PDA

Επιστροφή στο Forum : Διόγκωση ήπατος και σπλήνας !



george_va
21-08-13, 17:12
Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι 30 ετών και ασχολούμαι με το bodybuilding αισίως από το 1998. Όλα αυτά τα χρόνια γενικά ακολουθώ σταθερά ένα στυλ διατροφής προσαρμοσμένο στις ανάγκες των προπονήσεων μου. Ποτέ δεν είχα κάνει χρήση συμπληρωμάτων όλο τον καιρό αυτό. Πέρσυ το πήρα απόφαση να χρησιμοποιήσω συμπληρώματα πρώτη φορά. Συγκεκριμένα από τον Δεκέμβρη 2012 έως Ιούνιο 2013 (7 μήνες). Χρησιμοποίησα ενδεικτικά: πρωτείνη ορού γαλακτος, κρεατίνη, δεξτρόζη, μαλτοδεξτρινη, αμινοξέα (διακλαδισμένης), tribulus, νιτρικό και λιποδιαλύτη. Δεν αναφέρομαι σε μάρκες ή σε επι μέρους συστατικά προς το παρόν, ωστόσο εάν κάποιος θέλει να αναφέρω για να εχει πιο πλήρη εικόνα, θα το κάνω. Φυσικά η λήψη των παραπάνω δεν έγινε ταυτόχρονα αλλά σταδιακά στο διάστημα αυτό, ανάλογα με το στόχο της κάθε περιόδου, πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες για ημερίσια δόση και σε συνδιασμό με σωστή διατροφή, χωρίς καταχρήσεις (αλκοολ, τσιγάρο, πρόχειρο φαγητό).Από αρχές Ιουλίου έως και τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτα απολύτως, απλά ακολουθώ την διατροφή μου όπως πάντα.
Τις προηγούμενες μέρες έκανα τις ετήσιες εξετάσεις αίματος, όπως κάθε χρόνο. Όλα ήταν σωστά, με εξαίρεση ελαφρώς ανεβασμένη ουρία 49 mg/dl. Τιμή που δεν ειναι ανησυχητική, είναι όμως ενδεικτική ότι πρέπει να το προσέξω (ωστόσο μου προκαλει εντύπωση δεδομένου ότι λαμβάνω πρωτεινή μόνο από φαγητό σχεδόν δύο μήνες τώρα και πίνω τουλάχιστον 5 λίτρα νερό τη μέρα). Είδα τις εξετάσεις με το γιατρό μου (ενημερώνοντας για τη χρηση των συμπληρωμάτων) και πρότεινε να κάνω ένα υπέρηχο στα νεφρά, έτσι για να είμαστε σίγουροι για την λειτουργία τους (λόγω της ουρίας). Στην εν λόγω εξέταση, ανω και κάτω κοιλίας, εξετάζονται όλα τα όργανα. Τα νεφρά ήταν εντάξει όπως και όλα τα υπόλοπα με εξαίρεση το συκώτι και τον σπλήνα. Συγκεκριμένα στο συκώτη διαγνώστηκε "οριακή διόγκωση'' 16,5 εκ. και ο σπλήνας με ''διόγκωση'' 13,5 εκ.
Είδαμε με το γιατρό τον υπέρηχο και η γνώμη του ήταν ότι ευθύνονται τα συμπληρώματα. Εγώ φυσικά ενημέρωσα ότι έκανα συνετή χρήση και γενικά "καλό'' τρόπο ζωής και οτι δεν κάνω χρόνια χρήση. Η αποψη του ήταν, ότι οι αντοχές των οργάνων διαφέρουν σε κάθε άνθρωπο και αυτή η διόγκωση είναι ενδεικτίκη ότι για εμένα τα περιθώρια είναι στενά και συνέστησε να μην ξαναπάρω κάποιο συμπλήρωμα ποτέ ξανά. Εδώ να προσθέσω ότι όλοι οι αιμοτολογικοί δείκτες που αφορούν στο συκώτι είχαν καλές τιμές. Επίσης, όπως ανέφερα και στο γιατρό, το τελευταίο καιρό έχω πάρει δύο κουτιά (60 χάπια) αντιφλεγμωνόδους φάρμακου εξαιτίας τραυματισμού στη μέση και στο γόνατο καθώς και κρυσταλλική γλουκοζαμίνη γιατι έχω και ένα θέμα το χόνδρο της αριστερής μου επιγονατίδας. Μου είπε ότι μπορεί να συμβάλουν και αυτά.

Γενικά δεν είμαι απο αυτόυς που αμφισβητούν τους γιατρούς, αλλά ψάχνω όσο μπορώ για τεκμηριωμένες γνώμες ή ατομικές αντίστοιχες εμπειρίες.
Ωστόσο είμαι τις άποψης ότι οι γιατροι, το έχουν σαν εύκολη απάντηση ότι φταινε τα συμπληρώματα όταν κάτι δεν μπορούν να το εξηγήσουν.
Σε αυτή τη φάση βρίσκομαι τώρα και έχω γενικά απογοητευτεί, επειδή είδα διαφορα και αποτελέσματα με τα συμπληρώματα πέρσυ, και ήμουν αποφασισμένος να συνεχίσω τον χειμώνα.

Εάν κάποιος πραγματικά έχει άποψη τεκμηριωμένη ή του έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο παρακαλω ας το μοιραστεί εδώ.
Συγνώμη για τα πολλά που έγραψα απλά ήθελα να δόσω οσο δυνατόν πλήρη εικόνα.
Ευχαριστώ.

stef25
21-08-13, 18:15
Mου κάνει τρομερή εντύπωση πως είναι δυνατόν να ασχολείται κάποιος 15 χρόνια με το bodybuilding και ενώ θεωρητικά για να ανταπεξέρχεται επί 14 συναπτά έτη χωρίς συμπληρώματα θα πρέπει να έχει γίνει expert στο κεφάλαιο διατροφή και να καλύπτει όλες της ανάγκες του μόνο από το φαγητό, ξαφνικά τον 15ο χρόνο αποφασίζει να κάνει χρήση συμπληρωμάτων (ακούγεται πολύ δραματική η έκφραση, αλλά δραματικό είναι και το αρχικό post) και μάλιστα 8 στον αριθμό λες και ξαφνικά έχασε τις προχωρημένες γνώσεις που είχε στο φαγητό και χρειάστηκε όλα αυτά τα συμπληρώματα.....:unsure::unsure::unsure:

kazos_GR
21-08-13, 18:25
φιλε εγω παλια ειμουν πολλα κιλα και ειχα ανεβασμενες τις τρεσαμινασεις και ειχα παει για υπερηχο και μου ειπε ο γιατρος οτι σπληνα και συκωτη ειναι μεγαλυτερα απο το φυσιολογικο και αυτο το καταλαβε και ενας γιατρος πριν παω για υπεριχο ψιλαφιζοντας την κοιλια μου .
μου ειπαν δεν ειναι τπτ και αυτο πολυ πριν αρχισω γυμναστικη και σημπληρωματα οποτε πιστευω δεν ειναι τπτ και πιστευω τα σημπληρωματα δεν φταινε σε καμια περιπτωση.

george_va
21-08-13, 18:47
Mου κάνει τρομερή εντύπωση πως είναι δυνατόν να ασχολείται κάποιος 15 χρόνια με το bodybuilding και ενώ θεωρητικά για να ανταπεξέρχεται επί 14 συναπτά έτη χωρίς συμπληρώματα θα πρέπει να έχει γίνει expert στο κεφάλαιο διατροφή και να καλύπτει όλες της ανάγκες του μόνο από το φαγητό, ξαφνικά τον 15ο χρόνο αποφασίζει να κάνει χρήση συμπληρωμάτων (ακούγεται πολύ δραματική η έκφραση, αλλά δραματικό είναι και το αρχικό post) και μάλιστα 8 στον αριθμό λες και ξαφνικά έχασε τις προχωρημένες γνώσεις που είχε στο φαγητό και χρειάστηκε όλα αυτά τα συμπληρώματα.....:unsure::unsure::unsure:
Ξέρεις ότι οι ρυθμοί της καθημερινότητας καθιστούν πολλές φορές δύσκολη την τήρηση των γευμάτων, οπότε τα συμπληρώματα λυνουν κάπως αυτή τη δυσκολία, αλλα εν παση περιπτώση ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου αλλά, δεν θελω να συζητήσω αυτό εδω πέρα και είναι δικό μου θέμα το τι κάνω.

