PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες για προγραμμα-Νεο Μελος



serdakis
18-09-13, 15:23
Καλησπερα και εδω,Ειμαι νεος στην παρεα σας και θα ηθελα μια βοηθεια στις παρακατω αποριες.

Ειμαι 26 χρονων, 80 κιλα 1,72 υψος

Σε επιπεδο φυσικης καταστασης (αντοχης) ειμαι μετριος θα ελεγα στην παρουσα φαση.(λογω καλοκαιριου διαληματος)

Με το γυμναστηριο(βαρη-τρεξιμο) ασχολουμαι 3 χρονια σε μετριο επιπεδο με διαλειματα στα καλοκαρια μονο.2 χρονια box και
1 χρονο κανω ενα ομαδικο προγραμμα στο γυμν που θα περιγραψω παρακατω.

Το προγραμμα που εκανα τα πρωτα 2 χρονια μου το εδειναν εκει και εναλασοταν αvα 3-4 μηνες α)(10' τρεξιμο αρχη και τελος - βαρη με λιγες επαναληψεις) και β) (25' τρεξιμο αρχη και τελος - λιγοτερα βαρη με πολλες επαναληψεις)

Για να μην τα πολυλογω βελτιωση δεν ειδα

Παραθετο τα νουμερα της λιπομετρησης Ιουλιος 2013

Βαρος 80,7kg
Σκελετικη Mυικη Μαζα 31,9kg
Λιπωδης Μαζα 24kg
Δεικτης Μαζας σωματος 27.3 (kg/m2)
Ποσοστο σωματικου λιπους 29%

Επειδη λοιπον μονος μου μαλλον δεν πιεζομουν αρκετα περυση και φετος ακολουθω ενα προγραμμα στο γυμναστηριο ομαδικο που διαρκει 45-50 λεπτα και ειναι καπος ετσι

(το προγραμμαα γινετε σε εντονους ρυθμους χωρις διαλειματα αναμεσα)
1χλμ τζογκινγ για ζεσταμα
2-3 ασκησεις (1 λεπτο διαρκει η καθε μια) οπως πους-απς , βαθια καθισματα , βυθισεις τρικεφαλων
1 λεπτο τζοκινγ
μετα παλι 2-3 ασκησεις με βαρη (10 κιλα) πιεσεις ομων ,καμψεις δικεφαλων, τρικεφαλα
1 λεπτο τζοκινγ
και συνεχιζει το ιδιο κανοντας ασκησεις για ολο το σωμα
και στο τελος 10 λεπτα κοιλιακους-ραχιεους
(το καλο ειναι οτι ο γυμναστης το αλλαζει καθε μερα.ετσι καθε μερα εχεις αλλες ασκησεις παντα)

αυτο το κανω 3-4 φορες την εβδομαδα χωρις να κανω καθολου καποιο προγραμμα για βαρη. {Απο τον μαρτη του 2013 εως ιουλιο 2013 εφτασα στα 77 κιλα( ασχετα οτι τα ξαναπειρα επειδη δεν προσεχα το καλοκαιρι)}

Απο Σεπτέμβρη 2013 εχω βελτιώσει και το προγραμμα διατροφης το οποιο σε γενικα πλαισια ειναι το εξης

πρωινο 40γρ δημητριακα-250ml γαλα
δεκατιανο 1 φρουτο
Μεσημεριανο 120γρ κοτοπουλο-1 φλιτζανι ρυζι (το μεσημεριανο αλλαζει καθε μερα, με οσπρια,ψαρι,τονο,μπιφτεκια)
πριν την προπονηση τοστ και 1 φρουτο
αμεσως μετα την προπονηση 1 φλυτζανι γαλα με 1 κουταλια μελι
βραδυνο τονοσαλατα(1 κονσερβα 120γρ με 60 γρ παξιμαδι) ή 120 γρ μπιφτεκι 3 μικρες πατατες ή αλλα φαγητα παρομοια ποιοτητας και θερμιδων

Οι ερωτησεις ειναι
Πρεπει να κανω και καποια μερα βαρη αποκλειστικα για να μην χασω μυικη μαζα?
Το προγραμμα διατροφης και προπονησης ειναι αυτο που χρειαζομαι για το αποτελεσμα που θελω?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα