PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαν κρίσεις πανικού



hoffman
31-08-13, 16:24
Παιδιά έχω σχεδόν ένα μήνα τώρα που με πιάνει κάτι σαν κρίση πανικού,μου είπε ο κολλητός μου πως ίσως φταίει που κάνω διατροφή αυστηρή γράμμωσης Από Δεκέμβριο και έπεσα από τα 87 κιλά στα 62,έχω φτάσει σε σημείο να πηγαίνω για καφέ με την παρέα και να φεύγω στο μισάωρο επειδή με πιάνει αυτό,μια μουδιαζει η γλώσσα μου μια ταχυκαρδίες τρελές,ζαλάδες Και απνια,ξέρετε τι μπορεί να ευθύνεται;

liveris
31-08-13, 16:29
πηγαινε σε γιατρο..

επισης ολα αυτα τα ακραια που κανετε μερικοι μονο καλο δεν σας κανουν..

hoffman
31-08-13, 16:36
Διατροφή έκανα ούτε ο πρώτος είμαι ούτε ο τελευταίος :-/

Mikekan
31-08-13, 16:39
Κανονικά πρέπει να σε δει γιατρός. Παρενέργεια από νιτρικό? Χαμηλός υδατάνθρακας ίσως > αδυναμία. Ποιος ξέρει?

liveris
31-08-13, 16:42
φιλε μου διατροφη με διατροφη εχει τεραστια διαφορα.....ασχετα με το προβλημα που λες που πρεπει καλυτερα να σε δει γιατρος απο το να λεμε εδω γνωμες, το να κανεις αυστηρη διατροφη χανοντας πολλα κιλα σε μικρο χρονικο διαστημα κ ενα παραπανω οταν δεν σε επιβλεπει καποιος μπορει να σου δημιουργησει αλλα προβληματα οποτε καλο ειναι να προσεχουμε..;)

hoffman
31-08-13, 16:46
Το νιτρικο το έχω σταματήσει εδώ και 2 μήνες,ίσως να φταίει η έλλειψη υδατανθράκα λόγο ότι τρώω 2 φορές μόνο την ημέρα στα γεύματα μου μακαρόνια,όντως μάλλον θα πρέπει να πάω σε γιατρό γιατί έχει καταντήσει πολύ κουραστικό,σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας

FITNESS GIRL
31-08-13, 16:58
ο τιτλος που εδωσες κρισεις πανικου πως σου ηρθε?οι κρισεις πανικου ωφειλονται σε ψυχολογικους παραγοντες και στην πορεια εκδηλονται με καποια σωματικα σημαδια αντιμετοπιζονται με φαραμευτικη αγωγη απο ψυχιατρο αν δεν πας σε γιατρο δεν μπορεις να βαζεις στο μυαλλο σου πραγματα

hoffman
31-08-13, 16:59
Για αυτό είπα "σαν" διότι διάβασα τα συμπτώματα και έχω πάνω κάτω τα ίδια

Dejan
31-08-13, 17:05
Αυτό μπορεί να είναι από απλό OCD (σύνδρομο ψυχαναγκασμού) έως και πρόβλημα επαναπρόσληψης σεροτονίνης που σε σπρώχνει προς κρίσης πανικού. Σκέψου όντως να πας σε ιατρό διότι πολύ απλά διορθώνεται εύκολα εάν το προλάβεις στην αρχή.

