PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με γαλακτικο οξυ



razor023
04-09-13, 00:05
εδω και 3 μηνες ταλαιπωρουμαι και δεν μπορω να κανω σοβαρη προπονηση.με επιασε εντελως ξαφνικα τελη μαιου.ειχα σταματησει για 5 μερες λογω αισθησης κουρασης και οταν ξαναρχισα την γυμναστικη μου βγηκε αυτο το προβλημα.συγκεκριμενα πανω απο 6 επαναληψεις δεν μπορω να κανω ουτε ζεσταμα.πχ πηγα να κανω 12 επαναληψεις προβολες χωρις κιλα στην μπαρα και τα ποδια μου πρηστηκαν απο το γαλακτικο και πονουσαν(ειχα αυτο το ασχημο πιασιμο που εχουμε συνηθως την επομενη μερα) και δεν ειναι φυσιολογικο.αυτο συμβαινει σε ολες τις μυικες ομαδες.αντιθετως μπορω να κανω κανονικη προπονηση με 6αρες και βαρια κιλα.αν κανω ομως πανω απο 6 επαναληψεις η προπονηση μου θα ναι σκετη αποτυχια.επισης αυτο με πιανει στην καθημερινη μου ζωη.πχ στα ψωνια και στο κουβαλημα διαφορων πραγματων,ακομα και στο σεξ.πρηζομαι και δεν μπορω να συνεχισω απο το γαλακτικο στους κοιλιακους,στην πλατη,στα ποδια.εκανα γενικες αιματος,ουρων και ορμονικες και ηταν ολα μια χαρα.πηγα σε παθολογο,με ακροαστηκε,μου πηρε την πιεση,με εξετασε για υπογοναδισμο.δεν ξερω τι να κανω εχω ξενερωσει.3 μηνες εχω να κανω σοβαρη προπονηση.τωρα καθομαι 2 βδομαδες,θα κατσω αλλη μια και επισης αρχισα να παιρνω και μαγειρικη σοδα για το γαλακτικο.με καποιους γυμναστες που μιλησα μου ειπαν πως ανεπτυξα πολυ τους μυες αντοχης και θα πρεπει να το γυρισω σε προπονηση δυναμης για να φερω μια ισορροπια με τους μυες δυναμης.να αναφερω οτι γυμναζομαι συστηματικα 5 χρονια,ειμαι φυσικος αθλητης και ειχα πολυ καλη φυσικη κατασταση μεχρι να με γειωσει αυτο το προβλημα.συνηθιζα να καταπινω χιλιομετρα και να τρεχω μισαωρα με καλο τεμπο αλλα απο τοτε που επαθα ο,τι επαθα ουτε αεροβιο δεν μπορω να κανω οπως θελω.τι μου προτεινετε?

razor023
06-09-13, 14:08
ευχαριστω πολυ παιδια με φωτισατε.

leftis
06-09-13, 14:18
ευχαριστω πολυ παιδια με φωτισατε.


Ίσως αν το αρχικό σου ποστ ήταν καλά δομημένο με παραγράφους, σωστή ορθογραφία και γενικώς προσεγμένο, ίσως περισσότερα άτομα να το διάβαζαν.

Εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να το αποκρυπτογραφήσω. Δεν το λέω με ειρωνικό ύφος, απλά σε συμβουλεύω για μελλοντικά σου πόστς.

niksamaras
06-09-13, 18:13
ευχαριστω πολυ παιδια με φωτισατε.

Τιποτα, να σαι καλα. :welcome:

NASSER
07-09-13, 09:25
Αυτό που σίγουρα χρειάζεσαι είναι ξεκούραση και καλή διατροφή. Ξεκινά χαλαρά να προπονήσε με λίγα κιλά να νιώθεις τους μυς σου και έπειτα ανεβάζεις ρυθμούς. Την αερόβια θα είναι καλό να την κάνεις σε πιο αραιά χρονικά διαστήματα. Πρέπει να προσέχεις και να αισθάνεσαι τα όρια σου. Η υπερπροπόνηση δεν φέρνει θετικά αποτελέσματα συν ότι καθυστερεί την ανάρρωση των μυών και την απομάκρυνση του γαλακτικού οξέος.
Μερικές φορές η λύση είναι αρκετά πιο απλή όσο πολύπλοκο και αν φαίνεται το πρόβλημα.

