PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα για ογκο ποδιων με χοντροπαθεια.



Constantinek
02-09-13, 14:35
Καλησπερα στο φορουμ.Εχω το εξης προβλημα εχω πολυ λεπτα ποδια γιατι τον τελευταιο χρονο δεν μπορουσα να τα γυμναζω λογο χοντροπαθειας και δευτερον ακομα κ οταν τα γυμναζα αν εβαζα 5 κιλα τα 4 πηγαιναν στον ανω κορμο και το 1 (το πολυ) στα ποδια που λεει ο λογος,γενικα μεγαλη δισαναλογια. Εκανα για μερικους μηνες ασκησεις για τα ποδια για την χοντορπαθεια και τωρα τελευταια δεν με ενοχλουν τα γονατα,θυμαμαι που στην αρχη στις εκτασεις δεν μπορουσα να βαλω ουτε 10κιλα κ τωρα ανεβηκα στα 40,κανω εκτασεις τετρακεφαλου κ δικεφαλου και πρεσσα,σκουωτ ακομα φοβαμαι να κανω.Αυτη την στιγμη ειμαι 1.78 και 67 κιλα εχω χασει 5 κιλα λογο καλοκαιριου αλλα θα τα βαλω μεσα σε 2 μηνες το πολυ σωματικα εχω πολυ μικρο ποσοστο λιπους και ειμαι σε καλη κατασταση πολυ γραμμωμενος ασχολουμε με γυμναστικη τα τελευταια 10 χρονια.Θαθελα να μου πειτε ενα προγραμμα για τα ποδια για να δωσω μεγαλυτερο βαρος στην πρεσσα γτ σκουωτ δεν θελω να κανω ακομα και στον ανω κορμο να κανω συντηρηση ωστε τα κιλα που θα βαλω σιγα σιγα οσο γινετε να πανε στα ποδια.Σκεφτομαι να κανω 3 φορες την βδομαδα ποδια,ειναι υπερβολη?Αν μπορειτε πειτε μου ενα προγραμμα 2 η 3 ημερων για τα ποδια,για τον ανω κορμο μπορω να το βγαλω μονος μου για συντηρηση.
Ευχαριστω

Dakonblackblade
11-09-13, 18:11
3/5 ανθρώπους που έρχονται στο γυμναστήριο και τους προτείνω να κάνουμε squat μου λένε για χονδροπάθεια. Τι λες να δοκιμάσεις να κάνεις τις ασκήσεις με λίγα κιλά? Ίσως το θέμα σου να είναι ακριβώς ότι δεν κάνεις τίποτα για τα πόδια σου και το πρόβλημά σου εντείνεται. Δοκίμασε σωστά squat και πρέσσα με λίγα κιλά. Πάντως εφόσον δε νιώθεις ενοχλήσεις στις υπόλοιπες ασκήσεις γιατί να νιώσεις και στο squat? Όλα έκταση τετρακεφάλου είναι

ΠανοςΒ
11-09-13, 20:00
Εμενα στην χονδροπαθεια με βοηθησε πολυ το κολυμβητηριο στην αρχη.
Μετα μπηκα σκουωτ αλλα παντα με επιδεσμους στα ποδια (straps) χωρις κανενα προβλημα ως τωρα (2 χρονια).

Θελει προσοχη στην αρχη, λιγα κιλα πολυ καλη τεχνικη.