PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος σε σβέρκο / λαιμό



apla
24-10-13, 16:08
Καλησπερα!

Κανω ενα προγραμμα γυμναστικης αυτο το καιρο, το οποιο εχει μεσα κοιλιακους, και μια ασκηση που σηκωνεις αλτηρες πλαγια, στο υψος των ωμων, η οποια γυμναζει σβερκο + ωμους.

συνηθως πριν κανω καποια ασκηση αγγιζω με το χερι της μυικες ομαδες που θα γυμνασω για να ελεγξω οτι ειναι ενταξει (οτι δε ποναω) για να προχωρησω στην ασκηση.

ομως εδω και καιρο, εχω ενα πονο στο σβερκο (ψηλα) / λαιμο, ο οποιος πονος με αποτρεπει απ το να κανω την ασκηση για ωμους + σβερκο.

υποψιαζομαι οτι μπορει να φταιει ο τροπος που εκανα κοιλιακους, ισως να μην τους εκανα με σωστο τροπο, να πιεζα το πισω μερος του λαιμου και γενικα σε εκεινο το σημειο, και να μου βγαζει πονο τωρα καμποσο καιρο (βδομαδες; μηνες; ). απ την ασκηση για ωμους / σβερκο αποκλειται να ειναι, γιατι ο πονος δεν ειναι σε ολο το σβερκο, αλλα μονο σε λαιμο + πανω μερος σβερκου.

αραγε να φταινε οι κοιλιακοι μου, τους κανω λαθος; να τους σταματησω για λιγο;
ειχε καποιος καποιο παρομοιο θεμα με εκεινο το σημειο; ή εχει καποιος να προτινει κατι αλλο ή να πει κάποια ιδεα για το τι μπορει να ειναι;

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
υγ: (σορρυ για τονους και γενικα τη γραφη, αλλα ειμαι ενα περιεργο νετ καφε και δεν ειναι τοσο ευκολο)

Greek Gladiator
24-10-13, 17:47
@apla αν πονας πολυ πηγαινε σε εναν γιατρο να κοιταχτεις για να εισαι σιγουρος.
Το πιο πιθανο ειναι να θελεις ξεκουραση.
Απεφυγε να ξανακανεις τη συγκεκριμενη ασκηση και αν τη ξανακανεις σιγουρεψου οτι τι κανεις σωστα:welcome:

apla
26-10-13, 12:42
το θεμα ειναι οτι μπορει να κανω λαθος τους κοιλιακους...
και νταξ, να σταματησω τους κοιλιακους επειδη μπορει να μη χρησιμοποιω σωστα το κεφαλι μου βλακεια μου φαινεται, και ισως χασιμο χρονου.
ειχα ακουσει πως στους κοιλιακους πρεπει να το κεφαλι να μην ακολουθαει το σωμα, αλλα να κοιταει στο ιδιο σημειο ψηλα, οσο κινειται το σωμα. ομως αν ειναι πιασμενοι οι μυς που συγκρατουν το κεφαλι μηπως θα ηταν καλυτερα να στηριζω το κεφαλι/λαιμο με τα χερια για να μην επιβαρυνω το σημειο εκεινο;

η ασκηση για ωμους / σβερκο δε φταιει, καθως οταν την κανω δε πιανεται μονο εκεινο το σημειο που με ποναει συνεχεια (οχι απειρα βεβαια) αλλα πιανεται, με τη καλη εννοια, ολο το σβερκο, και αυτος ο πονος, το πιασμο, περναει μετα απο 2-3 μερες κανονικα (οπως πρεπει δηλαδη)

falus
29-10-13, 09:54
Πριν χρόνια είχα πάθει ένα τράβηγμα στον σβερκο απο κοιλιακούς ο πόνος ήταν τοσο μεγάλος που ειχα αναγκαστεί να φορέσω κολάρο για 1-2 μέρες η αλήθεια ειναι οτι την εχω ξαναπατήσει με οπισθολαιμιες πιεσεις στους ωμους...αν μπορεις προστατεψε το για λιγες μερες αν ειναι και ναι γενικά να εχεις σταθερό τον σβερκο σε ασκήσεις πχ κοιλιακων

apla
02-11-13, 15:08
σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση, και γω κατι τετοιο πιστευω πως συμβαινει...

καποια συμβουλη για το πως να εχω σταθερο το σβερκο στους κοιλιακους; πχ
να χρησιμοποιω τα χερια μου για να ανεβαζω το κεφαλι ωστε να μην καταπονειται μονο το σβερκο; να κοιταω ψηλα πανω, σε ενα συγκεκριμενο σημειο οσο κανω την ασκηση; (και τα 2 πανω κατω τα κανω).
ή και κατι αλλο;

Tommygr
05-12-13, 14:27
Εγω πλεον δεν κανω την κλασσικη ασκηση για κοιλιακους οπου να λυγιζω τον σβερκο (πλην των "προσευχων" σε τροχαλια με σκοινι). Δοκιμασε τα εξης:
Αρσεις ποδιων στο διζυγο.
http://www.youtube.com/watch?v=NvdgNUAFQSw
Μπορεις να εχεις και ποικιλια:
Ειτε με γονατισμενα ποδια
Ειτε με τεντωμενα ποδια
Ειτε με γονατισμενα ποδια ποδια να ερχονται πλαγια με ακινητο τον κορμο σου, για να γυμνασεις τους πλαγιους. (12 επαναληψεις στην δεξια πλευρα και 12 στην αριστερη)

Επισης μπορεις να ξαπλωσεις αναποδα σε εναν παγκο κοιλιακων και κρατωντας γερα τα μαξιλαρακια με τα χερια σου, να σηκωνεις τα ποδια τεντωμενα, η ψαλιδακι, η λυγισμενα, η πλαγια. Οπως θες δηλαδη, αρκει να ειναι ακινητο το κεφαλι σου και ο κορμος σου μεχρι την λεκανη.
Κατι τετοιο δηλαδη:
http://www.body-mind-strength.com/assets/tone_building_abs_photos/flat_bench_knee_raises_finishing.jpg

GΓια μεγαλυτερη αντισταση, μπορεις να κανεις κατακλινη τον παγκο και να χωσεις και ενα 10ρακι αλτηρα στους αστραγαλους, οπως εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=xI3UT_b4UCg

Οσον αφορα το πιασιμο στο σβερκο που εχεις, αγορασε μια θερμοφορα και βαζε την σε μετρια θερμοκρασια πανω απο ντυμενο το σβερκο σου (μια πετσετα δηλαδη, για να μην παθεις εγκαυμα). Επισης παιζε με διατασεις : http://www.youtube.com/watch?v=zU0XmnF-FGc

Αν δεις πως δεν βελτιωνεται η κατασταση, πηγαινε για ακτινα, μηπως ειναι αρθριτικο το θεμα.