PDA

Επιστροφή στο Forum : κρεατινινη και καρδιολογος



nitri796
15-10-13, 16:36
γεια σας παιδια, χθες βγηκαν τα αποτελεσματα των αιματολογικων. ειχα κρεατινινη 1 με οριο στα 1.4. η μανα μου πηγε τις εξετασεις σε καρδιολογο και της ειπε αυτος πως ειναι πολυ αυξημενη για την ηλικια μου και πως δεν πρεπει να παρω πρωτεινη γιατι αυτη την ανεβασε...εχω ομως πολλες φορες διαβασει πως η κρεατινινη ανεβαινει
απο την κρεατινη και οχι απο τις πρωτεινες που λαμβανεις και πως παιζει και μεγαλο ρολο και τα μυικα κιλα που εχεις...σας παρακαλω οποιος μπορει ας με διαφωτισει!

billy89
15-10-13, 16:48
Για τους άντρες οι φυσιολογικές τιμές αρχίζουν από 0,8 οπότε το 1 δε μου φαίνεται πολύ... Ποια δηλαδή θα ήταν φυσιολογική τιμή για την ηλικία σου κατά τον καρδιολόγο σου?

Εγώ στις πρόσφατες εξετάσεις είχα 1,1 και ο γιατρός δε μου είπε κάτι ανησυχητικό.

Επιπλέον όσο μεγαλύτερη μυική μάζα τόσο μεγαλύτερες τιμές.

nitri796
15-10-13, 17:33
τελευταια φορα που εκανα λιπομετρηση (μαρτιο) ειχα 85 κιλα μυικης και σιγουρα θα εχει ανεβει τωρα! οποτε κι εγω τραβαω τα μαλλια μου δεν βρισκω κατι παραξενο στην τιμη!

nopantas
15-10-13, 19:10
συγγνωμη κιολας αλλα ο καρδιολογος σου λεει μ@λ@κιες...η κρεατινινη ειναι μια χαρα σε νορμαλ επιπεδα....ποσο μαλλον οταν εχεις κ αρκετες μαζες οπως λες..

herculas
15-10-13, 23:34
Εγώ είχα 1,35 και πριν 4 χρόνια ήμουν στο 0,85.
Είμαι 38 ετών και 97 κιλά με μπόλικες μάζες αλλά και αρκετό λίπος .
Ο καρδιολόγος σου δεν ξέρει τι λέει.

Διάβασε από άρθρο για την κάθαρση της κρεατινίνης :

"Ο καλύτερος τρόπος εκτίμησης της νεφρικής λειτουργίας γίνεται με την «κάθαρση κρεατινίνης» η οποία δείχνει πόσα mlαίματος «καθαρίζονται» από την κρεατινίνη στη μονάδα του χρόνου. Η κάθαρση κρεατινίνης υπολογίζεται με τον ακόλουθο μαθηματικό τύπο:




Κάθαρση κρεατινίνης=

(140-ηλικία)x(σωματικό βάρος σε κιλά)/72x(κρεατινίνη αίματος)

Αυτός ο τύπος αφορά στους άντρες εξεταζόμενους. Για τις γυναίκες ισχύει ο ίδιος τύπος αλλά το αποτέλεσμα το πολλαπλασιάζουμε με 0,85.

Η κάθαρση κρεατινίνης σε ένα φυσιολογικό άτομο είναι γύρω στο 100ml/minαλλά μειώνεται χρόνο με το χρόνο. "

Η δική μου λοιπόν κάθαρση είναι στο 100 περίπου.
Βέβαια αν ανησυχείς , όπως και εγώ, δεν παίρνεις κρεατίνη , πας σε νεφρολόγο για εξετάσεις και σιγουρεύεσαι.
Αλλά στο 1 που είσαι μάλλον ένας σοβαρός νεφρολόγος θα σε πέταγε έξω από το γραφείο.

Για την ιστορία εμένα είχε αυξηθεί από την υπερκατανάλωση αναψυκτικών κυρίως coca cola light.

nitri796
15-10-13, 23:37
ρε συ δεν ανυσυχω απλα μου τα χει πριξει η μανα μου με την πρωτεινη...η πλειοψηφια των γιατρων στην ελλαδα δεν εχει καλη σχεση με την γυμναστικη δυστηχως!

