PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνια Δισκαμψία - Βοήθεια



Billy
11-09-13, 16:01
έχω χρόνια δυσκαμψία στους Δικεφάλους του ποδιού,
κάνω αρκετές εκτάσεις και γενικά ασκήσεις που κάνουν οι ποδοσφαιριστές αλλά αυτή επιμένει,

λέτε άμα πάω σε φυσιοθεραπευτή να απαλλαγώ;
ή αν πάρω κάποια από αυτά τα μηχανηματάκια με τα ηλεκτρόδια που είναι για χαλάρωση μυών να δω κάποιο αποτέλεσμα;

navagos
11-09-13, 19:36
Τι εννοείς λέγοντας "απαλλαγείς"; Αν πρόκειται όντως για βράχυνση των ισχιοκνημιαίων όπως αναφέρεις τότε χρειαζεται πρόγραμμα διατάσεων.

Billy
11-09-13, 19:46
εννοώ ότι θα πάψει να είναι τόσο έντονο και μετά θα κάνω κανονικά εκτάσεις όπως και στους άλλους μυς.

Η βράχυνση πως μπορεί να μου παρουσιάστηκε, παλαιότερα είχα κάποια τραβήγματα και ένα τραυματισμό από απότομο τράβηγμα. Λες από τότε να άρχισε να βραχύνεται;

Ισχιοκνημιαίοι είναι οι δικέφαλοι στο μηρό;

navagos
12-09-13, 11:13
(Συγγνώμη για την ορολογία. Λέγοντας ισχιοκνημιαίους εννοώ αυτό που εσύ λες "μηριαίοι δικέφαλοι".)

Αν είχες παλιότερα επαναλαμβανόμενους μυϊκούς τραυματισμούς στην περιοχή τότε όντως μπορεί να αφήσαν μία "δυσκαμψία". Βέβαια, επειδή προσπαθώ να σε βοηθήσω από απόσταση (κι αυτό είναι επικίνδυνο), σου τονίζω ότι με τον όρο "δυσκαμψία" θεωρώ ότι δεν έχεις συμπτώματα όπως πόνο - οποιασδήποτε μορφής ακόμη και μούδιασμα - πρήξιμο ή σκληρύνσεις στην περιοχή. Αυτό που έχεις είναι μειωμένη ευλυγισία.

Θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα διατάσεων. Σου προτείνω την άσκηση του παρακάτω link: http://youtu.be/vG_SZ6o2hD0. Αφού βρεθείς στην θέση μέγιστης διάτασης (εκεί που νιώθεις έντονα το "τράβηγμα" πίσω από τον μηρό) θα περιμένεις για περίπου 45 δευτερόλεπτα. Θα εκτελείς καθημερινά 3 σετ των 45 δευτερολέπτων για 6 εβδομάδες. Στο τέλος των 6 εβδομάδων θα έχεις κερδίσει εγγυημένα 10 - 20 % μεγαλύτερο έυρος κίνησης. Γενικά η ευλυγισία είναι όπως τα μυϊκά κέρδη: χρειάζεται πειθαρχία και υπομονή.

Billy
12-09-13, 14:17
αυτήν την άσκηση (utube) την κάνω και έχω δει αποτελέσματα,
πόνο έχω όταν κάνω εκτάσεις όμως όχι από την αρχή αλλά προς το τέλος της διαδρομής, αυτό νομίζω είναι αναμενόμενο σε έναν δύσκαμπτο μυ και αυτό είναι που ονομάζω δυσκαμψία, το ότι δεν έχω όλο το εύρος κίνησης που σημαίνει κάποια βράχυνση.
το πρόβλημα είναι ότι στο άλλο πόδι δεν έχω αυτά τα προβλήματα οπότε σίγουρα θα είναι από απομεινάρια από παλαιότερους τραυματισμούς.

Θέλει χρόνο όπως λες και εσύ σωστά, και εκτάσεις σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον πρωί-απόγευμα.

