PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής (χωρίς γυμναστήρια,βάρη,συμπληρώματα)



Avatar X
11-08-13, 10:16
Καλησπέρα σε όλο το φορουμ είναι νέο μέλος όπως μπορείτε να δείτε :welcome:
Μου άρεσει η γυμναστική πολύ αλλά προτίμω πάντα του φυσικούς τρόπους και όχι μηχανήματα , δηλαδή οι ασκήσεις που προτιμώ είναι τρέξιμο σε αλάνα,πουσαψ,κοιλιακούς,έλξεις,κάποια τεντώματα,καθήσματα για τα πόδια και προβολές

Είμαι 19 ετών ύψος 168 και 58 κιλά , σκοπός μου είναι να αυξήσω το βάρος μου πράγμα που δεν το καταφέρνω γιατί βάζοντας το τρέξιμο χάνω κιλά αλλά τη χρειάζομαι αυτή τη γυμναστική πολύ και εκτός από το βάρος θέλω να πιάσω κάποια δεδομένα στο κορμί μου σε αυτές τις γυμναστικές δηλαδή για παράδειγμα τρέξιμο 2 μίλια κλπ

Λοιπόν πάμε στο πρόγραμμα γυμναστικής που εφαρμόζω , ασχολούμαι αρκετό καιρό αλλά όχι σοβαρά δηλαδή πουσαψ και ένα βαράκι 4κιλο που έχω εδώ . Τον τελευταίο χρόνο έχω αρχίσει πιο εντατικά και έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο αλλά θέλω συμβουλή τόσο στο τι να αλλάξω στο πρόγραμμα τόσο και στο τι να τρώω . Καταρχάς εκτός απροόπτου δεν κάνω γυμναστική , δηλαδή διακοπές κάποιο ταξίδι κλπ ή καμιά φορά που βγω ας πούμε έξω και το έχω αμελήσει πράμα σπάνιο
Τρέξιμο από 2 μίλια δευτέρα τετάρτη παρασκευή , ο ρυθμός που τρέχω αλλάζει κατά την διάρκεια του τρεξίματος γιατί θέλω να αυξήσω την αντοχή μου , δεν καταφέρνω να βγάλω το 2μιλο άνετα συνεχόμενα . Και ένα άλλο είδος τρεξίματος που εκεί ξεπερνάω το 2μιλο είναι το σταμάτα ξεκίνα δηλαδή τρέξιμο για 1000μ περπάτημα για 200μ μετά τρέξιμο για 500μ κλπ
Από πουσαψ κάνω 5 σετ των 20 όταν είμαι από τρέξιμο και τις μέρες που δεν τρέχω κάνω 40-30-20-10
Από κοιλιακούς και εκεί 5 σετ των 20 και όταν είμαι από τρέξιμο δεν κάνω
Καθήσματα κάνω μόνο όταν δεν πηγαίνω για τρέξιμο και ακολουθώ 5 σετ των 20
Προβολές2 σετ των 10 όταν είμαι από τρέξιμο και 2 σετ των 15 όταν δεν είμαι από τρέξιμο

Επίσης ακολουθώ κάθε φορά κάποια τεντώματα για πόδια και χέρια τα οποία δεν ξέρω πως λέγονται , ενώ τέλος όταν δεν πηγαίνω για τρέξιμο κάνω κάποια τεντώματα επιπλέον για πλάτη https://www.youtube.com/watch?v=OXMWpz9ke-4 όχι όλα από αυτά σχεδόν τα μισά κάνω και όχι τόσες πολλές επαναλήψεις που λέει αυτός