Mikekan
07-09-13, 10:34
Εντάξει ρε παιδιά, ήταν λίγο απότομος αλλά πως τον αποπαίρνετε έτσι? Μπείτε λίγο στη θέση του, εδώ μία προπόνηση χάνουμε λόγω τραυματισμού και είμαστε χάλια ψυχολογικά!

TRIANTAFYLLOU
09-09-13, 02:55
πολλα μπορει να συμβαίνουν μπορει και συνδιασμός περιπτώσεων , σε κάθε περίπτωση όμως όχι πανικός και απλα εξετάζουμε παραμέτρους

με την γενική αίματος απλα δεν μπορείς να δείς όλα, δεν είπες αν έκανες το CPK (κρεατοφωσφοκινάση αν δεν κάνω λάθος) αυτο το ένζυμο δείχνει την κούραση των μυών και τα κατάλυπα του μεταβολισμού

επίσης κάποιος που δεν είναι συνηθισμένος σε προπόνηση δύναμης και ημιαντοχής και το μυικό του σύστημα είναι προσαρμοσμένο σε αντοχή περισσότερο χρειάζετε μια μεταβατική περίοδο να ανταπεξέλθει σ αυτου του είδους προπόνηση
αλλα με την προυπόθεση εφόσον έχει συμπτώματα κόπωσης , να πάρει κάποια βασικά συμπληρώματα όπως βιταμίνη C που ε'ίναι και αντικαταβολική και κατα της κορτιζόλης , τουλάχιστον σ αυτη τη φαση στην αρχή 2 γραμμάρια την μερα , B COMPLEX για το νευρικό σύστημα και αμινοξεα τουλάχιστον τα βασικά η κάποια καθαρη πρωτείνη , σε συνδιασμό με διατροφή , αυτο για να βοηθηθει ο οργανισμός λόγω του ότι μπορει να μην καλύπτεσαι σ αυτη τη φαση η να ελλείπονται θρεπτικα συστατικα απο την διατροφη

και όταν υπάρχουν σημάδια ανάκαμψης έστω και όχι γρήγορα , είναι ενθαρυντικό , αν δεν υπάρχει κατι παθολογικό και είναι απλα θέμα φυσικής κατάστασης και προσαρμογής μ αυτο τον τρόπο βοηθάμε δ΄θινοντας στο σώμα υλικά αποκατάστασης και αν θα κάνουμε ξανα εξατάσεις αιματολογικές να γίνουν πιο εξειδικευμένες ώστε να δούμε μηπως υπάρχει ακόμα και κάποια έλειψη σε κάποια βασικά μέταλλα και ηλεκτρολύτες
αν ο σίδηρος και η φεριτίνη ειδικα βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα

γιατι αν σε προπόνηση αντοχής τα πάς καλα απο καρδιοαναπνευστικής πλευράς , τότε περισσότερο επικεντρώνετε το θέμα στο μυικό συστημα

razor023
09-09-13, 09:28
με την γενική αίματος απλα δεν μπορείς να δείς όλα, δεν είπες αν έκανες το CPK (κρεατοφωσφοκινάση αν δεν κάνω λάθος) αυτο το ένζυμο δείχνει την κούραση των μυών και τα κατάλυπα του μεταβολισμού

επίσης κάποιος που δεν είναι συνηθισμένος σε προπόνηση δύναμης και ημιαντοχής και το μυικό του σύστημα είναι προσαρμοσμένο σε αντοχή περισσότερο χρειάζετε μια μεταβατική περίοδο να ανταπεξέλθει σ αυτου του είδους προπόνηση
αλλα με την προυπόθεση εφόσον έχει συμπτώματα κόπωσης , να πάρει κάποια βασικά συμπληρώματα όπως βιταμίνη C που ε'ίναι και αντικαταβολική και κατα της κορτιζόλης , τουλάχιστον σ αυτη τη φαση στην αρχή 2 γραμμάρια την μερα , B COMPLEX για το νευρικό σύστημα και αμινοξεα τουλάχιστον τα βασικά η κάποια καθαρη πρωτείνη , σε συνδιασμό με διατροφή , αυτο για να βοηθηθει ο οργανισμός λόγω του ότι μπορει να μην καλύπτεσαι σ αυτη τη φαση η να ελλείπονται θρεπτικα συστατικα απο την διατροφη

και όταν υπάρχουν σημάδια ανάκαμψης έστω και όχι γρήγορα , είναι ενθαρυντικό , αν δεν υπάρχει κατι παθολογικό και είναι απλα θέμα φυσικής κατάστασης και προσαρμογής μ αυτο τον τρόπο βοηθάμε δ΄θινοντας στο σώμα υλικά αποκατάστασης και αν θα κάνουμε ξανα εξατάσεις αιματολογικές να γίνουν πιο εξειδικευμένες ώστε να δούμε μηπως υπάρχει ακόμα και κάποια έλειψη σε κάποια βασικά μέταλλα και ηλεκτρολύτες
αν ο σίδηρος και η φεριτίνη ειδικα βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα

γιατι αν σε προπόνηση αντοχής τα πάς καλα απο καρδιοαναπνευστικής πλευράς , τότε περισσότερο επικεντρώνετε το θέμα στο μυικό συστημα

το cpk μου ηταν 150 νομιζω.ηταν μεσα στα νορμαλ πλαισια.σιφηρος και φεριτινη επισης ηταν οκ.η προπονηση μου ειχε διαρκεια γυρω στη μια ωρα με 1,5-2 λεπτα διαλειμα μεταξυ των σετ 5 φορες την εβδομαδα και 1-2 φορες αεροβιο ξεχωριστα απο τα βαρη.το προβλημα μου ειναι στην αντοχη,δεν μπορω να κανω πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα(για την ακριβεια ουτε με τραγικα λιγα κιλα,ουτε χωρις κιλα).επισης οταν επαθα οτι επα8α επεσε και η αεροβια ικανοτητα μου.συνηθιζα να τρεχω ενα μισαωρο με καλο τεμπο και ξαφνικα κατερευσα,δεν εβγαζα ουτε 20λεπτο.ειχα τρελα πιασιματα τις επομενες μερες μετα τα βαρη(καθυστερημενο πιασιμο μετα απο 2-3 μερες και πολυ πονο λες και ειχα να γυμναστω 1 χρονο).δεν εχω κανενα προβλημα ομως να κανω προπονηση δυναμης με λιγες επαναληψεις,πολλα κιλα και μεγαλα διαλειματα 2,5-3 λεπτα.μηπως ανεπτυξα πολυ τους μυες αντοχης?αυτο τουλαχιστον μου ειπαν οι περισσοτεροι γυμναστες που μιλησα.να επισημανω επισης οτι κανω 5 χρονια συστηματικα.πηγα σε ρευματολογο σημερα και μου εγραψε και αυτη καποιες εξετασεις αιματος για να σιγουρευτει οτι ειμαι καλα.

TRIANTAFYLLOU
09-09-13, 15:54
επίσης είναι και τα άλλα που προανεφερα , εφόσον οι βασικές αιτίες στις αιματολογικές εξετάσεις είναι οκ , οι ηλεκτρολύτες που ευθύνονται για την απόδοση ,μυικές λοιμώξεις ιογενής , ακόμη και απο γρίπη , η μικροβιακές

παθηση του νευρικού συστήματος , η αν έχεις πάρει τον τελευταίο καιρό κάποια φάρμακα για κάποια άλλη πάθηση η κάποια ιογενή πάθηση , η κάποια μορφη μυοπάθειας
εμένα προσωπικα με είχε τύχει περίπτωση αθλούμενου που ενω είχε κάποια μέτρια φυσική κατάσταση και προσπαθούσε να την βελτιώσει και ενω περνούσε ο καιρός αντι να βελτιωθεί χειροτέρευε , τότε τον έδωσα αμινοξεα , πρωτε'ίνη και ηλεκτρολύτες το καλοκαίρι και βελτίωσε την διατροφή του , έτσι δεν βελτιωθηκε αλλα σταμάτησε την πτωτική ταση που είχε και μετα απο αλλεπάληλες εξετάσεις σε διάφορα νοσοκομεία είχαν διαγνώση μια σπάνια μορφη μυοπάθειας , αλλα μετα την διάγνωση μπορέσαν να δώσουν και την κατάλληλη αγωγή να γιατρευτεί

