PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος κάτω δεξιά στην μέση



ControllFreak
17-08-13, 17:01
Καλησπερα!Εχει ενα δεκαημερο τωρα που εχω ενοχλησεις κατω δεξια στην μεση και λιγο πονο (σαν νευρικο) στο αριστερο μου ποδι.Κανω προπονηση μονος μου και αυτο το παρατηρησα μετα απο ασκηση squat,εχω ψιλοανχωθει καποιος που να ξερει η να εχει περασει κατι παρομοιο ας μου πει.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Mikekan
17-08-13, 17:21
Πιθανότατα χτυπάει νεύρο για αυτό στο βγάζει στο πόδι. Σε γιατρό α-μ-ε-σ-α, πριν την επόμενη προπόνηση.

ControllFreak
17-08-13, 19:04
Πιθανότατα χτυπάει νεύρο για αυτό στο βγάζει στο πόδι. Σε γιατρό α-μ-ε-σ-α, πριν την επόμενη προπόνηση.

Ευχαριστω φιλε μου,να ξερω πρεπει να ανυσηχω?Yπαρχει περιπτωση να χρειαστει χειρουργειο?

Mikekan
17-08-13, 19:35
Ε όχι και χειρουργείο.

Εγώ με τα ίδιο σύμπτωμα είχα κήλη στο Ι1 που χτύπαγε νεύρο για αυτό μου έβγαζε πονάκι στο πόδι! Και προς Θεού, μην πας να σηκώσεις ξανά βάρη πριν σε δει γιατρός. Αυτό έκανα εγώ και αντί να μείνω 3 μέρες στο κρεβάτι έμεινα 3 μήνες.

ControllFreak
18-08-13, 01:08
Ε όχι και χειρουργείο.

Εγώ με τα ίδιο σύμπτωμα είχα κήλη στο Ι1 που χτύπαγε νεύρο για αυτό μου έβγαζε πονάκι στο πόδι! Και προς Θεού, μην πας να σηκώσεις ξανά βάρη πριν σε δει γιατρός. Αυτό έκανα εγώ και αντί να μείνω 3 μέρες στο κρεβάτι έμεινα 3 μήνες.

Ok ευχαριστω φιλε μου,το μονο κακο της υποθεσης ειναι οτι το πρωι εκανα Deadlifts...πιθανων θα πρεπει να λουστω και γω 3 μηνες...οτι πει ο Doc.Thanks και παλι

giorgos!
23-08-13, 14:48
φιλε μου πηγες στον γιατρο και αν ναι τι σου ειπε ????? γιατι εχω κατι παρομιο και δεν ξερω τη γινετε αλλα εγω πιγα σε γιατρους :unsure:

ControllFreak
25-08-13, 20:56
φιλε μου πηγες στον γιατρο και αν ναι τι σου ειπε ????? γιατι εχω κατι παρομιο και δεν ξερω τη γινετε αλλα εγω πιγα σε γιατρους :unsure:
Η διαγνωση ηταν '' ελαφριάς μορφης οσφυαλγια'' απο λαθος γυμναστικη και μη ευληγησια των μυων μου συστησε να αποφυγω ασκησεις που ζοριζουν την μεση και να το ξεσκισω σε διατάσεις
προσοχη ΔΕΝ θελει πολυ ξαπλα και καθισιο ελαφρυ περπατημα και διατασουλες χωρις να επιβαρυνεις την μεση προτεινω.Εσενα οι γιατροι τι σου ειπαν ?

tasos2
25-08-13, 23:37
Η διαγνωση ηταν '' ελαφριάς μορφης οσφυαλγια'' απο λαθος γυμναστικη και μη ευληγησια των μυων μου συστησε να αποφυγω ασκησεις που ζοριζουν την μεση και να το ξεσκισω σε διατάσεις
προσοχη ΔΕΝ θελει πολυ ξαπλα και καθισιο ελαφρυ περπατημα και διατασουλες χωρις να επιβαρυνεις την μεση προτεινω.Εσενα οι γιατροι τι σου ειπαν ?

Τι διατασεις σου ειπε? Για το ποδι? Γιατι για τη μεση δε γινεται να κανεις διαταση εκτος αν δεν το ξερω εγω

magavaTOUT
26-08-13, 15:56
http://www.youtube.com/watch?v=x522dB-4y2w δες στο 2.05. Πιανει ολη την πλατη και χαμηλα.
Επισης για μεση τεντωνεις πολυ καλα τα hamstrings που κατα καποιο τροπο "τραβανε" αν ειναι πολυ σφιχτα.

Ανδρεας
26-08-13, 17:44
κατι παρομοιο επαθε και ο πατερας μου προσφατα..πηγε να σηκωσει μεγαλο βαρος (οχι απο γυμναστικη)
επαθε οσφυοισχιαλγια, επινε αρκετες καψουλες, παυσιπονα, και καποια του προκαλουσαν υπνο και κοιμοταν ολη μερα :P
ευτυχως σημερα του περασε (μετα απο 20+ μερες πονου)
το λαθος του ηταν οτι δεν πηγε απευθειας στον γιατρο να το κοιταξει και πιστεψε οτι θα περασει
του εγραψαν και για φυσικοθεραπεια (αν και τελικα δεν πηγε :P)

tasos2
26-08-13, 20:51
http://www.youtube.com/watch?v=x522dB-4y2w δες στο 2.05. Πιανει ολη την πλατη και χαμηλα.


Χαχαχα αν το κανω αυτο εγω θα ψαχνω μετα να βρω τη μεση μου

magavaTOUT
26-08-13, 22:10
Χαχαχα αν το κανω αυτο εγω θα ψαχνω μετα να βρω τη μεση μου

καλα αυτο με την στροφη ειναι αστα να πανε οντως, αλλα το πισω μονο με λιγη επιμονη βγαινει :P

giorgos!
27-08-13, 00:45
th paei na pi osfialigia re filos th akribos einai akoma den katalaba exeis provlima me thn spondiliki? exeis problima me ta gel tis spondilikis ? exeis problima me tous mys tis mesis th einai auto exeis kamia flegmoni sta isxia tis mesis exeis diskokili ????? th akribos exeis oloi len mia osfialgia kai teliose telika th einai auth i osfialgia rotises emathes? emena moupe oti exw flegmini sto isxio tis mesis pira xapia den ekanan doulia epidi eimai olh mera orthios piga kano fisikotherapies alla beltiosi den blepo irthe h wra na pao gia magnitiki . den kserw th exw ksero oti den pernaei esu se th ba8mo ponouses dld poso edona kai pou akribos pes mou ligo giati tha skaso me tous giatrous

giorgos!
27-08-13, 00:56
Η οσφυαλγία, από τις λέξεις οσφύς (μέση) και άλγος (πόνος), ή λουμπάγκο, χαμηλός πόνος στη πλάτη, είναι σύμπτωμα που αφορά κάθε πόνο στην οσφυϊκή μοίρα της σπονδυλικής στήλης (στη μέση), ανεξάρτητα από την αιτία που τον προκαλεί και από την οποία το 80% των ανθρώπων επηρεάζεται κάποια στιγμή στη ζωή τους.[1] Ενοχοποιείται για το περίπου 25% των προσωρινών αναπηριών και το 40% των μόνιμων, γι΄ αυτό και ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται παγκοσμίως στην πρόληψή της. Είναι συχνότερη στην 4η και 5η δεκαετία της ζωής και συνήθως οφείλεται σε εκφύλιση των κατώτερων οσφυϊκών διαστημάτων που είναι τα πιο κινητά. Συχνά η εκφύλιση ξεκινάει από έναν ή περισσότερους μεσοσπονδύλιους δίσκους, (δισκοκήλη) και στη συνέχεια ακολουθεί εκφύλιση των σπονδυλικών αρθρώσεων, που προκαλεί αστάθεια και στένωση του σπονδυλικού σωλήνα.
Ταυτόχρονα με την οσφυαλγία, μία κήλη δίσκου μπορεί να πιέσει και κάποιο νεύρο (νευρική ρίζα) και με αποτέλεσμα πόνο στο πόδι, που είναι γνωστός με τον όρο «ισχιαλγία». Πολλές μελέτες έχουν δημοσιευτεί διεθνώς για το αν υπάρχουν τρόποι όπου μπορεί κανείς να αποφύγει τα συμπτώματα της οσφυαλγίας και τα χρόνια προβλήματα της μέσης. Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε ότι συχνά υπάρχουν γενετικές και εμβιομηχανικές διαφορές μεταξύ των ανθρώπων, πράγμα που καθιστά ορισμένους πιο ευπαθείς σε προβλήματα με τη μέση τους. Επίσης υπάρχουν και κάποιες σοβαρότερες παθήσεις (π.χ. όγκοι, κατάγματα, φλεγμονές), που μπορεί αρχικά να εμφανιστούν με μία οσφυαλγία. Η οσφυαλγία μπορεί να είναι είτε οξεία, υπο-οξεία ή χρόνια σε διάρκεια. Με τα συντηρητικά μέτρα, τα συμπτώματα του χαμηλού πόνου στην πλάτη συνήθως παρουσιάζουν σημαντική βελτίωση μέσα σε λίγες εβδομάδες από την έναρξη.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εσυ απο ολαααααααααααααααααα αυτα τη εχεις ακριβος?????

Mikekan
27-08-13, 07:31
Kαι μένα να σου πω την αλήθεια άκυρη μου φάνηκε η διάγνωση του γιατρού. Καταρχάς όταν χτυπάει πόδι πας προς ισχιαλγία και όχι οσφυαλγία. Τέλος πάντων γιατρός είναι, τι να πω εγώ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B3%CE%AF%CE%B1

giorgos!
27-08-13, 10:08
σε τη γιατρο πιγατε εσυς σε ορθοπαιδικο χιρουργο???μαγνιτικη κανατε??? και κιριος τη ιδους οσφιαλγια εχεις φιλε μου ???εχω φαει πολλα λευτα σαυτους τους ψευτο απατεονισκους εχε τον νουσου αντε σουπε μια οσφυαλγια και τελος αλλλλλαααααα τη οσφυαλγια?????????

Ανδρεας
27-08-13, 11:45
ισως ειναι οσφυοϊσχιαλγια
που περιλαμβανει και τα 2

giorgos!
27-08-13, 12:49
αυτα που λες δεν στεκουν:shock:

Ανδρεας
27-08-13, 13:20
αυτα που λες δεν στεκουν:shock:

αν απευθυνεσαι σε μενα ενα πραμα εχω να σου πω:
το ιδιο πονο ειχε και ο πατερας μου κατω δεξια στην πλατη και πηγαινε ως κατω στο ποδι..πηγε και σε ορθοπαιδικο, και σε πολλους γιατρους
ειναι οσφυοϊσχιαλγια που ειχε..γι αυτο μη λες δεν στεκουν αυτα που λες! :unsure:

giorgos!
27-08-13, 14:21
και τη του σινεστισαν εχει προβλιμα με τη ? δισκοκιλι??? τη εχει η οσφιαλγια ειναι κατι αοριστο !!κατι θα του ηπαν τη ειναι τη δεν ειναι αρχιζο και νομιζο οτι η εγω ειμαι παραλογος η τα γιατρουδακια λεν μια οσφιαλγια και τελιοσε ναιιιιιιιιι αλλα τη ειναι ...ειναι σαν να σου λεω φιλε ο ταδε πεθανε ναιιιιιιιιιιιι πεθανε αλλα απο τη καταλαβενις τη ενοο ετσι?:unsure:

Ανδρεας
27-08-13, 15:33
και τη του σινεστισαν εχει προβλιμα με τη ? δισκοκιλι??? τη εχει η οσφιαλγια ειναι κατι αοριστο !!κατι θα του ηπαν τη ειναι τη δεν ειναι αρχιζο και νομιζο οτι η εγω ειμαι παραλογος η τα γιατρουδακια λεν μια οσφιαλγια και τελιοσε ναιιιιιιιιι αλλα τη ειναι ...ειναι σαν να σου λεω φιλε ο ταδε πεθανε ναιιιιιιιιιιιι πεθανε αλλα απο τη καταλαβενις τη ενοο ετσι?:unsure:

ξεκουραση του συνεστεισαν και κοιμοταν αρκετα λογω των παυσιπονων που του εδωσαν
πριν 1-2 μερες σαν κοιμοταν ακουσε ενα κρακ και απο τοτε ειναι μια χαρα
δεν ξερω τι εγινε αν πηγε καποιο κοκαλο στη θεση του..
παντως το ξερω οτι οι γιατροι δεν ειναι και πολυ σπουδαιο σ αυτο..επρεπε να παει στο νοσοκομειο και στον ορθοπαιδικο και δεν του παιρνουσε και υστερα πηγε παθολογο...
αρκετα περιπλοκο

tasos2
28-08-13, 00:48
τη εχει η οσφιαλγια ειναι κατι αοριστο !!

Ελα ντε η οσφυαλγια δεν ειναι ασθενεια ειναι συμπτωμα, οτι σε ποναει η μεση, δε χρειαζεσαι γιατρο για να σου πει αν σε ποναει η μεση σου:P

giorgos!
30-08-13, 13:30
πεστα ρε φιλε ετσι ειναι αντε ολοι λεν μια οσφυαλγια και 50 ευρο !!!!!!!!!!!!