PDA

Επιστροφή στο Forum : 4ημερο, 5ημερο ή 6ημερο προγραμμα;



deluxe
23-09-13, 01:21
Ποιος διαχωρισμος ειναι καλυτερος;


4ημερο ( Αυτο που κανω εδω και 15 ημερες ) : Στηθος-Δικεφαλα, Πλατη, Ωμοι-Τρικεφαλα, Ποδια.

5ημερο : Στηθος, Πλατη, Χερια, Ωμοι, Ποδια

6ημερο : Στηθος, Πλατη, Δικεφαλα, Τρικεφαλα, Ωμοι, Ποδια


Το γυμναστηριο μου ειναι κλειστο την Κυριακη. Υπολογιζω οτι μπορω να πηγαινω 3,4 φορες την εβδομαδα ανετα. Τις υπολοιπες προπονησεις, μπορω να τις βγαζω στο σπιτι, δλδ τους ωμους και δικεφαλα, που εχω μπαρα και αλτηρες. Εξαλλου τις ιδιες ασκησεις κανω και στο γυμναστηριο, δε χρησιμοποιω μηχανηματα.

Κουραση μεγαλη δε θα ειναι το 5ημερο,6ημερο, αφου η προπονηση κραταει το πολυ 40 λεπτα, συνηθως λιγοτερο.

Πλατη,Ποδια : 21 σετ

Στηθος : 12-15 σετ

Ωμοι, δικεφαλα, τρικεφαλα : 10-12 σετ

Αυτα τα σετ κανω στο 4ημερο προγραμμα πανω-κατω.



Επειδη δε μπορω να κανω αυστηρη διατροφη, θελω να δωσω εμφαση στη προπονηση. Ξερω οτι ειναι το υπολοιπο 50%.

NikosSav
23-09-13, 01:56
Το να βάλεις ξεχωριστή μέρα για τρικέφαλο και δικέφαλο μου φαίνεται λίγο υπερβολή καθώς είναι μικρότερες μυικές ομάδες..
Αν μπορείς 3-4 μέρες τότε το καλύτερο για μένα θα ήταν να κάνεις
Στήθος - τρικέφαλο ,Πλάτη - δικέφαλο,Πόδια - ώμους
η να έχεις ξεχωριστές μέρες για ώμους και πόδια
ή ξεχωριστή μέρα για χέρια
ή ακόμα και να δοκιμάσεις το Push (στήθος-τρικέφαλο-ώμους) , Pull(πλάτη-δικέφαλο-τραπεζοιδή),Legs (πόδια)

deluxe
23-09-13, 14:23
Ειναι μικροτερες μυϊκες ομαδες, αλλα δε θα ανεβασω τα σετ. Δλδ η προπονηση θα ειναι 20-25 λεπτα.

deluxe
26-09-13, 14:44
Εχουμε αλλες αποψεις;

Προτεραιοτητα μου θα ειναι στο γυμναστηριο οι προπονησεις για πλατη,στηθος,ποδια. Εαν μου περισσευει και 4η ημερα θα κανω τρικεφαλα-ωμους, αν οχι, θα τα κανω σπιτι, μαζι με τα δικεφαλα, αλλα σε ξεχωριστες ημερες και τα τρια.

nikos1234
26-09-13, 20:37
4ημερο θ ελεγα.5ημερο ειναι ασκοπ,3ηεμρο σχετικα λιγο

Mikekan
26-09-13, 21:07
Aνάλογα με τους στόχους σου, τον χρόνο που διαθέτεις στη γυμναστική, το πόσο καλή ανάρρωση έχεις, τη διατροφή σου, την εμπειρία σου στη γυμναστική κτλ. κτλ.

όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν μπορεί να σου δώσει απάντηση.

Πάντως με τίποτα δεν έχει νόημα μία μέρα δικέφαλα, μία τρικέφαλα.

deluxe
27-09-13, 15:56
Αναμεσα σε αυτα τα δυο :

Πλατη
Στηθος
Ωμοι-Τραπεζιοι
Ποδια
Χερια


και


Πλατη
Στηθος-Δικεφαλα
Τρικεφαλα-Ωμοι
Ποδια


Ποιο ειναι καλυτερο;

TheWorst
27-09-13, 16:04
Κανενα. Κανεις μια μερα στηθος και την αλλη ωμους τρικεφαλα ?

GeoDask
27-09-13, 17:23
Αναμεσα σε αυτα τα δυο :

Πλατη
Στηθος
Ωμοι-Τραπεζιοι
Ποδια
Χερια


και


Πλατη
Στηθος-Δικεφαλα
Τρικεφαλα-Ωμοι
Ποδια


Ποιο ειναι καλυτερο;

Κάνε upper/lower 4 φορές την εβδομάδα ή push/legs/pull (μπορείς και εδω 4 φορές), γενικότερα φύγε απο τα τετριμμένα προγράμματα και πειραματίσου. Καλό θα σου κάνει.