FITNESS GIRL
31-08-13, 17:16
για μενα πηγαινε σε ψυχολογο πρωτα μην πας κατευθειαν σε ψυχιατρο γιατι μπορει και να ειναι μια απλη φοβια και να το εχεις βαλει απλα στο μυαλλο σου σαν κριση πανικου[ξερω περιπτωσης ειμαι και εγω ψυχολογος,την γνωμη μου λεω τωρα κανε οτι θες] αλλα ο ψυχολογος θα σου πει μια πρωτη γνωμη και θα σου πει αν χρειαζεσαι ψυχιατρο και αν εχεις συπτωματα κρισης πανικου και αν θες καποια θεραπεια κτλ

ΠανοςΒ
31-08-13, 17:29
Οτι σου ειπε η φιτνες και φερε τη διατροφη σου ισοθερμιδικα και κανε μερικα βρωμικα γευματα να στανιαρεις. Η αλλαγη που εκανες ειναι τεραστια και ο οργανισμος σου εχει κουραστει και αντιδρα.

hoffman
31-08-13, 21:59
Οτι σου ειπε η φιτνες και φερε τη διατροφη σου ισοθερμιδικα και κανε μερικα βρωμικα γευματα να στανιαρεις. Η αλλαγη που εκανες ειναι τεραστια και ο οργανισμος σου εχει κουραστει και αντιδρα.

σημερα σαββατο και αραξα σπιτι επειδη φοβαμαι μην με πιασει η λαλακια,εχω ξενερωσει ασχημα,δεν γινεται αλλιως θα παω την τριτη σε καποιον γιατρο γιατι δεν παλευεται αλλο

NASSER
01-09-13, 11:55
Σήμερα και αύριο αφιέρωσε το χρόνο σου να τρως ότι γουστάρεις, από γλυκά έως και τηγανιτά. Η υπερβολή της δίαιτας είναι η αιτία. Έπειτα συνέχισε τη διατροφή σου και ανέβασε την πρόσληψη υδατάνθρακα.

ironjimis
01-09-13, 17:32
όλα στο μυαλό είναι

hoffman
01-09-13, 19:46
Σήμερα και αύριο αφιέρωσε το χρόνο σου να τρως ότι γουστάρεις, από γλυκά έως και τηγανιτά. Η υπερβολή της δίαιτας είναι η αιτία. Έπειτα συνέχισε τη διατροφή σου και ανέβασε την πρόσληψη υδατάνθρακα.

αυτο πιστευω και εγω πως ειναι διοτι απο την μια μερα στην αλλη εκοψα τα παντα μαχαιρι και τρωω επι μηνες συγκεκριμενα πραγματα,πιστευω αποδυναμωθηκα εντελως,θα το δοκιμασω και θα σας πω

dio32
02-09-13, 00:51
λοιπον να πω και εγω γιατι μαλλον το ιδιο ειχα περασει μπας και σε βοηθησω.
ηταν ενα καλοκαρι πριν 3 χρονια απο τι θυμαμε,που ειχα παει διακοπες με την κοπελια.
το πρωτο που επαθα ηταν στην ταβερνα,με επιασε ενα μουδιασμα στο κεφαλι ταση για εμετο.
αφου γυρισα απο διακοπες το ξανα επαθα αλλες τρεις φορες δυο σε καφετερια με κρυο ιδρωτα να σταζω ταχυπαλμια ταση για εμετο και μουδιασμα στο κεφαλι να ασπριζουν ολα σαν παω να σβησω.

πηγα εκανα μιλαμε τα παντα οτι υπηρχε απο θεμα καρδιας μεχρι και τεστ κοπωσεος.
κοσκινο απο θεμα ιατρικα.
δεν ειχα τιποτα,μετα διαπιστωθηκε ηταν θεμα μυαλου ειχα περασει μια ασχημη φαση με την κοπελια μου και αποδειχθηκε στεναχωρια και ολα αυτα μου βγηκανε μετα.
δηλαδη εντονο στρες και στεναχωρια που με αποσχολουσε καιρο.