george_va
21-08-13, 18:49
φιλε εγω παλια ειμουν πολλα κιλα και ειχα ανεβασμενες τις τρεσαμινασεις και ειχα παει για υπερηχο και μου ειπε ο γιατρος οτι σπληνα και συκωτη ειναι μεγαλυτερα απο το φυσιολογικο και αυτο το καταλαβε και ενας γιατρος πριν παω για υπεριχο ψιλαφιζοντας την κοιλια μου .
μου ειπαν δεν ειναι τπτ και αυτο πολυ πριν αρχισω γυμναστικη και σημπληρωματα οποτε πιστευω δεν ειναι τπτ και πιστευω τα σημπληρωματα δεν φταινε σε καμια περιπτωση.
Αυτό είναι ένα κενό στην περιπτωση μου, δεν ειχα ξανακανει τέτοια εξεταση στο παρελθον για να έχω κάποια αναφορά (ίσως να ήταν αυτές οι διαστάσεις πάντοτε), οπότε δεν μπορώ να αποκλείσω κάποια περίπτωση. Ευχαριστω για την απάντηση σου.

isis
23-08-13, 12:00
Όπως θα σου ανέφερε και ο ιατρός σου ,

Η ηπατομεγαλία , δηλαδή η διεύρυνση - διόγκωση του ήπατος , που στην περίπτωσή σου , σύμφωνα και με όσα αναφέρεις , συνοδεύεται από διογκωμένη σπλήνα και συνεπώς η ηπατοσπληνομεγαλία , όπως ονομάζεται η κατάστασή σου , δεν αποτελεί ασθένεια αυτή καθεαυτή , αλλά το σύμπτωμα μίας άλλης διαταραχής που επηρεάζει αρνητικά το ήπαρ.

Η ηπατομεγαλία δύναται να προκληθεί από πλήθος καταστάσεων - διαταραχών. Μπορεί να είναι το άμεσο αποτέλεσμα μίας διαταραχής του ήπατος , άλλως μίας παθογόνας κατάστασης του ήπατος , ή το έμμεσο αποτέλεσμα ενός άλλου ιατρικού προβλήματος που επηρεάζει αρνητικά το ήπαρ. Στην πραγματικότητα , οιαδήποτε διαταραχή του ήπατος μπορεί να οδηγήσει σε ηπατομεγαλία.

Συνήθεις ηπατικές διαταραχές που οδηγούν σε διόγκωση του ήπατος , αποτελούν η ηπατίτιδα οιαδήποτε μορφής και αιτιολογίας , κιρρωτικές καταστάσεις του ήπατος , ο καρκίνος του ήπατος , οι καλοήθεις όγκοι , οι κύστεις και τα αποστήματα στο ήπαρ , η υπερβολική συγκέντρωση λίπους στο ήπαρ , ήτοι η λιπώδης εκφύλιση - διήθηση του ήπατος άλλως η ηπατική στεάτωση.

Δεδομένου επίσης , ότι ένας από τους πρωταρχικούς ρόλους του ήπατος είναι να φιλτράρει το αίμα , οιοσδήποτε τοξικός παράγων που μπορεί να "στρεσσάρει" το ήπαρ , είτε θα είναι αλκοόλ και φάρμακα είτε οιοσδήποτε άλλος παράγων , μπορεί να οδηγήσει σε ηπατομεγαλία.

Περαιτέρω , αιματολογικές διαταραχές , όπως η δρεπανοκυτταρική αναιμία , η αιμοχρωμάτωση , η πολυκυτταραιμία κ.λ.π μπορούν επίσης να στρεσσάρουν το ήπαρ και να οδηγήσουν σε ηπατομεγαλία.

Άλλες επίσης παθήσεις δύνανται να οδηγήσουν σε ηπατομεγαλία , όπως ο διαβήτης , καρδιακές διαταραχές , όπως συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια , καθώς και παθήσεις του κυκλοφοριακού.

Η μη φυσιολογική ακόμη ροή της χολής ή η στάση της τελευταίας , σε περιπτώσεις απόφραξης των χοληφόρων οδών κ.λ.π., δύναται να έχει ως αποτέλεσμα την διεύρυνση του ήπατος.

Τέλος το παραπάνω αποτέλεσμα μπορεί να έχουν και πολλά είδη λοιμώξεων , όπως οι ηπατίτιδες που προαναφέραμε, ο ερπητοϊός Epstein-Barr (EBV) που προκαλεί την λοιμώδη μονοπυρήνωση , η ελονοσία , το σύνδρομο Reye κ.λ.π.Αναφορικά με την πρόκληση ηπατομεγαλίας και στην περίπτωσή σου ηπατοσπληνομεγαλίας , από την κατανάλωση συμπληρωμάτων , κανείς δεν θα είναι σε θέση να σου πει , αν συνετέλεσαν και σε ποιο βαθμό , καθώς και ποιο από τα συμπληρὠματα συνετέλεσε σε αυτήν κατάσταση , εφόσον κάποιο από αυτά ενέχεται για την συγκεκριμένη κατάσταση και για ποιο λόγο.

Φυσιολογικά δεν θα έπρεπε τα συπληρώματα να οδηγήσουν σε ηπατοσπληνομεγαλία , αλλά δεδομένου ότι σήμερα πολλά πράγματα καλούνται συμπληρώματα , ενώ δεν είναι και ακόμη περισσότερα μπορεί να περιέχονται σε συμπληρώματα , ενώ δεν θα έπρεπε , ούτε μπορεί κάποιος να το αποκλείσει ούτε όμως να ενοχοποιήσει τα συμπληρώματα εν γένει.

Η υπεύθυνη ιατρική απάντηση θα ήταν : Τι συμπληρώματα χρησιμοποιούσες? Φέρε μου δείγματα από όσα χρησιμοποιούσες και να τα στείλουμε για ανάλυση , προκειμένου να διαπιστωθεί αν υφίστανται σε αυτά ηπατοτοξικοί παράγοντες.

george_va
23-08-13, 15:58
Όπως θα σου ανέφερε και ο ιατρός σου ,

Η ηπατομεγαλία , δηλαδή η διεύρυνση - διόγκωση του ήπατος , που στην περίπτωσή σου , σύμφωνα και με όσα αναφέρεις , συνοδεύεται από διογκωμένη σπλήνα και συνεπώς η ηπατοσπληνομεγαλία , όπως ονομάζεται η κατάστασή σου , δεν αποτελεί ασθένεια αυτή καθεαυτή , αλλά το σύμπτωμα μίας άλλης διαταραχής που επηρεάζει αρνητικά το ήπαρ.

Η ηπατομεγαλία δύναται να προκληθεί από πλήθος καταστάσεων - διαταραχών. Μπορεί να είναι το άμεσο αποτέλεσμα μίας διαταραχής του ήπατος , άλλως μίας παθογόνας κατάστασης του ήπατος , ή το έμμεσο αποτέλεσμα ενός άλλου ιατρικού προβλήματος που επηρεάζει αρνητικά το ήπαρ. Στην πραγματικότητα , οιαδήποτε διαταραχή του ήπατος μπορεί να οδηγήσει σε ηπατομεγαλία.

Συνήθεις ηπατικές διαταραχές που οδηγούν σε διόγκωση του ήπατος , αποτελούν η ηπατίτιδα οιαδήποτε μορφής και αιτιολογίας , κιρρωτικές καταστάσεις του ήπατος , ο καρκίνος του ήπατος , οι καλοήθεις όγκοι , οι κύστεις και τα αποστήματα στο ήπαρ , η υπερβολική συγκέντρωση λίπους στο ήπαρ , ήτοι η λιπώδης εκφύλιση - διήθηση του ήπατος άλλως η ηπατική στεάτωση.

Δεδομένου επίσης , ότι ένας από τους πρωταρχικούς ρόλους του ήπατος είναι να φιλτράρει το αίμα , οιοσδήποτε τοξικός παράγων που μπορεί να "στρεσσάρει" το ήπαρ , είτε θα είναι αλκοόλ και φάρμακα είτε οιοσδήποτε άλλος παράγων , μπορεί να οδηγήσει σε ηπατομεγαλία.