σε σενα μπορεί απλα να είναι θέμα χρόνου απο κάποια ίωση να εξασθένησε ο οργανισμός και μεσα απο την προπόνηση να ανακάμψει

επίσης ακόμη και σε ψυχολογικά αίτια μπορεί να οφείλονται τέτοια συμπτώματα , αλλα και κάποια ίωση χωρίς να είναι απαραίτητα εμπύρετη ώστε να δώσει εντονα σημάδια
χρειάζετε εκτενέστερη εξέταση , καρδια , νεφρα και ήπαρ , γιατι μπορεί τα ένζυμα του σικωτιού να είναι εντάξει στις αιματολογικές αλλα ένας υπέρυχος άνω και κάτω κοιλίας μπορεί να δείξει άλλα συμπτώματα όπως και η λιπώδη διήθηση στο συκώτι που δεν φαίνετε στις αιματολογικές απλα

εφόσον οι ορμόνες και ο θυροειδής είναι οκ τότε κάνουμε πιο εκτενέστερες εξετάσεις , αλλα τονίζω σε περίπτωση που η κατάσταση έστω και αργά έχει ανοδική πορεία , απλα θέλει χρόνο , γιατι μπορει να είναι κατι παροδικό και να τελειώσει

razor023
09-09-13, 20:02
επίσης είναι και τα άλλα που προανεφερα , εφόσον οι βασικές αιτίες στις αιματολογικές εξετάσεις είναι οκ , οι ηλεκτρολύτες που ευθύνονται για την απόδοση ,μυικές λοιμώξεις ιογενής , ακόμη και απο γρίπη , η μικροβιακές

παθηση του νευρικού συστήματος , η αν έχεις πάρει τον τελευταίο καιρό κάποια φάρμακα για κάποια άλλη πάθηση η κάποια ιογενή πάθηση , η κάποια μορφη μυοπάθειας
εμένα προσωπικα με είχε τύχει περίπτωση αθλούμενου που ενω είχε κάποια μέτρια φυσική κατάσταση και προσπαθούσε να την βελτιώσει και ενω περνούσε ο καιρός αντι να βελτιωθεί χειροτέρευε , τότε τον έδωσα αμινοξεα , πρωτε'ίνη και ηλεκτρολύτες το καλοκαίρι και βελτίωσε την διατροφή του , έτσι δεν βελτιωθηκε αλλα σταμάτησε την πτωτική ταση που είχε και μετα απο αλλεπάληλες εξετάσεις σε διάφορα νοσοκομεία είχαν διαγνώση μια σπάνια μορφη μυοπάθειας , αλλα μετα την διάγνωση μπορέσαν να δώσουν και την κατάλληλη αγωγή να γιατρευτεί

σε σενα μπορεί απλα να είναι θέμα χρόνου απο κάποια ίωση να εξασθένησε ο οργανισμός και μεσα απο την προπόνηση να ανακάμψει

επίσης ακόμη και σε ψυχολογικά αίτια μπορεί να οφείλονται τέτοια συμπτώματα , αλλα και κάποια ίωση χωρίς να είναι απαραίτητα εμπύρετη ώστε να δώσει εντονα σημάδια
χρειάζετε εκτενέστερη εξέταση , καρδια , νεφρα και ήπαρ , γιατι μπορεί τα ένζυμα του σικωτιού να είναι εντάξει στις αιματολογικές αλλα ένας υπέρυχος άνω και κάτω κοιλίας μπορεί να δείξει άλλα συμπτώματα όπως και η λιπώδη διήθηση στο συκώτι που δεν φαίνετε στις αιματολογικές απλα