τωρα εδω και παρα πολυ καιρο σουπερ τιποτα ξανα και φυσικα και με την κοπελια μου.

hoffman
02-09-13, 01:05
Η αλήθεια είναι πως τα ίδια συμπτώματα ένιωσα και είμαι εσωστρεφής χαρακτήρας έπαθα κάτι τέτοιο πριν 5 μήνες χώρισα από μεγάλη σχέση και δεν εκδηλώθηκα,παλιά πάλι το είχα πάθει αυτό βέβαια δεν την γλύτωσα και λιπόθυμησα Και μου γύρισε κ η γλώσσα,είχαν πει τότε η γιατροί στους γονείς μου να με γράψουν κάποιο άθλημα να ξεσπάω επειδή είμαι εσωστρεφής,βέβαια σε εξετάσεις μου βρήκαν τα λευκά αιμοσφαίρια στον Θεό,και εγώ τότε το έριξα για να μην κρυφτώ σε κάποια ας πούμε ναρκωτικά που είχα πάρει κ έτσι το άφησα,αύριο βέβαια έχω κλείσει να πάω και εγώ σε έναν καρδιολόγο να δω τι παίζει και μετά εξετάσεις αίματος και βλέπω Καλό θα ήταν να το κοιτάξω και έτσι μέχρι να σιγουρεψω τι φταίει,οπότε θα ενημερώσω αύριο ώστε αν είναι κάτι τέτοιο να ξέρει κ ο επόμενος που μακάρι να μην υπάρξει τι ακριβώς έφταιγε

hoffman
09-09-13, 10:08
Λοιπόν παιδιά όπως είχα πει θα ενημερώσω σχετικά με το θέμα μου ώστε να ξέρει κ ο επόμενος,πήγα για αρχή σε καρδιολόγο δεν είχα τίποτα και μου έγραψε κάποιες εξετάσεις αίματος να κάνω τις οποίες τις πήρα σήμερα,το πρόβλημα μου ήταν ότι είχα υψηλό λέει κάλιο και νάτριο από τις μπανάνες και μου δημιουργούσαν αρυθμίες Στην καρδιά και πρέπει να τις κόψω,αλλά εγώ λόγο ότι έκανα διατροφή γράμμωσης μπανάνες δεν έτρωγα και πιστεύω πως ανέβηκε τόσο πολύ από την optimen την πολύβιταμίνη την οποία θα την κόψω τώρα, μου είπε να ελάττωσω το τσιγάρο διότι είχα αιματοκρίτη 48 και το τσιγάρο λέει τον ανεβάζει οπότε δεν είχα αιματοκρίτη 48 στην πραγματικότητα είχα λιγότερο,και επίσης το πιο βασικό ή αποθήκες σιδήρου μου ήταν παντελώς άδειες μου είπε να παίρνω σίδηρο και τέτοια,επίσης έχω ξεσκιστεί Στο σπανάκι σαν πρόβατο όλη την ώρα βοσκάω:-P είπα να πίνω και λίγους χυμούς πορτοκάλι αλλά από ότι είδα περιέχουν η νάτριο ή κάλιο οπότε μάλλον δεν θα πίνω χυμούς,αυτά τα λίγα :D

Mikekan
09-09-13, 10:22
Ευτυχώς δεν έχεις κάτι πολύ σοβαρό.

Ελπίζω να πήρες το μάθημα σου, δεν χρειάζονται υπερβολές!

Περαστικά! :)

ααα, και κόψε το τσιγάρο! :green:

dio32
09-09-13, 11:21
εγω σε ενα θα σταθω στο θεμα που ειπες οτι πιστευεις που ανεβηκε το καλιο και το νατριο απο την optimen,επειδη απο εδω μεσα περνουν πολλοι αυτη την πολυβιταμινη οπως και εγω συν που εχω παρει και πολυ ποιο δυνατες απο optimen με διπλασιο καλιο και νατριο εχω κανει εξετασεις και ειμαι κομπλε.