Από φαγητό τρώω ότι υπάρχει στο σπίτι δηλαδή 3 γεύματα
πρωινό : φέτες ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα φράουλα (σπάνια να αλλάξει να φάω ας πούμε τσουρέκι ή κορν φλειξ) και γάλα ή πορτοκαλάδα 1 ποτήρι
μεσιμεριανό : σαλάτα η οποία περιέχει ντομάτα-αγγούρι και φέτα , άλλες φορές αυγά (2 πάντα είτε τιγανητά είτε βραστά) άλλες όσπρια (γίγαντες-φακές κλπ) άλλες κάποιο κοτόπουλο , άλλες φορές μακαρόνια με κυμά , μουσακάς κλπ με λίγα λόγια ότι έχει μαγειρευτεί στο σπίτι . Τρώω και την αμαρτία μου κανένα μπισκότο μετά το φαΐ ή σοκοφρέτα κλπ ανάλογα τι υπάρχει
βραδινό : το οποίο το τρώω στις 9.30-10 και η γυμναστική βγαίνει από τις 8.30-9.10 , περιέχει 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης με βούτηρο μέσα τυρί και ζαμπόν (γαλοπούλα ή ένα άλλο δεν θυμάμαι θα το γράψω πιο μετά) και επίσης φρούτο εποχής δηλαδή τώρα σταφίλι ή πεπόνι ή καρπούζι ή κανένα ροδάκινο ενώ το χειμώνα είχα αχλάδι και ακτινίδιο που και που μήλο . Συνήθως τρώω ένα φρούρο αλλά μερικές φορές που ανοίγει όρεξη 2

Ελπίζω να μην κούρασα ήμουν πιστεύω αναλυτικότατος με την ιστορία μου :P

TheWorst
11-08-13, 10:38
Φιλε πρωτον αμα θελεις καλο σωμα θα χρειαστει να μπεις σε γυμ ή εστω εξοπλισμο ή να εχεις τη δυναμη να κανεις καποιες ασκησεις με το βαρος του σωματος.
Το φαϊ ειναι ελαχιστο για αυτο που κανεις. Ξοδευεις πολυ ενεργεια και δεν την αναπληρωνεις (τρως πολυ λιγο και οχι ποιοτικο φαγητο) Θελει να αυξησεις ακραια το φαϊ γιατι ειναι ελαχιστο. Και τα μακροσυστατικα ολα πρεπει να αυξηθουν.

Nikoskom
11-08-13, 10:43
Εμα φιλε με τη διατροφη και τη γυμναστικη που κανεις ειναι ακατορθωτο να βαλεις κιλα..
Διαβασε τα stickies που εχουμε στο φορουμ στην ενοτητα Διατροφη και Προπονηση ετσι ωστε να φτιαξεις μονος σου τη δικη σου διατροφη και την προπονηση...:welcome:

Avatar X
11-08-13, 11:56
δεν θέλω υπερβολές δηλαδή να γίνω bodybuilder ή να φτιάξω το τρομερό σώμα . Αυτά που βγάζω για τώρα είναι μια καλή αρχή αλλά τι τροφές να τρώω γιατί τρώω ποσότητες όσο αντέχει η κοιλιά μου δηλαδή παραπάνω δεν μπορεί να χωρέσει...ειδικά το μεσημέρι
το stickies έχω ρίξει μιά ματιά αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς κάποια πράγματα...για παράδειγμα επίπεδο δραστηριότητας εγώ δεν πολύ κινούμαι σε καθημερινή βάση αλλά κάνω την γυμναστική που έγραψα πριν και δεν ξέρω τι να επιλέξω . Επίσης είναι κάπως δύσκολο να επίλέξω τι να τρώω γιατί δεν μαγειρεύω εγώ αλλά μπορώ να πω πχ θέλω αυτό σήμερα κλπ . Και φυσικά δεν είναι εύκολο να υπολογίσω μέσα σε τόσες τροφές και τόσους αριθμούς τα όρια που χρειάζεται το κορμί για πρωτείνες κλπ γιατί δεν ξέρω που πρέπει να δώσω μεγαλύτερη βάση

