PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα γυμναστικη στο σπιτι



chakmpam
04-11-13, 00:34
Παιδια θα ηθελα την βοηθια σας !! Κανω γυρω στον 1:30 xrono γυμναστικη στο σπιτι σχεδον καθεμερα αλλα τωρα πια εχω αρχισει να βαριεμαι τελειως να κανω κ το εχω περιορισει σε 3-4 μερες το πολυ την βδομαδα εκτος απο αυτου εχει πεσει αρκετη η αντοχη μ κ δν βγαζω καν τα σετ τι φταιει?

Ανδρεας
04-11-13, 00:42
^^
δοκιμασε να αλλαξεις προγραμμα, ή τις μερες για την καθε μυικη ομαδα (πχ εκανες Δευτερα στηθος, διαμορφωσε το προγραμμα και κανε την Πεμπτη)
χρειαζεσαι καποιο motivation ισως..βρες ενα φιλο σου να κανετε μαζι γυμναστικη, ή να πηγαινετε τροχαδι/να βαλετε καποιους στοχους (μπορεις να το κανεις και μονος) και να προσπαθησεις να πραγματοποιησεις τους στοχους σου

ή κανε για λιγο διαστημα off 1-2 βδομαδες και ξαναρχισε μετα
:welcome:

chakmpam
04-11-13, 00:46
^^
δοκιμασε να αλλαξεις προγραμμα, ή τις μερες για την καθε μυικη ομαδα (πχ εκανες Δευτερα στηθος, διαμορφωσε το προγραμμα και κανε την Πεμπτη)
χρειαζεσαι καποιο motivation ισως..βρες ενα φιλο σου να κανετε μαζι γυμναστικη, ή να πηγαινετε τροχαδι/να βαλετε καποιους στοχους (μπορεις να το κανεις και μονος) και να προσπαθησεις να πραγματοποιησεις τους στοχους σου

ή κανε για λιγο διαστημα off 1-2 βδομαδες και ξαναρχισε μετα
:welcome:

Το προβλημα οτι στο σπιτι δν εχεις κ τεραστιες αλλαγες για να κανεις για να γινει πιο ενδιαφερον το προγραμμα θα δοκιμασω αυτο που λες να τα συνδιασω αλλιως παρολαυτα εχω μεινει πια αρκετα στασιμος πια κ σωματικα δν βλεπω αλλες βελτιωσεις ισως να ειναι αυτο κ να με ξενερωνει

Ανδρεας
04-11-13, 00:54
αγορασε, αλτηρες/δισκους με περισσοτερα κιλα και προκαλεσε τον εαυτο σου, μπορει να ειναι και αυτο ;)
δοκιμασε ασκησεις οπως burpees, mountain climbers, σε συνδιασμο με αλλες συνθετες ασκησεις κλπ κλπ :toast:

chakmpam
04-11-13, 00:59
εχω αλτηρες 10 και 10 κ βγαζω τα κιλα απο το ενα κ το βαζω στο αλλο περιπου στα 17 κιλα κανω για δικεφαλα π.χ ! γενικα κανω μονοζυγο/αλτηρες/και με σωμα για πλατη κ τρικεφαλα την μια μερα κ μετα εναλλαξ την αλλη μονοζυγο αλτηρες κ με σωμα για δικεφαλα στηθος με τις αναλογες ασκησεις!!! αυτη ρουτινα με εχει κουρασει !να εβαζα πλατη/δικεφαλα και τρικεφαλα/στηθος ας πουμε τωρα για διαφορετικο?

Ανδρεας
04-11-13, 01:08
να εβαζα πλατη/δικεφαλα και τρικεφαλα/στηθος ας πουμε τωρα για διαφορετικο?

