PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα ενδυναμωσης



Komple22
04-11-13, 02:14
Καλησπερα σε ολους. Ονομαζομαι Κωστης και τον τελευταιο χρονο εχασα 18 κιλα και σημερα βρισκομαι στα 72 κιλα. Πριν απο λιγες μερες ξεκινησα εντατικα
γυμναστηριο ( 5 φορες την εβδομαδα ) και ο γυμναστης εκει μου προτεινε προγραμμα ενδυναμωσης για 8 εβδομαδες. Δεν ειναι τελειως αρχαριος στα βαρη
διοτι στην απωλεια κιλων με βοηθησαν 2 αλτηρες οπου εκανα καποιες ασκησεις σπιτι. Ομως το προγραμμα στο οποιο με εβαλε με προβληματιζει αρκετα. Δειτε το:



Μερα 1η ΣΤΗΘΟΣ

1. Παγκο οριζοντιο μπαρα 6 σετ των 5 επαναληψεων

2. Πιεσεις σε επικληνη 5 σετ των 10 επαναληψεων

3. Ανοιγματα σε επικλινη 3 σετ των 8 επαναληψεων

* σε μεγιστα κιλα


Μερα 2η ΠΛΑΤΗ

1. Αρσεις θανατου 7 σετ των 3 επαναληψεων

2. Κωπηλατικη με αλτηρα 5 σετ των 10 επαναληψεων

3 Εμπροσθια τροχαλια 4 σετ των 8 επαναληψεν

* σε μεγιστα κιλα


Μερα 3η ΠΟΔΙΑ

1. Καθισματα με ελευθερη μπαρα 7 σετ των 3 επαναληψεων

2. Πρεσα ενα - ενα ποδι 5 σετ των 10 επαναληψεων

3 Εκτασεις τετρακεφαλων 3 σετ των 8 επαναληψεων

4 Γαμπες 4 σετ των 25 επαναληψεων

*σε μεγιστα κιλα



το προγραμμα μου αυτο θα ειναι για 8 εβδομαδες χωρις καθολου χερια και ωμους. Η ερωτηση μου ειναι το οτι παιζω συνεχεια στα μεγιστα κιλα στις συγκεκριμενες
επαναληψεις και σετ θα βοηθησει το σωμα να δυναμωσει και να αναπτυχθει διοτι φιλοι μου που ασχολουνται περισσοτερο καιρο απο μενα μου ειπαν οτι δεν κανει καλο
τα μεγιστα κιλα και οτι υπαρχει κινδυνος να "καψω" τον μυ και μετα να μην "παιρνει" . Πειτε και εσεις την αποψιν σας.

Ανδρεας
04-11-13, 17:30
Γιατι παιζεις με 3 επαναληψεις (ειναι πολυ χαμηλες)
σε ασκησεις οπως αρσεις θανατου, καθισματα? πρεπει να σε εχει ολη την ωρα στο ματι του ο γυμναστης, και να σου δειξει να κανεις καλα την τεχνικη..αλλιως :turtle:
οι ωμοι και τα χερια αν και ειναι μικρες μυικες ομαδες,δν υπαρχει λογος να τις αφησεις πισω

για μυικη ενδυναμωση δοκιμασε ετοιμα προγραμματα οπως 5x5, ή 5/3/1 :welcome:

SotosTheBoss
04-11-13, 18:24
Αδερφέ και εγώ καινούργιος είμαι και τρέχω το 5χ5. Πολλοί θα σ πουν επειδη είσαι αρχάριος να μην υο δοκιμάσεις όπως έλεγαν και σε μένα αλλά εγώ το έκανα και υο κάνω ακόμα και είμαι τρομερά ευχαριστημένος και ανεβασμένος σε δύναμη.Απλά θέλει προσοχή διότι παίζει με τις αρθρώσεις σ καθώς οι ασκήσεις είναι συνθέτες.

Προφανώς στο πρόγραμμα σου δεν σ έβαλε χέρια επειδή γυμνάζονται έμμεσα από πλάτη και στήθος.

Αν δεν κάνω λάθος οι ώμοι πιάνονται από τον πάγκο αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην σ βάλει...

Komple22
04-11-13, 20:30
Δεν μου απαντήσατε πάνω στο θεμα των μεγιστων κιλών. Τα τόσα κιλά κάνουν καλό;; Βοηθούν;;

johny_8
04-11-13, 23:59
φίλε αυτό το πρόγραμμα είναι αντιγραφή του προγράμματος power bodybuilding του mike o hearn (με μια μικρή επούσια παραποίηση στα πόδια). δες τα βιντεάκια στο youtube. τα έχει στο κανάλι του bodybuilding.com. η φιλοσοφία του είναι ότι κάνεις την πρώτη άσκηση για δύναμη και τις άλλες για όγκο.αφού ξαναξεκινας τώρα το να κάνεις τρεις επαναλήψεις θα σε τσακίσουν. έσυ που στοχεύεις?

Komple22
05-11-13, 00:14
Ο στοχος μου ειναι μυικη ενδυναμωση και γραμμωση

Ανδρεας
05-11-13, 00:43
φιλε λες οτι θες να γραμμωσεις ενω εχασες 18 κιλα
για να κανεις γραμμωση πρεπει να εχεις μυς που τους απεκτησες στον ογκο (τον οποιο δεν εκανες εσυ)
οσο για την μυικη ενδυναμωση ειπα και πριν τι μπορεις να κανεις και ποια προγραμματα :welcome:

johny_8
05-11-13, 01:01
Ο στοχος μου ειναι μυικη ενδυναμωση και γραμμωση

κάνε κάνα startig strength για αρχή αλλά με σωστή τεχνικη. γράμμωση μεταααα