Περαιτέρω , αιματολογικές διαταραχές , όπως η δρεπανοκυτταρική αναιμία , η αιμοχρωμάτωση , η πολυκυτταραιμία κ.λ.π μπορούν επίσης να στρεσσάρουν το ήπαρ και να οδηγήσουν σε ηπατομεγαλία.

Άλλες επίσης παθήσεις δύνανται να οδηγήσουν σε ηπατομεγαλία , όπως ο διαβήτης , καρδιακές διαταραχές , όπως συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια , καθώς και παθήσεις του κυκλοφοριακού.

Η μη φυσιολογική ακόμη ροή της χολής ή η στάση της τελευταίας , σε περιπτώσεις απόφραξης των χοληφόρων οδών κ.λ.π., δύναται να έχει ως αποτέλεσμα την διεύρυνση του ήπατος.

Τέλος το παραπάνω αποτέλεσμα μπορεί να έχουν και πολλά είδη λοιμώξεων , όπως οι ηπατίτιδες που προαναφέραμε, ο ερπητοϊός Epstein-Barr (EBV) που προκαλεί την λοιμώδη μονοπυρήνωση , η ελονοσία , το σύνδρομο Reye κ.λ.π.Αναφορικά με την πρόκληση ηπατομεγαλίας και στην περίπτωσή σου ηπατοσπληνομεγαλίας , από την κατανάλωση συμπληρωμάτων , κανείς δεν θα είναι σε θέση να σου πει , αν συνετέλεσαν και σε ποιο βαθμό , καθώς και ποιο από τα συμπληρὠματα συνετέλεσε σε αυτήν κατάσταση , εφόσον κάποιο από αυτά ενέχεται για την συγκεκριμένη κατάσταση και για ποιο λόγο.

Φυσιολογικά δεν θα έπρεπε τα συπληρώματα να οδηγήσουν σε ηπατοσπληνομεγαλία , αλλά δεδομένου ότι σήμερα πολλά πράγματα καλούνται συμπληρώματα , ενώ δεν είναι και ακόμη περισσότερα μπορεί να περιέχονται σε συμπληρώματα , ενώ δεν θα έπρεπε , ούτε μπορεί κάποιος να το αποκλείσει ούτε όμως να ενοχοποιήσει τα συμπληρώματα εν γένει.

Η υπεύθυνη ιατρική απάντηση θα ήταν : Τι συμπληρώματα χρησιμοποιούσες? Φέρε μου δείγματα από όσα χρησιμοποιούσες και να τα στείλουμε για ανάλυση , προκειμένου να διαπιστωθεί αν υφίστανται σε αυτά ηπατοτοξικοί παράγοντες.

Ευχαριστώ για την πλήρη και τεκμηριωμένη απάντησή σου. Αντιλαμβάνομαι όλες τις εκδοχές που αναφέρεις που μπορεί να οδηγήσουν σε υπατοσπληνομεγαλία. Όπως αναφέρω όλοι οι αιμοτολογικοί δείκτες που αφορούν στο ήπαρ και τη σπλήνα είχαν φυσιολογικές τιμές: SGOT/AST, SGPT/ALT, γ-GT, αλκαλικη φωσφατάση, λευκώματα, αλβουμίνη για ύπαρ, δεν έκανα χολερυθρίνη και τα λευκά αιμοσφαίρια από τη γενική αίματος ότι αφορά την σπλήνα. Γενικά λόγω των πολυ καλών τιμών που είχα στις αιματολογικές δε φαίνεται να ισχύει κάποια από τις παράπανω παθολογικές αιτίες (τουλάχιστον έτσι εύχομαι). Ίσως κάποιος επιπλέον δείκτης να αποκάλυπτε κάτι.
Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται να κάνεις κάποιο ιατρικό επάγγελμα (ή απλά είσαι πολυ καλά ενημερωμένος). Μήπως έχεις υπόψιν κάποιες επιπλέον εξετάσεις που θα μπορούσα να κάνω; Επίσης μήπως έχεις άποψη για το ποιες είναι οι φυσιολογικές διαστάσεις των οργάνων που συζητάμε;
Τέλος, εάν έχεις τη δυνατότητα θα μπορούσα να σου πω τι συμπληρώματα και τα συστατικά τους, μήπως γνωρίζεις κάτι. Η αλήθεια ειναι οτι ο γιατρός δεν πρότεινε κάτι τέτοιο. Απλά να ξαναπω ότι έχω να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε συμπλήρωμα σχεδόν δύο μήνες από την ημέρα των εξετάσεων.
Ευχαριστώ και πάλι.

