PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταβολισμος και ογκος



nikos_24
06-08-13, 15:52
Λενε οτι ασκησεις με βαρη αυξανουν τον βασικο μεταβολισμο επειδη αυξανεται η μυικη μαζα. Αυτο ισχυει και για καποιον που κανει βαρη αλλα δεν εχει ή και δεν θελει μεγαλη μυικη μαζα??? Ευχαριστω!

billy89
06-08-13, 19:37
Η αύξηση του μεταβολισμού λόγω της μάζας που βάζεις είναι ελάχιστη.

TheWorst
06-08-13, 23:25
Ε αν με τα βαρη βαλεις μυϊκη μαζα ειναι λογικο επομενως να αυξηθει ο μεταβολισμος. Δεν ειμαι σιγουρος (πειραματικα το λεω) κατα ποσο αυξανεται ο μεταβολισμος απο μυϊκη μαζα μιας και αυτο το ποσες θερμιδες χρειαζεσαι καθημερινως εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Σιγουρα σε μενα η προπονηση παιρνει μεγαλο ρολο μιας και δαπανει πολυ ενεργεια , επειτα οταν αυξησα μυϊκη μαζα πραγματι πιο δυσκολα βαζω κιλα , αν και δεν ειναι σιγουρο αν ειναι για αυτο , γιατι παιζει ρολο το οτι εφαρμοζα ΙΦ και επισης οι προπονησεις δαπανουν περισσοτερη ενεργεια απο πριν και επισης οτι κρατιεμαι μεγαλο διαστημα σχετικα στεγνος και καθαρος. Κατα τα αλλα μπορει να αλλαξε γιατι περσι με κατω απο 200 υ/ες τη μερα και δυσκολευομουν να μειωσω κιλα (οταν αρχισα απο τα 93-94) , ενω τωρα με 500 ευκολα λεμε οτι μπορω να γραμμωσω.Δεν ειμαι σιγουρος παντως κατα ποσο αυτο εχει αλλαξει τον μεταβολισμο , γιατι εχω βαλει για 1,5 χρονο πες 4-5 κιλα μυϊκη οχι παραπανω με τπτ(λιγοτερα θα ειναι μαλλον)

kotsoum
06-08-13, 23:49
4-5 μυικα κιλα σε 1,5 χρονο?? Πως το εκανες αυτο ρε μαν?

TheWorst
07-08-13, 00:14
Ε δεν ειμαι σιγουρος λεω για τα μυικα κιλα , δες φωτος για συγκριση , αλλα δε παιζει να'ναι και παρα πολλα επειδη τωρα ειμαι 78 κιλα και ειμαι 180++