PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπαθεια για φορμα



Mr.Nobody
07-08-13, 00:54
Καλησπερα σας καταρχας.

Ειμαι καπνιστης με υψος 1,78 και βαρος 76-77 κιλα.Αρκετα αγυμναστος με κοιλιτσα(ποτα και τσιμπημα μετα τις 12 το βραδυ) αλλα γενικα λεπτα χερια ποδια κ.λ.π.

Θελω να δυναμωσει το σωμα μου,κυριως ο κορμος μου.Να ισιωσουν πλατες και ωμοι,να δυναμωσον γενικοτερα οι μυες μου σε βαθμο που θα ειναι και πιο ωραιο αισθητικα.Ξερω οτι αρχικα θα πρεπε να κανω αεροβικη ασκηση πρωι,πριν να φαω για κανα 30λεπτο.Αλλα μετα βιας αντεχω 5 λεπτα.Επειδη ειχα αρκετο καιρο να αθληθω,προσπαθω μεσα στην εβδομαδα αυτη καθε πρωι που θα πηγαινω για τρεξιμο να ανεβαζω τον χρονο εστω και λιγο.

Γενικοτερα στη διαθεσιμοτητα μου εχω 2 βαρακια των 10 κιλων το καθενα,2 των 5,μονοζυγο και παγκο.

Τι προγραμμα θα μπορουσε καποιος να μου πει ως το καλυτερο δυνατον και σε ποσο καιρο να περιμενω να δω αποτελεσμα ?


Ευχαριστω

TheWorst
07-08-13, 01:01
Φιλε καλυτερα θα ηταν αν ειχες προσβαση σε γυμ. Εκει κανεις βασικες ασκησεις ανεβαζεις βαρη και αλλαζεις το σωμα σου.

Mr.Nobody
07-08-13, 01:07
Δεν υπαρχει προσβαση γμτ :/ απαιτει χρονο πηγαινε-ελα τον οποιο δεν διαθετω

Ανδρεας
07-08-13, 13:13
Καλησπερα σας καταρχας.

Ειμαι καπνιστης με υψος 1,78 και βαρος 76-77 κιλα.Αρκετα αγυμναστος με κοιλιτσα(ποτα και τσιμπημα μετα τις 12 το βραδυ) αλλα γενικα λεπτα χερια ποδια κ.λ.π.

Θελω να δυναμωσει το σωμα μου,κυριως ο κορμος μου.Να ισιωσουν πλατες και ωμοι,να δυναμωσον γενικοτερα οι μυες μου σε βαθμο που θα ειναι και πιο ωραιο αισθητικα.Ξερω οτι αρχικα θα πρεπε να κανω αεροβικη ασκηση πρωι,πριν να φαω για κανα 30λεπτο.Αλλα μετα βιας αντεχω 5 λεπτα.Επειδη ειχα αρκετο καιρο να αθληθω,προσπαθω μεσα στην εβδομαδα αυτη καθε πρωι που θα πηγαινω για τρεξιμο να ανεβαζω τον χρονο εστω και λιγο.

Γενικοτερα στη διαθεσιμοτητα μου εχω 2 βαρακια των 10 κιλων το καθενα,2 των 5,μονοζυγο και παγκο.

Τι προγραμμα θα μπορουσε καποιος να μου πει ως το καλυτερο δυνατον και σε ποσο καιρο να περιμενω να δω αποτελεσμα ?


Ευχαριστω


Κατ αρχας, καλως ηρθες στο φορουμ :welcome:

Εχω να σου δωσω καποιες συμβουλες:
εννοειται οτι θα σταματησεις το καπνισμα, και τα πολλα ποτα :P
ενα προγραμμα που θα μπορουσες να ακολουθησεις στο σπιτι ειναι αυτο Προγραμμα προπονησης στο σπιτι (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?9984-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9)
μπορεις να το κανεις Δευτερα,Τεταρτη,Παρασκευη και ενδιαμεσα να κανεις αεροβιο τα πρωινα νηστικος..για αρχη δοκιμασε περπατημα και σιγα-σιγα να δυναμωνεις την ενταση ωστε να γινει γρηγορο περπατημα, και μετα απο λιγο καιρο πιστευω θα κανεις χαλαρο τρεξιμο κλπ.
Επισης λιγες ασκησεις για κοιλιακους που δεν αναφερονται στο προγραμμα πιο πανω
Οσο για το χασιμο κιλων ειναι και θεμα διατροφης..σου συστεινω να προσπαθησεις να διαβασεις αυτα τα αρθρα

Διατροφη (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...)

Διατροφη Γραμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82)

Διατροφη Ογκου (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?107-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)

και μετα να βρεις στο google διαφορα σιτε για να βρεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι καθημερινα και τα μακροστοιχεια..μετα να προσπαθησεις να φτιαξεις τη διατροφη σου και να την αναρτησεις στο φορουμ για να ακουσεις απο διαφορα μελη γνωμες..

Οσο για τα αποτελεσματα, μπορεις να δεις διαφορα σε 5-6 μηνες, αλλα μπορει και πιο γρηγορα σιγουρα πιστευω επειδη εισαι αρκετα αγυμναστος οπως αναφερεις πιο πανω..Εξαρταται απο τον σωματοτυπο και τα γενετικα σου..το καλυτερο ειναι να βγαλεις καποιες φωτογραφιες (που μπορεις να δημοσιευσεις στο φορουμ) για να ακουσεις γνωμες και να ανανεωνεις το θεμα καθε 2 μηνες για να βλεπεις τι διαφορα εκανες :thumbup:
ελπιζω να βοηθησα!

Mr.Nobody
07-08-13, 19:36
Χιλια ευχαριστω :)

Ανδρεας
07-08-13, 23:48
Χιλια ευχαριστω :)

Τιποτα, φτανει που βοηθησα..
Μην ξεχασεις να κανεις θεμα με τις φωτογραφιες σου για να μπορουν τα αλλα μελη να σχολιασουν και να βοηθησουν αν εχεις καποια ασυμμετρια, ή αδυναμο μερος, και αν κανεις καλη διαφορα ;)