχα απο τα γονατα κλακ κλακ αλλα τωρα μετα απο 4 χρονια μεσκουωτ κ αρση θανατου που κανω δεν εχω ακουσει να το κανουν, δεν εχω παρει απο τα παραπανω που εγραψες μονο ω3

jam
10-08-13, 13:23
Λοιπόν εδώ και 12 μέρες ξεκίνησα να παίρνω κάτι χάπια για τις αρθρώσεις με δοσολογία/μέρα:
1) Glucosamine Sulfate 900 mg
2) MSM Methyl-sulfonyl-methane 900 mg
3) Chondroitin Sulfate 720 mg

Σκοπεύω να συνεχίσω για 2 μήνες ακόμα μέχρι να τελειώσουν 2 κουτιά. Επιπλέον έχω βάλει omega-3 0,6 γρ/μέρα, και όπως έιπε και ο φίλος παραπάνω περισσότερες διατάσεις και ενδυνάμωση τετρακεφάλων με βάρη και λίγα κιλά. Θα ξαναγράψω ένα τελικό review με το πως θα πάει στο τέλος αυτών. Ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές :green:

αποτελεσματα θα δεις στον ενα μηνα και μετα με τα συμπληρωματα που ανεφερες!
Ωστοσο Ω3 ειναι αρκετα σημαντικο και βιταμινη C , κολλαγονο δεν ειδα κπου να ανφερεις και αυτο ειναι εξησου καλο σε συνδιασμο με τα παραπανω , ωασττοσο καλη συνεχεια και προσοχη , επειδη εχω και εγω ενα προβληματακι , ειναι κριμα αληθεια προσεξε πολυ :unsure:

και κατι αλλο καλυτερα στο 1μιση 2 μηνες να τα κοψεις εντελω και ξαναρχιζεις μετα απο ενα μηνα μηνα 3 βδομαδες παλι , δουλευουνε με κυκλο τα παραπανω και οχι συνεχη χρηση!

snake133
10-08-13, 18:18
κ εγω πριν ξεκινησω βαρη ειχα απο τα γονατα κλακ κλακ αλλα τωρα μετα απο 4 χρονια μεσκουωτ κ αρση θανατου που κανω δεν εχω ακουσει να το κανουν, δεν εχω παρει απο τα παραπανω που εγραψες μονο ω3

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι οι ασκήσεις είναι πάρα πολύ σημαντικές και τις έχω βάλει πιο εντατικά στο πρόγραμμα :)


αποτελεσματα θα δεις στον ενα μηνα και μετα με τα συμπληρωματα που ανεφερες!
Ωστοσο Ω3 ειναι αρκετα σημαντικο και βιταμινη C , κολλαγονο δεν ειδα κπου να ανφερεις και αυτο ειναι εξησου καλο σε συνδιασμο με τα παραπανω , ωασττοσο καλη συνεχεια και προσοχη , επειδη εχω και εγω ενα προβληματακι , ειναι κριμα αληθεια προσεξε πολυ :unsure:

και κατι αλλο καλυτερα στο 1μιση 2 μηνες να τα κοψεις εντελω και ξαναρχιζεις μετα απο ενα μηνα μηνα 3 βδομαδες παλι , δουλευουνε με κυκλο τα παραπανω και οχι συνεχη χρηση!

Ευχαριστώ πολύ και όντως στο 2μηνο θα τα σταματήσω να δω τι γίνεται, τώρα για κολλαγόνο δεν το είχα σκεφτεί αλλά θα δω πως θα πάει με αυτά προς το παρόν. Καλή ανάρρωση και σε σένα εύχομαι:green:

jam
10-08-13, 18:34
ευχαριστω πολυ και σε σενα επεισης ! :green:
πολλοι εχουνε τετοια προβληματακια μην σε τρωει παντως και ξεκουραση επεισης ειναι σημαντικη , εγω το οτι επαθα ειναι για τον λογο οτι μαλλον μπηκα σε προγραμμα 2 φορες ποδια την βδομαδα και τα κουραζα αρκετα , οπως και να χει , εγω πρωσοπικα εκτος απο αυτα κανω και ενα ιδικο μασαζ που μου συνεστησαν γνωστοι και η κοπελλα που μου κανει , ανεφερα κανει για κρυσταλλους στα γονατα , και δεν ειναι οτιδηποτε σοβαρο , στην τελικη εγω περνω και ενα μικρο κομπλεξ απο τα παραπανω που ανεφερες και εσυ κανω και το μασαζακι και θα διξει τι θα βγει :unsure: :turtle: :P

Tigeras
29-06-14, 17:03
Τα "κλικ" και "κλακ" παίζει πολύ να είναι ζήτημα πλάγιου συνδέσμου.Να πας σε ορθοπεδικό/φυσικοθεραπευτή/αθλίατρο.Τώρα για το κολλαγόνο,αυτά είναι μαλακίες.Το κολλαγόνο είναι πρωτείνη,ακόμα και αν παίρνεις κολλαγόνο το σώμα σου θα το διασπάσει και θα το χρησιμοποιήσει όπως θέλει και όπως έχει ανάγκη.Οπότε καλύτερα whey αν αθλείσαι:thumbup: