PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στον καρπό του δεξιού χεριού



Αποστολος1992
20-08-13, 01:19
Καλησπερα! Στο γυμναστηριο εκανα βυθισεις για τρικεφαλο και λιγες μερες μετα με επιασε ενας εντονος πονος στο δεξι χερι ο οποιος εκδηλωνεται στο πανω μερος του καρπου οταν παω να σπρωξω πχ εναν τοιχο ή οταν σηκωνομαι απο καπου στηριζομενος με το δεξί χερι και πιεζοντας ταυτοχρονα το αντικειμενο στο οποιο στηριζομαι. Ο πονος εκδηλωθηκε τον μηνα μαιο αλλα σιγα σιγα αρχιζε να περναει και ενω κανω γυμναστικη πλεον ο πονος παραμενει σε ενα 30-40% του αρχικου πονου. Δεν με ποναει στο γυμναστηριο. Ποναει αποκλειστικα με τις πιο πανω κινησεις και ιδιως το πρωι και το βραδυ. Η αξονικη εδειξε οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα οστου και ο ορθοπεδικος ειπε πως μαλλον δεν ηταν ουτε τενοντιτιδα λογικα,απλα καποια κακωση. Βαζω παγο τακτικα αλλα ο πονος παρεμενει εδω και 3μιση μηνες. τι πρεπει επιτελους να κανω? Μηπως πρεπει να σταματησω τελειως τα βαρη? και αν ναι για ποσο καιρο?

morgoth
20-08-13, 09:27
κακωση οπως σου ειπε ο ορθοπεδικος. δε σου συνεστισε κατι? εντριβες με βολταρεν κτλ?

Αποστολος1992
20-08-13, 12:21
Ο γιατρος συνεστησε να βαζω συχνα παγο στην περιοχη, και να βαλω ναρθηκα που μπαινει και βγαινει (κριτς-κρατς) και μετα απο ενα μηνα να παω σε φυσικοθεραπευτη, και φυσικα να περιορισω την ενταση της γυμναστικης. Το ναρθηκα δεν τον βαζω αφ' ενος γιατι εχει πολυ ζεστη, αφ' ετερου γιατι με αυτον νιωθω το χερι να χειροτερευει καθε φορα!

Alex3a
20-08-13, 16:30
Κι εγω ειχα μια ενοχληση στον καρπο για αρκετο καιρο.Βεβαια δεν ηταν το ιδιο με το δικο σου,δηλαδη δεν με πονουσε οταν στηριζομουν σ'αυτον,απλα μονο οταν εκανα μια ασκηση με μπαρα.Ουσιαστικα το αντιμετωπισα με πολυ παγο.Και απ'οτι εχω ακουσει ειναι καλυτερο να χρησιμοποιεις παγο για τετοιες περιπτωσεις παρα να κανεις υπερβολικη χρηση βολταρεν κι αλλων τετοιων αλοιφων.Κι αφου δεν ειμαι και γιατρος,ισως θα ηταν καλυτερο να ακουσεις τον ορθοπεδικο σου για να μη σου προκληθει αδυναμια στην περιοχη.