έχω την εντύπωση ότι το πρωινό και το βραδινό (μετά την γυμναστική δηλαδή) είναι τα δύο πιο βασικά γεύματα που θέλουν βελτίωση , και φυσικά αν πρέπει άμα είναι να προσθέσω κάποια μικρόγευμα

dimitris15
12-08-13, 22:05
φιλε εγω θα σου προτινα να κανεις 4-6 κα8αρα γευματα την μερα για αρχη.επειτα αφου θες να βελτιωσεις την αντοχη σου να κανεις το τρεξιμο πυ θελεις 1-2 φορες την βδομαδα αλλα οχι για περισσοτερο απο μια ωρα. στην συνεχεια για να βαλεις μυες πανω σου πρεπει να δουλεψεις με οργανα του γυμναστηριο καθως οι ασκησεις με το σωμα σου δν καλυπτουν ολες τις μυικες ομαδες.παρ ολα αυτα αν δεν ειναι ευκολο να πας σε γυμναστηριο παρε ενα μονοζυγο και σε συνδιασμο με καμψεις,βυθισεις,κοιλιακους,προβολες και διαφορες αλλες ασκησεις του σωματος 8α δεις αποτελεσμα.αρκει φυσικα να περνεις και πολλες θερμιδες. :):thumbup:

sotiris38
12-08-13, 22:13
geia sas eime kainourgios ithela na rotiso eime 168 upsos kai 60kila kai thelw na kanw grammosh m eipan oti stis 3evdomades anevazo ena set kai stis 4 anevazo 2.5 me 5kila ithela na rotiso me posa kila na ksekiniso kai me posa kila na stamatiso na anevazo kila...an mporite na me bohthisete tha sas imoun eugomon... :)

***Γραφε με ελληνικούς χαρακτήρες,ειναι κανόνας του forum.Μods Team ***

Avatar X
13-08-13, 09:44
ευχαριστώ για την απάντηση πρώτα από όλα , όταν λες καθαρά γεύματα εννοείς ένα γεύμα όπως είναι το πρωινό ή το βραδινό ; Δεν ξέρω όμως τι να προτιμήσω να τρώω σε αυτά τα γεύματα τα παραπάνω , αν είναι να προσθέσω κανένα φρούτο ακόμα κάποιες ώρες πριν την γυμναστική ή και μετά , ή κάποιον ξηρό καρπό , ή καμιά σαλάτα . Αλλά αν μιλάμε για μεγάλα γεύματα τότε αυτά δεν αρκούν

Avatar X
16-08-13, 11:41
επίσης οι πιο έμπειροι να μου δώσετε καμία συμβουλή για το πρόγραμμά μου
τρέξιμο τώρα δεν πολύ πηγαίνω έχω να πάω 3 βδομάδες λόγο καλοκαιριού και ζέστης αλλά λέω να πάω αύριο να δω πως είμαι

γενικά οκ με ενδιαφέρει το σώμα να είναι καλοστεκούμενο και ψιλο τουμπανιασμένο αλλά οι γυμναστικές που θέλω να πετύχω είναι τρέξιμο (και πόδια δηλαδή) πουσαψ,κοιλιακούς (και κολύμπι φυσικά αλλά αυτό θέλει πισίνες επομένος δύσκολο ή θάλασσα μόνο τώρα το καλοκαίρι δηλαδή) ότι έχω βάλει στο ήδη υπάρχον πρόγραμμά μου δηλαδή . Απλώς σκεφτόμουν μήπως να αυξήσω ή να μειώσω κάποιο μέρος της γυμναστικής μου , επίσης η καθημερινή προπόνηση που κάνω δεν ξέρω κατά πόσο αποδίδει το κορμί

Keirox
18-08-13, 22:26
Enjoy.

http://www.scribd.com/doc/31798365/Convict-Conditioning-Charts

http://www.decisaoclinica.com/blog/wp-content/uploads/2012/12/bigsix.jpg

http://www.c25k.com/c25k_greek.html