ΠανοςΒ
12-09-13, 14:57
Είχα πάει καποια στιγμη σε εναν χειροπρακτικό για τη μεση μου και μου εκανε κάποιες διατάσεις για ενα αντιστοιχο θεμα που εχω απο τραυματισμό στις γαμπες μου. Για 3-4 βδομαδες που πηγαινα ημουν αλλος ανθρωπος μετά που το παράτησα μου ξαναεμφανίστηκε.

Billy
12-09-13, 15:29
αυτό είναι το πρόβλημα Πανούλη,
όσο κάνω κρατάει μια καλή ευλυγισία όταν το παρατάω ξαναεμφανίζεται
φυσικά δεν το συζητάω όταν κάνω βάρη μετά χρειάζεται ακόμα περισσότερη ώρα εκτάσεις αλλά και πάλι την επόμενη μέρα είναι πάλι "πιασμένο",
ενώ το άλλο πόδι που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα είναι μιά χαρά ακόμα και χωρίς εκτάσεις.

τώρα πριν από λίγο έκανα εκτάσεις και τώρα είναι ευλύγιστο αλλά μέχρι αύριο θα θέλει πάλι

απ' ότι λέει ο navagos θέλει χρόνο και υπομονή, αυτά τα έχω, το θέμα είναι θα φτάσει σε κάποιο σημείο να μην χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση κάποια στιγμή στο μέλλον, αυτό με τρώει λίγο. Πάντως σχετικά με την προηγούμενη εβδομάδα είμαι καλύτερα.

navagos
12-09-13, 18:03
Το κέρδος μιας συνεδρίας διάτασης ακολουθεί την λογική "2 βήματα εμπρός και 1 πίσω". Δηλαδή, όταν τελειώσεις τις διατάσεις σου ας πούμε ότι - υποθετικά - κέρδισες 2 εκατοστά εύρος κίνησης. Μόλις η περιοχή κρυώσει χάνεις το ένα. Η διαπίστωση σου, λοιπον, είναι βάσιμη και αληθής. Με αυτά που έγραψες στο τελευταίο σου post κατάλαβα καλύτερα την περίπτωση. Πρόκειται για απώλεια μέρους του εύρους κίνησης λόγω επαναλαμβανόμενων τραυματισμών στην περιοχή που δεν αποκαταστάθηκε σωστά. Προφανώς, έτυχε να το καταλάβεις πρόσφατα.

Ξεκίνα δουλειά να το επαναφέρεις. Τα κέρδη των διατάσεων είναι της τάξης του χιλιοστού ανά ημέρα και εάν μέχρι την επόμενη φορά που θα επαναλάβεις την διαδικασία περάσουν περισσότερες από 48 ώρες τα κέρδη χάνονται και ξανάν από την αρχή. Γι' αυτό μάλλον δεν τα κατάφερες μέχρι τώρα. Βάλε πρόγραμμα.

Billy
12-09-13, 21:30
ναι απώλεια μέρους του εύρους είχα,

κάνω κάθε μέρα πρωί - βράδυ
έχεις δίκιο αν μια μέρα δεν κάνεις χάνεις αρκετό εύρος αλλά αν μετά πλακωθείς επανέρχεσαι γρήγορα,
μάλλον από ανεπαρκή ανάρρωση του τραυματισμού είναι,

λες με τις εκτάσεις να το ξεπεράσω κάποια στιγμή στο μέλλον;

TRIANTAFYLLOU
13-09-13, 00:05
η χρόνια δυσκαμψία μπορει να δημιουργήσει προβλήματα στις αρθρώσεις , γιατι χαλάει η εργονομία λόγω του ότι οι δυνάμεις που εφαρμόζονται στην άρθρωση είναι ασύμμετρες λόγω δυσκαμψίας