για εμενα θα το εψαχνα τι εχει ανεβασει αυτα που ειπες.

hoffman
09-09-13, 11:35
Μα μπανάνες δεν έτρωγα γιατί έκανα από Δεκέμβριο Διατροφή γράμμωσης Μήπως κάποια πρωτεΐνη;έπαιρνα την gold standard της on και τώρα την nitrotech και το no explode το Νιτρικό, αλλά κ αυτό λίγο δύσκολο να ευθύνονται Αυτά :-/

dio32
09-09-13, 11:42
μα εγω δεν ειπα κατι για μπανανες,ειπα για την πολυβιταμινη,λογικα αφου λες εκανες γραμωση θα ειχες περιορισει και τα αλατια ετσι?οποτε αποκλειετε και αυτο.

να σου πω οταν εκανες εξετασεις αιματος εκανες και συκωτιου?

hoffman
09-09-13, 11:53
Εδώ είναι άλλο ένα περίεργο μου είπε ότι είχα αυξημένο λίγο το αλάτι,αλλά όπως είπες όχι μόνο τα είχα περιορίσει αλλά τα είχα αποκλείσει από την διατροφή μου,ναι έκανα κ για συκώτι

dio32
09-09-13, 12:08
και?τι εδειξε για το συκωτι?ξερεις γιατι ρωταω γιατι οταν ψαχνομουν εγω μου ειχε γιατρος ηπατολογος κορυφαιος οτι υπαρχουν και ειδικες εξετασεις για χαλκο που μερικοι το εχουν αυτο το συκωτι τους δεν μπορει να αποροφησει συγκεκριμενα μεταλλα.

δεν το λεω να σε φοβησω το λεω το λεω πληροφοριακα απο την δικη μου εμπειρια και για να μαθαινουν οι υπολοιποι οτι υπαρχει και αυτη η εξεταση.

hoffman
09-09-13, 12:16
Α δεν το ξέρω αυτό μάθαμε και κάτι καινούργιο :-) μια χαρά βγήκαν και για το συκώτι μόνο σε αυτά που ανέφερα έχω θέμα,6 εξετάσεις μου είχε γράψει ο καρδιολόγος μου φαντάσου για να βεβαιωθούμε για όλα

Dejan
09-09-13, 12:33
Φεριτίνη μη περιμένεις να ανεβάσεις από το σπανάκι ή τις φακές. Γενικά μην έχεις απαιτήσεις από μη ζωικά προϊόντα. Τώρα σε ότι αφορά τον αιματοκρίτη... Το 48 είναι ένας καλός αιματοκρίτης για αθλητή (εγώ κυμμένομαι μεταξύ 47-52). Ναι το τσιγάρο τον ανεβάζει αλλά δεν είναι ο βασικός μας δείκτης. Θα μπορούσες να έχεις τόσο και εκτός τσιγάρου....

hoffman
09-09-13, 13:25
Παίρνω σίδηρο τον microfer Αλλά μου είπε θα αργήσει πολύ να ανέβει ο σίδηρος μου,πως αλλιώς θα μπορούσα τότε να το ανεβάσω;

margarita02
09-09-13, 15:11
Μήπως έπαιρνες για κάποιο διάστημα ηλεκτρολύτες ή αθλητικά ποτά; Εάν ναι από αυτά σου ανέβηκαν οι ηλεκτρολύτες αν και νομίζω πως ογιατρός θα έπρεπε να ψάξει για πιοιο λόγο συνέβει αυτό.

Ο σίδηρος ανεβαίνει καταναλώνοντας ζωικές τροφές που τον περιέχουν όπως αυγά ολόκληρα, κοτόπουλο, μοσχάρι κτλ. Καλό θα ήταν να είχες και λιγη βιτ. c. Τα πορτοκάλια ολόκληρα 1-2 εάν τα τρως δεν θα σου δημιουργήσουν θέμα με το κάλιο και θα βοηθήσουν στην απορρόφηση του σιδηρου. Οι συσκευασμένοι χυμοί είναι το θέμα.

Δεν ξέρω πόσο νερό πίνεις καλό θα ήταν να δοκίμαζες να αυξήσεις λίγο καθώς μπορεί να βοηθήσει στη διόρθωση των ηλεκτρολυτών.

