PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιματολογικές εξετάσεις Ast ( sgot ) , alt ( sgpt ).



Mpozos
20-09-13, 14:42
Εδώ μπορείτε να γράψετε τις τιμές αιματολογικών εξετάσεων συγκεκριμένα : AST (sgot) , ALT (sgpt ) Και πόσα γραμμάρια πρωτεινη καταναλώνεται την ημέρα.

Αρχίζω εγώ

με 210-240γρ πρωτεινη την ημέρα :

AST ( sgot ) 58 με όριο <40

ALT (sgpt ) 52 me όριο 5-40

με 170-200 γρ πρωτεινη ην ημέρα :

AST ( sgot ) : 39 με όριο <40

ALT ( sgpt ) : 38 με όριο 5-40.

billy89
20-09-13, 15:58
Δε νομίζω ότι επηρεάζονται από την κατανάλωση πρωτείνης... Τέλος πάντων εγώ με 200 +- γρ την ημέρα και εξετάσεις την προηγουμ. εβδομάδα

SGPT 18 με όριο 43

SGOT 26 με όριο 38

average_joe
20-09-13, 18:40
οταν πας να συσχετισεις καποια πραγματα θα πρεπει ολες οι αλλες μεταβλητες που υπεισέρχονται να ναι σταθερες.

οσον αφορα την sgot και την sgpt πρεπει να ψαξεις που αλλου εντοπιζονται αυτα τα δυο ενζυμα.
και αυτην την πληροφορια να την συνδυασεις με τις προπονησεις (volume και intensity) που εκανες σε αυτες τις περιοδους που αναφερεις.

μετα να αναρωτηθεις αν υπαρχει αλλο ενζυμο που αφορα το συκωτι και ειναι πιο ευαισθητος δεικτης επιπλοκης.

το να στα γραψω πιο συγκεκριμενα θα ναι σαν να σου κανω e-διαγνωση και απο τη στιγμη που δεν ειμαι γιατρος δεν υπαρχει λογος.
και γενικα απο την αυτοδιαγνωση που θες να κανεις, θα επελεγα να παω σε εναν γιατρο που να το κατεχει (και υπαρχουν αρκετοι).

υγ. για καποιους ασχετο, για καποιους οχι Rabbit starvation (http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbit_starvation)

COBRA_STYLE
20-09-13, 18:57
Μποζο οι 2 αυτες τιμες που ποσταρες δεν δειχνουν πληρη και αντικειμενικη εικονα του πώς ειναι το συκωτι.Αυτο γιατι 1ον η SGOT εκτος απο το συκωτι,βρισκεται και στους σκελετικους μυες...οποτε μπορει να εχει ανεβει λογω γυμναστικης και να δινει "false alarm" σε καποιες περιπτωσεις ας πουμε.

Και περα απο αυτο υπαρχουν κι αλλες τιμες που πρεπει να συμπεριλαβει καποιος για πληρη εικονα και που ειναι κ πιο αντικειμενικες.

Αυτες ειναι: γ-GT,χολερυθρινη,Αλβουμινη+ολικες πρωτεινες και Χρονος προθρομβινης(PT).H γ-GT ειδικα δεν πρεπει να λειπει απο τις εξετασεις συκωτιου.

Bασιλη επηρεαζει ανετα η προσληψη πρωτεινης τους δεικτες του συκωτιου κι αυτο γιατι κατα τον μεταβολισμο των αμινοξεων εκλυεται αζωτο...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:18
http://gtoul.com/?p=3090