PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με προγραμμα



ntelis1
17-08-13, 20:26
Καλησπερα σε ολοι την παρεα.Απεχω απο το χωρο της γυμναστικης περιπου 3 χρονια,Εκανα παλη και βαρη.
Σκεφτομαι να ξεκινησω στο αμεσο μελλον ξανα με τα βαρη,μπορει να παλευω πχ και 1-2 φορες την εβδομαδα.
Και χρειαζομαι την βοηθεια σας για καποιο προγραμμα για ογκο/δυναμη + την βοηθεια σας στο θεμα συμπληρωματα.Επδιδη απεχω και δεν γνωριζω μαρκες κλπ. Πχ σκεφτομαι για συμπληρωματα πρωτεινη/αμινοξεα/κρεατινη/βιταμινες. Επισης αν μπορουσατε να με προτεινετε και καποια. Για βιταμινες ειδα και εψαξα το animal pack και μαλλον αυτο θα παρω.Γενικα τα κιλα μου ειναι λιγα νομιζω και θελω να τα αυξησω μαζι με ογκο και δυναμη. Ειμαι 1,82 και 85 κιλα και 25 χρονων.

Hairy_Bear
19-08-13, 13:48
Καλή αρχή μεγάλε! Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που συνεχίζουν την κλασσική πάλη! Στο θέμα. Τρεις ασκήσεις που βοηθάνε το άθλημα. Χρειάζεσαι δύναμη στην πλάτη, πόδια και στο να πετάς τον άλλον έξω από τον κύκλο. Οπότε:

1) Καθίσματα
2) Κωπηλατική πλάτης με μπάρα
3) Πιέσεις στήθους με μπάρα.

Κάθε πόντος διαρκεί στο περίπου 30δλ, εάν θυμάμαι καλά. Άρα θέλεις δύναμη για μικρή διάρκεια με 4-6 επαναλήψεις. Μην κάνεις πυραμίδα. Το άθλημα θέλει αντοχή στην δύναμη. Άρα λίγο ζέσταμα μόνο με την μπάρα, μετά 30% και 60% με το βάρος που θα δουλέψεις και τέλος τα λειτουργικά σετ.

π.χ. Καθίσματα 4 Χ 6 Χ 140 κιλά

μπάρα Χ 5 επαναλήψεις
30% -> 50 κιλά Χ 5 επαναλήψεις
60% -> 85 κιλά Χ 3 επαναλήψεις
100% -> 4σετ Χ 6 επαναλήψεις με 140 κιλά.

Μην προσθέσεις τίποτα άλλο. Ανέβαζε συνεχώς κιλά.

ntelis1
20-08-13, 00:00
ευχαριστω πολυ φιλε.Απο συμπληρωματα εχεις τπτ να προτεινεις;

grtech
20-08-13, 16:48
Γεια σου ntelis1 :welcome:.

Για οποιαδήποτε απορία έχεις περί διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

Στην ενότητα με τα προγράμματα προσπάθησε να κάνεις ερωτήσεις σχετικά με αυτά.

Hairy_Bear
23-08-13, 22:42
Η αλήθεια είναι πως δεν εφάρμοσα συγκεκριμένο πλάνο στην διατροφή. Έκανα και κάνω δύναμη. Είμαι 1,75 και περίπου 105 κιλά. Φυσικά δεν είμαι φέτες, αλλά έχω μια κεφαλογραβιέρα. Χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα έχω 190 - 250 κιλά (ανάλογα τα κέφια...) καθίσματα. Ένα πράγμα να έχεις κατά νου. Το να κάνει ένας 55κιλός άνδρας 300κιλά μέγιστη είναι πάρα πολύ δύσκολο. Εως ακατόρθωτο. Πρέπει να πάρεις κιλά για να δυναμώσεις. Στα αθλήματα αυτό μετράει. Να υπάρχει καλή αναλογία βάρους με δύναμης. Το bodybuilding είναι το αντίθετο.