εφόσον οι ορμόνες και ο θυροειδής είναι οκ τότε κάνουμε πιο εκτενέστερες εξετάσεις , αλλα τονίζω σε περίπτωση που η κατάσταση έστω και αργά έχει ανοδική πορεία , απλα θέλει χρόνο , γιατι μπορει να είναι κατι παροδικό και να τελειώσει

ειλικρινα σ ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.δεν εχω παρει φαρμακα τον τελευταιο καιρο οχι ουτε ειχα καποια ασθενεια.ουτε ημουν πεσμενος ψυχολογικα,ουτε ιδιαιτερο αγχος ειχα για κατι.πηγα σε ρευματολογο σημερα και μου εγραψε κ αλλες εξετασεις αιματος προληπτικα για καποια στοιχεια που θελει να δει αυτη ωστε να σιγουρευτει.ειμαι 21 χρονων γυμναζομαι 5 χρονια συστηματικα,απο συμπληρωματα πρωτεινη,κρεατινη,μαλτοδεξτρινη,πολυβιταμινη και οχι συνεχεια 5-7 μηνες το χρονο και δεν ειχα ποτε σωματικο λιπος πανω απο 16-17%.παραθετω και τις εξετασεις που εκανα http://www.2shared.com/file/DaqshMbH/___online.html
αυριο απογευμα θα ανεβασω και τις καινουριες που ζητησε η ρευματολογος.

TRIANTAFYLLOU
09-09-13, 22:19
ούτε αμαρτία δεν υπάρχει χωρίς αιτια:P, έτσι και εφόσον το έπιασες σοβαρα το θέμα θα βρεθεί το τι σου λείπει και έχεις αυτα τα συμπτώματα , για όλα υπάρχει πάντα μια εξήγηση και αιτία , αυτός που είχα εγω έψαχνε χρόνια και δεν μπορούσε να βρεί τι έχει μέχρι που διέγνωσαν μια σπάνια μορφη μυοπάθειας , αλλα σε σένα μπορεί να είναι και κάτι παρωδικό και να περάσει να ανατάξει ο οργανισμός , η ψάχνοντας με ιατρικές εξετάσεις σωστα στοχευμένες να βρείς τι σε επηρέασε και να το διορθώσεις , η απλα όταν κάποιος ενω γυμνάζετε για χρόνια σε κάποιο στυλ προπόνησης , αλλάζοντας στυλ θέλει χρόνο προσαρμογής το μυικό του σύστημα ώστε να ανταπεξέλθει

razor023
10-09-13, 17:25
πηγα σημερα να κανω τις νεες εξετασεις και η νοσοκομα μου ειπε οτι και αυτην και την προηγουμενη φορα το αιμα απο τις φλεβες μου βγαινει με δυσκολια λες και ειναι θρομβωμενες.

Όταν ένας θρόμβος καταλαμβάνει περισσότερο από το 75% της επιφάνειας του αυλού μιας αρτηρίας, η ροή του αίματος προς τον παρεχόμενο ιστό έχει μειωθεί αρκετά για να προκληθούν συμπτώματα λόγω της μειωμένης παροχής οξυγόνου (υποξία) και της συσσώρευσης των μεταβολικών προϊόντων, όπως το γαλακτικό οξύ.

Διαβαζοντας αυτο καταλαβα οτι μοιαζει με τα συμπτωματα μου.τεσπα δεν θελω να βγαζω βιαστικα συμπερασματα και θα περιμενω τα νεα αποτελεσματα.

nopantas
10-09-13, 19:59
πηγα σημερα να κανω τις νεες εξετασεις και η νοσοκομα μου ειπε οτι και αυτην και την προηγουμενη φορα το αιμα απο τις φλεβες μου βγαινει με δυσκολια λες και ειναι θρομβωμενες.

Όταν ένας θρόμβος καταλαμβάνει περισσότερο από το 75% της επιφάνειας του αυλού μιας αρτηρίας, η ροή του αίματος προς τον παρεχόμενο ιστό έχει μειωθεί αρκετά για να προκληθούν συμπτώματα λόγω της μειωμένης παροχής οξυγόνου (υποξία) και της συσσώρευσης των μεταβολικών προϊόντων, όπως το γαλακτικό οξύ.

