PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες κ αλλαγη ποργραμματος



GeorgeWest
14-10-13, 19:14
*Αλλαγη προγραμματος..(βιασυνη)

Λοιπον..Για αρχη καλησπερα..Τρομερο forum κ μπραβο σε ολους για την προσπαθεια που εχετε κανει για να γινει ετσι..
Εχω ενα προγραμμα το οποιο δε μου γεμιζει το ματι..Ειναι για ογκο..Μου εχει βαλει 8-12-6 επαναληψεις κυριως...
την τελευταια βδομαδα το εχω κανει 4 σετ απο 8 επαναληψεις..Ολοι ξερολες στα γυμναστηρια οπως ξερετε ο καθενας μου λεει το μακρυ του κ το κοντο του...Οποτε θελω κ εγω ενα προγραμματακι αν ειναι ευκολο,(ασκησεις,μερες,
συνδυασμους μυικων ομαδων κλπ)να ξεκινησουμε λιγο μπας κ κανουμε τιποτα..
Ειμαι 1.73 κ 64 κιλα..Θελω να παω στα 70 να δεσουμε λιγακι!
Σας γραφω το προγραμμα μου...
10' διαδρομος αρχη κ τελος...
ΣΤΗΘΟΣ:
1.Πιεσεις κατακλινη:8-12-6
2.Pull Over:8-12-6
3.Peck Deck:8-12-6

ΠΛΑΤΗ:
1.Κλειστη λαβη τροχαλια(τριγωνο):8-12-6
2.Dorsal:8-12-6
3.Μονοζυγο:12-12-12

Ωμοι:
1.Προτασεις Μπαρας:12-12-12
2.Ορθια κωπηλατικη:12-12-12
Η 1 κ η 2 γινονται μαζι,με το που τελειωνει η μια κανω καπακι την αλλη κ επειδη δεν βγαζω τις 12 επαναληψεις κανω 10..
3.Shrugs:20-20-20

Δικεφαλοι:
1.Larry Scott:8-12-6
2.Ελξεις τροχαλιας με μπαρακι:8-12-6
3.Καμψεις Zottman(πλαι ενα ενα χερι): 12-12-12

Τρικεφαλοι:
1.Βυθισεις:20-20-20
2.Μηχανημα τρικεφαλων:12-12-12
3.Kick backs(τροχαλια 1-1 Χερι):12-12-12

Αυτα...
κ εγω κανω στηθος-δικεφαλοι,πλατη-τρικεφαλοι,ωμοι-ποδια..6 φορες τη βδομαδα κ κυριακη η σαββατο ρεπο...

Ευχαριστω εκ των προτερων..

guardsman
14-10-13, 19:45
Φιλε μου καλησπερα.Συγνωμη αλλα το προγραμμα σου ειναι εντελως λαθος.Και συγκεκριμενα:

1ο ΛΑΘΟΣ:Προπονεις και συνεπως κουραζεις σε συνεχομενες μερες το στηθος με τα τρικεφαλα και την πλατη με τα δικεφαλα.Αυτες τις μυικες ομαδες ειτε τις προπονουμαι μαζι δηλαδη στηθος-τρικεφαλα,πλατη-δικεφαλα η αν κανουμε το αναποδο οπως εσυ τοτε πρεπει οι δυο προπονησεις να απεχουν δυο μερες μεταξυ τους.
2ο ΛΑΘΟΣ:6 μερες προπονηση την εβδομαδα για το πανω μερος ειναι η υπερβολη της υπερβολης και μεγαλο σφαλμα.Συγνωμη που στο λεω αλλα δεν αφηνεις το σωμα σου να ξεκουραστει καθολου γιατι το να καθεσαι μονο μια μερα την εβδομαδα μην μου πεις οτι ειναι ξεκουραση αυτο! και πας ολοταχως για υπερπροπονηση! ασε που απο ενα σημειο και μετα σαμποταρεις τα οποια θετικα αποτελεσματα θα μπορουσες να δεις στο σωμα σου γιατι λογο αυτης της υπερβολικης και συνεχομενης καταπονησης δεν αναπτυσσονται σωστα οι μυικες ομαδες γιατι στην σωστη αναπτυξη τους παιζει ρολο και η ξεκουραση και αυτο ειναι κατι που το λενε ολοι οι ειδικοι και δεν το βγαζω απο το μυαλο μου.Διαβασε λιγο το σαιτ και θα δεις.
Επιπλεον γιατι να καταπονεις το σωμα σου με αυτο το λαθος προγραμμα οταν μπορεις με αλλα καλυτερα και πιο σωστα προγραμματα να εχεις τα αποτελεσματα που θες και ακομα καλυτερα.
Το πιο σωστο ειναι να κανεις για το πανω μερος 3-4 προπονησεις την εβδομαδα και οχι 6.

guardsman
14-10-13, 19:50
Επισης οχι ωμοι και ποδια την ιδια μερα.Το καλυτερο ειναι τα ποδια μονα τους μια μερα.

GeorgeWest
14-10-13, 20:15
Εχεις δικιο...Εχω καταλαβει οτι δεν ξεκουραζεται καθολου το σωμα μου..
ε αυτο,θελω καποιον να μου συμμαζεψει λιγο το προγραμμα κ να μου πει τι να γυμναζω μαζι κλπ...
αρα να παιζω Δευτερα στηθος-τρικεφαλα,Τριτη πλατη-δικεφαλα,Τεταρτη ξεκουραση,πεμπτη ωμους,Παρασκευη ποδια,Σ/Κ ξεκουραση..?
Καλυτερο αυτο..?
Κ με τις επαναληψεις τι να κανω..?ποσες ειναι καλες..?4 8αρια ειναι καλα..?

guardsman
14-10-13, 23:31
Στην αρχικη σελιδα του σαιτ θα μπεις στην ενοτητα προπονηση και θα διαβασεις το αρθρο προπονηση με επιπεδα του Brawny.Εχει εκει ενα σωρο προγραμματα να διαλεξεις να κανεις.
Παντως γενικα για να ξερεις:Σε στηθος-πλατη-ωμοι 4-5 ασκησεις στα 3 σετ.Ποδια 5-6 ασκησεις στα 4-5 σετ.Και δικεφαλα-τρικεφαλα 3ασκησεις στα 3 σετ.
Στις επαναληψεις να γυμναζεσαι απο 8-12 επαναληψεις ανα σετ με ενα βαρος που να σε δυσκολευει ετσι ωστε οι 2-3 τελευταιες επαναληψεις να βγαινουν δυσκολα.Και σε μερικες προπονησεις να κανεις και σετ των 15+ επαναληψεων για αιματωση του μυ.