PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στη μεση στις πιεσεις παγκου



tasos2
10-09-13, 10:14
Εδω και καιρο με πιανει πονος στη μια πλευρα της μεσης οταν ξαπλωνω ανασκελα με τα ποδια χαμηλα και τη μεση σε σχημα τοξου (δηλαδη οπως ξαπλωνουμε στις πιεσεις παγκου, το λεγομενο arching).

Πρωτη φορα με πονεσε εντονα οταν εκανα μεγιστη στις πιεσεις παγκου και εκανα μεγαλο τοξο στη μεση για να με βοηθησει να τα σηκωσω. Μετα μου περασε και δεν εδωσα σημασια αλλα καποια στιγμη ξαναβγηκε και τωρα ποναει αρκετα εντονα.

Πηγα σε ορθοπαιδικο και δεν μου ειπε ουσιαστικα τιποτα, ειπε οτι ειναι μυικο και οχι θεμα της σπονδυλικης στυλης αλλα δεν μου ειπε τι ειναι ουτε τι να κανω για να φυγει ο πονος (γιατι μονο του δε φευγει), γενικα δεν εδωσε πολλη σημασια σαν να ηταν κατι ασημαντο. Επισης μου βρηκε μειωμενα αντανακλαστικα στο ποδι που ειναι στην πλευρα που ποναει αλλα δεν μου ειπε αν σχετιζεται.

Το εχει παθει κανεις? Περναει καποια στιγμη?

Greek Gladiator
10-09-13, 12:54
Μαλλον χρειαζεσε λιγη ξεκουραση.
Καλυτερα να μην ξανακανεις τοσο μεγαλο τοξο και να εχεις τη μεση "κολλημενη" στον παγκο ή εστω να κανεις πολυ μικρο τοξο.
Πηγαινε και σε εναν αλλον ορθοπαιδικο να ζητησεις και μια δευτερη γνωμη γιατι απ'αυτα που λες αυτος που πηγες δεν ειναι καλος ή δεν βρηκε τιποτα και εισαι μια χαρα:welcome:

NikosSav
10-09-13, 19:24
Η γνώμη μου είναι να μειώσεις το arching που κάνεις και να το χρησιμοποιείς μόνο στο τελευταίο σου σετ , αν όντως το χρειάζεσαι τόσο πολύ.
Έπειτα θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα να επισκεφτείς κάποιον φυσικοθεραπευτή. Χάρη σε μία κοπέλα εδώ έχω ξεπεράσει τελείως πόνους στον δεξί ώμο. Επίσης η μέση μου είχε γίνει ένα ελαφρύ Σ. Πολύ βοήθησε . Προσπάθησε το ...