οπότε η λύση δεν είναι απλα να κάνουμε υποτυπώδεις διατάσεις να χαμε να λέγαμε , αλλα ενα ολοκληρωμένο πρόγραμμα διατάσεων το οποίο θα ακολουθείτε μετα απο πάρα πολυ καλό ζέσταμα
ενα πρόγραμμα που είχα δεί πριν χρόνια ήταν ενα που εφάρμοζε ενας δάσκαλος του ταεκβοντο που στη ζωή μου δεν είχα ξαναδεί τέτοια ένταση και σωστη σειρα ακολουθία διατατικών ασκήσεων
απλες και κατανοητες και το μυστικό ήταν στο καλό ζέσταμα και στην επιμονή της κάθε διάτσσης για 15 δευτερόλεπτα , επίσης να χαλαρώνουμε κατα την διάρκεια της εκτέλεσης και να εκπνέουμε ώστε να πονάμε λιγότερο και να είναι πιο αποτελεσματικές οι διατάσεις
και το κλειδί είναι το καλό ζέσταμα , γιατι ακόμη και ενα σίδερο αν πάμε να το στραβώσουμε κρύο θα σπάσει , αν το ζεστάνουμε με το φλόγιστρο θα λυγίσει πανεύκολα όπως θέλουμε , το ίδιο ισχύει και για τούς μυς

επίσης παίζει ρόλο η συχνότητα των διατάσεων σε σταθερη βάση , γιατι όπως προαναφέρθηκε χάνονται τα αποτελέσματα και με την συχνότητα τα διατηρούμε και έχουμε πιο μόνιμα οφέλη σε βάθος χρόνου .
όλα γίνονται μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται που λέει ο λόγος

Billy
13-09-13, 20:35
Γειά σου Ηλία,

αυτό που λες για την άρθρωση είναι πολύ σωστό,
το θέμα το ανακάλυψα τις τελευταίες 2 βδομάδες και του έχω δώσει την απόλυτη προτεραιότητα,
κάνω εκτάσεις 3 και 4 φορές την ημέρα και βλέπω αποτέλεσμα
από σήμερα άρχισα να κάνω και ζέσταμα για κάνα 5λεπτο πριν τις εκτάσεις

σήμερα μπορεί να έκανα και 5 φορές και τώρα αισθάνομαι και τον Γλουτιαίο και τους Δικέφαλους να με τραβάνε.

Μήπως μπορείς να περιγράψεις λίγο αυτό το πρόγραμμα του δάσκαλου του Ταεκβοντό;

Billy
13-09-13, 20:37
Γειά σου Ηλία,
αυτό που λες για την άρθρωση είναι πολύ σωστό,
το θέμα το ανακάλυψα τις τελευταίες 2 βδομάδες και του έχω δώσει την απόλυτη προτεραιότητα,
κάνω εκτάσεις 3 και 4 φορές την ημέρα και βλέπω αποτέλεσμα
από σήμερα άρχισα να κάνω και ζέσταμα για κάνα 5λεπτο πριν τις εκτάσεις
σήμερα μπορεί να έκανα και 5 φορές και τώρα αισθάνομαι και τον Γλουτιαίο και τους Δικέφαλους να με τραβάνε.
Μήπως μπορείς να περιγράψεις λίγο αυτό το πρόγραμμα του δάσκαλου του Ταεκβοντό;

TRIANTAFYLLOU
14-09-13, 15:07
μακαρι να μπορούσα να το περιγράψω γραπτώς εκείνο που θυμάμε είναι ότι κάναμε πάρα πολυ ώρα καλό ζέσταμα με τρέξιμο κυκλικά στην αίθουσα , πλάγια και κανονικα κάποιες ασκήσεις ζεστάματος και μετα διατάσεις απλες αλλα με ουσία όχι απλα να λέμε ότι κάναμε και όλα τα παιδια είχαν ευλυγισία σε πολυ σύντομο διάστημα και ο δάσκαλος όχι απλα έκανε σπαγκάτ , αλλα έβαζε 2 καρέκλες και εβαζε το καθε πόδι στην καθε μία και κατέβαινε κάτο απο την ευθεία , περνούσε δηλαδη και το όριο του απόλυτου σπαγκάτ

τα αθλήματα όπως το ταεκβοντο που απαιτούν ευλυγισία έχουν πάρα πολυ καλές διατάσεις εκ φύσεως , αν και ο δάσκαλος είναι πορωμένος τότε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα, αρκεί κάποιος να παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα διατάσεων ολοκληρωμένο και μετα μπορει να το εφαρμόζει και μόνος του , αλλα το μυστικό είναι να μπορεί να πιέζει τον εαυτό του και όχι με το που θα νοιώσει λίγο πόνο να τα παρατάει

