PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση για τερματοφύλακες ποδοσφαίρου



Kristos
14-08-13, 03:43
Χαίρετε!

Εδώ και 2 χρόνια παίζω σε μια τοπική ερασιτεχνική ποδοσφαιρική ομάδα ως τερματοφυλάκας. Παρότι μπορεί να φανεί σε μερικούς απο εσάς παράξενο γιατί κάποιος να χρειαστεί προπόνηση για μια τέτοια ομάδα, παρόλα αυτά ενδέχεται να παίζω με αντίπαλους παίχτες που παίζουν οι πιο πολλοί απο αυτούς σε επαγγελματικές ομάδες

Εξαιτίας αυτού αποφάσισα και να ανεβώ και εγώ λίγο στην απόδοση μου :), για αυτό ψάχνω για ασκήσεις για τερματοφύλακες. Είχα διαβάσει εδώ ένα άρθρο το οποίο έλεγε ότι οι τερματοφύλακες κάνουν πλειομετρικές ασκήσεις, που αποδεικνύονται πέρα απο δύσκολες, και επικίνδυνες, ιδιάιτερα για αγύμναστα άτομα όπως εγώ.

Για αυτο θα ήθελα αν κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει ενα πρόγραμμα ημερήσιο διατροφής και γυμναστικής για αγύμναστα άτομα, ώστε να βελτιωθώ στους τομείς της αντοχής, της δύναμης που είναι χρήσιμοι για το ποδόσφαιρο, και στην συνέχεια ένα γυμναστικής για πλειομετρικές ασκήσεις που θα μπορούσαν να βοηθήσουν αποτελεσματικά στα γνωστά πεσίματα που κάνουν οι τερματοφύλακες.

Υ.Γ. Δεν πάσχω απο παχυσαρκία και είμαι σχεδόν 18 χρονών, αν αυτό βοηθήσει κάποιον.

Billy
14-08-13, 10:10
διάλεξε και πάρε

http://www.youtube.com/results?search_query=goalkeeper+training&oq=goalkeep&gs_l=youtube.1.0.0l10.2780.7529.0.10947.10.6.1.3.3.0.168.865.0j6.6.0...0.0...1ac.1.11.youtube.SeQJOMrZr7w