Διαβαζοντας αυτο καταλαβα οτι μοιαζει με τα συμπτωματα μου.τεσπα δεν θελω να βγαζω βιαστικα συμπερασματα και θα περιμενω τα νεα αποτελεσματα.

η νοσοκομα ηξερε να παιρνει αιμα?μπας και σε πηρε απο καμια φλεβα που εχει ετσι κι αλλιως χαμηλη παροχη?οσο για το 2ο που λες μαλλον το διαβασες καπου απ το ιντερνετ , μου φαινεται αρκετα εξτριμ, επισης τα θρομβωμενα αγγεια (και δει αρτηριες) συνοδευονται και με πολυ πονο...σε καθε περιπτωση αν θες να αποκλεισεις θρομβωσεις κλπ μπορεις απο εξετασεις να το δεις στα δ-διμερη...

razor023
17-09-13, 14:50
λοιπον για να μην ανοιγω νεο θεμα γραφω εδω.πηγα σε ρευματολογο και μου εγραψε να κανω κ αλλες εξετασεις αιματος και ορμονικες.το απογευμα θα παω να τις παρω.μιλησα τηλεφωνικως με την μικροβιολογο και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ εκτος απο το cpk που ειναι 300.αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον απο 150 που ηταν στις προηγουμενες εξετασεις πριν μια εβδομαδα να διπλασιαστηκε εφοσον δεν γυμναζομαι.να αναφερω οτι ειχα κανει 2 σετακια μονοζυγο το προηγουμενο βραδυ πριν δωσω αιμα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι λογος αυτος για να αυξηθει ετσι το cpk(μεσολαβησαν 13-14 ωρες μεχρι να δωσω αιμα).δηλαδη αμα εκανα κανονικη προπονηση ποσο θα πηγαινε?10000?ειμαι ενα μηνα εκτος προπονησεων και ακομα δεν νιωθω ετοιμος να επιστρεψω.δεν μου εχουν λειψει τα βαρη και πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο στα 5 χρονια που γυμναζομαι με αντιστασεις.συνηθως οταν καθομουνα 1-2 εβδομαδες ηθελα σαν τρελος να επιστρεψω αλλα τωρα βλεπω οτι δεν αναρωνω και δεν εχω καμια ορεξη να επιστρεψω στο γυμναστηριο και να χειροτερεψω.μιλησα με τον γιατρο ενος φιλου μου και μου ειπε οτι βρισκομαι σε ενα σταδιο υπερκοπωσης και οι μυες μου παιρνουν με το παραμικρο ερεθισμα για παραγωγη γαλακτικου.μου προτεινε το norgesic για μια εβδομαδα(ενα το πρωι,ενα το βραδυ).

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:26
Αν και το γαλακτικό οξύ είναι ανάλογο της έντασης και έκκρισης των αναβολικών ορμονών (τεστοστερόνη,σωματοτροπίνη),μπορεί να αποτελέσει και καύσιμο σε αθλήματα αντοχής (μαραθώνιος,τρίαθλο,ποδηλασία).
Στην περίπτωση της αναερόβιας καύσης της γλυκόζης,το γαλακτικό είναι απόβλητο και οδηγεί στο μυικό κάματο και την αίσθηση του καψίματος.
Συμπληρώματα που αυξάνουν το αναερόβιο κατώφλι και αποτρέπουν τη συσσώρευση αυτού,είναι η διτανθρακική σόδα,η καρνοσίνη και η βήτα αλανίνη.
Αυτές οι ουσίες είναι αλκαλοποιητές του αίματος και δρουν κατά της γαλακτικής οξέωσης,η οποία οδηγεί σε μεταβολική οξέωση και ελάττωση του Ph (<7.35)
Κατά τη γαλακτική-μεταβολική οξέωση οι πνεύμονες υπεραερίζουν,προκειμένου να αποβληθεί μέσω της υποκαπνίας το CO2 και οι νεφροί αποβάλλουν (Η+),ως αντιρροπιστικός μηχανισμός.