isis
24-08-13, 12:29
Αναφορικά με τις διαστάσεις των συγκεκριμένων οργάνων κοίταξε την συνημμένη εικόνα , όπου τα A , B , C αφορούν το ήπαρ και δείχνουν διαστάσεις του ήπατος σε διάφορες τομές (κάθετες , οριζόντιες κ.λ.π) και το D αφορά την σπλήνα.

Το πρόβλημα με την ηπατομεγαλία , είναι ότι πρέπει να αποκλείσεις ένα πλήθος παραγόντων , όπως λοιμώδη νοσήματα ιικής και μη αιτιολογίας , μεταβολικές και ενδοκρινικές διαταραχές , αυτοάνοσα νοσήματα , τοξίνες και τοξικούς παράγοντες , όγκους κ.λ.π.

Για παράδειγμα , η συνύπαρξη σπληνομεγαλίας με την ηπατομεγαλία μπορεί να υποδεικνύει λέμφωμα , ενδέχεται όμως και όχι.

Αν ψάξεις σε τεχνικά συγγράμματα με αντικείμενο τις διαφορικές διαγνώσεις θα δεις ότι σε περιπτώσεις ηπατομεγαλίας οι τιμές στους ηπατικούς δείκτες συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για τον θεραπευτή , για να εξάγει ασφαλές συμπέρασμα για την αιτία της ηπατομεγαλίας.

Συνήθως η διερεύνηση της ηπατομεγαλίας , περιλαμβάνει εκτός από εξετάσεις αίματος και τον υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας που έχεις ήδη κάνει, αξονική (CT) και μαγνητική (MRI). Επίσης εξετάζουν για καρκινικούς δείκτες , για το ένζυμο που μετατρέπει την αγγειοτασίνη Ι σε αγγειοτασίνη ΙΙ , καθώς η δραστηριότητά του αυξάνεται σε περίπτωση σαρκοείδωσης , για 5-υδροξυϊνδολοξικό οξύ στα ούρα , προκειμένου να αποκλείσουν νευροενδοκρινείς όγκους που οδηγούν σε καρκινοειδή κ.λ.π.

Όλα αυτά εννοείται ότι είναι ενδεικτικά και δεν σημαίνει ότι αφορούν την δική σου περίπτωση , για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Ωστόσο , ένα κριτήριο για να αρχίσεις με τον ιατρό σου να μειώνεις τον κύκλο των υπόπτων που προκαλούν ηπατομεγαλία , είναι αν το διόγκωμένο ήπαρ είναι στην αφή μαλακό , σκληρό , πολύ ευαίσθητο ή οζώδες , καθώς κάποιες κατηγορίες υπόπτων δίνουν μαλακό διογκωμένο ήπαρ και κάποιες το αντίθετο. ενώ σε κάποιες άλλες το ήπαρ είναι πολύ ευαίσθητο ή οζώδες , όπως το τελευταίο συμβαίνει με την σύφιλη.

Αναφορικά με τα συμπληρώματα που χρησιμοποιούσες , θα πρέπει να τα στείλεις για ανάλυση , προκειμένου να ψάξουν για ηπατοτοξικούς παράγοντες , καθώς δεν σημαίνει ότι κάποια από τις δραστικές ήταν ηπατοτοξική και συνεπώς αυτή ενέχεται. Απεναντίας κάποιο από τα συστατικά (έκδοχα , προσμείξεις κ.λ.π) θα μπορούσε κάλλιστα να ευθύνεται.

george_va
24-08-13, 14:28
Αναφορικά με τις διαστάσεις των συγκεκριμένων οργάνων κοίταξε την συνημμένη εικόνα , όπου τα A , B , C αφορούν το ήπαρ και δείχνουν διαστάσεις του ήπατος σε διάφορες τομές (κάθετες , οριζόντιες κ.λ.π) και το D αφορά την σπλήνα.