:thumbup: μπορεις να το κανεις οπως λες
εγω που κανω στο σπιτι κανω αυτη την ρουτινα
Δευτερα: Στηθος (αρκετες ασκησεις καμψεων) και με λαστιχα που εχω crossover,pullover
Τριτη: Πλατη και δικεφαλα (με μονοζυγο, αλτηρες) και καποιες φορες λαστιχα για να με βοηθησουν στα pull ups
Τεταρτη: Κοιλιακοι ή hiit
Πεμπτη: ποδια (ανεβοκατεβασματα σε σκαλια,σκουωτ,προβολες ποδιων, ασκησεις για γαμπες) ολες με το βαρος του σωματος
Παρασκευη: Κοιλιακοι ή hiit
Σαββατο: ωμους τρικεφαλα (με αλτηρες, και λαστιχα)
Κυριακη: off

συνηθως ή αυτο το προγραμμα κανω ή καποιο είδος upper/lower
:welcome:

chakmpam
04-11-13, 01:12
να ρωτησω τις δυο μερες που εχεις βαλει για κοιλιακους δν ειναι λιγο δηλαδη θα ενιωθα σν να μην κανω τπτ κ γιαυτο κανω συνηθος καθε φορα στο τελος μολις τελειωνω τις ασκησεις και επισης ξεχασα να αναφερω κανω κ ασκησεις για τους ομους με τα βαρακια πρεπει να πηγαινουν μαζι με τις ασκησεις τις πλατης?

Ανδρεας
04-11-13, 02:04
οχι δεν ειναι λιγο, μπορεις να γυμναζεις κοιλιακους (διαρκεια 5-15 λεπτα) και ειναι καλα να ξεκουραζεσαι καπως με ενδιαμεσες μερες οπως την Τεταρτη..την Παρασκευη μπορουσα να βαλω ωμους τρικεφαλα, ομως δεν βολευει με τα απογευματινα μαθηματα και ετσι εβαλα κοιλιακους που θα εκανα το Σαββατο
ειναι καλα να αφηνεις τους μυς να ξεκουραζονται (οπως και οι κοιλιακοι) αν κανεις καθε μερα τοτε δεν τους αφηνεις να ξεκουραστουν αρα και να μεγαλωσουν
οσο για τους ωμους μπορεις να τους βαλεις με πλατη, ομως αν βαλεις ωμους και πλατη τοτε θα αφησεις μονα τους δικ τρικ? αν βαλεις τρικ με στηθος τοτε μενουν μονα τους τα δικ
και καλυτερα να βαλεις ωμους τρικ μαζι γιατι οταν προπονεις ωμους κουραζονται και τα τρικεφαλα και ειναι καλα να τα προπονεις μαζι
πλατη με δικεφαλα, και ποδια, στηθος μονα τους
η 2η επιλογη ειναι στηθος ωμοι,πλατη,ξεκουραση,ποδια,δικ με τρικ..
οτι σε βολευει ;)

chakmpam
04-11-13, 02:44
καταλαβα θα δω τι μπορω να κανω ευχαριστω για τις απαντησεις σου :thumbup:

Ανδρεας
04-11-13, 17:19
:toast:

kostas_ntoum
07-11-13, 10:30
πολύ καλη επιλογή να βάλεις στο προγραμμα σου και ιμαντες προπόνησης. ενδιαφέρουσα και δυνατή προπόνηση, το κρεμασ στην πορτα και λιωνεις.

Surfer
07-11-13, 11:19
Μπράβο που μπορείς και κάνεις προπόνηση στο σπίτι. Πάντως είναι λογικό να νιώθεις ότι κολλάς. Συμφωνώ και εγώ ότι χρειάζεσαι κίνητρο για να βελτιωθείς. Η ρουτίνα είναι κακός σύμβουλος και είναι λογικό να βαριέσαι. Πάντως από τα κιλά που βλέπω ότι κάνεις, σε παίρνει να τα ανεβάσεις. Βάλε λάστιχα επίσης, για προοδευτική επιβάρυνση και ποικιλία στις ασκήσεις. Και συμφωνώ να βρεις ένα φιλαράκι με την ίδια τρέλα και να αλληλοβοηθάτε ο ένας τον άλλο..