Πάντως καλό θα ήταν να κοιτάξεις γιατί ανέβηκαν αυτά από μόνα τους. Κάτι άλλο φταίει.

hoffman
09-09-13, 16:23
Η αλήθεια είναι πως έπινα ενεργειακά ποτά όταν έβγαινα για ποτό έπαιρνα red bull εγώ και στην δουλειά μου το ίδιο και στην καφετέρια φουλ καφέδες και red bull η monster,Επίσης μου είπε μια κύρια πριν κάνω τις εξετάσεις που με είδε στην δουλειά να πάρω ηλεκτρολυτες Από το φαρμακείο και έτσι κ έκανα,βέβαια ύστερα από τις εξετάσεις έκοψα και πολύβιταμίνες και τα ενεργειακά ποτά Και τους ηλεκτρολύτες,εμένα μου είπανε να μην πίνω τον σίδηρο μαζί με χυμό πορτοκάλι διότι θα με πιάσει το στομάχι μου,η διατροφή μου είναι σχεδόν ένα χρόνο αυγά κοτόπουλα εκτός από μοσχάρι το οποίο θα προσθέσω κ αυτό τώρα,όσο για το νερό που μου είπε κ η γιατρός να πίνω κ άλλο,έχει γίνει κολλητός μου η κορπή σπίτι δουλειά και έξω είμαι αγκαλιά με ένα πάγουρι :-P Πόσο άλλο να πιω και μου φάνηκε περίεργο γιατί πίνω ήδη πολύ νερό και μου είπε πως θέλω κ άλλο,οπότε φταίνε η ηλεκτρολύτες να φανταστώ που είχα τόσο υψηλό κάλιο;

liveris
09-09-13, 17:42
γιαυτο σου ελεγα πιο πανω διατροφη με διατροφη εχει διαφορα..προφανως ο σιδηρος σου επεσε απο την διατροφη γραμμωσης..
το σπανακι δεν θα σου κανει πολλα μιας κ η μορφη σιδηρου που εχει δεν αποροφαται ευκολα απο τον οργανισμο..οι καλυτερες πηγες ειναι
το συκωτι,τα κοκκινα κρεατα,αποξηραμενα βερυκοκα,πασατεμπο κτλ..
για το νατριο να ξερεις οτι πολλες πρωτεινες εχουν κρυφα αλατια κ ζαχαρες δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα να μην τις εχεις τυφλη εμπιστοσυνη..:welcome:

hoffman
09-09-13, 19:03
Έβαλα τώρα στο πρόγραμμα μοσχάρι τουλάχιστον 2 την εβδομάδα,πιστεύω πως για το νάτριο να έφταιγαν ή ηλεκτρολύτες που έπαιρνα γιατί αλλιώς δεν εξηγείται χωρίς να τρώω μπανάνες να μου λέει ότι ξαφνικά έχω περάσει το κάλιο στις εξετάσεις 4 μονάδες,γιατί μου είχε πει η κυρία που μου είπε να τους πάρω πως μου λείπει κάλιο και είπε να πάρω τους ηλεκτρολύτες και όχι μόνο δεν μου έλειπε αλλά τον φουλαρα,θα κάτσω κάνα 2 μηνο Έτσι και θα πάω να κάνω ξανά εξετάσεις

margarita02
09-09-13, 21:34
Μάλλον το παραέκανες με τους ηλεκτρολύτες. Εννοείται τους βγάζεις και σταματάς για λίγο διάστημα τις σκόνες που ούτε ξέρεις τί έχουν μέσα καθώς και τα ενεργειακά ποτά.

Επίσης μην το παρακάνεις με τα συμπληρώματα σιδήρου καθώς και με το σπανάκι. ¨Οσο έφαγες έφαγες. Έχει και οξαλικά.