Το πρόβλημα με την ηπατομεγαλία , είναι ότι πρέπει να αποκλείσεις ένα πλήθος παραγόντων , όπως λοιμώδη νοσήματα ιικής και μη αιτιολογίας , μεταβολικές και ενδοκρινικές διαταραχές , αυτοάνοσα νοσήματα , τοξίνες και τοξικούς παράγοντες , όγκους κ.λ.π.

Για παράδειγμα , η συνύπαρξη σπληνομεγαλίας με την ηπατομεγαλία μπορεί να υποδεικνύει λέμφωμα , ενδέχεται όμως και όχι.

Αν ψάξεις σε τεχνικά συγγράμματα με αντικείμενο τις διαφορικές διαγνώσεις θα δεις ότι σε περιπτώσεις ηπατομεγαλίας οι τιμές στους ηπατικούς δείκτες συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για τον θεραπευτή , για να εξάγει ασφαλές συμπέρασμα για την αιτία της ηπατομεγαλίας.

Συνήθως η διερεύνηση της ηπατομεγαλίας , περιλαμβάνει εκτός από εξετάσεις αίματος και τον υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας που έχεις ήδη κάνει, αξονική (CT) και μαγνητική (MRI). Επίσης εξετάζουν για καρκινικούς δείκτες , για το ένζυμο που μετατρέπει την αγγειοτασίνη Ι σε αγγειοτασίνη ΙΙ , καθώς η δραστηριότητά του αυξάνεται σε περίπτωση σαρκοείδωσης , για 5-υδροξυϊνδολοξικό οξύ στα ούρα , προκειμένου να αποκλείσουν νευροενδοκρινείς όγκους που οδηγούν σε καρκινοειδή κ.λ.π.

Όλα αυτά εννοείται ότι είναι ενδεικτικά και δεν σημαίνει ότι αφορούν την δική σου περίπτωση , για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Ωστόσο , ένα κριτήριο για να αρχίσεις με τον ιατρό σου να μειώνεις τον κύκλο των υπόπτων που προκαλούν ηπατομεγαλία , είναι αν το διόγκωμένο ήπαρ είναι στην αφή μαλακό , σκληρό , πολύ ευαίσθητο ή οζώδες , καθώς κάποιες κατηγορίες υπόπτων δίνουν μαλακό διογκωμένο ήπαρ και κάποιες το αντίθετο. ενώ σε κάποιες άλλες το ήπαρ είναι πολύ ευαίσθητο ή οζώδες , όπως το τελευταίο συμβαίνει με την σύφιλη.

Αναφορικά με τα συμπληρώματα που χρησιμοποιούσες , θα πρέπει να τα στείλεις για ανάλυση , προκειμένου να ψάξουν για ηπατοτοξικούς παράγοντες , καθώς δεν σημαίνει ότι κάποια από τις δραστικές ήταν ηπατοτοξική και συνεπώς αυτή ενέχεται. Απεναντίας κάποιο από τα συστατικά (έκδοχα , προσμείξεις κ.λ.π) θα μπορούσε κάλλιστα να ευθύνεται.

Ευχαριστώ και παλι. Ομολογώ ότι έχω ψιλοαγχωθεί και μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός και πρότεινε απλά να επαναλαβω τον υπέρηχο σε τρεις μήνες από τώρα. Μέ ολες τις πληροφορίες που μου δίνεις με βοηθάς για να έχω καλύτερη αντίληψη για τις επόμενες κινήσεις μου οτι αφορά στη διάγνωση της αιτίας της διόγκωσης. Μάλλον θα επισκεφτώ επιπλέον γιατρό ή/και γιατρούς. Ευχαριστώ για τη βοήθεια και οτιδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπροσδεκτη.

george_va
24-08-13, 14:46
Αναφορικά με τις διαστάσεις των συγκεκριμένων οργάνων κοίταξε την συνημμένη εικόνα , όπου τα A , B , C αφορούν το ήπαρ και δείχνουν διαστάσεις του ήπατος σε διάφορες τομές (κάθετες , οριζόντιες κ.λ.π) και το D αφορά την σπλήνα.