Billy
15-09-13, 13:21
καταλαβαίνω τι λες Ηλία
γενικά τα άτομα που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες έχουν ευλυγισία και κυρίως ασχολούνται από μικρή ηλικία οπότε οι μυς τους έχουν ήδη "ανοίξει"

Προχθές σκεφτόμουν μήπως χρησιμοποιήσω κάποια μυοχαλαρωτική κρέμα και μετά αμέσως κάνω stretching
Εχω βρει αυτήν την κρέμα στο φαμακείο, Musco-Ril.
Χθες εβαλα μία φορά μαζί με voltarain και δεν πονούσε πολύ και μπόρεσα και έκανα καλά ανοίγματα,

το πρόβλημα είναι να απαλλαγώ εντελώς από αυτήν την δυσκαμψία
λες να γίνεται τίποτα με βελονισμό; έτσι μου ήρθε και ρωτάω αν ξέρεις

Billy
15-09-13, 20:14
σημασία έχει ότι όσο μεγαλώνουμε σε ηλικία και με τους τραυματισμούς οι τένωντες/μυς χάνουν την ελαστικότητα τους,
δεν ξέρω αυτά τα μηχανήματα που έχουν οι φυσιοθεραπευτές με τα ηλεκτρόδια αν μπορούν να τους χαλαρώσουν,
νομίζω ότι έχουν πρόγραμμα για χαλάρωση

επίσης τέτοια μηχανιματάκια κυκλοφορούν σε ορισμένα καταστήματα αθλητικώ ειδών,
λέτε να είναι χρήσιμα;

TRIANTAFYLLOU
17-09-13, 01:23
Eνα θα πω με απόλυτη σιγουριά , ότι οι μυς όσο μεγαλώνουμε μπορεί να έχουν μεγαλύτερη δυσκαμψία και να χάνουν ελαστικότητα , αλλα δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να δούμε οφέλη
ένα σωστο πρόγραμμα και απλό διατάσεων χρειάζετε και πάρα πολυ καλό ζέσταμα, αλοιφες και τέτοια μπορει να βοηθάν αλλα σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν το ενεργητικό ζέσταμα των μυών , οι αλοιφες δεν μπορούν να διεισδήσουν βαθεια μεσα στους μυς αλλα βοηθάν σε κάποιο βαθμό
τα μηχανήματα αυτα μπορεί να κάνουν κάποια δουλεια τα καλα , αλλα και χωρίς αυτα πάλι μπορεί να γίνει δουλεια

δεν λέμε να κάνουμε σπαγκάτ αλλα μια ελαστικότητα μπορούμε να αποκτήσουμε ώστε να βοηθήσουμε στις κλειδώσεις
και όταν λέμε ζέσταμα καλύτερα στα πόδια ποδήλατο που γίνετε κίνηση στους μυς και ζεσταίνονται καλύτερα , και απο κεί και πέρα τις απλές διατάσεις χωρίς απότομες κινήσεις αλλα σταδιακή επιβάρυνση και να μένουμε στο σημείο πιέζοντας για 10-15 δευτερα
επίσης στις διατάσεις παίζει ρόλο η συχνότητα , να μην αφήνουμε μεγάλα διαστήματα ανάμεσα στις μέρες και όταν κάνουμε να χαλαρώνουμε γιατι συνήθως όταν πονάμε σφιγκόμαστε χωρίς να το καταλάβουμε και αυτο δεν βοηθάει

Billy
02-10-13, 22:33
Περίμενα λίγες μέρες πριν απαντήσω για να μπορέσω να κάνω τις ασκήσεις που έπρεπε.
Λοιπόν είμαι πολύ καλύτερα, ο πόνος έχει σχεδόν εξαφανισθεί, οι μυς είναι πολύ πιο ελαστικοί και το εύρος κίνησης έχει αυξηθεί σημαντικά.
Δεν κάνω κάθε μέρα εκτάσεις και παρ' όλα αυτά η καλή κατάσταση παραμένει.

Πολλά ευχαριστώ σε όλους και φυσικά στον Ηλία.