Νομίζω πως και με διατροφή ο σίδηρος φτιάχνει δεν είναι πολύ χαμηλά εκτός εάν υπάρχει άλλο πρόβλημα όπως π.χ. να χάνεις από κάπου χωρίς να το καταλαβαίνεις, καμιά εξαγωγή δοντιού κτλ. Το συμπλήρωμα μάλλον στο έδωσε γιατί είπες οτι ζαλίζεσαι και μάλλον αυτό συμπέρανε οτι έπρεπε να κάνει.

Φτιάξε αυτά με τη διατροφή και τις αλλαγές στα συμπληρώματα και εντάξει θα είσαι. Με το σίδηρο πρόσεχε γιατί σε μεγάλες δόσεις είναι τοξικός γι αυτό και δεν συμπεριελαμβάνεται στις περισσότερες πολυβιταμίνες που προορίζονται για άντρες. Μην το πάρεις για πολύ. Αυτό με το πορτοκάλι για τις τροφές ισχύει περισσότερο τα συμπληρώματα δεν έχουν πρόβλημα. Και εντάξει να βάλεις έναν φυσικό χυμό πορτοκάλι στη θέση των ενεργειακών πότών δεν νομίζω θα σου κάνει κανένα κακό.

Εξέταση ούρων κοίταξες για νεφρά και τέτοια;

Οι διαταραχές ηλεκτρολυτών δημιουργούν τέτοια προβλήματα σαν κρίσεις πανικού που περιγράφεις και σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να δημιουργήσουν και παραισθήσεις.

Επίσεις μην το παρακάνεις και με το νερό γιατί θα αραιώσουν τόσο πολύ που μετά θα χρειάζεσαι συμπλήρωμα.

Αερόβια άσκησκη κάνεις καθόλου;

TRIANTAFYLLOU
09-09-13, 22:29
επίσης επειδη ο σίδηρος παιζει ρόλο στην απόδοση , το έχουμε γράψει σε τοπικ στο φόρουμ , παίζει ρόλο και ο συνδιασμός τροφων και να μην συνδέετε με το ασβέστιο γιατι δεν αποροφάτε και θέλει βιταμίνη C
εκτός την διατροφη και αν κριθει απαραίτητο κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου , η σπιρουλίνα είναι ενα φυσικό συμπλήρωμα που βοηθάει στο να ανέβει ο σίδηρος και να κρατηθει σε σταθερα επίπεδα , γιατι η έντονη προπόνηση ρίχνει τα επίπεδα σιδήρου

και όταν πάμε να κάνουμε εξετάσεις αιματολογικές για κάποιο πρόβλημα η σύμπτωμα που έχουμε θα πρέπει να είναι στοχευμένες και να κοιταμε συγκεκριμένες παραμέτρους ώστε να έχουμε σωστη εικόνα , ακόμη και έλειψη κάποιων βιταμινών η ηλεκτρολυτών μπορεί να μας ρίξουν την απόδοση

hoffman
09-09-13, 22:32
επίσης επειδη ο σίδηρος παιζει ρόλο στην απόδοση , το έχουμε γράψει σε τοπικ στο φόρουμ , παίζει ρόλο και ο συνδιασμός τροφων και να μην συνδέετε με το ασβέστιο γιατι δεν αποροφάτε και θέλει βιταμίνη C
εκτός την διατροφη και αν κριθει απαραίτητο κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου , η σπιρουλίνα είναι ενα φυσικό συμπλήρωμα που βοηθάει στο να ανέβει ο σίδηρος και να κρατηθει σε σταθερα επίπεδα , γιατι η έντονη προπόνηση ρίχνει τα επίπεδα σιδήρου

και όταν πάμε να κάνουμε εξετάσεις αιματολογικές για κάποιο πρόβλημα η σύμπτωμα που έχουμε θα πρέπει να είναι στοχευμένες και να κοιταμε συγκεκριμένες παραμέτρους ώστε να έχουμε σωστη εικόνα , ακόμη και έλειψη κάποιων βιταμινών η ηλεκτρολυτών μπορεί να μας ρίξουν την απόδοση