Mpozos
15-10-13, 23:43
Γι'αυτο υπάρχουν τα φυσιολογικά όρια. αφού είσαι μες σε αυτά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας να πεις την μαμά σου. Επίσης ο καρδιολόγος τι δουλειά έχει με τις εξετάσεις που πρέπει να τις δει παθολόγος ; δεν είναι ιδικότητα του. Εγώ έπαιρνα κρεατίνη για 1 μήνα έκανα εξετάσεις και η μάνα μου είχε περισσότερο κρεατινίνη απο εμένα ( και οι 2 μες τα φυσιολογικά όρια ) που αυτή ούτε γυμνάζεται ουτε συμπληρώματα παίρνει όλο τον χρόνο ουτε τρώει σωστά.

nitri796
15-10-13, 23:46
η μανα μου δουλευει σε νοσοκομειο και εχει εκει επαφες με τους γιατρους ως διοικιτικος υπαλληλος..αλλα αυτο που μου την εσπασε ειναι οτι ειναι και μαλακες οι γιατροι ειπε στη μανα μου οτι θα επρεπε να εχω κατω απο 1 αφου ειμαι 17 χρονων...λες και δεν με βλεπει καθε 3 μηνες που κανω καρδιολογικες και οτι δεν ξερει οτι αθλουμαι κιολας...

nopantas
16-10-13, 00:27
δηλαδη τους χαλαει το 0,01 ή 0,1 δν μπορω να καταλαβω?!!! η τιμη μπορει να επηρεαζεται απο διαφορους παραγοντες οπως η μυικη μαζα που ειπαμε..επισης λιγο αφυδατωμενος να σαι η κρεατινινη θα δειξει παραπανω..και στην τελικη αν υπολογισει κανεις τον ρυθμο σπειραματικης διηθησης σε σενα με βαση την ηλικια σου το βαρος σου και αυτην την τιμη κρεατινινης θα βγει σιγουρα στο θεο οποτε ola good...αν θες τη γνωμη μου μην δινεις τρελη σημασια..

kostas_ntoum
16-10-13, 14:08
Οι τιμέσ ανεβαίνουν όσο περισσοτερη μυική μαζα εχεις πολύ σωστα.
Εχε υπόψιν οτι ΠΡΙΝ ΤΙς ΕΞΕΤΆΣΕΙς ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΈΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟFF απο συμπληρωματα ακομαε και λιγες μερες απο προπόνηση.Ενδεχεεται να ανεβουν οι τιμές της κρεατινίνης και απο υπερβολικη κοπωση απο τις προπονησεις και χωρίς να λαμβανεις κρεατινη.Υπάρχουν γιατροί οι οποίοοι δυστυχώς είναι εντελως εκτως της γυμναστικής και δεν γνωρίζουν.Το κατάλληλο θα ήταν ένας αθλλιατρος τον οποιο που να τον βρείς στην Ελλάδα..

nitri796
16-10-13, 14:33
πρωτεινη εχω να παρω κανα μηνα τωρα! βασικα εγω το 1 δεν το θεωρω καν υψηλο απλα ειναι κλασσικες βλακειες των γιατρων που σνομπαρουν τη γυμναστικη με βαρη και τα συμπληρωματα

papagias++
16-10-13, 18:36
καλα φιλε μου και οι γονεις μου ιδια γνωμη εχουν για τα συμπληρωματα,παιρνω μονο πρωτεινη και νιτρικο και ακομα και εκει ακουω φωνες.κρεατινη δεν παιρνω γιατι ακομα δεν νομιζω να μου χρειαζεται , αλλα ακομα και να επαιρνα θα ακουγα τα γνωστα"κρεατινη = αναβολικα και αλλες τετοιες αηδιες." εδω αυτα τα λενε και φιλοι μου. απορω αφου δεν εχουν ψαχτει γιατι μιλανε?ο γιατρος παντως σου λεει βλακειες;)

Mpozos
16-10-13, 18:49
αν και Off topic εγώ θα το πω. papagia τα συμπληρώματα δεν είναι αθώα. καταρχάς ξέρεις τι έχουν μέσα; επειδή βγαίνουν στην αγορά δεν πάει να πει και οτι είναι ελεγχμένα. θα σου κάτι που πιθανόν να μην το έμαθες. Πρόσφατα στο νιτρικό "Craze" βρήκαν "μεθαμφεταμίνη" που το συμπλήρωμα μπορούσες να το αγοράσεις και εσύ ο ίδιος απο καταστήματα τις ελλάδας η μέσο διαδικτύου. επομένος μην σκέφτεσε οτι τα συμπληρώματα ειναι αθώα... ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν μέσα! αν θες να μου απαντήσεις στείλε μου στα εκτός θέματος.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:15
Η κρεατίνίνη αυξάνει με την πρόσληψη κρεατίνης,ζωικού λευκώματος και αυξάνει όταν ο ΔΜΣ είναι ανεβασμένος.
Άλλοι παράγοντες αποτελούν νεφροτοξικά NSAID (sodium diclofenac) και αντιβιοτικά (αμινογλυκοσίδες) και τα διουρητικά (φουροσεμίδη).
Η κατάσταση ενυδάτωσης επίσης επηρεάζει το μεταβολισμό των νεφρών

herculas
15-09-15, 00:36
Μεγάλο θέμα η ενυδάτωση γιατρέ .
Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο ?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 01:07
http://gtoul.com/?p=4399