Το πρόβλημα με την ηπατομεγαλία , είναι ότι πρέπει να αποκλείσεις ένα πλήθος παραγόντων , όπως λοιμώδη νοσήματα ιικής και μη αιτιολογίας , μεταβολικές και ενδοκρινικές διαταραχές , αυτοάνοσα νοσήματα , τοξίνες και τοξικούς παράγοντες , όγκους κ.λ.π.

Για παράδειγμα , η συνύπαρξη σπληνομεγαλίας με την ηπατομεγαλία μπορεί να υποδεικνύει λέμφωμα , ενδέχεται όμως και όχι.

Αν ψάξεις σε τεχνικά συγγράμματα με αντικείμενο τις διαφορικές διαγνώσεις θα δεις ότι σε περιπτώσεις ηπατομεγαλίας οι τιμές στους ηπατικούς δείκτες συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για τον θεραπευτή , για να εξάγει ασφαλές συμπέρασμα για την αιτία της ηπατομεγαλίας.

Συνήθως η διερεύνηση της ηπατομεγαλίας , περιλαμβάνει εκτός από εξετάσεις αίματος και τον υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας που έχεις ήδη κάνει, αξονική (CT) και μαγνητική (MRI). Επίσης εξετάζουν για καρκινικούς δείκτες , για το ένζυμο που μετατρέπει την αγγειοτασίνη Ι σε αγγειοτασίνη ΙΙ , καθώς η δραστηριότητά του αυξάνεται σε περίπτωση σαρκοείδωσης , για 5-υδροξυϊνδολοξικό οξύ στα ούρα , προκειμένου να αποκλείσουν νευροενδοκρινείς όγκους που οδηγούν σε καρκινοειδή κ.λ.π.

Όλα αυτά εννοείται ότι είναι ενδεικτικά και δεν σημαίνει ότι αφορούν την δική σου περίπτωση , για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Ωστόσο , ένα κριτήριο για να αρχίσεις με τον ιατρό σου να μειώνεις τον κύκλο των υπόπτων που προκαλούν ηπατομεγαλία , είναι αν το διόγκωμένο ήπαρ είναι στην αφή μαλακό , σκληρό , πολύ ευαίσθητο ή οζώδες , καθώς κάποιες κατηγορίες υπόπτων δίνουν μαλακό διογκωμένο ήπαρ και κάποιες το αντίθετο. ενώ σε κάποιες άλλες το ήπαρ είναι πολύ ευαίσθητο ή οζώδες , όπως το τελευταίο συμβαίνει με την σύφιλη.

Αναφορικά με τα συμπληρώματα που χρησιμοποιούσες , θα πρέπει να τα στείλεις για ανάλυση , προκειμένου να ψάξουν για ηπατοτοξικούς παράγοντες , καθώς δεν σημαίνει ότι κάποια από τις δραστικές ήταν ηπατοτοξική και συνεπώς αυτή ενέχεται. Απεναντίας κάποιο από τα συστατικά (έκδοχα , προσμείξεις κ.λ.π) θα μπορούσε κάλλιστα να ευθύνεται.

Επειδή έως τώρα έχω επισκεφτεί μόνο παθολόγο, μήπως έχεις άποψη ποια ιατρική ειδικότητα είναι κατάλληλη για διερευνήσει και διαγνώσει την περίπτωση μου;

isis
25-08-13, 10:13
ηπατολόγος - γαστρεντερολόγος , νομίζω είναι η καταλληλότερη ειδικότητα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:32
Ηπατο-σπληνομεγαλεία εμφανίζεται σε ιώση λοιμώδους μονοπυρήνωσης από τον ιό Ebstein Bar (HBV).
Σε ομόζυγη μεσογειακή αναιμία (Cooley).
Σε παρασιτολογικές λοιμώξεις,όπως η λεισμανίαση (kalazar)
Σε ηπατική κίρρωση.
Σε λευχαιμίες.