ειχα ακουσει για την σπιρουλινα πως ειναι καλη αλλα δεν ηξερα πως βοηθαει στον σιδηρο θα ψαξω να παρω αν ειναι,οσο για τους ηλεκτρολυτεσ σε αυτα ημουν μια χαρα και με το παραπανω μονο η φεριτινη μου εχει πεσει στον πατο 15 εχω και πρεπει να την ανεβασω οπωσδηποτε

margarita02
09-09-13, 23:01
Πώς ήταν καλοί οι ηλεκτρολύτες αφού εκτός των φυσιολογικών ορίων είπες οτι ήταν. Κατάλαβες τί πρέπει να κάνεις για να διορθωθούν;

hoffman
09-09-13, 23:14
Πώς ήταν καλοί οι ηλεκτρολύτες αφού εκτός των φυσιολογικών ορίων είπες οτι ήταν. Κατάλαβες τί πρέπει να κάνεις για να διορθωθούν;

δεν ηταν καλη οι ηλεκτρολυτες απλα βρηκα την αιτια δηλαδη τους ηλεκτρολυτες που ειχα παρει απο το φαρμακειο νομιζωντας πως ειχα ελειψη οποτε τους σταματησα τωρα που ειδα της εξετασεις και λογικα αυτο εφταιγε γιατι εγω δεν τρωω και τοσες μπανανες για να εχω περασει κ το οριο πριν κανα μηνα προσθεσα μπανανες στα γευματα μου,για να διορθωθουν νομιζω απλα σταματωντας τους ηλεκτρολυτες που επαιρνα,διορθωσε με αν εχω καταλαβει λαθος

margarita02
09-09-13, 23:34
Σωστά κατάλαβες. Σταματάς το συμπλήρωμα ηλεκτρολυτών και ξανακάνεις μετά απο κάποιες μέρες εξετάσεις να δεις τι γίνεται.

Τα φρούτα δε χρειάζεται να τα μειώσεις γι αυτόν τον λόγο και ακόμα μετράς το νερό που πίνεις ωστε να μην πίνεις υπερβολικά μεγάλες ποσότητες γιατί σε λίγες μέρες θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που έχεις τώρα. Χαμηλό νάτριο από αραίωση δηλ. Προσοχή σε αυτό.

Από τις τροφές εφόσον είσαι υγιείς και τα νεφρά και τα υπόλοιπα δουλεύουν σωστά δύσκολα να υπερβούν τα όρια οι ηλεκτρολύτες και ειδικά το κάλιο. Μακάρι να ανέβαινε δηλ. Συνήθως έλλειψη παρουσιάζουν επειδή παραλείπουμε φρούτα και αλάτι.

TRIANTAFYLLOU
09-09-13, 23:51
εγω το είχα δεί σε στιβικούς που μετράν επιδόσεις στη λεπτομέρεια , με έλεγε ο προπονητής τους Ηλία πρώτο άλμα στο θεό δεύτερο πολυ πιο κάτω τρίτο δεν μπορεί να ξεκολήσει απο την γη που λέει ο λόγος και έλεγα μη την ψάχνεις καθόλου ο σίδηρος είναι πάτος και φεριτίνη , μα λέει κάναμε πρίν 3 βδομάδες και ήταν σε ικανοποιητικά επίπεδα , ε και τι έγινε ξανάπεσαν τους έλεγα , μέχρι που 2 βδομάδες πρίν τον αγώνα απο το πές πες , έκαναν εξετασεις και ο σίδηρος ήταν πάτος , λόγω έντονης προπόνησης και αν έχει προδιάθεση ο αθλητής πέφτει πολυ γρήγορα .
και τελικα όταν το είπαν ότι είναι πάτος , τότε λέω η λύση μόνο ενδοφλέβια που απευχόμουν και τελικα δεν το γλύτωσαν

απλα πράματα δεν χρειάζετε πολυ ψήρισμα δεν είμαστε άρωστοι αθλούμενοι είμαστε , τρως τα φρούτα μπανάνες και γενικα την διατροφη στο φούλ , δεν κόβεις αλάτι και με μέτρο απλα το αλάτι ,γιατι αν κόψουμε τελείως το αλάτι είμαστε σαν ζαλισμένα κοτόπουλα , δεν χρειάζετε να είμαστε υποχόνδριοι και απλα κάποιος που έχει θεμα με σίδηρο και αιματοκρίτη το ελέγχει και παίρνει όταν χρειάζετε συμπλήρωμα σιδήρου και η διατροφη αν έχει θέμα είναι πρός αυτη την κατεύθυνση στο να κραταει ψηλά τον σίδηρο και φεριτινη , γιατι χωρις φεριτινη ο σίδηρος δεν ανεβαίνει και δεν μένει
η σπιρουλίνα είναι φυσικό προιόν και δεν υπάρχει κανένα θεμα με την λήψη της ακόμη και μακροχρόνια

hoffman
10-09-13, 00:04
εγω το είχα δεί σε στιβικούς που μετράν επιδόσεις στη λεπτομέρεια , με έλεγε ο προπονητής τους Ηλία πρώτο άλμα στο θεό δεύτερο πολυ πιο κάτω τρίτο δεν μπορεί να ξεκολήσει απο την γη που λέει ο λόγος και έλεγα μη την ψάχνεις καθόλου ο σίδηρος είναι πάτος και φεριτίνη , μα λέει κάναμε πρίν 3 βδομάδες και ήταν σε ικανοποιητικά επίπεδα , ε και τι έγινε ξανάπεσαν τους έλεγα , μέχρι που 2 βδομάδες πρίν τον αγώνα απο το πές πες , έκαναν εξετασεις και ο σίδηρος ήταν πάτος , λόγω έντονης προπόνησης και αν έχει προδιάθεση ο αθλητής πέφτει πολυ γρήγορα .
και τελικα όταν το είπαν ότι είναι πάτος , τότε λέω η λύση μόνο ενδοφλέβια που απευχόμουν και τελικα δεν το γλύτωσαν

απλα πράματα δεν χρειάζετε πολυ ψήρισμα δεν είμαστε άρωστοι αθλούμενοι είμαστε , τρως τα φρούτα μπανάνες και γενικα την διατροφη στο φούλ , δεν κόβεις αλάτι και με μέτρο απλα το αλάτι ,γιατι αν κόψουμε τελείως το αλάτι είμαστε σαν ζαλισμένα κοτόπουλα , δεν χρειάζετε να είμαστε υποχόνδριοι και απλα κάποιος που έχει θεμα με σίδηρο και αιματοκρίτη το ελέγχει και παίρνει όταν χρειάζετε συμπλήρωμα σιδήρου και η διατροφη αν έχει θέμα είναι πρός αυτη την κατεύθυνση στο να κραταει ψηλά τον σίδηρο και φεριτινη , γιατι χωρις φεριτινη ο σίδηρος δεν ανεβαίνει και δεν μένει
η σπιρουλίνα είναι φυσικό προιόν και δεν υπάρχει κανένα θεμα με την λήψη της ακόμη και μακροχρόνια

τα αλατια τα εχω ακυρωσει εντελως απο την διατροφη μου :/ πιστευω ισως και απο την ταλαιπωρια να επεσε γιατι μετα απο την λαικη εφευγα βελος για το γυμναστηριο δεν ξεκουραζομουν καθολου,θα παρω και σπιρουλινα θα φαω και μοσχαρια τωρα παιρνω και σιδηρο φουλ πορτοκαλαδες και θα δουμε,σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι εισαι αναλυτικοτατος